Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 91

Θέμα: η Αρχαια ειναι νεκρη γλωσσα για τους Ελληνες

  1. #1

    η Αρχαια ειναι νεκρη γλωσσα για τους Ελληνες

    κλικ

    Εκστρατεία για την επιστροφή των αρχαίων ελληνικών και των λατινικών στα βρετανικά σχολεία, ξεκίνησε στη Βρετανία. Επικεφαλής της εκστρατείας είναι η ιστορικός, συγγραφέας και παρουσιάστρια ιστορικών εκπομπών, Μπέτανι Χιουγκς.

  2. #2
    Ειπα κι εγω....

    Απλα δεν ήμουν σιγουρος αν θα ανοιγε το θρεντ ο Tai ή ο Gandalf

    Αλλη μια ίδια και ατερμονη συζητηση
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Ειπα κι εγω....

    Απλα δεν ήμουν σιγουρος αν θα ανοιγε το θρεντ ο Tai ή ο Gandalf

    Αλλη μια ίδια και ατερμονη συζητηση



    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

    βλαμενε


  4. #4
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Ειπα κι εγω....

    Απλα δεν ήμουν σιγουρος αν θα ανοιγε το θρεντ ο Tai ή ο Gandalf

    Αλλη μια ίδια και ατερμονη συζητηση
    Ενω η κουβεντα για τις πιπες ειναι καλυτερη.Μασατε μια καραμελα για οτιδηποτε δεν εχει σχεση με τις μηχανες αλλα δεν σας βλεπω να ανεβαζετε κατι σχετικο.Μην κολλας Ηλια για ολους το λεω με αφορμη την κλισε απαντηση σου.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  5. #5
    Ε ρε γλέντια!!!! Το avatar του/της DoctorS
    Εγγραφή
    10/01/2005
    Μηνύματα
    475

    Re: η Αρχαια ειναι νεκρη γλωσσα για τους Ελληνες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
    κλικ

    Εκστρατεία για την επιστροφή των αρχαίων ελληνικών και των λατινικών στα βρετανικά σχολεία, ξεκίνησε στη Βρετανία. Επικεφαλής της εκστρατείας είναι η ιστορικός, συγγραφέας και παρουσιάστρια ιστορικών εκπομπών, Μπέτανι Χιουγκς.
    Τώρα αυτό είναι καλό ή κακό???????
    ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ.....!!!!!!

    :a34: :a34: :a34: :a34: :a34: :a34:

    ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΕΝΑ ΜΑΣΑΖ.............!!!!!


    physicaltherapypetridis.blogspot.com/

    physicaltherapypetridis.gr.gg/

  6. #6
    Canibalise Legallis Το avatar του/της the who
    Εγγραφή
    27/06/2006
    Μηνύματα
    1.619

    Re: Re: η Αρχαια ειναι νεκρη γλωσσα για τους Ελληνες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από DoctorS
    Τώρα αυτό είναι καλό ή κακό???????
    Κατα την ταπεινη μου αποψη (ως μοτοσυκλετιστης παντα) ειναι καλο γι αυτους που θα μαθουν αρχαια ελληνικα.Μετα μπορει να βγει και σε καλο του τουρισμου.
    «Γαμώ την πίστιν σας και τον Μωχαμέτη σας. Δεν εντρέπεσθε να ζητείτε “από ημάς” συνθήκην με “έναν” κοντζιά σκατο-Σουλτάν Μαχμούτην -να τον χέσω και αυτόν και τον Βεζίρην σας και τον Εβραίον Σιλιχτάρ Μπόδα την πουτάνα! Άμα ζήσω, θα τους γαμήσω. Άμα πεθάνω θα μου κλάσουν τον πούτσο!»

    Στρατηγός Γεώργιος Καραϊσκάκης (1782-1827)

    http://www.youtube.com/watch?v=Ggd3TkJjlk8&feature=related

  7. #7
    Η γλωσσα είναι ενιαία. Η δημοτικη νίκησε την καθαρεύουσα στη διαμάχη που ονομάστηκε λαθεμένα "γλωσσικό ζητημα". Οπως κάθε νικητής ,με αλαζωνία αρχισαν οι πολιτικές αποφάσεις μεθοδικά να ξηλώνουν κάθε στοιχείο του παλιού τους αντιπάλου. Η καθαρεύουσα κι η αρχαία θεωρήθηκαν λαθεμένα οι γλώσσες του παλιού καθεστώτος της βασιλείας, των δικτατοριών κλπ. Στην πραγματικότητα δε μπορουμε να μιλησουμε δημοτικα διχως να χρησιμοποιησουμε εν αγνοια μας καθαρευουσιάνικα κι αρχαία. Ας το καναμε τουλαχιστο γνωρίζοντας.
    Η γλωσσα είναι ενιαία. Ειμαι υπερ των αρχαίων στα σχολεία. Το "καθαρισμα" της γλώσσας, ο εκσυνχρονισμός της μοιάζει με γεννοκτονία λέξεων Η σκέψη είναι αδήνατη διχως την χρηση της γλώσσας .Η σκέψη είναι η γλώσσα. Η φτωχη γλώσσα συνεπάγεται φτωχή σκέψη. Μου το λέγαν στο σχολειο και δε το πίστευα. Τωρα δεν έχω αμφιβολία. Δε μπορει μια γλωσσα να αποκυρηξει το παρελθον της και να προοδευσει .Θα αναπτυχθει αν αποδεχτει το παρελθον της με τον ιδιο τροπο που ένα δεντρο χρειάζεται τις ρίζες του. Κατα αυτη την έννοια γλωσσικό ζήτημα δεν υπάρχει και δεν υπήρξε ποτέ. Ουτε υπάρχει πραγματικό διλημμα για το αν πρέπει να διδάσκονται τα αρχαία.

    "Γλωσσα και πατριδα είναι το ίδιο" έλεγε ο Ψυχάρης ,που ταν δημοτικιστής και κατα της χρήσης των αρχαιων, μα μια αλλη έποχη με αλλες ανάγκες κι άλλες αναγνώσεις.
    that I was where I would be,
    Then I would be where I am not,
    Here I am where I must be
    Go where I would, I can not


  8. #8
    Ε ρε γλέντια!!!! Το avatar του/της DoctorS
    Εγγραφή
    10/01/2005
    Μηνύματα
    475

    Re: Re: Re: η Αρχαια ειναι νεκρη γλωσσα για τους Ελληνες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
    Κατα την ταπεινη μου αποψη (ως μοτοσυκλετιστης παντα) ειναι καλο γι αυτους που θα μαθουν αρχαια ελληνικα.Μετα μπορει να βγει και σε καλο του τουρισμου.
    Η απορία μου στηρίζεται πρώτον στο αν είναι καλό το ότι οι ξένοι δίνουν ίσως μεγαλύτερη βάση πλέον στην κληρονομιά μας απ'ότι εμείς, δεύτερον αν αυτή η κληρονομιά είναι επιφανειακά υπερεκτιμημένη από εμάς που νομίζουμε ότι απλώς κατέχοντας τη μας κάνει αυτόματα καλύτερους και ανώτερους από όλα τα έμβια όντα στον πλανήτη, χωρίς να την ψάχνουμε λίγο παραπάνω (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι εγώ ο ίδιος την έχω ψάξει)

    Τώρα για το ότι αφορά αν θα κάνει καλό στον τουρισμό μας αυτή η κίνηση, επειδή το ξέρω από πρώτο χέρι, η γνώμη ειδικά των άγγλων για εμάς είναι η χείριστη, και σίγουρα η εκμάθηση των αρχαίων δεν είναι αυτό που θα τους ωθήσει να έρθουν το καλοκαίρι στην Ελλάδα....
    ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ.....!!!!!!

    :a34: :a34: :a34: :a34: :a34: :a34:

    ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΕΝΑ ΜΑΣΑΖ.............!!!!!


    physicaltherapypetridis.blogspot.com/

    physicaltherapypetridis.gr.gg/

  9. #9
    «Δεν υπάρχει βιολογική συνέχεια των σύγχρονων Ελλήνων, ούτε καθαρότητα αίματος, υπάρχει όμως πνευματική συνέχεια και καθαρότητα πνεύματος με μέγιστο πνευματικό προνόμιο των Ελλήνων τη γλώσσα. Δεν κινδυνεύουμε από το ΔΝΤ αλλά απ τους νεοέλληνες που δεν γνωρίζουν σωστά ελληνικά» Η Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ με 39 λέξεις γκρεμίζει τους μύθους μιας ολόκληρης γενιάς

  10. #10
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.926
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
    Ειπα κι εγω....

    Απλα δεν ήμουν σιγουρος αν θα ανοιγε το θρεντ ο Tai ή ο Gandalf

    Αλλη μια ίδια και ατερμονη συζητηση

    Eεεεε, αφού ο Άδωνις δεν καβαλάει μοτοσυκλέτα, ο κλήρος έπεσε σε αυτούς τους δύο...

  11. #11
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.123
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
    Η γλωσσα είναι ενιαία. Η δημοτικη νίκησε την καθαρεύουσα στη διαμάχη που ονομάστηκε λαθεμένα "γλωσσικό ζητημα". Οπως κάθε νικητής ,με αλαζωνία αρχισαν οι πολιτικές αποφάσεις μεθοδικά να ξηλώνουν κάθε στοιχείο του παλιού τους αντιπάλου. Η καθαρεύουσα κι η αρχαία θεωρήθηκαν λαθεμένα οι γλώσσες του παλιού καθεστώτος της βασιλείας, των δικτατοριών κλπ. Στην πραγματικότητα δε μπορουμε να μιλησουμε δημοτικα διχως να χρησιμοποιησουμε εν αγνοια μας καθαρευουσιάνικα κι αρχαία. Ας το καναμε τουλαχιστο γνωρίζοντας.
    Η γλωσσα είναι ενιαία. Ειμαι υπερ των αρχαίων στα σχολεία. Το "καθαρισμα" της γλώσσας, ο εκσυνχρονισμός της μοιάζει με γεννοκτονία λέξεων Η σκέψη είναι αδήνατη διχως την χρηση της γλώσσας .Η σκέψη είναι η γλώσσα. Η φτωχη γλώσσα συνεπάγεται φτωχή σκέψη. Μου το λέγαν στο σχολειο και δε το πίστευα. Τωρα δεν έχω αμφιβολία. Δε μπορει μια γλωσσα να αποκυρηξει το παρελθον της και να προοδευσει .Θα αναπτυχθει αν αποδεχτει το παρελθον της με τον ιδιο τροπο που ένα δεντρο χρειάζεται τις ρίζες του. Κατα αυτη την έννοια γλωσσικό ζήτημα δεν υπάρχει και δεν υπήρξε ποτέ. Ουτε υπάρχει πραγματικό διλημμα για το αν πρέπει να διδάσκονται τα αρχαία.

    "Γλωσσα και πατριδα είναι το ίδιο" έλεγε ο Ψυχάρης ,που ταν δημοτικιστής και κατα της χρήσης των αρχαιων, μα μια αλλη έποχη με αλλες ανάγκες κι άλλες αναγνώσεις.
    + οσα γουσταρεις

    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  12. #12
    black is beautiful Το avatar του/της bonnie
    Εγγραφή
    31/07/2009
    Μηνύματα
    407
    [i]quote:
    «Δεν υπάρχει βιολογική συνέχεια των σύγχρονων Ελλήνων, ούτε καθαρότητα αίματος, υπάρχει όμως πνευματική συνέχεια και καθαρότητα πνεύματος με μέγιστο πνευματικό προνόμιο των Ελλήνων τη γλώσσα. Δεν κινδυνεύουμε από το ΔΝΤ αλλά απ τους νεοέλληνες που δεν γνωρίζουν σωστά ελληνικά» Η Ελένη Γλύκατζη-Αρβελέρ με 39 λέξεις γκρεμίζει τους μύθους μιας ολόκληρης γενιάς/i]
    ω ναι... κ ποσο δικιο εχει αυτος ο σπουδαιος ανθρωπος...
    στριβω, αρα υπαρχω..

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
    ...



    ποσο λυπαμαι που στο σχολειο δεν εκανα αρχαια παρα μονο στη 1η Λυκειου, τα αρχαια ελληνικα που στηριζονται στην μαθηματικη σκεψη, αυτο θυμαμαι, πως εβρισκα μαθηματικη εξηγηση στην γραμματικη τους (μιας και λατρευα τα μαθηματικα).

  14. #14
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.926
    Αρχικά δημιουργήθηκε από bonnie
    ω ναι... κ ποσο δικιο εχει αυτος ο σπουδαιος ανθρωπος...
    ...Που αν ρωτήσεις 100 νοματαίους ποια είναι, ζήτημα είναι να γνωρίζουν 10 με το ζόρι

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από the who
    Ενω η κουβεντα για τις πιπες ειναι καλυτερη.Μασατε μια καραμελα για οτιδηποτε δεν εχει σχεση με τις μηχανες αλλα δεν σας βλεπω να ανεβαζετε κατι σχετικο.Μην κολλας Ηλια για ολους το λεω με αφορμη την κλισε απαντηση σου.
    Δεν κολλαω Χρηστο (πλεον) το έχεις δει. Απλα το διασκεδαζω. Αλλα για να μεινουμε στο πνευμα του θρεντ, το οτι θελουν να τα διδαξουν στη βρετανια δε σημαινει οτι δεν ειναι νεκρη γλωσσα. Νεκρη ειναι και παραειναι, οπως και τα λατινικα. Το αν ειναι καλο να διδασκονται ή όχι ειναι άλλη κουβεντα. Η γλωσσα εξελισσεται με τρόπους που κανενας λόγιος δεν μπορεί να εμποδίσει, όσα χρονια κι αν περάσουν. Επρεπε να φτάσουμε στο 1976 για να γινει η δημοτικη επισημη κρατικη γλώσσα, αλλα έγινε, ήταν αναποφευκτο.

    Αυτά απο μενα και τέλος

    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

Σελίδα 1 από 7 123456 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 14/12/2012, 12:10
  2. ατακες για τους ελληνες οδηγους!!
    από mikes στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2012, 20:07
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2008, 10:38
  4. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 10/01/2007, 00:16
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 20:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF