Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Bοήθεια για επιλογή μοτο

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125

    Bοήθεια για επιλογή μοτο

    Καλησπέρα παίδες,είμαι στο ψάξιμο μηχανής ή σκούτερ και θα ήθελα τις γνώμες σας αφού δεν έχω ιδέα από μηχανές.Εχω 1 χρόνο το διπλωμα αμαξιού και τώρα βγάζω απεριόριστο(είχα ξεκινήσει για Α2 αλλά με την καραντίνα και πρόσφατα πήγα 24 μπορώ να το αλλάξω).Το μεταφορικό το θέλω για κάθε μέρα πειραιά-κέντρο για σχολή και δουλειά και μετά σε ρεπό-σκ για καμία διαδρομή για παραλίες κλπ.Αυτό που με νοιάζει είναι η κατανάλωση,να έχει abs,να έχει και λίγο γκάζι και λόγω της συντρόφου μου να μπορώ να πάω δικάβαλα άνετα.Το μπάτζετ είναι γύρω στα 2.300-3000 και αναφέρομαι προφανώς σε μεταχειρισμένες.Οι μηχανές που κοίταγα και μου άρεσαν είναι honda cbr 250,το ninja 250 αλλά δεν έχει abs,ktm duke 390 αν και δεν ξέρω κατά πόσο έχει φθηνά σέρβις και χαμηλή κατανάλωση,κοίταγα για χτχ αλλά τα περισσότερα είναι πάνω από το μπάτζετ και χωρίς abs.Από σκούτερ αυτό που μαρέσει και έχω ανέβει και είναι πραγματικά σαν πολυθρόνα είναι το citycom 300i και από όσο είχα δει είχε νεύρο και γκάζι.
    Πραγματικά κάθε γνώμη και βοήθεια ευπρόσδεκτη.

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2017
    Μηνύματα
    8
    Καταρχήν, θα σου έλεγα να διαλέξεις μια μηχανή με abs, είναι πολύ βασικό.
    Για άνεση (τόσο για εσένα αλλά και για τον συνεπιβάτη), τίποτα από όσα ανέφερες δεν μπορεί να ανταγωνιστεί το σκούτερ. Οποιδήποτε σκούτερ, όχι μόνο το συγκεκριμένο. Επιπλέον, θα κερδίσεις πολύτιμους χώρους, ενώ με τα άλλα δύο θα πρέπει να έχεις πάντα μαζί σου σακίδιο και ο,τι χωρέσει εκεί μέσα. Απο θέμα κόστους ανταλλακτικών, το ktm θα είναι ελαφρώς ακριβότερο, αλλά όχι τρομερά από τα υπόλοιπα. Κατανάλωση έχουν όλα καλή, αλλά όσο πιο καινούργια είναι η μότο, συνήθως τόσο καλύτερη έχει. Στο θέμα κατανάλωση και ανταλλακτικά δηλαδή, δεν νομίζω ότι υπάρχουν μεγάλες διαφορές, για να προτιμήσεις την μία ή την άλλη.

    Όσον αφορά στο γκάζι και στο νεύρο, κατά την γνώμη μου, μην κολλάς στο “πόσο” γκάζι έχει το καθένα, αν και τα μοντέλα που ανέφερες δεν θα δεις μεγάλες διαφορές, με το ktm βέβαια να είναι πιο μπροστά. Περισσότερη σημασία νομίζω έχει η γενική αίσθηση και η εμπειρία που σου δίνει το κάθε δίκυκλο. Το ninja ρέπει προς τα supersport, επομένως η οδηγική συμπεριφορά και η εμπειριά οδηγόντας το θα είναι περίπου τέτοια. Το ktm είναι πιο όρθιο και γυμνό, αλλά έχει επίσης σπορ χαρακτηριστικά στο πώς κάθεσαι και κουμπώνεις πάνω του. Το σκούτερ είναι μια πολυθρόνα με ρόδες και ανέσεις. Εσύ θα σκεφτείς τι πραγματικά θες να οδηγάς, πως φαντάζεσαι τον εαυτό σου πάνω στο όχημα, τι αίσθηση θες να σου δίνει κτλπ. Και κάτι τελευταίο. Σεβαστό μεν που σκέπτεσαι την σύντροφο, αλλά σκέψου το καλά πριν ρίξεις 2-3 χιλιάρικά για να ικανοποιήσεις και τα θέλω κάποιου άλλου. Εσύ θα την αγοράσεις την μηχανή, εσύ θα την καβαλάς και εσύ θα την πληρώνεις. Είναι κάπως προσωπική υπόθεση.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Καλωσόρισες!
    Σου χρειάζεται ένα δίτροχο με το οποίο θα μετακινείσαι οικονομικά και άνετα μέσα στην πόλη αλλά να μπορείς να βγαίνεις και δικάβαλες βόλτες.
    Με αυτή τη λογική δε θα πρότεινα γυμνό ή ss-άκι αλλά ένα μικρό on/off(με μπαγκαζιέρα) όπως το Sym NH-T 200(εντός του budget σου για αγορά καινούριου) ή το Benelli TRK 251.
    Αφού θα έχεις απεριόριστο δίπλωμα, υπάρχουν και μοτοσυκλέτες(δεκαετίας) κοντά στα 600cc(Pegaso,KLE,Versys,F650 κ.ά.)αλλά δε βρίσκω το λόγο να πας μέχρι εκεί για πρώτη μοτοσυκλέτα και με τα δεδομένα που θέτεις στο αρχικό post.
    Ένα 300άρι scooter αποτελεί επίσης μια καλή λύση... εδώ οι επιλογές είναι αρκετές αλλά το citycom που σου αρέσει είναι μια χαρά, αρκεί να σε βολεύει αυτή η θέση οδήγησης και οι μεγάλοι τροχοί.Δες και τα Beverly 300/350.
    Αν θέλεις κάτι πιο καναπεδάτο κοιτάζεις για Cruisym, Downtown 350.
    Αν τίποτα από αυτά δε σε ικανοποιεί και θέλεις street μοτοσυκλέτα, τότε το 390 Duke νομίζω πως δε θα σε απογοητεύσει αλλά ίσως να σας δυσκολέψει σε πιο μακρινές βόλτες.
    Μην ξεχάσεις να υπολογίσεις και τα έξοδα για τα κράνη και τον υπόλοιπο εξοπλισμό σας

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Εγώ αυτό που κοιτάω είναι κάτι που να με πηγαιμοφέρνει κέντρο Πειραιά καθημερινά και τώρα καλοκαίρι ένα δικάβαλο μέχρι πχ Λούτσα.Προφανώς ότι καίει λιγότερο και έχει μικρότερη συντήρηση το προτιμώ.Οτι και να αγοράσω είναι με προοπτική 2 χρόνια για να αποκτήσω εμπειρία στο κομμάτι μηχανών και μετά αλλαγή σε κάποια άλλη μηχανή.Η αλήθεια είναι ότι μαρέσει παρά πολύ η νιντζα αλλα χωρίς abs δεν πρόκειται να την πάρω.Δηλαδή τα γούστα είναι σε ss και μετά στυλ vstrom κλπ.
    Έχω βάλει το μπάτζετ στα 3 χιλιάρικα και άλλο 1 χιλιάρικο στην άκρη για εξοπλισμό.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της lleonidas
    Εγγραφή
    31/03/2010
    Μηνύματα
    2.246
    Αφού σου αρέσουν τα ss, δες και το CBR 500 R .

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lleonidas Προβολή μηνύματος
    Αφού σου αρέσουν τα ss, δες και το CBR 500 R .
    ξεφεύγει από το μπάτζετ 500 ευρώ σχεδόν..Επίσης για κάποιο λόγο τώρα δεν παίζουν οι ίδιες αγγελίες σε σχέση με 1-2 μήνες πριν.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Nitse3
    Εγγραφή
    15/11/2016
    Μηνύματα
    714
    Πάντως για μηχανή με abs και 3000 στα οποία φαντάζομαι είναι και κάνα σέρβις μέσα η λάστιχα αν χρειάζεται περιορίζεις πολύ τις επιλογές σου. Για μένα πάρε νίντζα. Και θα φύγει και εύκολα σε δύο χρόνια που θα θέλεις αλλαγή.

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/04/2020
    Μηνύματα
    66
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    ξεφεύγει από το μπάτζετ 500 ευρώ σχεδόν..Επίσης για κάποιο λόγο τώρα δεν παίζουν οι ίδιες αγγελίες σε σχέση με 1-2 μήνες πριν.
    3.450€ συζητήσιμα, σημαίνει ότι μπορείς να ρήξεις την τιμή τουλάχιστον στα 3.200€.
    Αν ισχύουν αυτά που γράφει στην περιγραφή, το μηχανάκι είναι ευκαιρία και δε νομίζω να βρεις σε αυτά τα λεφτά κάτι καλύτερο...
    Επίσης θα σε κρατήσει πάνω από δύο χρόνια μέχρι την επόμενη μηχανή....

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Parking
    Εγγραφή
    17/12/2019
    Μηνύματα
    1.369

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Το σκέφτομαι για την νίντζα επειδή δεν έχει abs και καλά φρένα και χωρίς εμπειρία σε μοτό τα abs είναι χρήσιμα.
    Εχει κανείς άποψη για τα καινούργια ninja 250 sl?
    Βρίσκω ένα μεταχ στα 2800
    Τελευταία τροποποίηση από Aps07; 20/04/2021 στις 18:25.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    Το σκέφτομαι για την νίντζα επειδή δεν έχει abs και καλά φρένα και χωρίς εμπειρία σε μοτό τα abs είναι χρήσιμα.
    Εχει κανείς άποψη για τα καινούργια ninja 250 sl?
    Βρίσκω ένα μεταχ στα 2800
    Είναι πολύ ωραίο μηχανάκι. Ιδανικό για πρώτο, είναι σαν ποδήλατο.

    Ούτε αυτό έχει abs πάντως. Επίσης για δικάβαλο λίγο δύσκολα τα βλέπω τα πράγματα. Είναι μικροκαμωμένο και την πίσω σέλα τη λες και... συμβολική.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2017
    Μηνύματα
    8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Aps07 Προβολή μηνύματος
    Αρχικά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
    Εγώ αυτό που κοιτάω είναι κάτι που να με πηγαιμοφέρνει κέντρο Πειραιά καθημερινά και τώρα καλοκαίρι ένα δικάβαλο μέχρι πχ Λούτσα.Προφανώς ότι καίει λιγότερο και έχει μικρότερη συντήρηση το προτιμώ.Οτι και να αγοράσω είναι με προοπτική 2 χρόνια για να αποκτήσω εμπειρία στο κομμάτι μηχανών και μετά αλλαγή σε κάποια άλλη μηχανή.Η αλήθεια είναι ότι μαρέσει παρά πολύ η νιντζα αλλα χωρίς abs δεν πρόκειται να την πάρω.Δηλαδή τα γούστα είναι σε ss και μετά στυλ vstrom κλπ.
    Έχω βάλει το μπάτζετ στα 3 χιλιάρικα και άλλο 1 χιλιάρικο στην άκρη για εξοπλισμό.

    είναι πολύ δύσκολο να έχεις και χαμηλή συντήρηση, και στυλ και ταχύτητα κτλπ. Κάπου θα πρέπει να κάνεις έκπτωση. Το duke390 καταφέρνει σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό να τα συγκεράσει όλα αυτά και έχει abs. Προσωπικά, εμφανισιακά δεν μου αρέσει τόσο, αλλά είναι ένα εξαιρετικό μηχανάκι που μάλιστα έχει και επιδόσεις. Τώρα αν τα γούστα σου είναι σε ss, να ξέρεις ότι είναι άβολα και ότι πρέπει να τα γουστάρεις φουλ για τα αντέξεις στο κάθε μέρα. Σου βγάζουν την πίστη. Αν σου αρέσουν όμως, πήγαινε για ένα τύπου ss, όπως το CBR, γιατί είναι βασικό να πάρεις κάτι που να σου αρέσει. Υπάρχει και το rc390, το οποίο είναι ένα duke390 ντυμένο.
    Επίσης, επειδή είπες ότι σκέπτεσαι να την κρατήσεις 2 χρόνια και μετά να πας σε άλλη μηχανή, να ξέρεις πως σχεδόν οτιδήποτε από 600cc και πάνω, έχει κόστη συντήρησης περίπου ίδια με ένα μικρό αμάξι πόλης.
    Και κάτι άλλο. Επειδή ανέφερες ότι σε ενδιαφέρει η οικονομία, δεν ξέρω τι γνώμη έχεις για τα παπιά, αλλά πχ το gtr150, με λίγο θάρρος σε πάει δικάβαλο Λούτσα, και προφανώς από θέμα συντήρησης και ευελιξίας μέσα στην πόλη είναι ασυναγώνιστο.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    30/01/2020
    Μηνύματα
    745
    300X μετ/μενο δε παίζει σε αυτά τα λεφτά;
    Ελαφριά αίσθηση,όσο γκάζι χρειάζεται για αστικες/περιαστικές μετακινήσεις ,μεταξόνιο ικανό και για δικαβαλο,αξιοπιστία,εύκολη μεταπώληση.(έχει και μοχλικο στη πίσω ανάρτηση)

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Tallyban Προβολή μηνύματος
    300X μετ/μενο δε παίζει σε αυτά τα λεφτά;
    Ελαφριά αίσθηση,όσο γκάζι χρειάζεται για αστικες/περιαστικές μετακινήσεις ,μεταξόνιο ικανό και για δικαβαλο,αξιοπιστία,εύκολη μεταπώληση.(έχει και μοχλικο στη πίσω ανάρτηση)
    Ολες οι 300χ παίζουν στα 4 και πάνω μεταχειρισμένες.Εχω κοζάρει το σιτικομ300 αλά δεν το βρίσκω σε μαύρο,μόνο σε άσπρο και το ποντικί.

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    18/04/2021
    Μηνύματα
    125
    Αύριο πάω στον μάστορα ένα σιτικομ του 19 με 14.500 χλμ να το δει,πόσο κάτω θα ζητάγατε την τιμή για λίγες γρατζουνιές στην δεξιά μεριά;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Η αποψη σας θα με βοηθούσε για επιλογή μοτο
    από kirkinezi στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2020, 15:51
  2. Επιλογή μοτο για street tracker
    από Γιώργης στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 11/04/2017, 00:32
  3. Επιλογή μοτό για εκμάθηση σούζας-endo
    από ποπαϋ στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2009, 07:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF