Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 46

Θέμα: αποδοση εξατμισης supertrapp

  1. #1
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.502

    αποδοση εξατμισης supertrapp

    μοντελο honda dominator 650.ειχε εξατμισεις 2 σε 2 και εβαλα λαιμους xr600(συνηθες στο εξωτερικο)ωστε να μπει μονό τελικο και να γλιτωσω βαρος οπως και γλιτωσα.αγορασα σε προσφορα ενα στοκ supertrapp quiet series το οποίο αν θυμαμαι καλα ηταν για xr400.
    οταν εγινε η αλλαγη το μηχανακι μπερδευε στις χαμηλομεσαιες.ρυθμιστηκε σε δυναμομετρο,μπηκαν 12 εσωτερικα δισκακια,αλλαχτηκαν τα ζιγκλερ και το υψος της βελονας.τα μπερδεματα εξαφανιστηκαν αλλά αδυνατει να ανεβασει πανω απο 140χλμ/ωρα ενω πριν εφτανε περιπου 160.
    εχω δει τελικα αυτης της εταιρειας σε δυο διαφορετικα μηκη και νομιζω 2 διαμετρους,το συγκεκριμενο ειναι κοντο σε σχεση πχ με των XT600.ο μηχανικος που το ρυθμισε μου ειπε να ψαξουμε για αλλο τελικο,ενω σε παλαιοτερη συζητηση με αλλον μηχανικο μου ειχε πει οτι ειχε βαλει supertrapp σε xr600 και ειχε χασει πολυ στις υψηλες στροφες.
    εχει κανεις αλλος εμπειρια απο αυτες τις εξατμισεις σε μεγαλα μονοκυλινδρα?

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    σε xr 250 ναι
    αν σε ενδιαφερει

  3. #3
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.502
    για πες να εχω ενα μπουσουλα

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    για πες να εχω ενα μπουσουλα
    Μπορεί να παίζουν ρόλο και οι λαιμοί.

  5. #5
    Είναι μπ@υρδέλο η supertrapp. Σορρυ

    Χοντρικά, όσα περισσοτερα δισκάκια τόσο καλύτερα στις ψηλές και ψοφιο χαμηλά, το αντίθετο με λίγα δισκάκια. αν θυμάμαι καλά με 4 δισκάκια ήταν η πιο υποφερτή κατάσταση με τις λίγοτερες απώλειες στα ψηλά χαμηλά. Srx 600 το μοτέρ...

    Εσένα έχει 12 απ΄ότι λες αλλά και 112 να έχει, δεν νομίζω να αλλάζει και τίποτα σπουδαίο.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  6. #6
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Μπορεί να παίζουν ρόλο και οι λαιμοί.
    αρα οι μπουσουλες εγιναν δυο .για τους λαιμους θα το ρωτησω σε ενα-δυο ξενα φορουμς,μιας και υπαρχουν και αλλοι με αυτη την μετατροπη.

  7. #7
    Σκόνη Πέτρες Λάσπη Το avatar του/της Λευκάδιος
    Εγγραφή
    14/11/2008
    Μηνύματα
    2.502
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Είναι μπ@υρδέλο η supertrapp. Σορρυ

    Χοντρικά, όσα περισσοτερα δισκάκια τόσο καλύτερα στις ψηλές και ψοφιο χαμηλά, το αντίθετο με λίγα δισκάκια. αν θυμάμαι καλά με 4 δισκάκια ήταν η πιο υποφερτή κατάσταση με τις λίγοτερες απώλειες στα ψηλά χαμηλά. Srx 600 το μοτέρ...

    Εσένα έχει 12 απ΄ότι λες αλλά και 112 να έχει, δεν νομίζω να αλλάζει και τίποτα σπουδαίο.
    θεωρητικα ναι,με τα 12 επρεπε να δουλευει ψηλα,αλλά γινεται το αντιθετο.χαμηλομεσαια ειναι ικανοποιητικα και ψηλα ταφος.μηκος-διαμετρος του τελικου δεν παιζει ρολο?
    καπου εχω καταχωνιασμενο ενα ιδιων διαστασεων τελικο αλλά ειναι η σειρα racιng και κανει μεγαλο σαματα.να την δοκιμασω και αν δω βελτιωση να σιγουρευτω οτι δεν ευθυνονται οι λαιμοι?αλλά μεχρι να βγω Εθνικη οδό μπορει και να με μαζεψουν για φασαρια

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Λευκάδιος Προβολή μηνύματος
    θεωρητικα ναι,με τα 12 επρεπε να δουλευει ψηλα,αλλά γινεται το αντιθετο.χαμηλομεσαια ειναι ικανοποιητικα και ψηλα ταφος.μηκος-διαμετρος του τελικου δεν παιζει ρολο?
    καπου εχω καταχωνιασμενο ενα ιδιων διαστασεων τελικο αλλά ειναι η σειρα racιng και κανει μεγαλο σαματα.να την δοκιμασω και αν δω βελτιωση να σιγουρευτω οτι δεν ευθυνονται οι λαιμοι?αλλά μεχρι να βγω Εθνικη οδό μπορει και να με μαζεψουν για φασαρια
    Κάντο για να σου φύγει η αμφιβολία, αλλά δεν νομίζω να φταίνε οι λαιμοί εφόσον είναι συνηθισμένη μετατροπή.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #9
    Εφόσον λές οτι το μηχανάκι δεν μπορεί να ανεβάσει, το τελικό -τα δισκάκια του- είναι λίγα και το πνίγει. ετσι μου φαίνεται για πιο λογικό. και ναι απ΄όσο θυμάμαι, το μήκος έπαιζε (και εδώ) ρόλο.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.854
    Θα έχει 12 γιατί πιθανόν είναι λεπτότερη από τις παλιές των 4ins.
    Πάντως η ids2 που φόραγα παλιά στο xr τι με quiet τι με racing μέχρι και 16 δισκάκια είχα βάλει δεν έπαιζε.
    Για να λειτουργήσει ωραία, απλά δεν στεκόσουν στο τετράγωνο από το θόρυβο.
    Πολύ μικρός όγκος.

  11. #11
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Θ, απλά δεν στεκόσουν στο τετράγωνο από το θόρυβο.
    Και τι ωραίος θόρυβος...σαν να αδειάζει φορτηγό τζετζερέδια στο δρόμο.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από byron Προβολή μηνύματος
    Και τι ωραίος θόρυβος...σαν να αδειάζει φορτηγό τζετζερέδια στο δρόμο.
    Μέχρι που στην Αττική οδό ένα πρώί με όσα ( δεν πηγαίνει και πολλά βέβαια) ξεκόλλησαν δισκάκια άλλεν τάπες όλα.
    Για κάνα 250 καλή θα ήταν.

  13. #13
    ΤρεΛαμέΛος Το avatar του/της nihristo
    Εγγραφή
    26/09/2007
    Μηνύματα
    432
    τι είναι αυτά τα δισκάκια ρε παππούδες;
    πριν τον αγώνα ελέγχουμε ΟΛΕΣ τις βίδες...

  14. #14
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.789
    Ωχχχχ τώρα τα λέτε αυτά που παρήγγειλα για το DR????

    Παλιά έπαιζε και μάλιστα γ@μάτα και καθότι ρομαντικός είπα να φορέσω την καινούρια έκδοση στο DR. Ρε πρωί πρωί μου καταστρέψατε το όνειρο.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #15
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.175
    Παντως XT550 φτιαγμένο 600 με δύο μηχανικά καρμπ και την Supertrapp της εποχής με full ολα τα δισκάκια, πήγαινε ταπα.
    Περναγε άνετα τα 165 αν μπορουσες να το κρατήσεις στην λωρίδα, αλλο θέμα αυτό. Τα μαμα Benetton πχ τα αφηνε πίσω πολύ εύκολα.
    Ομως ηταν μακριά και με μεγάλη διάμετρο, καμμια σχέση με αυτες που βλέπω στον δρόμο σήμερα, κι έκανε και ωραίο ήχο, αλλά πολύ δυνατό βεβαια.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προστατευτικο εξατμισης
    από crs-k στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/05/2008, 18:17
  2. Σκασίματα εξάτμισης..
    από AmIinside? στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2005, 09:26
  3. Τελικό εξάτμισης ....
    από m1ke στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/04/2004, 23:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF