Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Αγορα κρανους.... αξιζει σαν εταιρια η ΜΤ ?

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2012
    Μηνύματα
    70

    Αγορα κρανους.... αξιζει σαν εταιρια η ΜΤ ?

    καλησπερα ... ειμαι νεος αναβατης ! εχω ενα παπι innova του 04. Ψαχνω για κρανος και βρηκα ενα της ΜΤ. αρκετα καλο απ οσο ειδα μ ολα τα στανταρ κλπ κλπ. Απλα εγω μεχρι προτεινος ηξερα xlite, nolan , arai , shoei .... Ομως ξεφευγει το budget. το παπι το πηρα 870. Δεν εχω σκοπο να δωσω υπερβολικα ποσα , αν και θα πρεπε καθως βαζω το κεφαλι μου μεσα Αν ξερει κανεις να με κατευθυνει θα το εκτιμουσα !!

    http://www.pols.gr/index.php?page=sh...emid=3&lang=el αυτο ειναι το κρανακι

  2. #2
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.923
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mitsos_chania Προβολή μηνύματος
    Δεν νομιζω να αξιζει να δωσω 300 Ε για κρανος οταν αγορασα το παπι 850 !
    Το πόσα λεφτά θα ξοδέψεις για κράνος έχει να κάνει με το πόσο κοστολογείς την κεφάλα σου, όχι το παπί σου

    Με 200-250 ευρώ μπορείς να βρεις αξιοπρεπέστατα κράνη (π.χ. nolan, hjc, και άλλα), είτε full face είτε ανοιγόμενα ανάλογα με τις ανάγκες σου.
    Δεν υποστηρίζω γενικότερα την παρακάτω άποψη, αλλά στο θέμα κράνος ό,τι πληρώνεις παίρνεις (ειδικά όταν μιλάμε για basic κατηγορίες κι όχι για τα τοπ κράνη των τοπ εταιρειών, που το θέμα ασφάλειας είναι προ πολλού εξασφαλισμένο στο μέγιστο βαθμό και τα έξτρα λεφτά πάνε σε καλούς αεραγωγούς, γραφικά, μόστρα κλπ).

    Κατ'εμέ, "κράνη" των 70,80,100 κλπ ευρώ δεν είναι κράνη. Σκληρά σκουφιά είναι

    ΥΓ. Καλύτερα να άνοιγες νέο θρεντάκι για να ρωτήσεις για κράνος μιας και αυτό είναι μόνιμο κι αφορά γενικές οδηγίες για το πώς αγοράζουμε κράνος. Αλλά υποθέτω πως θα το μετακινήσουν αν το κρίνουν σκόπιμο οι μοντς.

  3. #3
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.830
    Αξιοπρεπή κρανάκια είναι τα MT, μη περιμένεις βέβαια και πάρα πολλά όσον αφορά τη ποιότητα.
    Ρίξε και μια ματιά εδώ :

    http://www.louis.de/_1035e1b199f0516...37&new_step=36

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2012
    Μηνύματα
    70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Το πόσα λεφτά θα ξοδέψεις για κράνος έχει να κάνει με το πόσο κοστολογείς την κεφάλα σου, όχι το παπί σου

    Με 200-250 ευρώ μπορείς να βρεις αξιοπρεπέστατα κράνη (π.χ. nolan, hjc, και άλλα), είτε full face είτε ανοιγόμενα ανάλογα με τις ανάγκες σου.
    Δεν υποστηρίζω γενικότερα την παρακάτω άποψη, αλλά στο θέμα κράνος ό,τι πληρώνεις παίρνεις (ειδικά όταν μιλάμε για basic κατηγορίες κι όχι για τα τοπ κράνη των τοπ εταιρειών, που το θέμα ασφάλειας είναι προ πολλού εξασφαλισμένο στο μέγιστο βαθμό και τα έξτρα λεφτά πάνε σε καλούς αεραγωγούς, γραφικά, μόστρα κλπ).

    Κατ'εμέ, "κράνη" των 70,80,100 κλπ ευρώ δεν είναι κράνη. Σκληρά σκουφιά είναι

    ΥΓ. Καλύτερα να άνοιγες νέο θρεντάκι για να ρωτήσεις για κράνος μιας και αυτό είναι μόνιμο κι αφορά γενικές οδηγίες για το πώς αγοράζουμε κράνος. Αλλά υποθέτω πως θα το μετακινήσουν αν το κρίνουν σκόπιμο οι μοντς.
    Φυσικα με 250 Ε περνεις κραναρα... αλλα πολλα λεφτα ρε παιδι μου. Σιγουρα το κεφαλι μου κανει παραπανω αλλα αν εχετε να μου προτεινετε καποιο συγκεκριμμενο το οποιο ισως το εχετε δει προσφορα κλπ . εχω ψαξει σε πολλα ιντερνετικα μαγαζια και ειναι το best value for price που εχω δει. οκ υπαρχουν κατι προσφορες σε agv k3 αλλα δεν υπαρχουν νουμερα και ηταν ευκαρια ... 120 Ε !!!!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2012
    Μηνύματα
    70
    mike το site που μου εδωσεσς κανει αποστολες στην ελλαδα και αν ναι το εχεις δοκιμασει ??

  6. #6
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.830
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mitsos_chania Προβολή μηνύματος
    mike το site που μου εδωσεσς κανει αποστολες στην ελλαδα και αν ναι το εχεις δοκιμασει ??
    Ναι κάνει, ψωνίζω συχνά από εκεί, όπως και πολλοί φίλοι. Τα μεταφορικά είναι 15 euros. Δες το, αν χρειάζεσαι και κάτι άλλο να τα πάρεις όλα μαζί. (γάντια πχ, μπουφάν)

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2012
    Μηνύματα
    70
    15 Ε ειναι fix ? δηλαδη δεν μετραει ο αριθμος των προιοντων η το βαρος κλπ ? επισης παιζει αντικαταβολη ?

  8. #8
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.923
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mitsos_chania Προβολή μηνύματος
    Φυσικα με 250 Ε περνεις κραναρα... αλλα πολλα λεφτα ρε παιδι μου. Σιγουρα το κεφαλι μου κανει παραπανω αλλα αν εχετε να μου προτεινετε καποιο συγκεκριμμενο το οποιο ισως το εχετε δει προσφορα κλπ . εχω ψαξει σε πολλα ιντερνετικα μαγαζια και ειναι το best value for price που εχω δει. οκ υπαρχουν κατι προσφορες σε agv k3 αλλα δεν υπαρχουν νουμερα και ηταν ευκαρια ... 120 Ε !!!!
    Στην colori επικρατεί μία κατάσταση "τρελάθηκε τ'αφεντικό τζάμπα τον δίνει τον κολιό"...

    Παίζουν πολλές εκπτώσεις και κυρίως πολλά hot deals με σκοτωμένες τιμές απ'ότι είδα. Το λόγο δεν τον ξέρω. Μπορεί να είναι παλιά μοντέλα και να θέλουν να τα διώξουν και να είναι περιορισμένα τα νούμερα και λοιπά.

    Δεν ξέρω όμως πόσο παλιά μπορεί να είναι τα μοντέλα (καλό θα είναι να μην πας σε κράνος που φτιάχτηκε πριν γεννηθείς). Πιο συγκεκριμένα καλό θα ήταν να μην είναι πάνω από δύο ετών έστω.

    Τσέκαρε at your own risk...

    http://www.coloriposto.gr/web/?id=9&...itle=full-face

  9. #9
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.830
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mitsos_chania Προβολή μηνύματος
    15 Ε ειναι fix ? δηλαδη δεν μετραει ο αριθμος των προιοντων η το βαρος κλπ ? επισης παιζει αντικαταβολη ?

    Φιξ, αντικαταβολή δε παίζει. Κάρτα Visa ανεξάρτητα αν είναι χρεωστική ή πιστωτική.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2012
    Μηνύματα
    70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MikeG Προβολή μηνύματος
    Φιξ, αντικαταβολή δε παίζει. Κάρτα Visa ανεξάρτητα αν είναι χρεωστική ή πιστωτική.
    και ειναι ασφαλης η συναλαγη γιατι εγω ειμαι παρα πολυ επιφυλακτικος σε κατι τετοια ...

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/11/2012
    Μηνύματα
    70
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από pipe_smoker Προβολή μηνύματος
    Στην colori επικρατεί μία κατάσταση "τρελάθηκε τ'αφεντικό τζάμπα τον δίνει τον κολιό"...

    Παίζουν πολλές εκπτώσεις και κυρίως πολλά hot deals με σκοτωμένες τιμές απ'ότι είδα. Το λόγο δεν τον ξέρω. Μπορεί να είναι παλιά μοντέλα και να θέλουν να τα διώξουν και να είναι περιορισμένα τα νούμερα και λοιπά.

    Δεν ξέρω όμως πόσο παλιά μπορεί να είναι τα μοντέλα (καλό θα είναι να μην πας σε κράνος που φτιάχτηκε πριν γεννηθείς). Πιο συγκεκριμένα καλό θα ήταν να μην είναι πάνω από δύο ετών έστω.

    Τσέκαρε at your own risk...

    http://www.coloriposto.gr/web/?id=9&...itle=full-face
    βλεπω καμποσα κρανακια και γενικα εξοπλισμο οπως ειπες τσαμπα ... ωστοσο δε μπορω να δω το ετος κατασκευης !!

  12. #12
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.923
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mitsos_chania Προβολή μηνύματος
    mike το site που μου εδωσεσς κανει αποστολες στην ελλαδα και αν ναι το εχεις δοκιμασει ??
    Δεν ξέρω τί άποψη έχει ο mike επί του θέματος μιας κι αυτός πόσταρε το site, αλλά για μένα μη διανοηθείς να πάρεις κράνος από το internet. Εκτός και αν το έχεις βρει εδώ, το έχεις δοκιμάσει κι έχεις σιγουρευτεί για το νούμερο σου, και υπάρχει το ίδιο στο site σε χαμηλότερη τιμή. Τότε οκ.

    Αλλά επειδή νούμερο από νούμερο διαφέρει ανά εταιρεία, δεν αρκεί να ξέρεις το πόσα cm είναι το κεφάλι σου και βουρ διαλέγεις κράνος κοιτώντας την οθόνη χωρίς να έχεις δοκιμάσει κράνος της ίδιας εταιρείας.

    Το σχήμα του κεφαλιού σου πχ παίζει τεράστιο ρόλο. Αυτό δεν καθορίζεται από το μέγεθος ούτε από τα cm. Αν δε φορέσεις ένα κράνος να δεις πώς σου κάθεται δε θα ξέρεις αν σου κάνει ή όχι. Δοκίμασε πρώτα, κι αν μετά αξίζει απο οικονομικής πλευράς να το φέρεις απ'έξω φέρ'το.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2012
    Μηνύματα
    23
    σου στειλα πμ

  14. #14
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.830
    Προφανώς πρώτα δοκιμάζουμε & μετά παραγγέλνουμε αυτό που δοκιμάσαμε και μας άρεσε.

  15. #15
    Ας τον μπανάρει κάποιος! Το avatar του/της pipe_smoker
    Εγγραφή
    11/04/2010
    Μηνύματα
    2.923
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mitsos_chania Προβολή μηνύματος
    βλεπω καμποσα κρανακια και γενικα εξοπλισμο οπως ειπες τσαμπα ... ωστοσο δε μπορω να δω το ετος κατασκευης !!
    Αν βλέπεις πράγματα που να σου γεμίζουν το μάτι πετάγεσαι μια βόλτα και τα τσεκάρεις από κοντά. Όπως προείπα εκ του μακρόθεν αγορές είναι δύσκολες και εγκυμονούν κινδύνους.
    Τώρα αν το chania (τώρα το πρόσεξα) που γράφεις στο nick σου αφορά το πού μένεις ομολογώ πως δυσκολεύει κάπως η κατάσταση. Αλλά από την άλλη ολόκληρη λεβεντογέννα Κρήτη δε νομίζω να μην έχει κάποια αξιοπρεπή μαγαζιά-αντιπροσωπείες. Δε μένεις και σε ξανα ξερονήσι.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Για αγορά κράνους?
    από kxIII στο forum Εξοπλισμός και αξεσουάρ αναβάτη
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 25/01/2006, 10:25
  2. Αγορά κράνους και μπουφάν
    από MikeG στο forum Εξοπλισμός και αξεσουάρ αναβάτη
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 22:46
  3. αγορα κρανους??
    από wolfman13 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2005, 16:18
  4. Αγορα κρανους.
    από anco στο forum Εξοπλισμός και αξεσουάρ αναβάτη
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2005, 09:19
  5. Αγορά κράνους μέχρι 150Ε
    από fractalbit στο forum Εξοπλισμός και αξεσουάρ αναβάτη
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2004, 22:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF