Σελίδα 1 από 15 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 223

Θέμα: Δεν φρενάρει !!!

  1. #1
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191

    Δεν φρενάρει !!!

    Η πιο τρομακτική εμπειρία ως τώρα...

    Ξεκινάω από τη δουλειά να γυρίσω σπίτι και μέσα στη στοά που παρκάρω, φρέναρω πριν βγω στο πεζοδρόμιο και το φρένο δεν ανταποκρίνεται! Οκ φρέναρε τελικά. Αλλά την κρυάδα την πήρα. Η στοά λέω γλιστράει, και μου το είχαν πει να προσέχω.

    Βγαίνω σταδίου, κίνηση, με 15 χλμ ανάμεσα στα αυτοκίνητα πάω να φρέναρω, το φρένο πάλι δεν πιάνει!!!! Έχασα δέκα χρονάκια από τη ζωή μου.

    Σταματάω δεξιά. Τσεκάρω σωληνάκια, δίσκους, όλα καθαρά και στεγνά. Υγρά φρενών άλλαξα πριν 2.500 χλμ. Το μηχανάκι σύνολο έχει 8500. Ολοκαίνουργιο.

    Κάνω δοκιμουλες το φρένο δουλεύει.

    Ξεκινάω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΣΜΕΝΗ. Πολύ αργά και πολύ προσεκτικά.

    Στον παράδρομο της Συγγρου μου το κάνει για τρίτη φορά!

    Ολες τις φορές τελικά φρέναρε. Δεν έπεσα. Όλα καλά. Έφτασα σπίτι. Δέκα χρόνια μεγαλύτερη. Και με όση αυτοπεποίθηση είχα χτίσει, ως αρχαρια, χαμένη......

    Παίρνω τη SUZUKI, περιγράφω στον πωλητή περίπου τη συνθήκη (το service κλειστό εκείνη την ώρα) και μου λέει το ABS!!!!

    Καλά αν είναι έτσι το ABS, προτιμώ να πέσω από κλείδωμα του τροχού παρά να νιώθω πως δεν έχω φρένα.

    Που ως τώρα δεν το έχω ξανανιώσει. Ούτε με πολλα ούτε με λίγα. Ούτε σε απότομο φρενάρισμα. Το μηχανάκι απλά φρέναρε όπως πρέπει ώστε να νιωθεις πως είναι άξιο-οδηγητο.

    Τελοσπαντων. Αύριο το πρωί, φόρτωμα και συνεργείο......

    Τα έχω δει όλα
    Dreams are for doers.

  2. #2
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    ο πωλητης σου ειπε μαλακια (λογικο, πωλητης ειναι οχι τεχνικος)... το abs ΔΕΝ επηρεαζει την αποδοση του φρενου.. δουλεια του ειναι να επεμβει και να αποτρεψει το μπλοκαρισμα των τροχων σε πολυ δυνατο φρεναρισμα ωστε να μπορεις να ελεγχεις το μηχανακι.. ακομα και αν χαλασει και σταματησει να λειτουργει, φρενα θα εχεις κανονικοτατα απλα θα ειναι σα να μην υπαρχει το abs! αυτο που σου συμβαινει ειναι θεμα υλικων τριβης κατα πασα πιθανοτητα.. η αισθηση της μανετας την ωρα που σου συνεβη αυτο πως ηταν? ηταν οπως συνηθως η καπως μαλακη και "σπογγωδης"? ενδεχομενως να εχουν πιασει γυαλαδα τα τακακια σου και να μη γατζωνουν σωστα, η οταν αλλαξες υγρα δεν ειχε γινει απολυτα σωστη εξαερωση (που δε το νομιζω καθως θα ειχες θεμα απο την αρχη)

  3. #3
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Δεν ξέρω πως ήταν η μανέτα. Γιατί τρόμαξα τόσο πολύ που δεν έδωσα εκεί βάση. Σε όλα τα υπόλοιπα φρεναρίσματα της διαδρομής ήταν νορμαλ. Αν και πήγαινα σα να έχω κάνει κακακια....
    Dreams are for doers.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    13/05/2014
    Μηνύματα
    953
    Κοίτα υγρά.....μπορεί να επεσε η στάθμη λόγω φυσιολογικής φθοράς υλικού τριβης (τακάκια)
    Ακομα δεν αναφερεις ποιο φρενο δεν επιασε, μπροστα η το πισω? ενας αναβατης με καποια εμπειρια αυτοματα πιεζει παραπανω το καλο φρενο σε περιπτωση δυσλειτουργιας του αλλου,
    Ακομα αν διαπιστωσες οτιδηποτε στην αποδοση των φρενων επρεπε να πηγαινες σαν κοτα (ακόμα και στην ακρη του κοσμου μπορείς να πας χωρις φρενα αν πηγαίνεις με 5 χλμ)
    Αν τελικα ειναι ΑΒS (που δεν το νομιζω) η υποθεση αποκτα ενδιαφερον.

  5. #5
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nopattern Προβολή μηνύματος
    Δεν ξέρω πως ήταν η μανέτα. Γιατί τρόμαξα τόσο πολύ που δεν έδωσα εκεί βάση. Σε όλα τα υπόλοιπα φρεναρίσματα της διαδρομής ήταν νορμαλ. Αν και πήγαινα σα να έχω κάνει κακακια....
    αν η μανετα σου δουλευει σωστα αλλα το φρενο δε πιανει τοτε εχεις θεμα με τακακια η δισκους (κατι εχει γυαλισει και δεν εχεις την απαιτουμενη τριβη)
    αν την ωρα που στο κανει η μανετα σου ειναι σα του συμπλεκτη εχεις θεμα με υπερθερμανση των φρενων και του κυκλωματος, με αποτελεσμα τα υγρα σου να γινονται ζουμια και να μη δουλευουν.. δυσικα οταν επανελθει η σωστη θερμοκρασια δουλευουν μια χαρα..

  6. #6
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.166
    Ισως έβρασαν τα υγρά στο Track day που είχες παει κι έχει πάρει αέρα το κύκλωμα, δεν έχει και σοβαρα φρένα το SV.
    Πες να σου αλλάξουν υγρά στο συνεργείο και μαζί θα σου κανουν κι εξαέρωση ούτως ή άλλως.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  7. #7
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.585
    Μικε δεν μπορεί να μιλάμε για υπερθέρμανση.
    Λέει πως το έκανε μόλις κατεβηκε να φυγει απο τη δουλεια.δηλαδή το μηχανάκι καθόταν ωρες.
    Πολύ πιθανό να παίζει θέμα με τα τακακια όντως.
    Το αβς δεν νομίζω ουτε εγω ότι επηρεάζει.
    Το περίεργο είναι ότι τελικά το φρένο δούλεψε.
    Καποια βρωμιά στους κυλινδρους των δαγκανών που δυσκόλευε το ανοιγόκλειμα τους;
    Εχει ενδιαφέρον.
    Ενημέρωσε το ποστ με ότι σου πουν απο το συνεργείο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.719
    Τα τακάκια, τα υλικά τριβής, τα υγρά στο κύκλωμα κ.ο.κ. δεν χαλάνε ξαφνικά, μετά ξαναφτιάχνουν, και μετά ξαναχαλάνε, στο χρονικό διάστημα μιας οδήγησης.

    Το ABS πιθανόν παρουσιάζει κάποια βλάβη και σου απελευθερώνει το φρένο, νομίζει δλδ ότι έχει μπλοκάρει ο τροχός.

    ΕΓΩ θα έβγαζα την ασφάλειά του, και θα δοκίμαζα αν πάλι εμφανίζεται το φαινόμενο του να μην έχω φρένο, έτσι ώστε να αποφανθώ αν φταίει αυτό.

    ΕΣΥ πηγαινέ το σε ειδικό.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  9. #9
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Μανολης67 Προβολή μηνύματος
    Κοίτα υγρά.....μπορεί να επεσε η στάθμη λόγω φυσιολογικής φθοράς υλικού τριβης (τακάκια)
    Ακομα δεν αναφερεις ποιο φρενο δεν επιασε, μπροστα η το πισω? ενας αναβατης με καποια εμπειρια αυτοματα πιεζει παραπανω το καλο φρενο σε περιπτωση δυσλειτουργιας του αλλου,
    Ακομα αν διαπιστωσες οτιδηποτε στην αποδοση των φρενων επρεπε να πηγαινες σαν κοτα (ακόμα και στην ακρη του κοσμου μπορείς να πας χωρις φρενα αν πηγαίνεις με 5 χλμ)
    Αν τελικα ειναι ΑΒS (που δεν το νομιζω) η υποθεση αποκτα ενδιαφερον.
    Υγρά φρενών αλλάχθηκαν στα 6κ και τώρα το μηχανάκι έχει 8500χλμ. Και τότε μου είχα πει πως τα τακάκια είναι μια χαρά. Δε θέλουν αλλαγή.

    Ήμουν με πρώτη σε μποτιλιάρισμα με 15-20 χλμ μαξ. Μπροστινό φρένο.
    Dreams are for doers.

  10. #10
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Ισως έβρασαν τα υγρά στο Track day που είχες παει κι έχει πάρει αέρα το κύκλωμα, δεν έχει και σοβαρα φρένα το SV.
    Πες να σου αλλάξουν υγρά στο συνεργείο και μαζί θα σου κανουν κι εξαέρωση ούτως ή άλλως.
    Παίζει να εβρασαν σε ένα τρακ ντει, όπου ως αρχαρια και με γλιστερα τα καινουρια κομμάτια της πίστας, πήγαινα ακόμα πιο αργά από το κανονικό μου;; Αν δεις το βιντεάκι που είχα ανεβάσει με περνάνε σα να είμαι σταματημένη. Και τα υγρά φρενών είχαν 1000-1500χλμ όταν μπήκα στην πίστα την προηγούμενη εβδομάδα. Τόσο εύκολα αλλοιώνονται;
    Dreams are for doers.

  11. #11
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Τα τακάκια, τα υλικά τριβής, τα υγρά στο κύκλωμα κ.ο.κ. δεν χαλάνε ξαφνικά, μετά ξαναφτιάχνουν, και μετά ξαναχαλάνε, στο χρονικό διάστημα μιας οδήγησης.

    Το ABS πιθανόν παρουσιάζει κάποια βλάβη και σου απελευθερώνει το φρένο, νομίζει δλδ ότι έχει μπλοκάρει ο τροχός.

    ΕΓΩ θα έβγαζα την ασφάλειά του, και θα δοκίμαζα αν πάλι εμφανίζεται το φαινόμενο του να μην έχω φρένο, έτσι ώστε να αποφανθώ αν φταίει αυτό.

    ΕΣΥ πηγαινέ το σε ειδικό.
    Θα έρθει η οδική το πρωί να μου το πάει στο συνεργείο.

    Θα ενημερώσω.
    Dreams are for doers.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Εχει λαμπακι το μηχανακι σου στο καντραν που να βγαζει οτι το abs ειναι ο.κ.???Σου αναψε αυτο το λαμπακι να σου διξει ζημια στο abs???

    Εχω παθει ζημια στο abs και το μονο που ξερω ειναι οτι δεν σε αφηνει απο φρενο.Αυτο που σου ειπε ο μικες.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2008
    Μηνύματα
    712
    δέν ξέρω για την λειτουργία του abs σε μοτοσυκλέτα ,
    αλλά πρίν 2 χρόνια περίπου ως συνοδηγός σε suzuki swift με abs ,και με φίλο οδηγό πολύ εμπειρο κ με δικό του το swift (οχι φιλης του -φιλου του κλπ δηλ. το ηξερε το αμάξι),
    σε βόλτα στην βουλιαγμένης ξαφνικά του αναψε το λαμπάκι του abs ,και το swift , (ευτυχώς πηγαίναμε σιγά λόγω κίνησης ) δεν υπάκουε στα φρένα κ με χειρόφρενο -
    κατέβασμα ταχυτήτων κλπ σταματήσαμε χτυπώντας στο μπροστινό αυτοκίνητο ,οπότε μήπως συνέβη το ιδιο κ εδώ ...(ολη η ιστορία για τοποθετηση νέου abs στο swift πήγε γύρω στα 700 euro ,το γραφω γιατι ειναι συνηθισμένο το προβλημα αυτο σε swift χρονολογίας 2008 κ γύρω για οσους το εχουν βαλει στο μάτι για μελλοντική αγορά ...... )λογικά κ εσένα θα σού αναψε λαμπάκι στην ενδειξη abs (αν εχει το μοτο )

  14. #14
    Fish Το avatar του/της nopattern
    Εγγραφή
    08/10/2014
    Μηνύματα
    191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Εχει λαμπακι το μηχανακι σου στο καντραν που να βγαζει οτι το abs ειναι ο.κ.???Σου αναψε αυτο το λαμπακι να σου διξει ζημια στο abs???

    Εχω παθει ζημια στο abs και το μονο που ξερω ειναι οτι δεν σε αφηνει απο φρενο.Αυτο που σου ειπε ο μικες.
    Εχει. Και δεν άναψε.
    Dreams are for doers.

  15. #15
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.585
    Το πίσω δούλευε κανονικά;
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 1 από 15 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ, θα σας πω τον πόνο μου!!!
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2003, 22:52
  2. δεν σας είπα....
    από DIT στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2003, 15:56
  3. Εξατμήσεις Νο2: Το αμορτισέρ δεν θερμαίνεται υπερβολικά?
    από SeNNinhA στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 15/11/2003, 23:59
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2003, 21:05
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2003, 23:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF