Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Tin voi8eia sas kaloi mou an8rwpoi

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GeorgeFZR
    Εγγραφή
    08/06/2005
    Μηνύματα
    175

    Tin voi8eia sas kaloi mou an8rwpoi

    Kalispera kai sorry gia ta greeklish

    Ir8e to pliroma tou xronou kai gyrnaw sta patria edafh to savato

    Auti ti stigmi eimai anipotaktos kai to diavatirio mou exei liksei

    Mazi mou exw
    1)elliniki tautotita (palia me ellinikous xaraktires)
    2)Diavatirio (Ligmeno apo to to 2006)
    3) Xarti apo tin Elliniki presveia pou pistopoihei oti o G.Nikolaidis tou Gewrgiou me imerominia tade einai ellinas ipikoos kai katoxos ellinikis astynomikis tautotitas me to tade noumero

    To xarti auto mou to dosane apo tin presveia gia na mporeso na giriso pisw afou den exw diavatirio


    Eroto loipon

    Iparxei periptosi kanas Agglos ston elenxo h sto check in na mou kanoun noumera?

    Euxaristw gia tis apadiseis

    Έμαθα Να Αγαπώ Τον Εαυτό Μου,Να Τον Σέβομαι,Και Να Τον Καρφώνω Σε Οποιο Ντουβάρι θέλω....

    ------------------------------------------------------

  2. #2
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Κανονικά,σαν μέλος τής ΕΕ,δεν χρειάζεσαι διαβατήριο.Κι εγώ είχα πάει στη Γαλλία με την παλιά αστυνομική μου ταυτότητα.
    Δεν είχα καν διαβατήριο,ούτε μού ζήτησε κανείς αναφορά.
    Αν δεν έχει αλλάξει κάτι,είσαι μια χαρά!
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creación es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es engañar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es así, to el día echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  3. #3
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Η Αγγλια δεν ειναι εκτος της σεγκεν?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.997
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
    Η Αγγλια δεν ειναι εκτος της σεγκεν?
    δεν νομιζω...


    απ΄την στιγμη που η Αγγλια ειναι μελος της ΕΕ (και μαλιστα απο τα παλαιοτερα) δεν τιθεται θεμα για να μην σε αφησουν να περασεις.

    μονο την νομισματικη πολιτικη της Ευρωπης δεν ακολουθουν (χωρις βεβαια να τους λεει κανεις τιποτα...) αλλα αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο...

  5. #5
    Δεν έχεις κανένα απόλυτος πρόβλημα να πας Αγγλία με την ταυτότητα και ας είναι και η παλιά.

  6. #6
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    Κανονικα πρεπει ταυτοτητα να ειναι νεου τυπου κ να αναγραφει το ονομα κ τα στοιχεια με λατινικους χαρακτηρες.

    Κ εγω στοπαρελθον εχω ταξιδεψει με μονο την παλια αστυνομικη ταυτοτητα, χωρις προβλημα. Τωρα πια ομως μονο με την ''λατινικη''

    Αν το χαρτι της πρεσβειας ειναι γραμμενο στα αγγλικα, που φανταζομαι οτι ειναι, τοτε μαλλον δεν θα αντιμετωπισεις προβλημα.
    Σε οσα σημεια σου ζητηθει να επιδειξεις ταυτοτητα, εξηγησε οτι επειδη οι διαδικασιες να βγαλεις νεα ταυτοτητα η διαβατηριο στο εξωτερικο ειναι μια πολυ χρονοβορα διαδικασια και εσυ θα ταξιδεψεις αμεσα σε χωρα εκτος ευρωπαικης ενωσης, γι αυτο τον λογο η πρεσβεια σου εχει δωσει αυτο το χαρτι που πιστοποιει την ταυτοτητα σου. Ετσι ωστα να γυρισεις Ελλαδα κ να βγαλεις τα νεα σου χαρτια αμεσα.


    Οπως καταλαβαινεις το χαρτι αυτο ειναι one way. Δε νομιζω να πιασει η ιδια δικαιολογια στο γυρισμο ετσι κ δεν εχεις βγαλει την καινουργια ταυτοτητα.

    Εχεις δυνατοτητα να βγαλεις αγγλικη ταυτοτητα αλλοδαπου; Φανταζομαι οτι υπαρχει. Σαν κατοικος Κυπρου τα τελευταια χρονια [με ληγμενα ολα τα επισημα Ελληνικα εγγραφα] εχω βγαλει κυπριακη ταυτοτητα σαν αλλοδαπος. Επειδη το νομικο συστημα εδω -αλλα κ ολες οι λειτουργιες- ειναι απο το αγγλικο, οποτε σκεφτομαι οτι ισως μπορεις να κανεις κατι τετοιο


  7. #7
    Απο 1-1-2007 δεν μπορεις να ταξιδεψεις με τις παλιες ταυτοτητες...σε χωρες της ευρωπαικης ενωσης....η με διαβατηριο η με τις καινουργιες μονο.....


    φανταζομαι αφου εχεις επισημο χαρτι απο την ελληνικη πρεσβια δεν θα εχεις κανενα προβλημα....αλλα φανταζομαι οτι θα μπορεις να το χρησημοποιησεις μονο μια φορα....


    καλο ταξιδακι και καλη επιστροφη....





    edit...τι γρηγοραδα ειναι αυτη ρε κουμπαρε???

  8. #8
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa

    edit...τι γρηγοραδα ειναι αυτη ρε κουμπαρε???



    κ ειναι κ πρωι κ δεν εχω πιει καφε ακομα

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    16/10/2004
    Μηνύματα
    1.661

    Re: Tin voi8eia sas kaloi mou an8rwpoi

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
    to diavatirio mou exei liksei
    Ταξιδεύεις κανονικά. Είχα ίδιο θέμα και η απάντηση της Ελληνικής Πρεσβείας ήταν ότι ίσως χρειαστεί και η επίδειξη της ταυτότητας χωρίς να έχει σημασία εάν είναι παλαιού τύπου ή όχι. Το αεροδρόμιο ως επίσημο "κράτος" δεν έχει δικαίωμα να μην σε αφήσει να ταξιδέψεις. Μου ανέφερε και κάποια σχετική νομοθεσία της Ε.Ε. η οποία υπάρχει σε όλα τα αεροδρόμια ως οδηγός αναφοράς. Η μόνη περίπτωση να μην σε αφήσουν να ταξιδέψεις, είναι η άρνηση επιβίβασης από την αεροπορική εταιρία κατά το check in. Η συμβουλή τους ήταν να επικοινωνήσω με την εταιρία για το εάν επιτρέπει την επιβίβαση με αυτούς τους όρους. Περιττό να αναφέρω ότι η αεροπορική εταιρία δεν έλεγξε καν το διαβατήριο για να μου δώσει το boarding pass.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
    Auti ti stigmi eimai anipotaktos
    Αυτό είναι καθαρά θέμα της στρατολογίας. Έχεις επικοινωνήσει μαζί τους ότι επιστρέφεις; Σου έχουν αναφέρει τις διαδικασίες που θα πρέπει να ακολουθήσεις.

    Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
    Iparxei periptosi kanas Agglos ston elenxo h sto check in na mou kanoun noumera?
    Όχι! Έχω ταξιδέψει και δεν ελέγχουν ημερομηνίες. Ίσως να ακολουθούν την γνωστή τακτική: "βρε ας φύγουν από εδώ και ας πάνε όπου θέλουν!"

    Ούτε ο Έλληνας δημόσιος υπάλληλος, βλέπε "όργανο", θα κάνει τον έλεγχο!

    Καλό ταξίδι!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της GeorgeFZR
    Εγγραφή
    08/06/2005
    Μηνύματα
    175
    Euxaristw gia oles tis apadiseis paidia


    I Agglia einai ektos Sengen nomizw,anyway
    8a deiksei i nekropsia avrio
    Me olimpiaki petw,opote sto check in isws kai petixo kamia patriwtisa kai dne mou kanei ti zwh diskoli:P
    Έμαθα Να Αγαπώ Τον Εαυτό Μου,Να Τον Σέβομαι,Και Να Τον Καρφώνω Σε Οποιο Ντουβάρι θέλω....

    ------------------------------------------------------

Παρόμοια θέματα

  1. Peite mou tin gnomi sas !
    από epidemic στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2007, 17:19
  2. Tin Gnomi Sas......
    από hetfield στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 11/10/2005, 16:43
  3. Gia peite mou tin gnomi sas
    από Strategos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 31/08/2005, 14:57
  4. 8elo tin gnomi sas
    από afrotwin στο forum Ducati
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο μήνυμα: 24/05/2005, 18:52
  5. 8elo tin gnomi sas
    από afrotwin στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2005, 17:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF