Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Μαστορια....(ιστοριες καθημερινης;;; τρελας)

  1. #1

    Μαστορια....(ιστοριες καθημερινης;;; τρελας)

    Καλησπερα παιδες.
    Ευτυχως ειχε ζεστη σημερα και δεν εφτασε η πιεση μου 200!!!
    Επιτελους δεν υπαρχει καποιος επαγγελματιας τεχνικος σ'αυτη τη χωρα;

    Τι εγινε;

    Ειχα κανονισει για σημερα σ'ενα μαστορη,απ'τους καλους υποτιθεται της πολης μου,για σερβις.Τιποτε σπουδαιο,λαδακια,φιλτρο,τακακια,υγρα φρένων...τα χοντρα.
    Απο μερες ειχαμε μιλησει (και διαφωνησει) στο κατα ποσον μπορω να βαλω dot 5.1 και οχι dot 4 υγρα φρενων ( εχω το fzs 600 του 2003 που λεει το manual να βαζω dot 4 ) και φαινεται μου το κραταγε.
    Παω εκει με δικα μου λαδια ( μπορει κι αυτο να του την εδωσε,ξερω γω) και κανω το λαθος να βγαλω μια λιστα με το τι πραγματα ηθελα να μου δει.
    Εν τω μεταξυ ηταν η πρωτη φορα που θα μου εκανε σερβις,δεν την ηξερε τη μηχανη μου.
    Με το που του λεω να μου τριψει τα τακακια μπροστα και χωρις να προλαβω να τελειωσω οτι ειχε πεσει κατα λαθος γυαλιστικο στους δισκους μου λεει "Σηκω φυγε!!!".Εμεινα κοκκαλο!
    "Γιατι ρε μαστορα του λεω;"
    "Πατε και διαβαζετε τα περιοδικα",μου λεει,"και ερχεστε εδω και μου παιζετε εσεις το μαστορα..."!!!!!!
    "Μα,σου,μου..."
    Τιποτε!!!
    Σηκωθηκα και εφυγα και πηγα σ'αλλο συνεργειο (εξουσιοδοτημενο).Αυριο θα δουμε κι απο κει τι θα δουμε...

    Μα,καλα,που θα παει πια αυτη η δουλεια με τις αυθεντιες τους μαστορους;
    Ολοι τους ξερολες και καθηγητες πανεπιστημιου που δε δεχονται μυγα στο σπαθι τους!!!
    Ποτε θα μπουν επιτελους στη θεση τους ρε γαμωτ....

    Εχει καταντησει αηδια η κατασταση πια.
    Σε πληρωνω ρε p@p@r@;Κανεις κατι τζαμπα;Ε,βουλωστο λοιπον και κανε αυτο που θελει ο πελατης...Δε λεω θα σου δωσει συμβουλες,αλλα οχι με τις
    γνωσεις του '80!!!
    Και να στο παιζει και αυθεντια!!!
    Να φανταστειτε οτι μου ειπε οτι και τα dot 4 οτι ειναι υπερβολη,αρκουν τα dot 3!!!!!ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!

    Τελος παντων σταματαω,γιατι τα θυμαμαι και μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι...
    Παντα ορθιοι!

  2. #2
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755
    Σιγά να μην χάλαγα και την ζαχαρένια μου... καλύτερα που συμπεριφέρθηκε φίλε μου με αυτόν τον τρόπο.

    Έτσι και εσύ γλύτωσες χρόνο/λεφτά και νεύρα και την δουλειά σου την κάνεις κάπου που θεωρείς οτι θα κάνουν κάποια πράγματα που θες, χωρίς να το παίξουν αυθεντίες.

    Άστον... αυτός έχασε τα δικά σου χρήματα. Σιγά μην αγχωθείς και τσαντιστείς κιόλας που γλύτωσες απο πιθανές , χειρότερες καταστάσεις (π.χ. εσύ μου είπες, αλλά νομίζω οτι έτσι είναι καλυτερα.)


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  3. #3
    Το ρεμάλι της Φ.Νέγρη Το avatar του/της LsKostas
    Εγγραφή
    17/02/2007
    Μηνύματα
    446
    Που να δεις ρυθμισμα βαλβιδων σε KLR250(πασιγνωστο μοντελο νομιζω να μην αμφιβαλει κανενας) απο μαστορα καπου στην Κυψελη προς Κοκερελ...


    "Θρυλος του Ντραγκστερ" διαβασα σe παλιο τευχος ΜΟΤΟ


    Προφανως θα μπερδευτηκε και νομισε οτι ειχε μπροστα του καμια μηχανη για 400αρι...

    :rotflmao:



    χρονος,λεφτα και νευρα συρματοπλεγμα...
    Τα λογια πρεπει να ακολουθουνται απο πραξεις.Αλλιως...τουφες :-)

    "ΘΕΛΩ ΝΑ ΝΙΚΗΣΩ,ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΝΙΚΗΘΩ"

  4. #4
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.883
    Σ' εσωσε.

  5. #5
    ε! τι να πω? Το avatar του/της xtapodias
    Εγγραφή
    19/07/2005
    Μηνύματα
    154
    εγώ πάντως συμφωνώ και με τους δύο. Αν ο μάστορας ένιωθε οτι ο φίλος μας τον πρίζει για 50-100 Ευρώ καλά έκανε και τον έδιωξε. Αν ο φίλος σαν πελάτης είχε τις απαιτήσεις του που ο μάστορας δεν θέλει να εκπληρώσει καλά έκανε κι έφυγε. Ουδείς αναντικατάτατος. Και πελάτης θα βρεθεί να μην πρίζει το μάστορα και να πάρει εύκολα τα 50-100 Ευρά και μάστορας καλύτερος και λιγότερο εύθικτος θα βρεθεί να κάνει τη δουλεία του φίλου.

    Ασε που αν το δούμε καθαρά επαγγελματικά πόσο είναι η εργασία για αλλαγή λαδιών και τρίψιμο τακακίων? 10 + 10 Ευρώ περίπου? Πέρνει την ίδια ακριβώς ώρα με κάποιον που θα άλλαξει τακάκια και λάδια από το μαγαζί άρα θα φέρει και εμπορικό κέρδος. Άσε που σε έβλεπε και πρώτη φορά το παλικάρι. Γιατι λοιπόν να αφιερώσει το χρόνο του στον φίλο μας και να μην τον αφιερώσει κάπου αλλού με περισσότερο κέρδος? Βάλε και τον χρόνο για συζήτηση για τα υγρά φρένων κλπ?

    Μπορεί ο φίλος να είναι υπεύθυνος απέναντι στη μηχανή του εξασφαλίζοντας τα καλά υλικά που αγοράζει μόνος του (λάδια κλπ) αλλά για τον επαγγελματία (με την κυριολεκτική έννοια του όρου), είναι σκέτη κακοπληρωμένη αγγαριοδουλειά.

    Εφόσον όμως είχες πάρει λάδια γιατι δεν τα άλλαζες μόνος σου? Δύο βίδες είναι. Βγάλε και τα τακάκια και γυαλοχάρτισε τα που λέει ο λόγος και τέρμα κι αυτό. Εύκολα πράγματα, και αν είσαι και λίγο νοικοκύρης το απότέλεσμα θα είναι καλύτερο από τον μάστορα.

    Φιλικά

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Φταίει το γεγονός ότι εδώ στην Ελλάδα, ο κακός επαγγελματίας κάνοντας κακή δουλειά, δεν έχει συνέπειες! Εδώ, στην πόλη μου, το υγειονομικό έκλεισε ένα σουβλατζίδικο για υγειονομικές παραβάσεις δυο φορές! Με το που άνοιξε, συνέχισε να γίνεται, λαϊκό προσκύνημα! Όταν ο καταναλωτής δεν ενδιαφέρεται για τίποτα ΤΙΠΟΤΑ, παρά μόνο ο εαυτούλης του, αυτή είναι η κατάσταση! Συνηθίστε την..
    Καταναλωτική συνείδηση φίλε. Ε; Ποιος πέθανε; Τι είναι αυτό;
    Βγες και πες το σε όλους, φίλους και γνωστούς "ο τάδε μου έκανε αυτό κι αυτό! Μου μίλησε άσχημα. Μου έλεγε μπούρδες! Το manual λέει αυτό κι αυτό, ενώ αυτός έλεγε εκείνο και το άλλο! Μακριά! Είναι άσχετος!" Και μετά θα δούμε ορισμένα τυπάκια που νομίζουν ότι έχουν δέσει το γάϊδαρό τους να τρέχουν με τεμενάδες να σε εξυπηρετήσουν. Όταν σου φέρεται σαν αλήτης, σε υπερχρεώνει και εσύ είσαι αναγκασμένος να του μιλάς με το "σεις" και με το "σας" (και δεν έχει καμμία απολύτως συνέπεια, έστω για την άσχημη συμπεριφορά του), ε τότε αυτοί που ξαναπηγαίνουν στο μαγαζί (οποιοδήποτε μαγαζί) από το οποίο δεν έμειναν ευχαριστημένοι, καλά να πάθουν. Οι υπόλοιποι κουράγιο και υπομονή.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
    εγώ πάντως συμφωνώ και με τους δύο. Αν ο μάστορας ένιωθε οτι ο φίλος μας τον πρίζει για 50-100 Ευρώ καλά έκανε και τον έδιωξε. Αν ο φίλος σαν πελάτης είχε τις απαιτήσεις του που ο μάστορας δεν θέλει να εκπληρώσει καλά έκανε κι έφυγε. Ουδείς αναντικατάτατος. Και πελάτης θα βρεθεί να μην πρίζει το μάστορα και να πάρει εύκολα τα 50-100 Ευρά και μάστορας καλύτερος και λιγότερο εύθικτος θα βρεθεί να κάνει τη δουλεία του φίλου.

    Ασε που αν το δούμε καθαρά επαγγελματικά πόσο είναι η εργασία για αλλαγή λαδιών και τρίψιμο τακακίων? 10 + 10 Ευρώ περίπου? Πέρνει την ίδια ακριβώς ώρα με κάποιον που θα άλλαξει τακάκια και λάδια από το μαγαζί άρα θα φέρει και εμπορικό κέρδος. Άσε που σε έβλεπε και πρώτη φορά το παλικάρι. Γιατι λοιπόν να αφιερώσει το χρόνο του στον φίλο μας και να μην τον αφιερώσει κάπου αλλού με περισσότερο κέρδος? Βάλε και τον χρόνο για συζήτηση για τα υγρά φρένων κλπ?

    Μπορεί ο φίλος να είναι υπεύθυνος απέναντι στη μηχανή του εξασφαλίζοντας τα καλά υλικά που αγοράζει μόνος του (λάδια κλπ) αλλά για τον επαγγελματία (με την κυριολεκτική έννοια του όρου), είναι σκέτη κακοπληρωμένη αγγαριοδουλειά.

    Εφόσον όμως είχες πάρει λάδια γιατι δεν τα άλλαζες μόνος σου? Δύο βίδες είναι. Βγάλε και τα τακάκια και γυαλοχάρτισε τα που λέει ο λόγος και τέρμα κι αυτό. Εύκολα πράγματα, και αν είσαι και λίγο νοικοκύρης το απότέλεσμα θα είναι καλύτερο από τον μάστορα.

    Φιλικά
    Όοοοχι, όοοοχι ρε φίλε! Που τα είδες αυτά; Δηλαδή επιλέγουμε τον πελάτη; Τον εξυπηρετούμε κατά βούληση; Ανάλογα με το αν μας αρέσει η φάτσα του; Και από ένα "δικό μας" παίρνουμε το σωστό αντίτιμο, ενώ στον ξένο, βαράμε στ' αυτιά;
    Μία τιμή για όλους! Κάνε το κουμάντο σου, αν θες να λέγεσαι επαγγελματίας και για την κάθε εργασία, θα έχεις μια τιμή στον τιμοκατάλογο που θα ισχύει για όλους! Θα ικανοποιεί εσένα, ώστε να μην κλαίγεσαι και ο πελάτης θα ξέρει εκ των προτέρων ότι δεν πληρώνει κερατιάτικα. Δε θα προσπαθείς να ψυχολογήσεις εκείνη την ώρα τον πελάτη σου, σχετικά με το πόσα είναι διατεθειμένος να ξοδέψει, για τη δουλειά που σε χρειάζεται, ώστε να του πεις ότι αυτή είναι η τιμή.

  8. #8
    ε! τι να πω? Το avatar του/της xtapodias
    Εγγραφή
    19/07/2005
    Μηνύματα
    154
    μάλλον δεν με κατάλαβες.

    Δεν είπα να πάρει στον έναν 10 και στον άλλο 20 για την ίδια δουλειά.

    Είπα πως μια αλλαγή λαδιών χωρίς να πουλήσει λάδια σημαίνει 10 ευρώ κέρδος από παροχή υπηρεσίας. Αν πουλήσει σε κάποιον άλλο και λάδια θα βγάλει και εμπορικο κέρδος.

  9. #9
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    14/04/2006
    Μηνύματα
    460
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias

    ..............................
    Άσε που σε έβλεπε και πρώτη φορά το παλικάρι. Γιατι λοιπόν να αφιερώσει το χρόνο του στον φίλο μας και να μην τον αφιερώσει κάπου αλλού με περισσότερο κέρδος?
    ..............................
    Αυτό είναι που μου έκανε αρνητική εντύπωση. Τον έβλεπε πρώτη φορά! Ε, και; Γι' αυτό σου λέω ότι πρέπει σαν επαγγελματίας να βάλεις μια τιμή με την οποία να αισθάνεσαι ικανοποιημένος σε σχέση με αυτό που προσφέρεις. Η παραπάνω πρόταση υποδηλώνει ότι αυτή τη δουλειά τη θεωρείς αγγαρεία και μη επικερδή. Αν δε θέλεις να την κάνεις, το δηλώνεις σε κάποιο εμφανές σημείο. Αν δεν έχεις πρόβλημα να την κάνεις, βάζεις μια τιμή που να αντικατοπτρίζει τη δυσκολία της και δεν την κάνεις κατά βούληση. Αυτό είναι απαράδεκτο.

  10. #10
    Δεν παμε καλα.. Το avatar του/της Daemon
    Εγγραφή
    25/09/2005
    Μηνύματα
    1.391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
    ...
    Είπα πως μια αλλαγή λαδιών χωρίς να πουλήσει λάδια σημαίνει 10 ευρώ κέρδος από παροχή υπηρεσίας. ...
    Εδω οι περισσοτεροι σου βγαζουν την παναγια αμα τους ζητας 5? για αλλαγη λαδιων.. :rotflmao:
    "Ρε φιλε, γιατι 5?.. για 5 λεπτα δουλεια; " :rotflmao:

    "Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υπερασπίσω με την ζωή μου το δικαίωμά σου να τα λες και με την ζωή σου το δικαίωμα μου να μην σε ακούω"
    "Δημοκρατια ειναι 4 λυκοι και 1 προβατο να ψηφιζουν για φαγητο"

  11. #11
    άρχοντας με χαρέμι! Το avatar του/της elias_21
    Εγγραφή
    28/05/2007
    Μηνύματα
    34

    Re: Μαστορια....(ιστοριες καθημερινης;;; τρελας)

    Αρχικά δημιουργήθηκε από mika2006
    Καλησπερα παιδες.

    Απο μερες ειχαμε μιλησει (και διαφωνησει) στο κατα ποσον μπορω να βαλω dot 5.1 και οχι dot 4 υγρα φρενων ( εχω το fzs 600 του 2003 που λεει το manual να βαζω dot 4 ) και φαινεται μου το κραταγε.

    Να φανταστειτε οτι μου ειπε οτι και τα dot 4 οτι ειναι υπερβολη,αρκουν τα dot 3!!!!!ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!

    Αφού το λέει το εγχειρίδιο και αυτός κάθεται και σου λέει τα δικά του, τι κάθεσαι και ασχολείσαι?!
    Μόνο και μόνο αυτό δεν αρκεί για να φύγεις αμέσως?

    Και όπως λέει και ο φίλος ο χταπόδας αυτός κοιτάζει να βγάλει και εμπορικό κέρδος απο τα προϊόντα που χρησιμοποιεί....

    Πάντως να ξέρεις άτομα που πιστεύουν ότι είναι αυθεντίες και δεν δέχονται ούτε για πλάκα γνώμη και ούτε καν κάνουνε τον κόπο να σε ακούσουν είναι πολύ κλειστόμυαλα και επικινδυνα, και καλό θα ήτανε να τα αποφεύγεις
    ειναι ωραία η επιστήμη της μηχανολογίας!!!

  12. #12
    Αρχικά δημιουργήθηκε από xtapodias
    εγώ πάντως συμφωνώ και με τους δύο. Αν ο μάστορας ένιωθε οτι ο φίλος μας τον πρίζει για 50-100 Ευρώ καλά έκανε και τον έδιωξε. Αν ο φίλος σαν πελάτης είχε τις απαιτήσεις του που ο μάστορας δεν θέλει να εκπληρώσει καλά έκανε κι έφυγε. Ουδείς αναντικατάτατος. Και πελάτης θα βρεθεί να μην πρίζει το μάστορα και να πάρει εύκολα τα 50-100 Ευρά και μάστορας καλύτερος και λιγότερο εύθικτος θα βρεθεί να κάνει τη δουλεία του φίλου.


    Μα το περιεργο ειναι οτι δεν προλαβα ουτε να του πω γιατι θελουν τριψιμο τα τακακια!!!!
    Με το που ειδε τη λιστα μ'εστειλε!!!
    2 λεπτα συζητηση!!!
    ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!!!

  13. #13
    ε! τι να πω? Το avatar του/της xtapodias
    Εγγραφή
    19/07/2005
    Μηνύματα
    154
    Το θέμα είναι οτι ουσιαστικά γλύτωσες διότι ακόμα κι αν αναλάμβανε τη δουλειά με μηδαμινό για αυτόν κέρδος, σκέψου τι δουλειά θα σου έκανε.

    Φίλε van dimmien δεν διαφωνώ καθόλου με αυτά που λες. Απλά είναι ουτοπικά. Για Ελλάδα μιλάμε. Ολοι δε θα θέλαμε αντιμετώπιση σαν κι αυτή που περιγράφεις? Απλά η κάθε αγορά (χώρα, πόλη κλπ) έχει τους δικούς της νόμους. Και ξέρεις πόσο δύσκολο είναι να αλλάξουν τα ήθη τόσων ετών εεε???


  14. #14
    Φταίει το γεγονός ότι εδώ στην Ελλάδα, ο κακός επαγγελματίας κάνοντας κακή δουλειά, δεν έχει συνέπειες! Εδώ, στην πόλη μου, το υγειονομικό έκλεισε ένα σουβλατζίδικο για υγειονομικές παραβάσεις δυο φορές! Με το που άνοιξε, συνέχισε να γίνεται, λαϊκό προσκύνημα! Όταν ο καταναλωτής δεν ενδιαφέρεται για τίποτα ΤΙΠΟΤΑ, παρά μόνο ο εαυτούλης του, αυτή είναι η κατάσταση! Συνηθίστε την..
    Πέρα για πέρα αληθινός ........................

  15. #15
    δηλαδη τι ηθελες ,να κατσεις εκει να του λες κανα διωρο τις θεωριες σου,κανα διωρο αγγαρειες ,και μιση ωρα πραγματικη δουλεια για να σου παρει 5 ευρω παραπανω?που ησουν και καινουριος?
    για μενα ηταν κυριος ο τυπας και συ εισαι λαθος.

    αντι να τον ευχαριστησεις που σου λεει ξεκαθαρα οτι δεν μπορει να τα κανει αυτα ολα που ζητας για οποιονδηποτε λογο,και σε διωχνει,εστω και με αυτο τον τροπο,αντι να σου πει,ναι ναι ναι και μετα να λεει να να να που θα τα κανω,αλλα θα τα σκασεις, εσυ γκρινιαζεις....υπαρχουν και αλλα πορτοκαλια////...

    καποια στιγμη θα βρεις τον επαγγελματια..
    dagazono
    VINCERE................

    φτηνα κτεβατια-επιπλα
    www.kouketa.com

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2011, 18:53
  2. Ακόμα μία ιστορία καθημερινής τρέλας
    από kalogeros στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο μήνυμα: 28/08/2009, 20:40
  3. Ιστορίες καθημερινής τρέλλας...
    από Nik0s στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2007, 09:05
  4. Ιστορίες καλοκαιρινής τρέλας
    από Kizoku στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2006, 16:07
  5. Μαθήματα Επιβίωσης - 3 μικρές ιστορίες...
    από wizard στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 25/11/2003, 11:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF