Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: cbr 600rr μιζα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2020
    Μηνύματα
    9

    cbr 600rr μιζα

    χαιρετω όλα τα παιδιά του φορυμ και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση έχω ενα cbr 600rr 2005 και θέλω να βγάλω την μίζα να την καθαρίσω αλλα δεν μπορώ να την βρω με τίποτα έχω αφαιρέσει ολο το κοστούμι αλλά και πάλι δεν είναι ορατή άλλα και να ήταν είναι τόσο στριμωχτά που δεν χωράει το χέρι πρέπει βγάλω και το τνεποζιτο ? όταν είχα την r1 ήταν πολύ ποιο απλό και εύκολο δεν περίμενα ότι θα είναι τόσο χαμαλίκι στο cbr.. ευχαριστώ εκ τον προτέρων

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Κοίτα το μωβ βέλος

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	honda-cbr600rr-engine-specs-hp-tq-cbr-600-rr-cbr600-600rr-sport-bike-motorcycle-supersport-600cc.jpg 
Προβολές:	197 
Μέγεθος:	48,4 KB 
ID:	416383

    Παραδοσιακά στα τετρακύλινδρα εν σειρά 600 της η Honda, εκεί την έχει την μίζα. Για να φτάσεις εκεί, πρέπει να βγάλεις ΟΤΙ έχει από πάνω.

    Είναι λίγο μπελαλοδουλειά, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο και άλλωστε η μίζα είναι για να βγαίνει από εκεί πάρα πολύ σπάνια, δεν είναι κάτι που πρέπει να λύνεται τακτικά οπότε δεν σχεδιάστηκε το μοτέρ για να είναι εύκολο σε αυτό το θέμα.

    Άλλα Honda π.χ. VFR η μίζα είναι μπροστά-μπροστά, και σε κάποιες περιπτώσεις π.χ. VFR800F βγαίνει ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ χωρίς να λύσεις καν πλαστικό fairing. Στο CBR σου όμως, θέλει δουλειά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2020
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Κοίτα το μωβ βέλος

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	honda-cbr600rr-engine-specs-hp-tq-cbr-600-rr-cbr600-600rr-sport-bike-motorcycle-supersport-600cc.jpg 
Προβολές:	197 
Μέγεθος:	48,4 KB 
ID:	416383

    Παραδοσιακά στα τετρακύλινδρα εν σειρά 600 της η Honda, εκεί την έχει την μίζα. Για να φτάσεις εκεί, πρέπει να βγάλεις ΟΤΙ έχει από πάνω.

    Είναι λίγο μπελαλοδουλειά, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο και άλλωστε η μίζα είναι για να βγαίνει από εκεί πάρα πολύ σπάνια, δεν είναι κάτι που πρέπει να λύνεται τακτικά οπότε δεν σχεδιάστηκε το μοτέρ για να είναι εύκολο σε αυτό το θέμα.

    Άλλα Honda π.χ. VFR η μίζα είναι μπροστά-μπροστά, και σε κάποιες περιπτώσεις π.χ. VFR800F βγαίνει ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ χωρίς να λύσεις καν πλαστικό fairing. Στο CBR σου όμως, θέλει δουλειά.
    αρχικά θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την ταχεία απάντηση σου άλλα και για τον χρόνο σου. πραγματικά είναι μπελάς δεν είχα ιδέα νόμιζα θα ήταν ποιο απλό σαν τα r1 που και εκεί μπελάς είναι άλλα υπάρχει αρκετά ποιο εύκολη πρόσβαση σε σχέση με το cbr

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Τι θέλεις να καθαρίσεις από την μιζα?
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2020
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Τι θέλεις να καθαρίσεις από την μιζα?
    δες τι γίνετε η μηχανή όταν είναι κρύα και πατήσω το κουμπί της μίζας για να πάρει μπροστά όλα καλά παίρνει κανονικά και με πολύ ζωντάνια όπως πρέπει. όταν όμως η μηχανή είναι μετά από βόλτα και έχει ζεσταθεί και πάω να την βάλω μπροστά τότε κάνει αυτό το αργό που καταλαβαίνεις ότι ζορίζετε σαν να είναι ψόφια αν καταλαβαινεις τι εννοώ άλλοτε παίρνει παρόλο το ζόρι και άλλες φορές χρειάζεται να περιμένω μερικά λεπτά να κρυώσει και μετά παίρνει κανονικά να τονίσω οτι η μπαταριά είναι ολοκαίνουρια 70 ευρώ την πήρα και είναι υποτίθεται από τις καλύτερες. ένας φίλος μηχανικός που το είδε μου είπε ότι θέλει καρβουνάκια μπήκα λοιπόν και εγώ στην χοντα και τα βρήκα 20 ευρώ μαζί με την βάση του και έτοιμα κολλημένα επάνω για να μην τα κολλήσω εγώ και aftermarket καρβουνάκια με βάση κολλημένα κάνουν 5 ευρώ. ετσι λοιπόν είπα να κάνω την αλλαγή να την κάνω και ένα καθάρισμα τώρα που κάθομαι και έχω πολύ χρόνο . αν πιστεύεις ότι το πρόβλημα δεν είναι αυτό και είναι κάτι άλλο γράψε ένα σχόλιο θα βοηθήσει κάθε γνώμη. σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παίζει και να μην είναι πρόβλημα της μίζας αυτό, να έχεις πρόβλημα ηλεκτρικό να μην φορτίζει καλά το ηλεκτρικό κύκλωμα την μπαταρία σου.

    Έχει μετρήσει καθόλου με ένα βολτόμετρο-πολύμετρο, τι τάση έχει η μπαταρία σου στους πόλους της όταν δουλεύει ο κινητήρας σου; Πόσο πέφτει η τάση όταν μιζάρεις και όταν είναι κρύο όπως λες και όταν είναι ζεστό;

    Αν το κύκλωμα τροφοδοσίας (γεννήτρια&ανόρθωση) υπολειτουργεί και δεν φορτίζει την μπαταρία, τότε όταν πας βόλτα, αυτή όσο δουλεύει αδειάζει αντί να γεμίζει. Πας να βάλεις μετά από βόλτα και η μπαταρία είναι κουρασμένη. Την αφήνεις μερικές ώρες, κρυώνει, κάνει μερικές χημικές αντιδράσεις, βρίσκει λίγο φορτίο, βάζεις μπρος κανονικά, πας βόλτα, αδειάζει πάλι, ξανά τα ίδια.

    Ψάξτο, μην έχεις τέτοιο θέμα, πριν φτάσεις να λύνεις μίζες.

    Γενικά οι μίζες να ξέρεις, όταν είναι για αλλαγή καρβουνάκια, κάνουν άλλο πράγμα, ακούγεται το ''τακ'' του ρελέ όταν πατάς το κουμπί της μίζας, αλλά η μίζα ΔΕΝ κάνει τίποτα. Την κοπανάς με κάτι ή βάζεις ταχύτητα και σπρώχνεις μισό μέτρο την μηχανή πίσω να γυρίσει η μίζα και να αλλάξει θέση και δουλεύει. Το πρόβλημα δλδ που βγάζουν οι μίζες που είναι για καρβουνάκια, ΣΥΝΗΘΩΣ είναι δουλεύει-δεν δουλεύει καθόλου. Εσένα γυρνάει αργά, που είναι άλλο σύμπτωμα, και ΣΥΝΗΘΩΣ δείχνει αυτά που σου έγραψα παραπάνω.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2020
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Παίζει και να μην είναι πρόβλημα της μίζας αυτό, να έχεις πρόβλημα ηλεκτρικό να μην φορτίζει καλά το ηλεκτρικό κύκλωμα την μπαταρία σου.

    Έχει μετρήσει καθόλου με ένα βολτόμετρο-πολύμετρο, τι τάση έχει η μπαταρία σου στους πόλους της όταν δουλεύει ο κινητήρας σου; Πόσο πέφτει η τάση όταν μιζάρεις και όταν είναι κρύο όπως λες και όταν είναι ζεστό;

    Αν το κύκλωμα τροφοδοσίας (γεννήτρια&ανόρθωση) υπολειτουργεί και δεν φορτίζει την μπαταρία, τότε όταν πας βόλτα, αυτή όσο δουλεύει αδειάζει αντί να γεμίζει. Πας να βάλεις μετά από βόλτα και η μπαταρία είναι κουρασμένη. Την αφήνεις μερικές ώρες, κρυώνει, κάνει μερικές χημικές αντιδράσεις, βρίσκει λίγο φορτίο, βάζεις μπρος κανονικά, πας βόλτα, αδειάζει πάλι, ξανά τα ίδια.

    Ψάξτο, μην έχεις τέτοιο θέμα, πριν φτάσεις να λύνεις μίζες.

    Γενικά οι μίζες να ξέρεις, όταν είναι για αλλαγή καρβουνάκια, κάνουν άλλο πράγμα, ακούγεται το ''τακ'' του ρελέ όταν πατάς το κουμπί της μίζας, αλλά η μίζα ΔΕΝ κάνει τίποτα. Την κοπανάς με κάτι ή βάζεις ταχύτητα και σπρώχνεις μισό μέτρο την μηχανή πίσω να γυρίσει η μίζα και να αλλάξει θέση και δουλεύει. Το πρόβλημα δλδ που βγάζουν οι μίζες που είναι για καρβουνάκια, ΣΥΝΗΘΩΣ είναι δουλεύει-δεν δουλεύει καθόλου. Εσένα γυρνάει αργά, που είναι άλλο σύμπτωμα, και ΣΥΝΗΘΩΣ δείχνει αυτά που σου έγραψα παραπάνω.
    σε ευχαριστώ και πάλι φίλε μου για τις σημαντικές πληροφορίες. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάνει καμιά μέτρηση απλα θέλω να σου πω οτι η μπαταριά που έχω αγοράσει είναι λιθιου και έχει πάνω κουμπί τσεκ για να δεις αν τελειώνει θα σου αφήσω και λινκ να την δεις το μονο στοιχείο που έχω λοιπόν είναι ότι η μπαταριά είναι γεμάτη εδώ και 2 μηνες σε καθημερινή χρήση. φυσικά και θα πρέπει να προχωρήσω σε μετρήσεις για να βεβαιωθώ. η μονή απορία που έχω είναι ότι αν το ήταν το πρόβλημα στο κύκλωμα τροφοδοσίας δεν θα έπρεπε να είχε ήδη εξάντληση την μπαταριά

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    25/06/2014
    Μηνύματα
    338
    Αν έχει φάει ζορισμα για κάποιο λόγο η μίζα πεζει να θέλει καθάρισμα (ούτε καν κάρβουνακια) κ να επανέλθει... αφού έχεις χρόνο κ μιας κ πήρες κ τα κάρβουνακια άλλαξε τα κ βλέπεις..Τσεκαρε κ μια κ το καλώδιο που πάει στην μίζα αν κάνει καλή επαφή..

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Από την στιγμή που κρύα παίρνει κανονικά μπροστά αλλά ζορίζεται όταν είναι ζεστή, μάλλον δεν είναι μίζα. Κάπου αλλού είναι το θέμα.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2020
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Από την στιγμή που κρύα παίρνει κανονικά μπροστά αλλά ζορίζεται όταν είναι ζεστή, μάλλον δεν είναι μίζα. Κάπου αλλού είναι το θέμα.
    έχεις κάποια ιδέα από τι μπορεί να είναι φίλε μου?

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/03/2020
    Μηνύματα
    9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dorso Προβολή μηνύματος
    Αν έχει φάει ζορισμα για κάποιο λόγο η μίζα πεζει να θέλει καθάρισμα (ούτε καν κάρβουνακια) κ να επανέλθει... αφού έχεις χρόνο κ μιας κ πήρες κ τα κάρβουνακια άλλαξε τα κ βλέπεις..Τσεκαρε κ μια κ το καλώδιο που πάει στην μίζα αν κάνει καλή επαφή..
    ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της borgiriadis1
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    817
    Συνήθως όπως αναφέρουν και πιο πάνω η μίζα ή δουλεύει κανονικά ή δεν δουλεύει καθόλου. Δλδ το πρόβλημα θα ήταν εντελώς διαφορετικό. Παρ' όλα αυτά ένα σύστημα που δεν φορτίζει θα είχε αδειάσει την μπαταρία τελείως ήδη. Μηχανάκι με τελειωμένη μπαταρία μόλις πάταγε μίζα θα έσβηναν όλα. Δεν έχω ακούσει να επηρεάζει η ζέστη την μίζα (για όλα υπάρχει πρώτη φορά). Για να μην σκάει το μηχανάκι μάλλον κτ στην τροφοδοσία την ακούει μόλις ζεσταθεί.
    Πάτα το 0

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    επειδη οι μπαταριες λιθιου εχουν μυστηρια συμπεριφορα δοκιμασε μια φορα να το βαλεις μπρος ζεστο με μπαταρια αυτοκινητου ωστε να τσεκαρεις τη μιζα πριν τη βγαλεις

  14. #14
    Πριν μου κάψει τελείως τον ανορθωτή το δικό μου CBRάκι, είχε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα.
    Think faster than you ride

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kinezakos Προβολή μηνύματος
    έχεις κάποια ιδέα από τι μπορεί να είναι φίλε μου?
    Ναι με αυξανόμενο βαθμό δυσκολίας. Πόσα χιλιόμετρα έχει η μηχανή ;


    Ξεκίνα με το παρακάτω και μετά τσέκαρε τα μπουζί (σωστό τύπο, διάκενο, είδος καύσης).

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Πριν μου κάψει τελείως τον ανορθωτή το δικό μου CBRάκι, είχε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. cbr-125 vs CBR-600RR!!!
    από Kizoku στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 07/04/2006, 12:14
  2. cbr 600rr vs yamaπα r6
    από tassosrr στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 110
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2006, 11:54
  3. ΑΠΟΡΙΑ : χρώματα CBR 600RR 2005
    από djchech στο forum Honda CBR series
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 26/10/2005, 08:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF