Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: Σκουτερ πολης!!? Αρχαριος alert !!

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/06/2019
    Μηνύματα
    1

    Σκουτερ πολης!!? Αρχαριος alert !!

    Καλησπερα στην ομαδα,
    Ηρθε η ωρα να παρω το πρωτο μου μηχανακι για χρηση εντος αθηνας!
    Το budget κυμαινεται στα 1500ευρω,το χρειαζομαι κυριως για την πολη και ισως να χρειαστει να βγαινω εθνικη οδο που και που.
    Σκεφτομαι να παω σε σκουτερ μεταξυ 150-200 κυβικων (φτανουν αυτα σε περιπτωση που βγαινω εθνικη?)
    Μερικα που βρηκα και φαινονται ενδιαφεροντα ειναι τα εξης ...
    1)https://www.car.gr/22912600-honda-sh-150
    2)https://www.car.gr/22918579-sym-symphony-st-200i-abs
    και
    3)https://www.car.gr/22515634-sym-hd-200-hd-200i
    Θα εκτιμουσα ιδιαιτερως την γνωμη σας μιας και εχω ελαχιστη εμπειρια

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    θα διαλεγα το honda

  3. #3
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Περισσότερο το 200άρι με το ABS μιας και είσαι αρχάριος.
    Έχει και εγγύηση ακόμα κανα χρόνο σχεδόν.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Επειδή ρώτησες σου απανταω:

    - Καλο είναι να μην παρεις ειδικα μεταχειρισμενο σκουτερ γιατι με το χρονο βγαζουν πολλες ζημιες και τα ανταλλακτικα κοστιζουν. Για αυτό και τα πουλανε. Ειδικα για το sh τα αναλωσιμα του( φυγοκεντρικο, κύλινδροι, εξατμιση κλπ) είναι πανάκριβα και το εννοω. Επειδή τα εχω ξαναγραψει στο φορουμ ως κατοχος και παθων μεταχειρισμενου sh150, ότι θελεις να ρωτήσεις με π.μ για να μην γινομαι κουραστικος.

    - Αν αποφασισεις όμως να το ρισκάρεις το sh150 είναι μακραν το καλυτερο σκουτερ αλλα προσοχή καινε λαδι όταν τα τελικιαζεις( 120χλμ τελικη ), όλα τα sh, πρεπει να τα ελεγχεις κάθε 200χλμ και να συμπληρωνεις( υπολογισε εξτρα λαδι 1 λιτρ στα 2.000χλμ αν το πας γρηγορα), τα αλλαζεις τα λαδια κάθε 1500χλμ( μην ακους τι λενε για παραπανω χλμ) και αυστηρα 10-30w, η χοντα εχει καλα λαδια δικα της. Kαταναλωση 3,8-4λτ/100χλμ( μικτη χρηση)

    -Αν εχεις οικονομικο θεμα γενικοτερα ισως καλυτερη ιδεα είναι ένα ολοκαινουργιο παπι χοντα wave, 1800 ευρω αγορα, με 2λτ/100χλμ καταναλωση, τσαμπα σερβις, δεν βγαζουν τιποτα αλλα χωρις τη καθημερινη χρηστικοτητα του σκουτερ( κουβαλω 8 τσαντες σουπερ μαρκετ) και όχι εθνικη( δεν εχουν τελικες της προκοπης).

    παντα ορθιος...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  5. #5
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    Επειδή ρώτησες σου απανταω:

    - Καλο είναι να μην παρεις ειδικα μεταχειρισμενο σκουτερ γιατι με το χρονο βγαζουν πολλες ζημιες και τα ανταλλακτικα κοστιζουν. Για αυτό και τα πουλανε. Ειδικα για το sh τα αναλωσιμα του( φυγοκεντρικο, κύλινδροι, εξατμιση κλπ) είναι πανάκριβα και το εννοω. Επειδή τα εχω ξαναγραψει στο φορουμ ως κατοχος και παθων μεταχειρισμενου sh150, ότι θελεις να ρωτήσεις με π.μ για να μην γινομαι κουραστικος.

    - Αν αποφασισεις όμως να το ρισκάρεις το sh150 είναι μακραν το καλυτερο σκουτερ αλλα προσοχή καινε λαδι όταν τα τελικιαζεις( 120χλμ τελικη ), όλα τα sh, πρεπει να τα ελεγχεις κάθε 200χλμ και να συμπληρωνεις( υπολογισε εξτρα λαδι 1 λιτρ στα 2.000χλμ αν το πας γρηγορα), τα αλλαζεις τα λαδια κάθε 1500χλμ( μην ακους τι λενε για παραπανω χλμ) και αυστηρα 10-30w, η χοντα εχει καλα λαδια δικα της. Kαταναλωση 3,8-4λτ/100χλμ( μικτη χρηση)

    -Αν εχεις οικονομικο θεμα γενικοτερα ισως καλυτερη ιδεα είναι ένα ολοκαινουργιο παπι χοντα wave, 1800 ευρω αγορα, με 2λτ/100χλμ καταναλωση, τσαμπα σερβις, δεν βγαζουν τιποτα αλλα χωρις τη καθημερινη χρηστικοτητα του σκουτερ( κουβαλω 8 τσαντες σουπερ μαρκετ) και όχι εθνικη( δεν εχουν τελικες της προκοπης).

    παντα ορθιος...
    δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα...ναι ισχυει οτι εχουν καποια σχετικα ακριβα αναλωσιμα αλλα πληρες σερβις στην καμπανα στο μπεβερλυ(ολα αλλαγη, μαζι με εργασια στον εξουσιοδοτημενο) σε μενα πηγε 250ε...και δε το κανεις και τοσο συχνα αυτο...

    οσο για το χοντα, ηταν καλη περιπτωση στα μεσα του 2000, πλεον η κορεα εχει ξεπερασει κατα πολυ τους παντες σε αυτα που προσφερουν, αλλα και στα λεφτα που ζητανε...προσωπικα ειμαι εντυπωσιασμενος ιδιαιτερα με τα kymco, αλλα και τα sym δε πανε πισω

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος

    - Αν αποφασισεις όμως να το ρισκάρεις το sh150 είναι μακραν το καλυτερο σκουτερ αλλα προσοχή καινε λαδι όταν τα τελικιαζεις( 120χλμ τελικη ), όλα τα sh, πρεπει να τα ελεγχεις κάθε 200χλμ και να συμπληρωνεις( υπολογισε εξτρα λαδι 1 λιτρ στα 2.000χλμ αν το πας γρηγορα), τα αλλαζεις τα λαδια κάθε 1500χλμ( μην ακους τι λενε για παραπανω χλμ) και αυστηρα 10-30w, η χοντα εχει καλα λαδια δικα της. Kαταναλωση 3,8-4λτ/100χλμ( μικτη χρηση)
    Στο SH300 με πολλά τελικιάσματα (15λεπτο συνεχόμενα στα >140χλμ/ώρα) μου έκαιγε στα 65.000χλμ μισό λίτρο κάθε ~3.000.
    Και όλες τις αλλαγές τις έκανα ανα 6.000χλμ με λάδι Honda.

    Αν ήταν απο ιδιώτη με πραγματικά χιλιόμετρα <30.000 θα το ξανα-αγόραζα άφοβα.
    Έναν έλεγχο μόνο στα κλασσικά σημεία που βγάζουν προβλήματα (πχ. γρανάζια μετάδοσης πίσω, φλάντζα αντλίας νερού) το οποίο καλύτερα και να έχει πρόβλημα να το φτιάξεις και να ρίξεις και την τιμή.

  7. #7
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    οσο για το χοντα, ηταν καλη περιπτωση στα μεσα του 2000, πλεον η κορεα εχει ξεπερασει κατα πολυ τους παντες σε αυτα που προσφερουν, αλλα και στα λεφτα που ζητανε...προσωπικα ειμαι εντυπωσιασμενος ιδιαιτερα με τα kymco, αλλα και τα sym δε πανε πισω
    +675

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    το φυγοκεντρικο στο sh150 παει 330 μονο η αγορα του, η εξατμιση 350 ευρω αγορα, κυλινδρος 170 και αν εχει θεμα με φλαντζα κεφαλης αστα να πανε ..ο στρομφαλος παει 450 ευρω με τα ρουλεμαν χωρια βεβαια η εργασια του μαστορα...οσο για τα λαδια στο καρμπυρατερατο το δικο μου στα 2 χιλιαδες χλμ το νιωθεις μπουκωμενο και με την αλλαγη λαδιων ξαναπεταει...οσο για την αξιοπιστια συγγνωμη αλλα συναδελφοι που εχουν citycom εχουν παραπονα και τα συζηταμε...
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  9. #9
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zopas Προβολή μηνύματος
    το φυγοκεντρικο στο sh150 παει 330 μονο η αγορα του, η εξατμιση 350 ευρω αγορα, κυλινδρος 170 και αν εχει θεμα με φλαντζα κεφαλης αστα να πανε ..ο στρομφαλος παει 450 ευρω με τα ρουλεμαν χωρια βεβαια η εργασια του μαστορα...οσο για τα λαδια στο καρμπυρατερατο το δικο μου στα 2 χιλιαδες χλμ το νιωθεις μπουκωμενο και με την αλλαγη λαδιων ξαναπεταει...οσο για την αξιοπιστια συγγνωμη αλλα συναδελφοι που εχουν citycom εχουν παραπονα και τα συζηταμε...
    και γιατι να παρει sh τοτε? γενικοτερα, γιατι να παρει ενα μηχανακι που μπορει να χρειαστει κυλιδρο και στροφαλο???
    μια χαρα υπαρχουν αξιολογοτατες προτασεις χωρις να ανταλλακτικα να τα αγοραζεις απο φαρμακειο

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Δεν καταλαβαίνω γιατί συγκρίνουμε τιμές σε ανταλλακτικά που υπο κανονικές συνθήκες δε χρειάζονται αλλαγή μέχρι τα 100.000χλμ τουλάχιστον.

    Το citycom που το είχε ο πατέρας μου με 2.000χλμ/έτος είχε λιώσει απο τον ήλιο. Το SH στις ίδιες συνθήκες ήταν μέρα με τη νύχτα.
    Επίσης οδηγικά ήταν εμετός.

    Επιμένω ότι το SH300 στρίβει και φρενάρει παρόμοια με μηχανή.

    Θα συμφωνήσω ότι τα Kymco είναι πολύ πάνω σε value/money και ότι η Honda δεν είναι όπως παλιά.

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Δεν καταλαβαίνω γιατί συγκρίνουμε τιμές σε ανταλλακτικά που υπο κανονικές συνθήκες δε χρειάζονται αλλαγή μέχρι τα 100.000χλμ τουλάχιστον.

    Το citycom που το είχε ο πατέρας μου με 2.000χλμ/έτος είχε λιώσει απο τον ήλιο. Το SH στις ίδιες συνθήκες ήταν μέρα με τη νύχτα.
    Επίσης οδηγικά ήταν εμετός.

    Επιμένω ότι το SH300 στρίβει και φρενάρει παρόμοια με μηχανή.

    Θα συμφωνήσω ότι τα Kymco είναι πολύ πάνω σε value/money και ότι η Honda δεν είναι όπως παλιά.
    Φίλε karateo πραγματικά δεν μπορώ να σε καταλάβω.
    Το να συγκρίνεις το SH300 με κόστος αγοράς 6.100 με το sym citycom των 3.600€.
    Φυσιολογικό είναι τα πλαστικά του SH300 να είναι ανώτερης ποιότητας
    Επίσης επειδή τον δικό μου εμετό θα τον παραλάβω 15/7 μπορείς να μου γράψεις γιατί χαρακτηρίζεις έτσι το citycom.
    Το δεύτερο σε πωλήσεις σκούτερ στην Ελλάδα;.
    Ας με συγχωρέσει το παλικάρι που έβαλε το θέμα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2018
    Μηνύματα
    668
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    Φίλε karateo πραγματικά δεν μπορώ να σε καταλάβω.
    Το να συγκρίνεις το SH300 με κόστος αγοράς 6.100 με το sym citycom των 3.600€.
    Φυσιολογικό είναι τα πλαστικά του SH300 να είναι ανώτερης ποιότητας
    Επίσης επειδή τον δικό μου εμετό θα τον παραλάβω 15/7 μπορείς να μου γράψεις γιατί χαρακτηρίζεις έτσι το citycom.
    Το δεύτερο σε πωλήσεις σκούτερ στην Ελλάδα;.
    Ας με συγχωρέσει το παλικάρι που έβαλε το θέμα.
    Δεν έχω κάτι να προσθέσω.
    Μόνο το ότι οι πωλήσεις δεν καθορίζουν ούτε αν στρίβει καλά, ούτε αν είναι αξιόπιστο.
    Μίλησα για μοντέλα του 2011 που ήταν και τα δύο.
    Το πώς στρίβουν και φρενάρουν είναι στανταρ.
    Κάποιους τους ικανοποιεί και κάποιους όχι.

    Μάλλον για τα λεφτά του τσουρλάει καλά και αυτό είναι αρκετό για τον περισσότερο κόσμο.
    Καλοτάξιδο.

    Μου θύμισα τον βενζινά μου στο πρώτο μου γέμισμα στο SH300 που μου είπε ότι "αυτό όλο προβλήματα βγάζει και είναι μάπα".
    Συγνώμη αλλά δεν ήταν προσωπικό όπως του πρώην βενζινά μου

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karateo Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω κάτι να προσθέσω.
    Μόνο το ότι οι πωλήσεις δεν καθορίζουν ούτε αν στρίβει καλά, ούτε αν είναι αξιόπιστο.
    Μίλησα για μοντέλα του 2011 που ήταν και τα δύο.
    Το πώς στρίβουν και φρενάρουν είναι στανταρ.
    Κάποιους τους ικανοποιεί και κάποιους όχι.

    Μάλλον για τα λεφτά του τσουρλάει καλά και αυτό είναι αρκετό για τον περισσότερο κόσμο.
    Καλοτάξιδο.

    Μου θύμισα τον βενζινά μου στο πρώτο μου γέμισμα στο SH300 που μου είπε ότι "αυτό όλο προβλήματα βγάζει και είναι μάπα".
    Συγνώμη αλλά δεν ήταν προσωπικό όπως του πρώην βενζινά μου
    Ευχαριστώ για το καλοταξιδο αν και ακόμη δεν το έχω στα χέρια μου.
    Αυτός ο βενζινάς όλο καλοσύνη ήταν.
    Βλέπεις καινούριο μοτό και λες στον ιδιοκτήτη ότι "αυτό όλο προβλήματα βγάζει και είναι μάπα;
    Τι "άνθρωπος".

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    και γιατι να παρει sh τοτε? γενικοτερα, γιατι να παρει ενα μηχανακι που μπορει να χρειαστει κυλιδρο και στροφαλο???
    μια χαρα υπαρχουν αξιολογοτατες προτασεις χωρις να ανταλλακτικα να τα αγοραζεις απο φαρμακειο
    γιατι παρομοιες τιμες θα εχουν και τα αλλα...για το citycom φιλαρακι μου που του εκαωε φλαντζα για κυλινδρο, μπιστονι και κατι άλλες εργασιες εδωσε 800 ευρω και του ξαναμεινε γιατι δεν αλλαξε και τον στρομφαλο...το θεμα -για να ξερει το παλικαρι- με τα σκουτερ εχει ως εξης: αν το οποιο μεταχειρισμενο που διαλεξει με τα πολλα χιλιόμετρα εχει καει η φλαντζα κεφαλης η πρόκειται να του καει απλως την εκατσε...αυτος είναι ο φοβος στα σκουτερ...γιατι τοτε δεν υπαρχει ντεμι λυση η τα αλλαζεις όλα η το πουλας και την πληρωνει ο επομενος...δεν νομιζω ότι ο άλλος στα 40 η 60 χιλιαδες χλμ το πουλαει γιατι το βαρεθηκε..ακριβως για να αποφυγει αυτά τα θεματα…τα σωστα σκουτερ με τα λιγα χλμ πλασσαρονται κοντα στην αρχικη τιμη αγορας λογω ζητησης, τα σκουτερ των 1500 και 2 χλδ. ευρω με τα πολλα χλμ είναι ρισκο και οι ιδιοκτητες το ξερουνε..

    εγω την πατησα για αυτό τα γραφω..
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  15. #15
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.104
    Τι είναι μπλε, ζει σε μανιτάρια και μετατρέπει την ευθύγραμμη παλινδρομική κίνηση σε κυκλική ή το αντίστροφο;
    Life begins at 45°.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. "Δρομοι της Πολης" 20_10_2005
    από life_dab στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2007, 11:26
  2. Κοιτάξτε το καινούριο μου σκούτερ!
    από slacker στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 11/01/2006, 09:32
  3. Περί σκούτερ Honda SH150i....????
    από gian_nykt στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2005, 13:18
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2005, 10:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF