Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: ξυνω μποτες αλλα οχι γονατο στην πιστα

  1. #1

    ξυνω μποτες αλλα οχι γονατο στην πιστα

    καλησπερα και να ευχηθω προκαταβολικα καλες βολτες σε ολους ειμαι καινουργιο μελος και προσπαθω σιγα σιγα να μπω στο κλιμα της επικοινωνιας μεσω διαδυκτιου. Στο ψητο τωρα, εχω ενα gsxr 750 k6 και την προηγουμενη πεμπτη ειχα την πρωτη μου επαφη με την πιστα των Σερρων, απιστευτη εμπειρια, τελικα αν δε μπεις πιστα δε μπορεις να καταλαβεις για τι προσφυση μιλαμε, μαλλον θα γινω θαμωνας εκει για αυτο και θελω καποιες συμβουλες. Εφοσον μπηκα για πρωτη φορα προσπαθησα να ειμαι συγκρατημενος, να εχω μια ροη και να μη πλακονομαι στα φρενα συνεχεια. Απο αυτα που εχω δει και ακουσει εβγαζα σωμα για να ξυσω και γω επιτελους το πολυποθητο γονατο στην ασφαλτο, αντι αυτου εξυνα συνεχεια τις γλυστρες απο τις μποτες μου. Να σημειωσω οτι στο μαρσπιε παταω με το κουτουπιε και τα λαστιχα μου τερματισαν (μπρος-πισω). ΓΙΑΤΙ δεν εξυνα γονατο σαν το rossi τοτε;
    Μηπως δεν βγαινω αρκετα απο το μηχανακι; τι γινεται;

  2. #2
    και γ@μω τα μελη Το avatar του/της xampos
    Εγγραφή
    11/03/2007
    Μηνύματα
    1.734
    καλως ηλθες φιλε

    τωρα για το ερωτημα σου δεν ξερω. θα σου απαντησουν αλλοι ωριμοτεροι


  3. #3
    Εγώ μόνο σε δημόσιους δρόμους έχω ξύσει δέ ξέρω σε πίστα αν γίνεται... :wacko:

    Υποτίθεται ότι σώμα βγάζεις πάντως για να μήν φτάσεις στο σημείο να τελειώσουν τα λάστιχα.

    CSS

  4. #4
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Εγω θα σου πρότεινα την σωστή συνταγή...
    0300->CSS 1->CSS 2->και βλέπεις μετά και για το 3...
    ήδη απο το πρώτο (0300) θα εντοπιστεί τι δεν κάνεις καλά στο πως κάθεσαι...
    υπόψην ότι το να πηγαίνεις γρήγορα δεν σημαίνει ότι πρέπει και να ξύνεις γόνατο...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Για να εφτασες να ξυνεις μποτα η δεν πατας καλα στα μασπιε η δεν καθεσαι σωστα (πολυ μπροστα) ,η δεν ανοιγεις γονατο και γενικα δεν γνωριζεις καποια βασικα πραγματα σχετικα με την σωστη θεση του σωματος πανω στην μοτο.

    Καλυτερα να απευθυνθεις σε καποια σχολη ασφαλους αδηγησης για να διορθωσεις τα λαθη σου.
    Οποιος και να σου γραψει κατι εδω περα δεν θα ειναι ποτε αρκετο!

    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  6. #6
    Banned Το avatar του/της anco
    Εγγραφή
    04/03/2004
    Μηνύματα
    1.334
    Δες εδω.

    http://homepage.ntlworld.com/webzxr/.../ridetips.html

    Ειναι απο τα πιο απλα στην εξηγηση.

  7. #7
    Ευχαριστω πολυ παιδια ειδικα τον anco για το link που νομιζω πως με βοηθησε πολυ
    για το css δεν εχω αποφασισει ακομα γιατι σκεφτομαι τα φραγγα, θα δειξει ομως.

  8. #8
    Όσα λινκ και αν βάλουμε, αν δεν μπεις σε πίστα με κάποιον που ξέρει και να σε καθοδηγήσει (0-300, CSS) δε θα κάνεις τίποτα μη σου πω οτι αντι για γόνατο μπορεί να ξύσεις τα πλαστικά...

    (μακριά απο εμάς)

    Καλό θα ήταν να μην είναι αυτοσκοπός το ξύσιμο (εκτός αν σε τρώνε) αλλα να είναι αυτοσκοπός η σωστή στάση οδήγησης - το ξύσιμο θα έρθει (κάποιοι κρεμιούνται τόσο πολύ για να το καταφέρουν που κοντεύουν να ξύσουν και αγκώνα )

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  9. #9
    Θα συμφωνήσω με τον καπετάνιο γι' αυτό και προέτρεψα τον chris_gian να τσεκάρει το CSS.

    Όσο για τα λινκς...



  10. #10
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019

    MCN Knee Down βιντεο με το πως να ξυνεις...

    Δες λίγο το βιντεακι από σχετικό μάθημα σε Αγγλική άσφαλτο όμως

    http://www.youtube.com/watch?v=QCg3BMGe52M

  11. #11
    Σωστό και αυτό, και όπως έχει ξαναειπωθεί άμα έχεις φαγωθεί να ξύσεις, βρες ένα άδειο πάρκινγκ (ή το προαύλιο του παλιού μου σχολείου), βάλε μια τετάρτη και πηγαίνωντας αργά κάποια στιγμή κάνοντας κύκλους θα ξύσεις.


    Άμα όμως βάλεις σκοπό της ζωής σου να ξύνεις παντού στους ελληνικούς (=ελεεινούς) δρόμους, αργά ή γρήγορα θα φας τα μούτρα σου.

    Η μέγιστη κλίση δέ λέει τίποτα, και καλό είναι να έχεις απόθεμα μερικές μοίρες για κατάσταση ανάγκης.

  12. #12
    HUSKY TE450 Το avatar του/της SeNNinhA
    Εγγραφή
    29/10/2002
    Μηνύματα
    2.019
    Και ΠΡΟΣΟΧΗ

    Αν θες να ξύσεις στον δρόμο να έχεις ξύστρες και προστατευτικά στο γόνατο γιατί δεν θυμάμαι ποιος αλλα κάποιος είχε πάρει το γόνατο στο χέρι γιατί βρήκε σε μεταλλικό που είχε ξεμείνει στην άσφαλτο (μάλλον από παλιό ματι διαχωριστικής λωρίδας)

    Οπότε ΠΡΟΣΟΧΗ

  13. #13
    Ωραίο το βιντεάκι, την επόμενη φορά που θα πάω πίστα, πρώτα ο θεός, ξεκινάει η προπόνηση, χωρίς υπερβολές βέβαια γιατί το γόνατο ειναι αυτό που θέλω να ξύσω και όχι το gsxr
    Εχω και μια photo απο την αφεντιά μου που ξεφτιλίζει ένα R1 στην ευθεία των Σερρών αλλά δεν ξέρω πως επισυνάπτονται οι φωτογραφίες
    Δε πειράζει που μόνο αυτον πέρασα και ένα monster που ήταν πιο αργό και απο την καθυστέρηση, εγώ όπως και να έχει αισθάνθηκα σαν παγκόσμιος.
    Να σημειώσω οτι κάποιοι αγωνιζόμενοι που κάνανε προπόνηση εκείνη τη μέρα, μόνο απο πάνω μας που δεν περνούσαν.

  14. #14
    chris_gian, άμα ανέβω εγώ στις Σέρρες θα το καταλάβεις γιατί θα είμαι πίσω από το τύπο με το monster...


    Μή κάνεις το λάθος και οδηγάς στο δρόμο όπως στη πίστα.

    Καλές βόλτες.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Παρατηρωντας τους οδηγους των Μοτο τζιπι βλεπουμε οτι οταν ειναι πλαγιασμενοι πχ δεξια
    εχουν βγαλει σωμα δεξια και πανω απο τη σελα περναει ο αριστερος μηρος,ανοιγουν το δεξιο ποδι και βρισκουν γονατο. H αλλιως η οδηγηση με γονατο απαιτει να βγεις απο τη μηχανη,αλλη οδηγηση δηλαδη απο την συνηθισμενη.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Μολις έχασα 5" στην πίστα
    από fazerakis στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 12/01/2006, 09:05
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2005, 13:15
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2005, 10:24
  4. Σάββατο πρωί στην πίστα της Πεντέλης..
    από free rider στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 15/03/2005, 19:30
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2004, 19:09

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF