Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 60

Θέμα: Από fzs 600 σε μεγάλη ον-οφ. Απόψεις;

  1. #1

    Από fzs 600 σε μεγάλη ον-οφ. Απόψεις;

    Γεια σας σύντροχοι,

    Το δίλημμά μου είναι το εξής:

    Αυτή την στιγμή οδηγώ ένα FZS 600 μοντέλο 2003 (καρμπυρατέρ). Μου αρέσουν:
    - ο σπόρ χαρακτήρας του μοτέρ
    - είναι άνετο για κίνηση στην πόλη
    - μου φαίνεται όμορφο
    - σε σπορ βόλτες πχ Επίδαυρος, κολοσούρτης κλπ το απολαμβάνω
    - μου έχει βγει σούπερ αξιόπιστο και οικονομικό
    κ.α....

    Δεν μου αρέσουν (και μου έχει μπει πλέον η ιδέα ότι είναι καθοριστικής σημασίας):
    - η κάλυψη και ο θόρυβος από τον αέρα. Έχω δοκιμάσει touring και τουριστικές ζελατίνες, φρυδάκια αλλά τζίφος, πάνω από τα 110 km/h το βουητό μου φαίνεται απίστευτα ενοχλητικό (κράνος shoei xr1100, ύψος 1.91 βάρος 90 κιλά με κράνος, μπουφάν, μπότες κλπ).
    - δύσκολα φορτώνεται και πάει ταξίδι με δικάβαλο (250 ευρώ κόστος τα κάγκελα για πλαινές βαλίτσες, άγχος για τις αντοχές του υποπλαισίου, άνεση σέλας συνεπιβάτη...)
    - η σπόρ συμπεριφορά της πίσω ανάρτησης (κοπανήματα κλπ) σε λακούβες και λοιπές ανωμαλίες του δρόμου.
    - έχει 68.000 km και φοβάμαι πως αν το κρατήσω κανα-δυο χρόνια ακόμα θα επηρρεαστεί η δυνατότητα μεταπώλησης.

    βασικά μου έχει μπει η ιδέα για μεγάλο ον οφ.
    Το Vstrom 650 που έχει φίλος μου γυάλισε, μου άρεσε η άνεση της πίσω ανάρτησης, το ύψος και η ευελιξία του, αλλά το μοτέρ του σε σχέση με το φέιζερ μου φαίνεται λίγο κλασομπανιέρα. Επίσης το τιμόνι είναι κάπως ψηλό και με κουράζει, και η σέλα μου φάνηκε πιο στενή από αυτή του φέιζερ (αρνητικό).

    Ψάχνομαι με τα εξής:

    Varadero 1000, Tiger 955i
    Κριτήρια (με αυτή την σειρά):
    1. καλή ανεμοκάλυψη θόρυβοι κλπ σε ταξίδι με ταχύτητες λίιιιγο πάνω από τα ελληνικά όρια (πχ να μπορεί να μην με κουράσει σε παρατεταμένες ταχύτητες κοντά σε 140-150 km/h).
    2. αξιοπιστία
    2. άνεση οδήγησης (σέλα κλπ) και για εμένα και για την κοπέλα μου.
    3. μοτέρ που να μην με κάνει να νοσταλγήσω το φέιζερ
    4. ικανότητα στο φόρτωμα (τριβάλιτσο - δικάβαλο)
    5. Να μην κοστίζει μεταχειρισμένο πάνω από 3000 ευρά, όντας σε συμπαθητική κατάσταση (στο car.gr βρίσκω κάποια)

    Τι λέτε; Έχει βρεθεί κανείς σε παρόμοια θέση; το βαραντέρο αξίσει στην παλιά, καρμπυρατεράτη του εκδοχή ή παραπάφτει παλιό και να ψαχτώ και πιο καινούρια έκδοση;
    Ξεχνάω να κοιτάξω κάποιο άλλο;

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!

  2. #2
    Banned
    Εγγραφή
    10/02/2013
    Μηνύματα
    9.317
    Βαρντερο με καρμπ όχι,με τίποτα.
    Πίνει τον αμπακα απο Βενζίνη.
    Αν αντεχεις το βαρος του σε last gen μόνο (γνώμη μού)
    Για το tiger δεν ξέρω και πολλά.
    Αλλά αν μπορείς και χτυπησεις το 1050 ακόμα καλύτερα

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από turrican Προβολή μηνύματος
    Γεια σας σύντροχοι,

    Το δίλημμά μου είναι το εξής:

    Αυτή την στιγμή οδηγώ ένα FZS 600 μοντέλο 2003 (καρμπυρατέρ). Μου αρέσουν:
    - ο σπόρ χαρακτήρας του μοτέρ
    - είναι άνετο για κίνηση στην πόλη
    - μου φαίνεται όμορφο
    - σε σπορ βόλτες πχ Επίδαυρος, κολοσούρτης κλπ το απολαμβάνω
    - μου έχει βγει σούπερ αξιόπιστο και οικονομικό
    κ.α....

    Δεν μου αρέσουν (και μου έχει μπει πλέον η ιδέα ότι είναι καθοριστικής σημασίας):
    - η κάλυψη και ο θόρυβος από τον αέρα. Έχω δοκιμάσει touring και τουριστικές ζελατίνες, φρυδάκια αλλά τζίφος, πάνω από τα 110 km/h το βουητό μου φαίνεται απίστευτα ενοχλητικό (κράνος shoei xr1100, ύψος 1.91 βάρος 90 κιλά με κράνος, μπουφάν, μπότες κλπ).
    - δύσκολα φορτώνεται και πάει ταξίδι με δικάβαλο (250 ευρώ κόστος τα κάγκελα για πλαινές βαλίτσες, άγχος για τις αντοχές του υποπλαισίου, άνεση σέλας συνεπιβάτη...)
    - η σπόρ συμπεριφορά της πίσω ανάρτησης (κοπανήματα κλπ) σε λακούβες και λοιπές ανωμαλίες του δρόμου.
    - έχει 68.000 km και φοβάμαι πως αν το κρατήσω κανα-δυο χρόνια ακόμα θα επηρρεαστεί η δυνατότητα μεταπώλησης.

    βασικά μου έχει μπει η ιδέα για μεγάλο ον οφ.
    Το Vstrom 650 που έχει φίλος μου γυάλισε, μου άρεσε η άνεση της πίσω ανάρτησης, το ύψος και η ευελιξία του, αλλά το μοτέρ του σε σχέση με το φέιζερ μου φαίνεται λίγο κλασομπανιέρα. Επίσης το τιμόνι είναι κάπως ψηλό και με κουράζει, και η σέλα μου φάνηκε πιο στενή από αυτή του φέιζερ (αρνητικό).

    Ψάχνομαι με τα εξής:

    Varadero 1000, Tiger 955i
    Κριτήρια (με αυτή την σειρά):
    1. καλή ανεμοκάλυψη θόρυβοι κλπ σε ταξίδι με ταχύτητες λίιιιγο πάνω από τα ελληνικά όρια (πχ να μπορεί να μην με κουράσει σε παρατεταμένες ταχύτητες κοντά σε 140-150 km/h).
    2. αξιοπιστία
    2. άνεση οδήγησης (σέλα κλπ) και για εμένα και για την κοπέλα μου.
    3. μοτέρ που να μην με κάνει να νοσταλγήσω το φέιζερ
    4. ικανότητα στο φόρτωμα (τριβάλιτσο - δικάβαλο)
    5. Να μην κοστίζει μεταχειρισμένο πάνω από 3000 ευρά, όντας σε συμπαθητική κατάσταση (στο car.gr βρίσκω κάποια)

    Τι λέτε; Έχει βρεθεί κανείς σε παρόμοια θέση; το βαραντέρο αξίσει στην παλιά, καρμπυρατεράτη του εκδοχή ή παραπάφτει παλιό και να ψαχτώ και πιο καινούρια έκδοση;
    Ξεχνάω να κοιτάξω κάποιο άλλο;

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας!
    Απαντω σε αυτα ου εκανα bold:
    - Με αυτο το υψος (κοντα συ ειμαι, μα με περισσοτερα κιλα) λογικο ειναι. Βαλε ωτοασπιδες. Κανουν θαυματα.
    - Δεν νομιζω οτι μασαει το υποπλαισιο. Βασικα ειμαι σιγουρος, εκτος αν το θες για μετακομιση.
    - Στα χιλιομετρα του, αξιζει μια επισκευη στο αμορτισερ (η και καινουριο), μα σιγουρα βαλε ενα ελατηριο που να ειναι για το φορτιο που το θες. Αν σου κοπαναει στις λακουβες (οχι τερματιζει, ε; Κοπαναει), μηπως η προφορτιση ειναι τερμα;
    - 2003 μοντελο.... Ποσο να χασει;

    Προσωπικα δεν θα το εδινα, ειναι διαμαντακι.
    Σε τι να ψαχτεις για αλλο, παλι δεν εχω αποψη. Δεν καταλαβα τι θες απο την μοτο σου.
    Inochi, ρε!
    Για οσο.

  4. #4
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Πωπω φιλε με εσωσες!! Εχω το ιδιο μηχανακι, το ιδιο κρανος και σχεδον τον ιδιο σωματοτυπο. Εχω μαμα ζελατινα και το ιδιο προβλημα με τον αερα. Φοραω βεβαια αναγκαστικα ωτοασπιδες αλλα γενικα θα ηθελα καλυτερη καλυψη απο τον αερα γιατι το θελω μονο για μεγαλες βολτες και ταξιδια.
    Οι ζελατινες δηλαδη δεν σε βοηθησαν καθολου..;;; Τωρα μολις κοιτουσα ζελατινες στο ebay..
    MADE IN JAPAN 日本製

  5. #5
    Μέλος Το avatar του/της aldel
    Εγγραφή
    17/07/2015
    Μηνύματα
    45
    Είμαι κάτοχος ίδιου μοντέλου με το δικό σου και το μηχανάκι το λατρεύω, οπότε κράτα και μια πισινή για ότι σου πω, είμαι καρα-biased.

    Να πιάσουμε αυτά που δεν σου αρέσουν πρώτα...

    - Κάλυψη: Το βουητό είναι μια χαοτική κατάσταση που μπορεί να έχει να κάνει με τη ζελατίνα, τη στάση του σώματος, το κράνος, το μπουφάν, το σωματότυπο, τον ανάδρομο Ερμή και τρέχα γύρευε. Επιπλέον, το μπόι σου δεν βοηθάει την κατάσταση. Μην είσαι σίγουρος ότι πχ. στο βαραντέρο δεν θα έχεις θέμα, εκτός και αν δοκίμασες να πας μια βόλτα και είδες ότι είσαι οκ.
    - Φόρτωμα: Το FZS φορτώνεται τον πάτο του, δεν θα έχεις κανένα θέμα αντοχής δικάβαλος και φορτωμένος τριβάλιτσα-τάνκμπαγκ κουβαλώντας το μισό σου σπίτι. Έχω κάνει πάρα πολλά ταξίδια σε τέτοια φάση με τη γυναίκα, και κανένας από τους δύο μας δεν είναι ελαφρύς + ξέρεις τι κουβαλάνε... Σέλα έχω aftermarket, η μαμά είχε όντως θέμα. Κάγκελα δεν έβαλα ποτέ, γίνεται μια χαρά η δουλειά με οποιαδήποτε αξιοπρεπή σαμάρια πχ oxford.
    - Πίσω ανάρτηση: Σπορ συμπεριφορά; Έχεις κάποια aftermarket; Γιατί η μαμά ανάρτηση είναι σώβρακο. Μήπως απλά έχει κλάσει η ανάρτηση σου και γι' αυτό κοπανάει; Anyway, και αυτό το πρόβλημα λύνεται με μια aftermarket ή απλά με καινούργιο ελατήριο. Προσωπικά πήγα στη δεύτερη λύση και στα δικάβαλα δουλεύει πολύ καλά, απλά κοπανάει λίγο στα μονοκάβαλα. Η πρώτη λύση μπορεί να καλύψει και τις δύο περιπτώσεις, αλλά κοστίζει.
    - 68.000 km: Τί να πω τώρα εγώ στα 140.000; Το μηχανάκι μας είναι παλιό, δεν έχει και πολύ νόημα να σκέφτεσαι τη μεταπώληση πια, λίγο-πολύ κι εγώ κι εσύ θα το χαρίσουμε...

    Να πιάσουμε αυτά που σου αρέσουν σε σχέση με τα μοντέλα που κοιτάς:

    - Μοτέρ: Κανένα δεν είναι τετρακύλινδρο, την κάβλα να τα ακούς να ουρλιάζουν ξέχνα τη
    - Κίνηση στην πόλη: Δεν ξέρω, δεν απαντώ. Προσωπικά δεν μου αρέσει το fazer για μέσα στην πόλη και το χρησιμοποιώ σπάνια γι' αυτό το σκοπό. Χωράει παντού βέβαια, αλλά ο τετρακύλινδρος 600άρης υποφέρει κι υποφέρω. Πιστεύω ένα δικύλινδρο είναι καλύτερο γι' αυτή τη φάση, αλλά χάνεις αλλού. Τώρα βαραντέρο για μέσα στην πόλη, ξέρω 'γω, λίγο καράβι δεν είναι;
    - Ομορφιά: Μαζί σου!
    - Σπορ βόλτες: Και αυτά που κοιτάς υπάρχουν άνθρωποι που τα απολαμβάνουν σε ανάλογες βόλτες. Υποκειμενικό τελείως, ερχόμενος από 600άρι τετρακύλινδρο μπορεί να ξενερώσεις με ένα βαραντέρο ή ένα 955 στα στροφιλίκια, μπορεί και να ξετρελαθείς, υπάρχουν τύποι που τα πάνε μαλλιά ούτως ή άλλως. Αν δεν δοκιμάσεις, δεν ξέρεις.
    - Αξιοπιστία: Νομίζω μόνο το vstrom μπορεί να συγκριθεί.

    Να μην στα πολυλέω, στη θέση σου θα έκανα αναβαθμισούλες στο fazer και θα το κρατούσα, αλλά είπαμε, εγώ το μηχανάκι το γουστάρω πολύ. Τώρα αν το βαρέθηκες, προχώρα σε κάτι άλλο αλλά δεν είμαι σίγουρος για τους αντικαταστάτες που κοιτάς.

    ΥΓ. Προσωπικά το δικό μου θα το αλλάξω με ένα versys, γιατί πλέον θα κινούμαι κατα 80% πόλη, αλλά θέλω να κάνω και καμιά καταδρομική προς τα έξω. Δεν το έχεις στα υποψήφια, αλλά ρίξε καμιά ματιά και προς τα εκεί...

  6. #6
    Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις.

    SHOOTER045: το TIGER 1050 ξεφεύγει από τον προυπολογισμό μου.

    Φίλε DrEvil: πράγματι το φέιζερ είναι διαμαντάκι, το έχω 5 χρόνια και το έχω ευχαριστηθεί, αλλά δυστυχώς μου έχει μπει η άτιμη η ιδέα να δοκιμάσω μεγάλη ον-οφ (οδηγώ στριτ χαμηλές μηχανές για 14 χρόνια) και δεν λέει να ξεκαρφωθεί από το μυαλό μου.
    Η ανάρτηση δεν τερματίζει, απλά κοπανάει στις ανωμαλίες, δεν έχει την αίσθηση χαλιού που έχει πχ το vstrom 650 που οδήγησα. Έχω ψαχτεί με αμορτισέρ, αλλά το κόστος είναι αρκετά μεγάλο για να το δοκιμάσω και να δω ότι η μοτοσυκλέτα κρατάει μεν πολύ καλύτερα αλλά είναι απλά ψιλοβελτιωμένη όσον αφορά την άνεση.

    Φυσικά ανησυχώ πως το φέιζερ θα μου λείψει και πως πλέον δεν βγαίνουν τέτοιας ποιότητας πολυχρηστικά μηχανάκια, αλλά από την άλλη προσπαθώ να μην δένομαι με μηχανήματα. 'Ισως την κρατήσω παράλληλα με την αγορά μιας άλλης για κανένα μήνα και να αποφασίσω μετά ποια θα κρατήσω...

    Bob: οι ζελατίνες που έχω δοκιμάσει ήταν της MRA touring και double bouble. Την DB την δοκίμασα για μια μέρα, την touring την κράτησα και την χρησιμοποιώ. Μου στέλνει τον αέρα περίπου στο πηγούνι, και έχω την εντύπωση ότι κάνει περισσότερο θόρυβο από την μαμά, όπου απλά τρως καθαρό αέρα σε όλο το κράνος και οι θορυβώδεις στροβιλισμοί μένουν πιο χαμηλά. Το ίδιο και με το clip-on φρυδάκι της PUIG, όπου απλά ανεβάζει τον θόρυβο πιο ψηλά (και επίσης λόγω αυξημένου βάρους και δυνάμεων που ασκούνται δημιουργεί τρέμουλο στην ζελατίνα που μου δημιουργούσε ανησυχία). Έχω διαβάσει για λύσεις με αποστάτες στις βίδες της ζελατίνας με τις οποίες δημιουργείται ένα κενό περίπου 1.5 cm από το φέρινγκ το οποίο κατευθύνει τον αέρα προς τα μέσα και μειώνει στροβιλισμούς (δουλεύει με τον ίδιο τρόπο με το vario-screen της MRA αλλά σε όλη την ζελατίναι και όχι μόνο στο φρυδάκι), αλλά δεν το έχω δοκιμάσει και το φέρινγκ μου φαίνεται κάπως αδύνατο στα πλαστικά του για να κατασκευάσω μια τέτοια βάση.

    aldel: έχω μελετήσει την λύση που προτείνεις και μου προκύπτει ο εξής προυπολογισμός:
    - ανατομική σέλα: 120 ευρώ
    - πίσω αμορτισέρ + ελατήρια στο μπροστά (τώρα είναι όλα μαμά και μάλλον ένα ψιλοκλάσιμο το έχει): 500 + ευρώ
    - κάγκελα για βαλίτσες: 250 ευρώ (δυστυχώς υπάρχουν στην αγορά μόνο τα αφαιρούμενα της SW motech, σαμάρια δεν με έχουν βολέψει)
    - περεταίρω ψάξιμο με κάποια πατέντα στην ζελατίνα: άγνωστο

    δυστυχώς οι αναβαθμίσεις αυτές προσεγγίζουν το χιλιάρικο...

  7. #7
    Μέλος Το avatar του/της aldel
    Εγγραφή
    17/07/2015
    Μηνύματα
    45
    Που σημαίνει πως με ένα χιλιαρικάκι θα έχεις ένα μηχανάκι πολύ κοντά σε αυτό που θέλεις, χωρίς να βαδίζεις στο άγνωστο.

    Από την άλλη, σου έχει έχει σηκωθεί για on/off όπως λες, οπότε τι να σου πούμε, η όρεξη, η κολοκυθόπιτα κλπ...

  8. #8
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Αν δε κινήσε στη πόλη (πολύ), προτείνω 955.

    Αν και γουστάρω on-off, δε καταλαβαίνω απόλυτα και εγώ το λόγο που θες να το αλλάξεις και τι ζητάς απο τη νέα μοτό. Αν ειναι απλά η μαλακία που μας πιάνει κάθε τόσο και θέλουμε αλλάγη, κατανοητό και πάω πάσο.

    Μη πας στο βαραντέρο, θα ειναι εκ διαμέτρου αντίθετο με αυτό που έχεις, ενω το 955 νομίζω ειναι ποιο κοντά στο στρητ (σε σχέση με το βαραντέρο πάντα).

    Το βερσυς δε παίζει στο μπατζετ σου?

  9. #9
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Tiger 955i με ενα τριχιλιαρο εχεις μια μηχανη που θα ειναι κοντα σε αποδοση με το fazer σου. Η εκδοση exclusive με τις βαλιτσες θα καλυψει τις τουριστικες σου απαιτησεις.
    Δεν ειχα κανενα απο τις 2 αλλα εχω κανει αρκετα εκτος πολης χλμ και με τις 2 το vara μου φανηκε εντελως μελατο μπροστα στο tiger που ασχετα αν δεν ειχε -που κατα την γνωμη μου ειχε- την δυναμη που υποσχονταν ηταν αυτο που λεμε γεματη μηχανη σε ολα.Αυτο που αποκομισα και απο τις δυο μπορω να σου το πω αλλα υπαρχουν και ατομα που ειναι κατοχοι και επομενως η γνωμη τους υπερισχυει.
    Tiger δεν υπαρχουν πολλα γιατι δεν βγηκαν και πολλα σε παραγωγη αλλα το καρ εχει 2-3 πολυ καλα τον καιρο αυτο.
    Καλη αγορα ευχομαι.

  10. #10
    ΛΕΩΝΙΔΙΟ ΤΣΑΚΩΝΙΑΣ ΛΕΜΕ Το avatar του/της πυξιδας990
    Εγγραφή
    22/05/2011
    Μηνύματα
    2.660
    εναλακτικα βρες ενα caponord με abs...
    εξαιρετικη επιλογη θα ειναι....
    37.12.07n
    22.47.01.e
    τα on-of φορανε ακτινες,τα αλλα ειναι μπασταρδα
    το χειμερινο μπανιο αναζοωγονει μυαλο και σωμα,το καλοκαιρινο τα καιει

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    18/12/2015
    Μηνύματα
    687
    versys 1000????

    https://www.car.gr/9961305-kawasaki-versys-1000

    τα αξιζει τα λεφτα του..4cyl ελαχιστα χλμ στριβει τερμα πιστεψε με..τι αλλο θες? αρκετα πανω απο αυτα που θες να δωσεις αλλα δεν θα πουλησεις και το δικο σου?? traction control πανω και τρεχα γυρευε!

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    V-strom/ kawasaki klv (πρακτικα ιδια ειναι) 1000αρι ισως?Τελος και το caponord δεν ειναι κακη επιλογη.

    Και το 955 ειναι καλο, απλα χωρις abs και ισως λιγο αγνωστο στους μαστορους, αλλα Αθηνα ολο και καποιος σωστος θα βρεθει..Μαλλων θα το βρεις πιο οικονομικα απο τα προηγουμενα και πιθανοτατα και με τριβαλιτσο εργοστασιακο.

    Οσο για το θεμα αναμεκαλυψη, εαν αφησουμε εκτος κανα goldwing κοκ νομιζω πως δυσκολα θα σε (μας) καλυψει καποιο εντελως.
    Προσωπικα επαψε να με απασχολει αλλα εδω δεν εχουμε και δρομους για παρατεταμενες 150αρες+ οποτε δεν δημιουργειτε και τρομερο προβλημα.

  13. #13
    @@ μαστορας Το avatar του/της Bob_o_mastoras
    Εγγραφή
    18/05/2014
    Μηνύματα
    3.731
    Για το πισω αμορτισερ υπαρχει η πατεντα με μαμα αμορτισερ απο R6 με σκληροτερο απαραιτητως ελατηριο αλλα χρειαζεται διαφορετικα dogbones στο μοχλικο διοτι ειναι ελαφρως κοντυτερο, κατα τα αλλα μπαινει γαντι και ειναι πληρως ρυθμιζομενο (αμφοτερα πωλουνται στο ebay, κοστος για r6 μαμα αμορτισερ 80 με 100 €, κοστος για aftermarket αμορτισερ για το fzs τουλαχιστον 480€ και πανω).

    Για το θεμα ζελατινα, αν η MRA "T" μου στελνει τον αερα στο πηγουνι (ή λιγο πιο πανω διοτι ειμαι 1,86) εγω ειμαι καλυμενος. Τωρα ειναι σαν να καβαλαω γυμνο περιπου.

    Για το θεμα αλλαγης σε on-off, αν δεν πας χωμα ή εστω συχνα σε "βομβαρδισμενους" δρομους θα σου ελεγα να τα αποφυγεις αν θες καλες ασφαλτινες επιδοσεις. Στο budget σου δεν νομιζω να βρεις on-off που να σε ικανοποιησει.
    Αν απο την αλλη σε ενδιαφερει πρωτιστως η ανεση τοτε βουρ στον πατσα. Καμια σχεση με το fazer ειδικα για ψηλους.
    MADE IN JAPAN 日本製

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της zopas
    Εγγραφή
    22/03/2007
    Μηνύματα
    896
    Κατοχος Βαραντερο, εχω ανεβει σαν συνεπιβάτης σε fazer 600, σαν καλυψη από αερα και καιρικα φαινόμενα μερα με τη νυχτα. Για μενα στο fazer επισης εντελως αβολη η θεση συνεπιβατη ενιωθα τελεια εκτεθειμένος..

    Αφου κανεις στην αρχη το σωστο βημα που σημαινει αναβαινεις πανω σε κάθε μηχανή και βλέπεις αν μπορεις να πατησεις κατω καλα και αφου αποφασισεις ότι και να παρεις θα αλλαξεις σελλα με νέο αφρωδες και τζελ και καλο ανεμοθωρακα,συνεχιζουμε:

    - Καπονορντ ναι, αρκει να εχει αλλαξει ο κατοχος της το..μισο μηχανακι, δες στο αναλογο νημα εδώ μεσα ποιες αλλαγες πρεπει να εχουν τα καπονορντ για να μην τις πληρωσεις αναγκαστικα εσυ αυτές τις βελτιώσεις...δυσκολο όμως να το βρεις στο ποσο που θελεις...( Ένα παλικαρι, αν θυμαμαι, από την αρτα πουλουσε εδώ μεσα ένα αρτιο καπονορντ αλλα στα 4 χιλιαρικα.)..

    -Τίγρης 955, αν δεν εχει θεμα με τα ηλεκτρικα του. Δεν κυκλοφορουν και πολλα, πανεμορφο αλλα πολύ λιγα βλεπω σε καλη κατασταση. Σε κάθε περιπτωση υπαρχουν πλεον ανταλλακτικα.

    Το πιο σημαντικο είναι για τα παραπανω δυο είναι να βρεις καλο μηχανικο κατά αρχην για ελεγχο, αν δεν ξερεις να σου συστησουμε...

    Οσο για το βαρα είναι γραμμικα γρηγορο, πιανει τα 180 πολύ γρηγορα και γλυκα και τελικιαζει στα 210...Αυτό με την προϋπόθεση να βρεις βαρα με 15αρι γραναζι μπροστα και speedo healer, οπωσδήποτε αφτερ μαρκετ αναρτηση και το πιο βαρυ στατικα από όλα τα παραπανω. Δεν πολυγουσταρει ζιγκ ζαγκ και πλαγιασματα. Όμως Αθραυστος κινητήρας και τερας αξιοπιστίας, καταναλωση από 5,5-9 λιτρα/100χλμ, τελεια φρενα ABS( τα καλυτερα σε σχεση με τις άλλες επιλογες σου) στο ταξιδι βραχος, με 8 μποφορ εισαι αρχοντας στα 190 στο κοντερ και η γυναικα σου στην σελαρα του με τζελ να κοιμαται πανω της, εντελως ξεκουραστη( εννοω τη νεα σελα με τζελ). Ανταλλακτικα παντου και μαστορες οσους θελεις..

    Στην πολη, όπως και ολες οι άλλες προτασεις με παραχωρησεις,σαν το feizer δεν είναι κανενα..Όμως στα 3 χιλιαρικα που διαθετεις δεν θα βρεις καποιο με σωστη αναρτηση, οποτε μην αγορασεις ένα βαραντερο που δεν εχει λυσει αυτό το σοβαρο μειονέκτημα του γιατι τοτε η μοτο είναι βαρκα γυαλο στην εθνικη..

    το πιο πιθανο επισης - ότι και να διαλέξεις- ότι καποια χρηματα εκτος της αγορας θα χρειαστεί να τα επενδύσεις στην νεα σου επιλογή που δυστυχως θα εχουν πολλα χιλιόμετρα στην πλατη τους, για μενα το πιο σημαντικο βημα είναι ενας καλος μαστορας που θα μπορεσει να αξιολογησει σωστα την επιλογή σου σε ελεγχο πριν την αγορασεις, επαναλαβανω αν το επιθυμησεις να σου συστησουμε..( Όχι δεν παιρνουμε μιζα από κανεναν, να βοηθήσουμε θελουμε..χε,χε,χε..)
    Κανε το καλο..ριξτο στο γυαλο...that's the law..

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/04/2008
    Μηνύματα
    4.030
    το μονο που πλησιαζει αυτα που θες ειναι το bandit 650s. Σε όλα τα αλλα θα κάνεις πολλές υποχωρησεις. Ειτε στην κατανάλωση, ειτε στα σερβις (955 δεν θα επερνα), ειτε στο γκάζι. το vstrom ειναι βαρετο μεχρι θανάτου και αργο. Ασε που στα 150 καίει αρκετα.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. YAMAHA FZS 600 ΣΕ STREET FIGHTER
    από djason888 στο forum Μετατροπές (Customizing)
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 21/08/2013, 05:34
  2. Από FZ6 FAZER σε FZ6 naked και αντίστροφα.
    από Neri στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/10/2004, 18:39
  3. περι ρεπορταζ αλτερ. αντιγραφι απο ποστ φιλου σε γγιτονικο φορουμ
    από ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 28/06/2004, 12:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF