Σελίδα 154 από 155 ΠρώτοΠρώτο ... 54104144149150151152153154155 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 2.296 έως 2.310 από 2318

Θέμα: Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...ΙΙ

  1. #2296
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sanctusan
    Εγγραφή
    25/10/2017
    Μηνύματα
    1.185
    Μία ερώτηση και εγώ.
    Μόλις αγόρασα το online service manual Yamaha Townmate από Haynes.
    Ξέρει κανείς τρόπο να το κάνουμε extract ώστε να το πάρει και κάποιος τσάμπα;
    arvala παν στην εκκλησιά arvala προσκυνάνε.......

  2. #2297
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,μια ερώτηση θέλω να κάνω και εγώ.
    Αφοράει 5g ρούτερ με κάρτα κινητής τηλεφωνίας sim για χρήση internet και μόνο.
    Έχει κάποιος εμπειρία με τέτοια κατάσταση; Βλέπω έχουν αξιόλογο κόστος αγοράς , γίνεται όμως η δουλειά;
    Έχει να προτείνει κάποιος κάποιο συγκεκριμένο;
    υγ 5g έχω στο σπίτι ,πιάνει το κινητό.
    ευχαριστώ.
    Γιατί να πας σε 5G router που είναι πανάκριβα; υπάρχει κάποιος λόγος; Ένα TP link 4G+ με κόστος 120-130 προσφέρει εξαιρετικές ταχύτητες.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  3. #2298
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Γιατί με το κινητό πάντα με 4g πιάνω πολύ χαμηλές ταχύτητες εκεί που μένω τουλάχιστον.
    Δεν ξέρω αν με τέτοιο router θα έχω καλή απόδοση.Με 5g έχω ταχύτητα στο κινητό.
    Τραγική η κατάσταση στην Πάτρα,ολόκληρη γειτονιά 10 λεπτά με τα πόδια από το κέντρο και δεν υπάρχει κάτι άλλο εκτός από ''ως 24'' .
    when life gets complicated... i ride.

  4. #2299
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Από τα καλύτερα 5G router της αγοράς είναι το Teltonika RUTX50. Ακριβό μεν, αλλά έχει εξαιρετική απόδοση σε 5G. Είναι industrial grade. Πρέπει να το δεις στην πράξη να δουλεύει και να το συγκρίνεις με άλλα για να καταλάβεις πόσο καλό είναι.

    Παίρνει και εξωτερικές κεραίες αν χρειαστεί. Για παράδειγμα μπορείς να βάλεις μία Poynting κατευθυντική, αν ξέρεις πού είναι ο ιστός κινητής τηλεφωνίας που σε εξυπηρετεί ή κάποια omnidirectional.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 29/02/2024 στις 22:16.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #2300
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Διάφορα site εφημερίδων έχουν σαν προδιαγραφή να εμφανίζονται οριζόντια στις οθόνες.
    Η δήλωση αποποίησης ευθύνης, που πετάγεται πριν επιτραπεί να δεις το site είναι ελάχιστα μεγαλύτερη από το φορμά
    των οθονών.
    Κάτι που υποχρεώνει τους περισσότερους να πατήσουν enter και να την δεχθούν εφόσον έχουν πληκτρολόγιο.
    Ή αν θέλουν να αλλάξουν ανάλυση κ.ο.κ.

    Στα τάμπλετ όμως που η αλλαγή ανάλυσης είναι.. (δεν έχω ιδέα αν είναι εφικτή καν) και δεν έχουν πληκτρολόγιο
    απλά δεν μπαίνεις. Το εικονικό πληκτρολόγιο δεν λειτουργεί με την δήλωση ενεργή κ.λπ.

    Αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το διαχειριστείς θα τον χρειάζεται πολύς κόσμος.

    ευχαριστώ!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από THRESH Προβολή μηνύματος
    ...
    Επίσης, δεν ξέρω αν με κάποιο πρόσθετο pop up blocker σε Firefox για Android για παράδειγμα, σε εξυπηρετεί
    Υπάρχουν cookie consent plugins για Firefox και Chrome, όπως αυτό.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #2301
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Ωραίο φαίνεται, ευχαριστώ!

  7. #2302
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα,μια ερώτηση θέλω να κάνω και εγώ.
    Αφοράει 5g ρούτερ με κάρτα κινητής τηλεφωνίας sim για χρήση internet και μόνο.
    Έχει κάποιος εμπειρία με τέτοια κατάσταση; Βλέπω έχουν αξιόλογο κόστος αγοράς , γίνεται όμως η δουλειά;
    Έχει να προτείνει κάποιος κάποιο συγκεκριμένο;
    υγ 5g έχω στο σπίτι ,πιάνει το κινητό.
    ευχαριστώ.
    Είχα ένα TP link, 4G, δούλευε επί δύο χρόνια ασταμάτητα μέχρι που κάποιος το πότισε.....

    Η απολαβή που έχει είναι πολύ καλύτερη από το τηλέφωνο. Σε μέρος που δεν έπινα καθόλου σήμα με το κινητό, αυτό είχε 2 μπάρες. Πιστεύω ότι θα κάνεις δουλειά με αυτό σχετικά οικονομικά.

    Έχε υπόψιν όμως τα πλεονεκτήματα της σταθερής γραμμής πριν πάρεις την απόφαση σου.

  8. #2303
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Γιατί με το κινητό πάντα με 4g πιάνω πολύ χαμηλές ταχύτητες εκεί που μένω τουλάχιστον.
    Δεν ξέρω αν με τέτοιο router θα έχω καλή απόδοση.Με 5g έχω ταχύτητα στο κινητό.
    Τραγική η κατάσταση στην Πάτρα,ολόκληρη γειτονιά 10 λεπτά με τα πόδια από το κέντρο και δεν υπάρχει κάτι άλλο εκτός από ''ως 24'' .
    Αναγκαστικά, αγόρασα το παρακάτω για το σπίτι μου στην Αίγινα. Αναγκαστικά γιατί δεν μπορούσα να βάλω σταθερό. Τελικά, ευτυχώς που δεν μπορούσα.
    Στο σημείο που είμαι, δεν έχει καλό σήμα, το 4G+ λαμπάκι αναβοσβήνει.
    Με κάρτα sim απεριόριστα data των 10€ το μήνα, έπαιζε χωρίς θέμα 3 μήνες. Είδα μέχρι 6 χρήστες συνδεδεμένους με laptop, κινητά, παιχνίδια κλπ. Δεν παραπονέθηκε κάνεις για αργή ταχύτητα.
    130 νομίζω το πηρα το καλοκαίρι.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	received_1151589876214608.jpg 
Προβολές:	148 
Μέγεθος:	32,6 KB 
ID:	451157
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #2304
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από katsar Προβολή μηνύματος
    Γιατί με το κινητό πάντα με 4g πιάνω πολύ χαμηλές ταχύτητες εκεί που μένω τουλάχιστον.
    Δεν ξέρω αν με τέτοιο router θα έχω καλή απόδοση.Με 5g έχω ταχύτητα στο κινητό.
    Τραγική η κατάσταση στην Πάτρα,ολόκληρη γειτονιά 10 λεπτά με τα πόδια από το κέντρο και δεν υπάρχει κάτι άλλο εκτός από ''ως 24'' .
    Αν έχεις καλό σήμα 4G κινητής τηλεφωνίας στο σπίτι σου, ίσως σε συμφέρει το Cosmote Home Speed Booster. Συνδυάζεται με τη σταθερή γραμμή και αυξάνει την ταχύτητά της, όσο το επιτρέπει το σήμα κινητής τηλεφωνίας.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  10. #2305
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Σας ευχαριστω΄όλους,το θέμα είναι πως με το δικό μου 4G κινητό έχω ~ 10mbs DL ενώ με το 5G 100+ στην χειρότερη.
    Upload μου δίνει καλό και το 4G.Δεν έχω πρόβλημα φυσικά και προτιμώ να δώσω 120 ε κ οχι 300 αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος .
    Φίλε Γιώργο συμφωνώ με τα πλεονεκτήματα της σταθερής αρκεί να υπάρχει,μιλάμε για μια κατάσταση που όλοι οι πάροχοι δίνουν γραμμές τύπου ως 24, ούτε vdsl,ούτε ίνες,ούτε fiber to the home κτλ.
    Αυτό κοιτάω βασικά https://www.tp-link.com/us/service-p...router/nx510v/

    Το home speed booster κ μόνο που λέει ''
    Παρέχονται 200GB/μήνα data κινητής προς χρήση από το COSMOTE Home Speed Booster. Με την εξάντληση των 200GB/μήνα η ταχύτητα κινητής μειώνεται στο μέγιστο 15Mbps Download.''
    είναι άκυρον !!!
    when life gets complicated... i ride.

  11. #2306
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Είναι σύνηθες αυτό με το 5G, έναντι του 4G, διότι αφενός δίνουν περισσότερο bandwidth στο 5G, αφετέρου είναι λιγότεροι οι χρήστες του 5G, οπότε πλεονάζει το bandwidth.

    Δεν έχω δοκιμάσει το TP-Link NX510V (έχω δοκιμάσει άλλα 4G της TP-Link), αλλά έχω εντυπωσιαστεί από το Teltonika RUTX50.

    Αν μέσα στο σπίτι έχεις καλό σήμα 5G, τότε αρκούν οι δικές του κεραίες. Διαφορετικά έχει το πλεονέκτημα ότι μπορεί να μπει μέσα στο κέλυφος εξωτερικής κεραίας (κατευθυντικής ή omni) και να εγκατασταθεί σε εξωτερικό χώρο, όπου το σήμα είναι πάντα καλύτερο.
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 29/02/2024 στις 23:49.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  12. #2307
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Ίσως σε ενδιαφέρει και δορυφορική πρόσβαση. Οι τιμές ξεκινούν από 40€/μήνα. Cosmote, Starlink.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  13. #2308
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της husky21
    Εγγραφή
    09/11/2015
    Μηνύματα
    723
    Παιρνεις ενα 5g κινητο με 100 ευρω και το κανεις hotspot...

  14. #2309
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Πολύ κακή ιδέα για πολλούς λόγους.

  15. #2310
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    549
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Είναι σύνηθες αυτό με το 5G, έναντι του 4G, διότι αφενός δίνουν περισσότερο bandwidth στο 5G, αφετέρου είναι λιγότεροι οι χρήστες του 5G, οπότε πλεονάζει το bandwidth.

    Δεν έχω δοκιμάσει το TP-Link NX510V (έχω δοκιμάσει άλλα 4G της TP-Link), αλλά έχω εντυπωσιαστεί από το Teltonika RUTX50.

    Αν μέσα στο σπίτι έχεις καλό σήμα 5G, τότε αρκούν οι δικές του κεραίες. Διαφορετικά έχει το πλεονέκτημα ότι μπορεί να μπει μέσα στο κέλυφος εξωτερικής κεραίας (κατευθυντικής ή omni) και να εγκατασταθεί σε εξωτερικό χώρο, όπου το σήμα είναι πάντα καλύτερο.
    Δυνατό αλλά πολύ overkill για την δουλειά που θέλει να κάνει, τόσο από άποψη κόστους, όσο και δυνατοτήτων.

Παρόμοια θέματα

  1. Μια βοηθεια απο κομπιουτεραδες...
    από blackbusa στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2314
    Τελευταίο μήνυμα: 17/06/2018, 15:07
  2. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2017, 09:58
  3. Μια βοήθεια από androidάδες....
    από Ζεύκας στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2016, 11:46
  4. μια βοηθεια απο τοπογραφους....
    από virus στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2016, 23:52
  5. μια βοηθεια απο τους εμπειρους
    από neos mixanovios στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/10/2009, 16:07

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF