Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: Xt Καίει λάδι

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2010
    Μηνύματα
    13

    Xt Καίει λάδι

    Καλησπέρα κύριοι, είμαι εισαγωγέας λιπαντικών και πρόσφατα είχα δώσει μία κούτα λιπαντικών 4Τ 10W40 σε ένα συνεργείο, το συνεργείο έβαλε τα λιπαντικά σε μία μηχανή XT μοντέλο του 2005 και μέσα σε 2000 χιλιόμετρα έκαψε όλο το λιπαντικό και έκαψε και τον κινητήρα, πείτε μου σας παρακαλώ υπάρχει περίπτωση σε 2000 χιλιόμετρα να έκαψε όλο το λιπαντικό ο κινητήρας χωρίς να
    είχε κάποιο πρόβλημα π.χ. να ήθελε ελατήρια το πιστόνι η να ήθελε τσιμουχάκια η μηχανή?



    Με Εκτίμηση

  2. #2
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Ούτε μία στο δις να μην είχε πρόβλημα , αν είναι έτσι όπως τα λές.

    Δηλαδή έκαψε 10 ltr λάδι (1 κούτα αν θυμάμαι καλά είναι 10 κουτιά του 1ltr)... μέσα σε 2.000 χλμ;;;... τι κάνανε...τηγανίζανε με αυτό;

    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2010
    Μηνύματα
    13
    Δεν κατάλαβες, η μηχανή παίρνει 3 λίτρα ο μηχανικός έβαλε 3 λίτρα όχι ολόκληρη την κούτα άρα έκαψε σε 2000 χιλιόμετρα 3 ολόκληρα λίτρα ημισυνθετικού λιπαντικού.


    Με εκτίμηση

  4. #4
    Υποθέτω για να κολλήσει ένα XT δεν χρειάζεται να κάψει και τα 3 λίτρα. Αν η στάθμη πέσει κάτω από ένα όριο θα κολλήσει. Άρα μπορεί να έκαψε και π.χ. 1,5 λίτρο στα 2000 χλμ.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2010
    Μηνύματα
    13
    Καλησπέρα infidel , σε ευχαριστώ για την απάντηση και αναρωτιέμαι και εγώ επειδή ο υπάλληλος μου έχει XT όμως του 2007 μοντέλο γιατί εδώ και 1 ολόκληρο χρόνο δεν του έχει κάψει τιποτα?


    Με εκτίμηση

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2010
    Μηνύματα
    13
    Μην ξεχάσω πως στην μηχανή δεν έχει μείνει ούτε μια στάλα λιπαντικού.




    Με εκτίμηση

  7. #7
    sex beast Μελος Το avatar του/της sabayam
    Εγγραφή
    10/05/2009
    Μηνύματα
    130

    Re: Xt Καίει λάδι

    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos88
    Καλησπέρα κύριοι, είμαι εισαγωγέας λιπαντικών και πρόσφατα είχα δώσει μία κούτα λιπαντικών 4Τ 10W40 σε ένα συνεργείο, το συνεργείο έβαλε τα λιπαντικά σε μία μηχανή XT μοντέλο του 2005 και μέσα σε 2000 χιλιόμετρα έκαψε όλο το λιπαντικό και έκαψε και τον κινητήρα, πείτε μου σας παρακαλώ υπάρχει περίπτωση σε 2000 χιλιόμετρα να έκαψε όλο το λιπαντικό ο κινητήρας χωρίς να
    είχε κάποιο πρόβλημα π.χ. να ήθελε ελατήρια το πιστόνι η να ήθελε τσιμουχάκια η μηχανή?



    Με Εκτίμηση

    δε μας ειπες ποσα χλμ ειχε το xt και πως το δουλευε ο ιδιοκτητης απο το πρωι μεχρι το βραδυ τερμα γκαζι????

    εκτος απο αυτο βλεπω οτι το λαδι ειναι full συνθετικο και λογικο να εχει ιδιοτητα να καιγεται απο μονο του λογο καταλοιπων.....αλλα εκτος απο αυτο το μοτερ πρεπει να ειναι μπουργανα και να μην ειχε ουτε σταγονα λαδι και ο ιδιοκτητης βλακας με το συμπαθειο να μη καταλαβει οτι κατι τρεχει με το μοτερ ακουγεται χωρις λαδι καπως περιεργα......εκτος αν το μοτερ δεν ειχε προβλημα αλλα ο τυπος του συνεργειου δεν εβαλε σωστη ποσοτητα λαδιου στο κινητηρα!!!!
    Ο ανθρωπος ειναι θνητος στους φοβους του & αθανατος στις επιθυμιες του..

  8. #8
    Χωρίς να ξέρω σχεδόν τίποτα από μηχανολογικά η λογική μου λέει τα εξης: Έχω ένα μηχανάκι και καίει λάδια. Του βάζω 3 λίτρα και το κυκλοφορώ. Όσο περνάει ο καιρός η στάθμη πέφτει. 3λιτρα- 2,5 λίτρα- 2λίτρα. Ξαφνικά κολλάει το μηχανάκι. Το πάω στο μηχανικό και βλέπει ότι έχει μέσα 2 λίτρα. Για να τα κάψει ΟΛΑ σημαίνει ότι δούλευε με 0,5 λίτρο και έκαιγε. Ο μόνος τρόπος για να μην έχει καθόλου λάδια είναι από διαρροή, οπότε χάνει και ενώ ΔΕΝ Δουλεύει. Ή κόλλησε με 2 λίτρα και έσπασε και χύθηκαν όλα. Αλλά να τα κάψει ΚΑΙ τα 3 νομίζω ότι είναι αδύνατον.

    Λέει παραπάνω ότι το λάδι είναι ημισυνθετικό, όχι full
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2010
    Μηνύματα
    13
    Αξιότιμε Sabayam και Ιnfidel δεν ξέρω πως το μεταχειριζόταν το ΧΤ ο ιδιοκτήτης του γιατί ο υπάλληλος απλά πούλησε τα λιπαντικά στο συνεργείο, έγινε ένα θέμα με αυτόν που έχει το συνεργείο και έβγαλε το λιπαντικό σκάρτο για αυτό ζητάω την γνώμη σας για να δω τι γίνεται με το ΧΤ ο μηχανικός που έχει και το συνεργείο ισχυρίζεται ότι το ΧΤ το έχει από την στιγμή που το αγόρασε ο πελάτης του και για αυτό το ξέρει. Παρόλα αυτά ισχυρίζεται ότι όλα ήταν μια χαρά με το άλλο λιπαντικό που του έδινα. Μεγάλη εντύπωση μου έκανε γιατί στα αυτοκίνητα γενικά αν καεί λιπαντικό καίγεται συνήθως πάνω από τα 15000 χλμ. και όχι μεγάλες ποσότητες συνήθως 1 με 1 μίση λίτρο.



    Με εκτίμηση

  10. #10
    Το κατάλαβα ότι φόρτωσαν το κόλλημα στο λιπαντικο, εγώ απλά θέλω να μάθω από κάποιον που ξέρει αν είναι δυνατόν να κάψει μια μηχανή ΟΛΟ το λάδι και ΜΕΤΑ να κολλήσει.
    Artificial intelligence is no match for natural stupidity...

  11. #11
    sex beast Μελος Το avatar του/της sabayam
    Εγγραφή
    10/05/2009
    Μηνύματα
    130
    Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos88
    Αξιότιμε Sabayam και Ιnfidel δεν ξέρω πως το μεταχειριζόταν το ΧΤ ο ιδιοκτήτης του γιατί ο υπάλληλος απλά πούλησε τα λιπαντικά στο συνεργείο, έγινε ένα θέμα με αυτόν που έχει το συνεργείο και έβγαλε το λιπαντικό σκάρτο για αυτό ζητάω την γνώμη σας για να δω τι γίνεται με το ΧΤ ο μηχανικός που έχει και το συνεργείο ισχυρίζεται ότι το ΧΤ το έχει από την στιγμή που το αγόρασε ο πελάτης του και για αυτό το ξέρει. Παρόλα αυτά ισχυρίζεται ότι όλα ήταν μια χαρά με το άλλο λιπαντικό που του έδινα. Μεγάλη εντύπωση μου έκανε γιατί στα αυτοκίνητα γενικά αν καεί λιπαντικό καίγεται συνήθως πάνω από τα 15000 χλμ. και όχι μεγάλες ποσότητες συνήθως 1 με 1 μίση λίτρο.



    Με εκτίμηση
    κοιτα ειναι φυση αδυνατον να καψει ολο το λαδι μεχρι και τη τελευταια ρανιδα λιπαντικου και να κολλησει το πιο σιγουρο ειναι να κανει απιστευτο θυροβο και να κροταλιζει ολο το μοτερ και θα ειχε κολλησει σιγουρα πιο νωρις..........τωρα τι πραγματικα εγινε δε μπορουμε να ξερουμε αλλα ειτε ειχε διαρροη ειτε δεν εβαλαν λαδι μεσα............

    μη ξεχνας οτι αλλο η μηχανη και αλλο το αυτοκινητο απο θεμα στροφων κτλ κτλ
    Ο ανθρωπος ειναι θνητος στους φοβους του & αθανατος στις επιθυμιες του..

  12. #12
    αν το συγκεκριμενο λαδι δεν ειναι το μονο που εισαγεις ετσι ωστε να φανει ποιος εισαι,θελεις να πεις τι μαρκα-τυπο του πουλησες?
    frankly my dear, i dont give a damn...

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2010
    Μηνύματα
    13
    Αξιότιμε reinmeister εισάγω Brands λιπαντικών απλά δεν θέλω να πω τα ονόματα για να μην γίνει παρεξήγηση με τα λιπαντικά ο καθένας θα πιστεύει τώρα ότι το λιπαντικό που έκαψε η μηχανή δεν κάνει τίποτε απολύτως ενώ είναι πάρα πολύ δυνατό λιπαντικό.


    Με εκτίμηση

  14. #14
    Για να μπορέσει να βγει μια άκρη, είναι εύκολο να διευκρινιστεί το "στην μηχανή δεν έχει μείνει ούτε μια στάλα λιπαντικού". Ο κινητήρας έσπασε ή απλα κόλλησε? Και κάτι άλλο από υγρά ψυγείου πως πήγαινε?

    ΥΓ Αυτό το "αξιότιμε" μάλλον περισσεύει. Άσε που ορισμένοι θα νομίζουν ότι τους βρίζεις!
    2 young 2 die,
    2 old 2 rock n' roll

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    14/07/2010
    Μηνύματα
    13
    Καλησπέρα, δεν είχε μείνει καθόλου λιπαντικό στον κινητήρα ο μηχανικός (και ιδιοκτήτης) μου είπε ότι άρπαξε ο κινητήρας και Κάϊκε δεν έσπασε, από υγρό δεν ξέρω αν είχε.

    Με εκτίμηση

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. λαδι καλαμιων xt 600
    από apsogos στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2011, 20:54
  2. xt 500 ποσο καιει?
    από nikos_kriti στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 27/08/2011, 00:25
  3. καίει λάδι - Εγγύηση
    από Quantum στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 15/08/2010, 16:39
  4. καιει λάδι τελικά??
    από oscar στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2008, 18:12
  5. ΣΑΣ ΚΑΙΕΙ ΛΑΔΙ?
    από mai_tai στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 30/04/2008, 19:13

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF