Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 92

Θέμα: Πρώτη Ευρωπαϊκή Εξόρμηση 2009

  1. #1

    Πρώτη Ευρωπαϊκή Εξόρμηση 2009

    Καλησπέρα σε όλους τους συνforumites και συμforumitises.
    Όπως και πολλοί άλλοι θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ με την σειρά μου την πρώτη μου (μας) μοτοσυκλετιστική εμπειρία εκτός ελληνικών συνόρων.
    Επειδή είναι η πρώτη φορά που ποστάρω ταξιδιωτικό θα εκτιμούσα την κατανόηση μιας και η συγκεκριμένη διαδικασία αποδεικνύεται εν τέλει ιδιαίτερα δύσκολη και χρονοβόρα.

    Υποσυνείδητα η πρώτες σκέψεις είχαν μπεί εν έτει 2002 οταν εγω (Κώστας ή zak4 ή σαλίγκαρος ή υποχθόνιος) και ο κολλητός (Νίκος ή italokamikazi ή italos ή "βαριέμαι θα κάτσω πάλι μέσα" ή μοντέλο) αποφασίσαμε ένα τρελό βράδυ να κάνουμε το Πάτρα-Ιωάννινα-Κοζάνη με ένα Typhoon 50 δίχρονο!!! Ναι λοιπόν το κάναμε!! 1000χλμ περίπου και τα καταφέραμε και κωλογουστάραμε κιόλας!
    Η ανεύρεση σχετικού υλικού θα βοηθησει να ποστάρουμε στο μέλλον και σχετικές φοτο. Άρα το πρώτο δεδομένο, η τρέλα και η επιθυμία δηλαδή, προϋπήρχαν. Μια δεύτερη ακόμα πιο ακραία σκέψη υπήρξε οταν το 2004 η εθνική πέρασε στα ημιτελικά και είμασταν έτοιμοι να τραβήξουμε προς Πορτογαλία μεριά με ένα ΧΤ 600 και ένα ΧΤ 660X!! Βέβαια μια δεύτερη-τρίτη έως και πεντηκοστή ορθολογική σκέψη μας κράτησε στα αυγά μας...

    Έτσι λοιπόν πέρσι το φθνόπωρο πήραμε την απόφαση να στρωθούμε να μαζέψουμε τα φράγκα και τον χρόνο και να κάνουμε κάτι που ρόσο πολύ επιθυμούσαμε.
    Ο Νίκος είναι κάτοχος μιας κούκλας GS 1200 ADV. Τι σημαίνει αυτό...??? Δεν μασάει. Οι μόνοι -αρχικοί εν τέλει- ενδοιασμοί ήταν η δικιά μου "κυρία". Ζ 750 ... "Και που θα πας ρε καραμήτρο με το Ζ" λέγαν τα κοράκια... "Ναι ρε ζώα ...θα πάω!!!" "Δεν με χέζετε.." Και ναι ρε πήγα. Ειλικρινά οι απόψεις αυτές υπάρχουν μονο εδώ. Μόνο στην Ελλάδα. Σονι και ντε να έχεις turing μηχανή δηλαδη. Δεν ανέχομαι να βλέπω τα Enfield του 60 να γυρίζουν όλον τον κόσμο, τα Runner 180 να φεύγουν απο Αυστρία για Κρήτη, και εγώ με το Ζ να μην πεταχτώ μέχρι "εδώ δίπλα"... Τι να κάνουμε... "βιοπαλαισται" είμαστε.. δεν μας έπαιρνε για τέτοια ανοίγματα στην παρούσα φάση... είναι και δύσκολοι καιροί για πρίγκηπες...

    Για να μην μακρυλογώ άλλο τα φράγκα βρεθήκαν (τελευταία στιγμή κλασσικά μ@λ@κ@ Έλληνα) το πλάνο βγήκε και αρχίσαν οι ετοιμασίες.
    Η διαδρομη προγραμματίστηκε για επαρχικές, όμορφες και γραφικές διαδρομές αλλά επειδή είμαστε και ολίγον τι και ψευτοglamour θέλαμε να περάσουμε και από διάσημες και τουριστικές πόλεις.

    Έτσι έχουμε και λέμε: Ανκόνα-Βενετία-Ίνσμπρουκ-Ζυρίχη-Γενεύη-Λυών-Μασσαλία-Νίκαια-Φλωρεντία-Ανκόνα. Το πρόγραμμα άλλαξε λίγο τελευταία στιγμή .. προς το καλό μας εν τέλει. Γειώθηκε η Μασσαλία για πρακτικολυς λόγους και η Γενεύη στη πορεία.

    Ας ξεκινήσω λοιπόν.

    Θερμλη παράκληση τα σχόλια αφού τελειώσω. Και αυτό δεν θα γίνει σίγουρα μέσα σε μια μέρα.

  2. #2
    Και ξεκινήσαν λοιπόν οι ετοιμασίες.
    "Θα πάρεις το ένα θα πάρεις το άλλο το παράλλο"!!! Θολώσαμε κάποια στιγμή. Τί να πρωτοπάρουμε. Περισσοτερο άγχος για τα πράγματα πάρα για όλο το ταξίδι!!! Για παράδειγμα. Έχουμε πάρει κιτ επισκευής ελαστικών. Και..?? Τι..??? Ποιος από μας το χρησημοποιήσε ποτέ?? Δεν ξέρουμε κάν πώς είναι! Γενικά είμαστε άνθρωποι της τελευταίας στιγμής. Κλασσική μ@λ@κι2@. Αλλά έτσι είμαστε.
    Anyway ο Θεός βοήθησε και παρόλο που είχαμε αυτά που πιστεύαμε πως θα πας χρειαζόντουσαν δεν συνέβη το παραμικρό και ολα milk and honey!!

    Ξεκινήσαμε για Πάτρα την Παρασκευή το πρωί. Μια σχετική μικρή στάση στη Κόρινθο για ανεφοδιασμό κεφτέδων και τυροπιτακίων από την μητήρ μου (τη γνώστη και ως Κυρά-Σοφία). Η φάση ήταν σαν το δημοτικό. Που πηγαίναμε εκγρομες με το σχολείο και οι μαμάδες μας δίναν μέχρι και φακές μαζί να φάμε.. Για να μην μας κοροϊδεψουν στα μαγαζιά.. Αααααα ρε μάνα... ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΛΕΜΕ!!! Φυσικά και ο Νικός ειίχε τα δικά του σνιτσελ από την "Κυρά-Γιώτα"!!! χαχχαχαχααχα

    Το καράβι αναχωρούσε στις 14:00 οπότε προλαβαίναμε να πιούμε ένα καφέ Αγ. Νικολάου και να 8υμηθολυμε τα φοιτητικά μας χρόνια με τον Νίκο εκεί.

    Να σημειώσω πως φύγαμε με Superfast Ferries. Δίκλινη καμπίνα εσωτερική και οι 2 μηχανές 486 ευρόπυλα και για τους 2. Καλά ήταν νομίζω. Υπήρξε μια σχετική προσφορά τελευταία στιγμή και την αρπάξαμε...
    Και βουουουουρ για Ανκόνα.
    Η ενημέρωση που είχα έλεγε για πιθανές βροχές στην Ιταλία.
    Την επομενη 11:00 πμ είμαστε εκέι. Όλα καλά. Με το που βγάζεις το μηχανάκι από το πλοίο σου φεύγει και ένα σχετικό άγχος. "Έφτασα ρε αδερφέ" "Ναι το κάνω" ... Βέβαι εμφανιζονται αλλα άγχη αλλά λες "παω και βλέπουμε..."

  3. #3

  4. #4
    Xαροπαλεύω με το ανέβασμα φοτο. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει??

  5. #5
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zak4
    Xαροπαλεύω με το ανέβασμα φοτο. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει??

    εδω : http://www.moto.gr/forums/showthread...5&pagenumber=1

    και εδω:

    http://www.moto.gr/forums/showthread...threadid=62967

  6. #6
    Να θυμηθώ να αλλάξω τίτλο Το avatar του/της Pardalotzatziki
    Εγγραφή
    30/08/2005
    Μηνύματα
    1.583

    Re: Πρώτη Ευρωπαϊκή Εξόρμηση 2009

    [i]
    Θερμλη παράκληση τα σχόλια αφού τελειώσω. Και αυτό δεν θα γίνει σίγουρα μέσα σε μια μέρα. [/B]
    ti na kanoume telika?

  7. #7
    Merci παιδιά. Πρέπει να κάνω σμίκρυνση μεγέθους.
    Επανέρχομαι αύριο.

  8. #8
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zak4
    Merci παιδιά. Πρέπει να κάνω σμίκρυνση μεγέθους.
    Επανέρχομαι αύριο.
    Τελικά , αυτές οι γυναίκες δεν είναι με τίποτα ευχαριστημένες….

  9. #9
    Ducati 1098
    Εγγραφή
    30/05/2009
    Μηνύματα
    145
    Αρχικά δημιουργήθηκε από ggs
    Τελικά , αυτές οι γυναίκες δεν είναι με τίποτα ευχαριστημένες….

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  10. #10
    test εικόνας.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	jup_stars.jpg 
Προβολές:	754 
Μέγεθος:	72,0 KB 
ID:	175561

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από zak4
    test εικόνας.
    που πήγες ταξίδι ρε τεράστιε ??? !!!

  12. #12
    Και αφού λύθηκε το θέμα με την πολύτιμη βοήθεια του road spirit (ευχαριστώ θερμά...) συνεχίζω.
    Άφιξη στην Ανκόνα Σαββάτο πρωί κατά τις 10:30. Με το λίγο traffic του λιμανιού 11+ περίπου βγαίναμε έξω από την πόλη.
    Να κάνω μια σημαντική σημείωση εδώ. Το αρχικό πλάνο ανέφερε και κατοχή gps. Λίγο η τσιγκουνιά μου όμως ,λίγο το ότι το ήδη υπάρχων Mio Moov 330 δεν μάσησε τον κώλο του και δεν φόρτωσε ΠΟΤΕ τους Ευρωπαϊκούς χάρτες (σπασμένους) που προσπαθήσαμε να βάλουμε μας στέρησε από την πολύτιμη "συντροφιά" του. Η λύση... εκτυπώσεις Α4 απο Google Earth των διαδρομών μας.. και ο Θεός βοηθός.. Και μια χαρά πήγε. -αν εξαιρέσεις κάποιες στιγμές που θα αναφέρω παρακάτω-.

    Το αρκετά αξιόπιστο κατ'εμέ www.freemeteo.com ανέφερε βροχές στην κεντρική Ιταλία. Αλλά που..? Τζίφος. Μετά την αποβίβαση καθαρόςς ουράνος. Λέμε ευτυχώς. Έπεσε έξω.. "ναι καλά..." Καμιά 30ρια χλμ αργότερα και λες και είμαστε στο Κεντρικό Βιετνάμ σκοτεινιάζει σε χρόνο dt και αρχίζει η μπόρα. Φόρτωμα τα αδιάβροχα και με μια μικρή στάση για ένα burger και τον πρώτο μας espresso βουρ για Βενετία.

  13. #13

  14. #14
    Φτάνοντας κοντά στην Βενετία και συγκεκριμένα έξω από το Mestre έγινε η πρώτη γκάφα. Με δική μου πρωτοβουλία μπήκαμε βγαίνοντας από τα διόδια εισήλθαμε σε toll που απαιτούσε κάρτα της autostrada. Σταματάμε λοιπόν τα μηχανάκια επάνω στα διόδια και εκεί αρχίζει το χαροπάλεμα. "Μα καλέ μου μα χρυσέ μου speak english" (από ένα μικρόφωνο όλα αυτα). Τίποτα... Ο Νίκος που είχε πάρει το θέμα επάνω του απέτυχε παταγώδως. Ο τυπάς μέσα από το μικρόφωνο μιλώντας άπταιστα ιταλικά και αφού μάλλον μας εξήγησε γιατί η Μίλαν δεν πήρε πέρσι πρωτάθλημα, ανέφερε κάτι για carta. Αλλά που λύση... Και η ουρά πίσω μαζευόταν... Ένας κακομοίρης Ιταλός προθυμοποιήθκε να μας βοηθήσει κατεβαίνοντας α΄πο το αμάξι του. Μιλώντας και αυτός την ιταλικήν, και αφού μάλλον μας είπε για τα τερτίπια του Silvio Berlusconi, μας παράτησε και πήγε σε άλλο toll. Με τα πολλά, ο "μικροφωνίστας" μας έκοψε μια απόδειξη που εντος 15 ημέρων θα μπορούσαμε να πληρώσουμε την διαδρομή που είχαμε κάνει σε οποιαδήποτε άλλα διόδια. Είπαμε θα το κάνουμε... (ναι καλά...από ελληνάρες ξέρετε ρε..?)

    Είχαμε κλείσει "δωμάτιο" σε ένα κάμπινγκ λίγο έξω από την Βενετία στο Μέστρε. Για 18 ευρώ το άτομο μια χαρά comfor...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	009.jpg 
Προβολές:	743 
Μέγεθος:	90,2 KB 
ID:	175575

  15. #15
    Αφού βολέψαμε τα μπαγκάζια μας στο δωμάτιακι και κάνοντας ένα λυτρωτικό ντουζάκι είpame να ξεκινήσουμε για την Βενετία. Με σχετική ερώτηση στην ρεσεψιόν η ευγενέστατη κοπέλα μου είπε πως καλύτερα θα ήταν να πάρουμε συγκοινωνία. Το παρκινγκ μέσα στην πόλη ακόμα και για τις μηχανές ειναι 24 ευρόπουλα για όλη την μέρα. "Τι λες κυρά μου??" "Οδερ γουεϊ" "Γουιθ μπας χαου ματσ??" "ουαν γιουρο λεει" "Περφεκτ!!!" Κια πήραμε το αστικό (400 μέτρα απο το καμπινγκ) και σε 10 λεπτάκια τσουπυουουππ Venice!!!!!

    Δυο λογάκια για την πόλη. Οι φήμες λέγαν βρωμάει. Εγώ όπως και ο Νίκος δεν μύρισα το παραμικρό!! Τίποτα λέμε. Δεν ξέρω αν άλλες εποχές συμβαίνει κάτι τέτοιο. Κατα τ'άλλα όλα μια χαρά. Πάαααααααρα πολύ όμορφη. Και πολύ ρομαντική συνάμα. Αλλά πολύ ζευγάρι ρε αδερφέ. Μα πολύ λέμε!!! Έτσι μου ήρθε να αρπάξω τον Νίκο από το χέρι, να μπούμε σε μια γόνδολα (70-100 ευρψ η βόλτα!!!!) να πιούμε την σαμπάνια μας και να ζήσουμε έναν "έρωτα όλο τρέλα"...
    Από τιμές μέτρια προς ακριβά. Αρκετά πολύβοη ειδικά γύρω απο την περιοχή του Αγ. Μάρκου. Βραδυνή ζωή έτσι και έτσι. Μια πλατεία με κάποια μπαρ και κάποια σκόρπια club που ο Νίκος με ξεποδάριασε να βρούμε. Κια φυσικά... ποτέ δεν βρήκαμε!!!
    Κια φυσικά δοκιμή της πρώτης real italian pizza και spagetti θαλασσινών!!!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1010588.jpg 
Προβολές:	737 
Μέγεθος:	48,2 KB 
ID:	175576

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΩΤΗ ΕΞΟΡΜΗΣΗ
    από dionysus στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2010, 09:26
  2. πρώτη βόλτα 2009
    από dionhaya στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο μήνυμα: 09/01/2009, 23:30
  3. Κάνατε καμιά εξόρμηση το ΣΚ??
    από Electra στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/03/2004, 11:03
  4. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 13:30
  5. Η Πρώτη Λασπομαχία
    από Julius στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 22/12/2003, 17:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF