Σελίδα 56 από 117 ΠρώτοΠρώτο ... 646515253545556575859606166106 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 826 έως 840 από 1747

Θέμα: Σαφάρι για ανασφάλιστα οχήματα....

  1. #826
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Όχι ακριβώς, θα θεωρείται ασφαλισμένο το όχημα για αυτό το διάστημα εφόσον εξοφλήσω το ποσό εντός των 30 ημερών
    μετά την ημερομηνία λήξης του συμβολαίου.
    Που μεταφράζεται ότι αν (ω μη γέννετω) κάτι συμβεί σε αυτό το διάστημα, αν πλερώσω άμεσα, η ασφάλεια ισχύει κανονικά.
    Έτσι το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον.
    Προ ολίγων μηνών έκανα διακοπή σε ασφάλεια (λόγω πώλησης) και με ενημέρωσαν πως δε δικαιούμαι επιστροφή ασφαλίστρων αν απομένει λιγότερο από ένας μήνας πριν τη λήξη της ασφάλειας και -γενικότερα- από την επιστροφή "κόβουν" ένα μήνα γιατί είναι υποχρεωμένοι -μου είπαν- για ένα μήνα ακόμα να καλυπτουν το όχημα.

    Αντίστοιχα δηλαδή, όταν αγοράζουμε -με την προϋπόθεση φυσικά μέχρι την ημ/νια της μεταβίβασης το όχημα να ήταν ασφαλισμένο- το όχημα είναι για ένα μήνα ασφαλισμένο?!
    Αμφιβάλλω...μάλλον απλά τα "παίρνουν" από όλους και κάνουν τις πάπιες με πολιτικές πλάτες.

    Σημείωση, από το συμβάν έχει περάσει περίπου χρόνος (κάτι λιγότερο) οπότε δε ξέρω τί ισχύει τώρα που -έστω θεωρητικά- "δένουν" τις άδειες κυκλοφορίας με τις ασφάλειες.

  2. #827
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bruno Προβολή μηνύματος
    Πανω από 30 λεπτα δεν κανεις,δεν λεμε να πας 25 Δεκεμβριου που πανε ολοι.Συγνωμη,αφου την εχεις σε κουτες από 2003 γιατι να πληρωνεις σημα;Δεν τα εβαζες ανταλλακτικα καλυτερα.
    22€ σημα....σιγα τα λεφτα...

    Η δουλεια μου απο την εφορια ειναι 25 χλμ μακρια.
    Ξεκιναω δουλεια 7 το πρωι....

    δεν παιζει με τιποτε αυτο που λες...ακομη και να μην υπαρχει κανεις στην ουρα (!!!!!) θελω πανω απο 1 ωρα πηγαινε-ελα....

    Μην χανεις ομως το νοημα των οσων εγραψα... το οποιο ειναι οτι γιατι μας τσουβαλιαζουν ολους σαν παρανόμους και πρεπει να αποδειξουμε εμεις οτι δεν ειμαστε ελεφαντες!!!!

  3. #828
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    Μην χανεις ομως το νοημα των οσων εγραψα... το οποιο ειναι οτι γιατι μας τσουβαλιαζουν ολους σαν παρανόμους και πρεπει να αποδειξουμε εμεις οτι δεν ειμαστε ελεφαντες!!!!


    Δυστυχως πεφτει παλι το πραγμα σε ενα φαυλο κυκλο: για να μπορεσουν να πιασουν τους ανασφαλιστους θα πρεπει να εντεινουν τις περιπολιες οι τσεοι που σημαινει οτι θα πρεπει να τους παρουν απο τις φυλαξεις αυτων που ψηφησαμε αλλα και απο τα εβερεστ αλλα και να προσλαβουν νεους (τα λεω ειρωνικα για να καταλαβεις οτι ειμαι μαζι σου σε αυτα που λες) και αυτο η χωρα δεν το αντεχει πλεον (καλα ειδικα το τελευταιο ειναι για ανεκδοτο).
    Κοινως βραστα, πρεπει να σπαταλησεις τον χρονο σου για να κανεις το καλο και για να δεις στο τελος οτι τιποτε δεν θα γινει (ή κατι θα γινει αλλα οχι στον βαθμο που εξαγγελουν).
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

  4. #829
    Πικραμένο μέλος Το avatar του/της guzzistas
    Εγγραφή
    30/04/2009
    Μηνύματα
    851
    Εγώ πέρυσι που ανακατασκέυαζα ένα μηχανάκι είχα παραδώσει πινακίδα.

    Μόλις το τελείωσα το καλοκαίρι, πήγα πήρα την πινακίδα πίσω και έκανα 6μηνη ασφάλεια.

    Εχω πληρώσει τα τέλη του 2014 κανονικά.

    Στις 23 Γενάρη έληξε η ασφάλεια, αλλά επειδή θέλω να κάνω μερικές αλλαγές στο μηχανάκι, οπότε και θα μείνει ακίνητο μέχρι το καλοκαίρι, αν κι έχω πληρώσει τα τέλη, δεν θα βγάλω ασφάλεια, ούτε θα καταθέσω πινακίδες... να δω, θα έρθει κάτι ή παραμύθια φούμαρα?

    Οι μόνοι πιο ΗΛΙΘΙΟΙ από τους πολιτικούς, είναι οι ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ.



  5. #830
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από bros400pgm Προβολή μηνύματος
    Δυστυχως πεφτει παλι το πραγμα σε ενα φαυλο κυκλο: για να μπορεσουν να πιασουν τους ανασφαλιστους θα πρεπει να εντεινουν τις περιπολιες οι τσεοι που σημαινει οτι θα πρεπει να τους παρουν απο τις φυλαξεις αυτων που ψηφησαμε αλλα και απο τα εβερεστ αλλα και να προσλαβουν νεους (τα λεω ειρωνικα για να καταλαβεις οτι ειμαι μαζι σου σε αυτα που λες) και αυτο η χωρα δεν το αντεχει πλεον (καλα ειδικα το τελευταιο ειναι για ανεκδοτο).
    Κοινως βραστα, πρεπει να σπαταλησεις τον χρονο σου για να κανεις το καλο και για να δεις στο τελος οτι τιποτε δεν θα γινει (ή κατι θα γινει αλλα οχι στον βαθμο που εξαγγελουν).
    +10000

  6. #831
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Επειδης δε τοπιασα, εισαι ασφαλισμενος για 30 μερες μετα την παροδο ημερομηνιας ληξης του συμβολαιου?
    αυτο ,αν θυμαμαι καλα, ισχυει πολυ καιρο...με λιγα λογια αν δεν ζητησεις διακοπη συμβολαιου, αυτο ανανενωνεται αυτοματα δινοντας σου ενα μηνα καιρο να το πληρωσεις...αν σε αυτον τον μηνα δεν πληρωσεις γινετε αυτοματη διακοπη απο το συστημα...

  7. #832
    Είναι υποχρεωμένες οι ασφαλιστικές από την Τράπεζα της Ελλάδος , αν δεν έχουν υπογραφή του πελάτη σε έντυπο ακύρωσης συμβολαίου να κρατάνε τους πελάτες για 30 μέρες ( πλέον ) .

    Υπάρχουν περιπτώσεις που έχω υπόψιν μου , που ασφαλιστικές έχουν ακυρώσει στις 15 μέρες ανευ υπογραφής του πελάτη και έχουν υποχρεωθεί να καλύψουν τη ζημιά που ο πελάτης τους έκανε την 16η , 17η μέρα ...κτλ .

    Αυτό βέβαια τελειώνει σιγά σιγά , μιας και σύντομα με το νέο κανονισμό λειτουργίας της Τράπεζας της Ελλάδος , τα συμβόλαια θα παύουν να ισχύουν την ίδια μέρα που λήγει και η ασφάλεια .

    Δλδ έχεις συμβόλαιο που λήγει στης 15/03/2014 , στης 15,03/2014 από της 12:01 είσαι ανασφάλιστος αν δεν έχεις πάρει την ανανέωση στα χέρια σου και δεν έχεις ξοφλήσει .

  8. #833
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Στην εφορια που εχω καταθεσει την αδεια για προσωρινη ακινησια ειναι σιγουρο οτι θα την εχουν ακομα την αδεια και τη πινακιδα η θα τα χουν στειλει για λιωσιμο?Γιατι στη δευτερη περιπτωση ακομα και φωτοτυπια της παλιας αδειας να εχω πως θα το ασφαλισω για να παρω την αδεια πισω?

  9. #834
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Σήμερα πάντως, παντού μπλόκα. Μπαίνοντας το πρωί στην ΑΟ, από δαχτυλίδι, μπλόκο, κάνανε ελέγχους σε αυτοκίνητα και μηχανές. Γυρνώντας από Οινόφυτα, διόδια Αφιδνών πάλι σταματούσανε τον κόσμο για έλεγχο. Στην είσοδο της ΑΟ πάλι, σταματάγανε αυτούς που μπαίνανε απο την άλλη μεριά (στάνταρντ σημείο, κάθε δυό μέρες ελέγχουνε εκεί)... Σαφάρι για ανασφάλιστα προφανώς, για χρέη προς το δημόσιο και ξέρω γω τι...

  10. #835
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    252

    Thumbs up

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nathair Προβολή μηνύματος
    Σήμερα πάντως, παντού μπλόκα. Μπαίνοντας το πρωί στην ΑΟ, από δαχτυλίδι, μπλόκο, κάνανε ελέγχους σε αυτοκίνητα και μηχανές. Γυρνώντας από Οινόφυτα, διόδια Αφιδνών πάλι σταματούσανε τον κόσμο για έλεγχο. Στην είσοδο της ΑΟ πάλι, σταματάγανε αυτούς που μπαίνανε απο την άλλη μεριά (στάνταρντ σημείο, κάθε δυό μέρες ελέγχουνε εκεί)... Σαφάρι για ανασφάλιστα προφανώς, για χρέη προς το δημόσιο και ξέρω γω τι...
    +1 σημερα στο χιλτον μπροστα μου σταματαγανε αυτοκινητα και μια ομορφη δεσποινης που ειχε ληξει η ασφαλεια της 5 μερες φωναζε στον τροχονομο οτι εχει περιθοριο 1 μηνα και αυτος της απαντουσε οτι δεν ισχυει αυτο πλεον

  11. #836
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostakis125 Προβολή μηνύματος
    +1 σημερα στο χιλτον μπροστα μου σταματαγανε αυτοκινητα και μια ομορφη δεσποινης που ειχε ληξει η ασφαλεια της 5 μερες φωναζε στον τροχονομο οτι εχει περιθοριο 1 μηνα και αυτος της απαντουσε οτι δεν ισχυει αυτο πλεον
    Μου το ειπε και εμενα ο ασφαλιστης οτι δεν ισχυει ο ενας μηνας..

  12. #837
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από gasto Προβολή μηνύματος
    Στην εφορια που εχω καταθεσει την αδεια για προσωρινη ακινησια ειναι σιγουρο οτι θα την εχουν ακομα την αδεια και τη πινακιδα η θα τα χουν στειλει για λιωσιμο?Γιατι στη δευτερη περιπτωση ακομα και φωτοτυπια της παλιας αδειας να εχω πως θα το ασφαλισω για να παρω την αδεια πισω?
    ειναι 1000% σιγουρο πως δεν τις καταστρεφουν πλεον.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  13. #838
    Εμενα που την δευτερα με γραψανε και μου πειραν αδεια-διπλωμα. η ασφάλεια ειχε ληξει απο 7/2 δεν μου ειπαν κατι ιδιαίτερο, τους ειπα πως δεν μου εχει ερθει ακομα το νεο και οκ.
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  14. #839
    SWOUAG κι ετς.... Το avatar του/της Dbnn
    Εγγραφή
    31/07/2013
    Μηνύματα
    1.008
    Τόσα που έχω διαβάσει έχω καταλήξει σε ενα πράγμα.
    Ασφάλειες, τέλη και πρόστιμα είναι καθαρά για εισπρακτικούς λόγους.

    Οπότε είτε τα πληρώνεις και δεν ασχολείσαι ή πας να καταθέσεις πινακίδες και δεν πληρώνεις όσο δεν το κινείς.

  15. #840
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    Εμενα που την δευτερα με γραψανε και μου πειραν αδεια-διπλωμα. η ασφάλεια ειχε ληξει απο 7/2 δεν μου ειπαν κατι ιδιαίτερο, τους ειπα πως δεν μου εχει ερθει ακομα το νεο και οκ.
    Ληστεία σε τράπεζα έκανες και στα πήραν όλα;

Παρόμοια θέματα

  1. Ανασφάλιστα οχήματα
    από cityfly στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο μήνυμα: 28/03/2013, 02:28
  2. Ανασφαλιστα οχηματα
    από fidel_98_99 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2013, 08:53
  3. Link για ανακληθέντα οχήματα παντός τύπου και κατασκευαστή.
    από Gandalf dr685sm στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/06/2012, 18:12
  4. 1,5 εκατομυριο ανασφαλιστα οχηματα.
    από zephyr1 στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο μήνυμα: 26/11/2011, 12:53
  5. Οχήματα για όλα τα γούστα....
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2004, 02:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF