Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Πολυυυυυ καινούριος...

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2009
    Μηνύματα
    24

    Wink Πολυυυυυ καινούριος...

    Κατ'αρχήν γειά σας και συγνώμη αν post-αρα σε λάθος μέρος απλώς ήταν το ποιό παρεμφερές που βρήκα ψάχνωντας, μιάς και είδα 2-3 απορίες νέων εδώ... σκεύτομαι να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή σε 2-3 μήνες οπότε αρχισα από τώρα το ψάξιμο μιάς και είναι η πρώτη μου επαφή με το άθλημα... Μετά απο ένα μικρό ψάξιμο σκεύτομαι σοβαρά το YAMAHA YBR 250 ... θα ήθελα λοιπόν μία γνώμη κάποιου πιό έμπειρου σχετικά με το θέμα... είναι κατάλληλη επιλογή για έναν αρχάριο;Επίσης κάπου εδώ διάβασα ότι τα 250 συμφέρουν για αρχάριο γιατί πάνε και "εκτός πόλης"... βασικά θα ήθελα μία διευκρίνιση σε αυτό... τί ακριβώς θεωρείται "εκτός πόλης" με 250???

    Φυσικά κάθε καινούρια πρόταση για το ποια θα μπορούσε να είναι η πρώτη μου μηχανή είναι καλοδεχούμενη...Προτιμώ street μηχανές... έριξα μία ματιά παντως σε επιλογές που έχετε προτείνει σε άλλους χρήστες!!!

    ευχαριστώ προκαταβολικά...

  2. #2
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.830
    Καλωσήρθες φιλαράκι!

    Μεταφερόμαστε στη Κατηγορία Μοντέλα, όπου εκεί θα βρεις πολλά ανάλογα thread.


  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2009
    Μηνύματα
    24
    Ευχαριστώ φίλε...

    και sorry...

  4. #4
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.830
    & για να σου απαντήσω κιόλας στο προβληματισμό σου, το μηχανάκι που σκέφτεσαι είναι ότι πρέπει. Θα σε καλύψει για αρχή πλήρως θεωρώ. Όταν λέμε βολτίτσα εκτός πόλης εννοούμε πχ να βγεις σε επαρχιακό ή εθνικό δρόμο κάνοντας πχ 200 χιλιόμετρα. Σα να λέμε Ηράκλειο - Χανιά, Αθήνα - Χαλκίδα, Θεσσαλονίκη - Χαλκιδική.


    & όταν αγοράσεις τη μοτοσυκλέτα, αμέσως & τον προστατευτικό εξοπλισμό.



  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2009
    Μηνύματα
    24
    Σ'ευχαριστώ για την βοήθεια φίλε!!!

    εννοείται για τον προστατευτικό εξοπλισμό ωραίο το άθλημα αλλά η ασφάλεια πάνω απ'όλα!!!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ggelos
    Εγγραφή
    05/01/2009
    Μηνύματα
    177

    Re: Πολυυυυυ καινούριος...

    Αρχικά δημιουργήθηκε από mar1b0r0
    Κατ'αρχήν γειά σας και συγνώμη αν post-αρα σε λάθος μέρος απλώς ήταν το ποιό παρεμφερές που βρήκα ψάχνωντας, μιάς και είδα 2-3 απορίες νέων εδώ... σκεύτομαι να αγοράσω την πρώτη μου μηχανή σε 2-3 μήνες οπότε αρχισα από τώρα το ψάξιμο μιάς και είναι η πρώτη μου επαφή με το άθλημα... Μετά απο ένα μικρό ψάξιμο σκεύτομαι σοβαρά το YAMAHA YBR 250 ... θα ήθελα λοιπόν μία γνώμη κάποιου πιό έμπειρου σχετικά με το θέμα... είναι κατάλληλη επιλογή για έναν αρχάριο;Επίσης κάπου εδώ διάβασα ότι τα 250 συμφέρουν για αρχάριο γιατί πάνε και "εκτός πόλης"... βασικά θα ήθελα μία διευκρίνιση σε αυτό... τί ακριβώς θεωρείται "εκτός πόλης" με 250???

    Φυσικά κάθε καινούρια πρόταση για το ποια θα μπορούσε να είναι η πρώτη μου μηχανή είναι καλοδεχούμενη...Προτιμώ street μηχανές... έριξα μία ματιά παντως σε επιλογές που έχετε προτείνει σε άλλους χρήστες!!!

    ευχαριστώ προκαταβολικά...
    1.cbf 250
    2.ninja 250(αλλα ειναι ποι γρηγορο απο cbf και ybr)
    3.ybr 250

    αυτες είναι οι επιλογες σου.
    Παντως αν επιλέξεις cbf ή ybr για ταξίδι να έχεις πάντα μαζί σου λάδια(για συμπλίρωμα),υπομονή και στάσεις για ξεκουραση κ τσιγάρο.

    If you gonna die...

    ... die with your boots on

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2009
    Μηνύματα
    24
    Ευχαριστώ κι εσένα φίλε Άγγελε για την βοήθεια και τη συμβουλή!

    Αλήθεια, όμως, τί εννοείς "υπομονή"...; και κάτι άλλο... με μία τέτοια μηχανή, και την ανάλογη εμπειρία βέβαια, θα μπορούσα να κάνω ένα ταξίδι 250-290 χλμ με μία ανάλογη στάση για ξεκούραση... η θα τα φτύσει το εργαλείο;και αν ναι, ποια θα ήταν μία ενδεδειγμένη διάρκεια για τη στάση;

    sorry αμα ρωτάω μ$#%$ς απλώς είμαι άσχετος ακόμη και φροντίζω να μάθω πρίν ακούσω το"δεν ήξερες, δε ρώταγες;;;"

  8. #8
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.830
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mar1b0r0
    Ευχαριστώ κι εσένα φίλε Άγγελε για την βοήθεια και τη συμβουλή!

    Αλήθεια, όμως, τί εννοείς "υπομονή"...; και κάτι άλλο... με μία τέτοια μηχανή, και την ανάλογη εμπειρία βέβαια, θα μπορούσα να κάνω ένα ταξίδι 250-290 χλμ με μία ανάλογη στάση για ξεκούραση... η θα τα φτύσει το εργαλείο;και αν ναι, ποια θα ήταν μία ενδεδειγμένη διάρκεια για τη στάση;

    sorry αμα ρωτάω μ$#%$ς απλώς είμαι άσχετος ακόμη και φροντίζω να μάθω πρίν ακούσω το"δεν ήξερες, δε ρώταγες;;;"

    Το "ταξίδι" των 300 χιλιομέτρων θα το κάνεις για πλάκα.

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/12/2007
    Μηνύματα
    17
    Ας σου απαντησω εγω ως κατοχος ybr250. Αυτο το Σκ ειχα παει Αθηνα - Πατρα , Το μηχανακη αντεχει τετοιες βολτιτσες αλλα δεν ειναι αυτη η κυρια δουλεια που φτιαχτηκε. Δεν εχει προστασια απο τον αερα , ειναι ελαφρυ και δεν ειναι υδροψυχτο & οτι και η σελα του ειναι μαπα για ταξιδια. Πολλες στασεις χρειαζεται δηλαδη , ειναι κουραστικο & της μαχες με τον αερα αν ειναι ψηλα τα μποφορια θα εχεις Αμα εχεις γαιδουρινη υπομονη σε παει οπου θες ομως + οτι καει ελαχιστα.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2009
    Μηνύματα
    24
    Ευχαριστώ κι εσένα φίλε fkayios!!

    Όταν λές "+ οτι καει ελαχιστα" εννοείς καίει λίγη βενζίνη σε σχέση με άλλα; Επίσης είπες οτι δεν είναι "υδρόψυκτο" αυτό τί σημαίνει;Δεν θέλω να μου αναλύσεις, μη σας πρήξω και τα ούμπαλα θα το ψάξω και θα βρώ την άκρη... απλώς, πρέπει να προσέχω κάτι ιδιαίτερο για μηχανάκια που δεν είναι υδρόψυκτα;Και κατι τελευταίο... το πρόβλημα για τη σέλα που είπες οτι είναι άθλια για ταξίδια, λύνεται; μπορώ δλδ να την αλλάξω;

    Ευχαριστώ!!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @ggelos
    Εγγραφή
    05/01/2009
    Μηνύματα
    177
    Φυσικα και μπορείς να αλλάξεις σέλα και να την κάνεις πιο μαλακή και με ότι δερμα και σχέδιο θέλεις,
    Υπομονή χρειάζεσαι γιατί με μια cbf ή ybr είσαι περιορισμένος στα 130-140 χλμ
    Δηλαδή στην ευθεία θα προσπαθεις να δώσεις λιγο παραπάνω γκάζει και η μηχανή σεν θα ανταποκρίνεται
    Συν τις αλλις η μηχανες cbf k ybr δεν είναι καθαρες street που θα είσαι σκηφτος και θα αποφευγεις πολυ αερα αλλα naked όπου είσαι σε όρθια σταση και όλος ο αερας έρχεται στο στήθος σου.
    If you gonna die...

    ... die with your boots on

  12. #12
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από mar1b0r0
    πρέπει να προσέχω κάτι ιδιαίτερο για μηχανάκια που δεν είναι υδρόψυκτα;
    o Βασίλης Ορφανός, πολυπρωταθηλτής στο dakar, διέσχιζε την έρημο με αερόψυκτο xr400. Μην φοβάσαι τα αερόψυκτα, το μόνο τους πρόβλημα είναι στην πόλη σε πάρα πολύ έντονο μποτιλιάρισμα σε εποχή καύσωνα, όπυ θα πρέπει να το σβύνεις πού και πού αν δεν κινείται για να κρυώνει.
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    13/04/2009
    Μηνύματα
    24
    και πάλι, thank you all guys!!! Σύντομα μάλλον θα γίνω κι εγώ ενεργό μέλος στη διαδυτυακή παρέα σας!!!

  14. #14
    Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
    o Βασίλης Ορφανός, πολυπρωταθηλτής στο dakar, διέσχιζε την έρημο με αερόψυκτο xr400. Μην φοβάσαι τα αερόψυκτα, το μόνο τους πρόβλημα είναι στην πόλη σε πάρα πολύ έντονο μποτιλιάρισμα σε εποχή καύσωνα, όπυ θα πρέπει να το σβύνεις πού και πού αν δεν κινείται για να κρυώνει.
    johnpan με ενα cbf 250 πως θα καταλαβεις οτι ανεβασε θερμοκρασια η μηχανη?? το λεω διοτι απο το λιγο που ασχολουμε, το cbf δεν εχει καποια ενδειξη που να σε ενημερωνει για την θερμοκρασια..

  15. #15
    Εκκολαπτόμενος βρωμιάρης Το avatar του/της johnpan
    Εγγραφή
    20/05/2002
    Μηνύματα
    1.721
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Valantis_Strom
    johnpan με ενα cbf 250 πως θα καταλαβεις οτι ανεβασε θερμοκρασια η μηχανη?? το λεω διοτι απο το λιγο που ασχολουμε, το cbf δεν εχει καποια ενδειξη που να σε ενημερωνει για την θερμοκρασια..
    Δε θα ανεβάσει θερμοκρασία ικανή να προξενήσει βλάβη, πρακτικά ποτέ. Μη νομίζεις ότι είναι το iδιο μοτέρ με το υδρόψυκτο χωρίς το ψυγείο. Εχει ψύκτρες σε όλο το σώμα του μοτέρ που απάγουν τη θερμότητα. Αν "θες" να ανεβάσει θερμοκρασία πρέπει να το ταλαιπωρήσεις πάααρα πολύ, όπως στο παράδειγμα που έδωσα, σε ακινησία πολύ ώρα σε συνθήκες καύσωνα. Π.χ. ρελαντί κανα μισάωρο σε 40 υπό σκιά. Απλά το σβύνεις και ξαναβάζεις μπροστά όταν είναι να κινηθείς. Μην το φοβάσαι, έχω ταξιδέψει καλοκαίρι Πάτρα - Αθήνα στα κόκκινα χωρίς στάση. Οσο παίρνει αέρα δε ζεστένεται. Γενικά το cbf είναι εργαλείο που δε θα ζητήσει τίποτα για χρόνια όσο δεν ξεχνάς για τι έχει φτιαχτεί. Και για να μη με ρωτήσεις: το cbf είναι ο ορισμός του commuter
    Δεν είναι η δόξα /
    δεν είναι τα λεφτά /
    είναι του δρόμου η χαρά !

    Το μηχανόβιο άλμπουμ μου



Παρόμοια θέματα

  1. Παλιός στην παρέα καινούριος στο Fazer!!!
    από panoskaragounis στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/10/2008, 21:57
  2. Lost...καινουριος κυκλος επεισοδιων
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2008, 18:39
  3. Κι άλλος καινούριος στην παρέα!
    από Morpheus_X στο forum Υamaha R6 & R1
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 22/09/2006, 09:03
  4. Καινούριος στο παιχνίδι...
    από VStrom1000K3 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/07/2006, 09:47

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF