Σελίδα 51 από 63 ΠρώτοΠρώτο ... 41464748495051525354555661 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 751 έως 765 από 942

Θέμα: Ελαστικά για αυτοκίνητο

  1. #751
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Mazda 2, το προηγούμενο μοντέλο; Είναι και δύο εξαιρετικά αυτοκίνητα πόλης, θεωρώ. Ειδικά η φάση που έχουν κάνει με το πίσω κάθισμα του Jazz δεν υπάρχει. Οδηγικά είναι πολύ κοντά στο 0, αλλά θέλω να το διορθώσω όσο γίνεται. Και πιστεύω ότι με την αναβάθμιση των τροχών θα αλλάξει αρκετά. Δε θα κάνω κόντρες στα Λιμανάκια, δε με νοιάζει κάτι τέτοιο, αλλά δε θέλω και να στρίβει σαν βάρκα. Η χρήση που κάνω σε αυτοκίνητο είναι αστεία έτσι κι αλλιώς. Θα σου πω μόνο ότι τελευταία φορά έβαλα βενζίνη 50€ τον Αύγουστο.
    Life begins at 45°.

  2. #752
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.438
    Ούτε με κάτι που τελειώνει σε RS ;;;
    when life gets complicated... i ride.

  3. #753
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    μια εμπειρία και αν θες την ακούς blitzer.
    πέρυσι τέτοια εποχή αγόρασα ένα μεταχειρισμένο clio το οποίο φορούσε michelin saver +, ότι πιο απλό έχει η εταιρία και μάλιστα ήταν 5 ετών.
    οκ λέω αμέσως θα θέλω λάστιχα. σε πληροφορώ ότι ακόμα είναι πάνω στο αμάξι !!!! ποιος εγώ που άλλαζα τα continetal κάθε 3 χρονιά γιατί γλιστρούσαν. τα michelin δεν με έχουν προβληματίσει πουθενά!!!!!!! και τα έχω πιέσει σε ένα βουνό. και το πιο ωραίο είναι ότι δεν έχουν ξεραθεί.

    κράξτε ελεύθερα άλλα θα τα βγάλω του χρόνου για να περάσω κτεο εάν δεν αρχίσουν να γλιστράνε. εξάλλου δεν το κουνάω και πολύ.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  4. #754
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Το ξεραμένο λάστιχο φαίνεται εκεί που δεν θέλεις να φανεί. Όταν διαπιστώνεις ότι σου λείπει η πρόσφυση που χρειάζεσαι. Κυρίως σε βρεγμένο δρόμο, αλλά μέχρι και σε πάγο μπορεί να κάνουν διαφορά, από εκεί που η πρόσφυση είναι στο 5% με καινούρια λάστιχα, να βρεθείς στο 1%. Δεν είναι τυχαίο που σε κάποιες χώρες αλλάζουν λάστιχα ανά δύο χρόνια (και τα εισάγουμε εμείς ως άφθαρτα μεταχειρισμένα).
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  5. #755
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα δε θέλω τελείως μαλακά λάστιχα, γιατί το πιέζω και λίγο το αυτοκίνητο, όσο πιέζεται. Αλλά δε θέλω και κάτι που χρειάζεται 200 Nm ροπής για να ζεσταθεί (τα T1R ήταν τέτοιου τύπου, δεν απέδιδαν σε πιο αδύναμο αυτοκίνητο).

    Οπότε προς το παρόν κοιτάζω αυτά:

    * Uniroyal RainSport 5 195/50R15 82V -> ~210€
    * Toyo Proxes CF2 195/50R15 82H -> ~200€
    * Hankook Ventus V12 Evo2 K120 195/50R15 82V -> ~210€
    * Hankook Ventus Prime 3 K125 195/50R15 82H -> ~200€
    * Goodyear EfficientGrip Performance 195/50R15 82H FP -> ~220€

    Προτιμώ δείκτη ταχύτητας "Η" όπου είναι δυνατό.
    Έτσι από περιέργεια, αυτές οι τιμές είναι τοποθετημένα;

  6. #756
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Έτσι από περιέργεια, αυτές οι τιμές είναι τοποθετημένα;
    Νομίζω όχι. Είναι τιμές skroutz. Λογικά έχει +20-25€ για τοποθέτηση, βαλβίδες, ζυγοστάθμιση. Δεν το έψαξα ιδιαίτερα. Η σχέση μεταξύ τους με ένοιαζε, όχι οι απόλυτες τιμές.
    Life begins at 45°.

  7. #757
    μια σκιά μ' ακολουθάει Το avatar του/της cityfly
    Εγγραφή
    07/05/2003
    Μηνύματα
    3.701
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Νομίζω όχι. Είναι τιμές skroutz. Λογικά έχει +20-25€ για τοποθέτηση, βαλβίδες, ζυγοστάθμιση. Δεν το έψαξα ιδιαίτερα. Η σχέση μεταξύ τους με ένοιαζε, όχι οι απόλυτες τιμές.
    Οκ ευχαριστώ. Ήθελα από περιέργεια να συγκρίνω με εδώ πάνω,

    https://www.pneus-online.lu/pneu-auto-195-50-15.html#

    Κάποια τα βρίσκεις 10% φθηνότερα κάποια σχεδόν τα ίδια.
    Πάντως το συγκεκριμένο σάιτ δύσκολα να βρεις κάτω από 7-8 μηνών λάστιχο.
    Εδώ θες μίνιμουμ 15 ευρώ το λάστιχο αν πάρεις από αυτόν που θα τα βάλει.
    Αλλά συνήθως, ειδικά από αντιπροσωπεία είναι λίγο παραπάνω αλλά τα λάστιχα ήταν ούτε μήνα.

    Δες το λινκ αν θες να πάρεις κι άλλες ιδέες για μάρκες (ή να σε μπερδεύσει κι άλλο)
    Πρόταση δεν έχω σε μοντέλο αλλά εδώ φοράω τα michelin crossclimate που είναι και για χιόνι και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.
    Κάνει πολύ καλά λάστιχα η michelin, για το δρόμο μόνο στο motogp τα κάνει σκατά


    Edit: το γυρίζει αυτόματα σε χειμερινά και παντός καιρού, πρέπει να το αλλάξεις σε καλοκαιρινά για να βρεις αυτά που κοιτάζεις

  8. #758
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Mazda 2, το προηγούμενο μοντέλο; Είναι και δύο εξαιρετικά αυτοκίνητα πόλης, θεωρώ. Ειδικά η φάση που έχουν κάνει με το πίσω κάθισμα του Jazz δεν υπάρχει. Οδηγικά είναι πολύ κοντά στο 0, αλλά θέλω να το διορθώσω όσο γίνεται. Και πιστεύω ότι με την αναβάθμιση των τροχών θα αλλάξει αρκετά. Δε θα κάνω κόντρες στα Λιμανάκια, δε με νοιάζει κάτι τέτοιο, αλλά δε θέλω και να στρίβει σαν βάρκα. Η χρήση που κάνω σε αυτοκίνητο είναι αστεία έτσι κι αλλιώς. Θα σου πω μόνο ότι τελευταία φορά έβαλα βενζίνη 50€ τον Αύγουστο.
    Ως αρκετά τσίπης και αρκούντως άπορος όταν χρειάστηκε να πάρω -μεταχειρισμένο- αμάξι, το Mazda 2 μου έπεφτε πολύ μονΔέρνο... κυκλοφορώ Demio του 2000 σε British Racing Green . Εντυπωσιακοί χώροι για το μέγεθος πάντως, ειδικά για την εποχή. Ουδέτερα οδηγικά χαρακτηριστικά για να ταιριάζουν με την εμφάνιση αλλά δεν έχω παράπονο, μετά το Land Rover όλα μοιάζουν με Porsche.

    Το Jazz είναι τέρας αξιοπιστίας και γενικά εξαιρετικό τα-κάνω-όλα όχημα. Δεν είναι φτιαγμένο για στρίψιμο αλλά δε νομίζω ότι είναι και βάρκα. Το βασικό σου πρόβλημα υποθέτω ότι θα είναι το κέντρο βάρους που λογικά είναι σχετικά ψηλά και ίσως αναρτήσεις

  9. #759
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    31/01/2017
    Μηνύματα
    795
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από cityfly Προβολή μηνύματος
    Οκ ευχαριστώ. Ήθελα από περιέργεια να συγκρίνω με εδώ πάνω,

    https://www.pneus-online.lu/pneu-auto-195-50-15.html#

    Κάποια τα βρίσκεις 10% φθηνότερα κάποια σχεδόν τα ίδια.
    Παρε και τιμες απο εγγυημένα φθηνό λαστιχα "εδω πάνω" τοποθετημένα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Capture.jpg 
Προβολές:	114 
Μέγεθος:	59,5 KB 
ID:	423643

  10. #760
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Τι έχουμε φτάσει να συζητάμε εν ετη σχεδόν 2021....αν το τζαζ είναι στριφτερο όχημα και τι λάστιχα θα κάνουν αυτή τη δουλειά....και που???σε μοτοφορουμ.....ατιμο κορονοβιρουσι τι μας έχει κάνει
    Throttle that mysterious friend of ours

  11. #761
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της giorgos.boun
    Εγγραφή
    02/09/2015
    Μηνύματα
    230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Σίγουρα δε θέλω τελείως μαλακά λάστιχα, γιατί το πιέζω και λίγο το αυτοκίνητο, όσο πιέζεται. Αλλά δε θέλω και κάτι που χρειάζεται 200 Nm ροπής για να ζεσταθεί (τα T1R ήταν τέτοιου τύπου, δεν απέδιδαν σε πιο αδύναμο αυτοκίνητο).

    Οπότε προς το παρόν κοιτάζω αυτά:

    * Uniroyal RainSport 5 195/50R15 82V -> ~210€
    * Toyo Proxes CF2 195/50R15 82H -> ~200€
    * Hankook Ventus V12 Evo2 K120 195/50R15 82V -> ~210€
    * Hankook Ventus Prime 3 K125 195/50R15 82H -> ~200€
    * Goodyear EfficientGrip Performance 195/50R15 82H FP -> ~220€

    Προτιμώ δείκτη ταχύτητας "Η" όπου είναι δυνατό.
    οποιο και να βαλεις απο αυτα τα λαστιχα πιστεψε με δεν θα δεις και τεραστια διαφορα μεταξυ τους.
    με εξαιρεση το toyo που δεν εχω γνωμη.

    Μην το σκευτεσαι και πολυ τζαμπα τρως την ωρα σου. Βαλε ενα απο αυτα που κοιτας, οποιο βολευει και σε καλη τιμη και θα εισαι σουπερ.

  12. #762
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από νεοσσός Προβολή μηνύματος
    Τελικά είσαι εκτός του εύρους που ορίζει ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου σου για διαστάσεις τροχών; Αν ναι, θα κοιτούσα να επιστρέψω εντός προδιαγραφών.

    Οι δοκιμές που κάνουν οι κατασκευαστές είναι εκτενείς, οπότε ρισκάρεις αλλάζοντας ακόμα και προς κάτι που φαντάζει καλύτερο.
    μη λες οτι να ναι σε θεματα που δε κατεχεις.. οι κατασκευαστες σε πολλους τομεις κανουν ΤΡΑΓΙΚΑ ΛΑΘΗ κυριως για λογους κοστους..

    φωτεινο παραδειγμα το δικο μου αυτοκινητο.. hyundai i30 '07 το μεγαλυτερο σε διαστασεις στη κατηγορια του 1230 κιλα αδειο
    και η hyundai ειχε τη φαεινη ιδεα να το εξοπλισει με λαστιχα 185/65-15 σε ζαντα 5,5" με offset 46..
    το αμαξι απλα δε στεκονταν στο δρομο... αλλαγη σε 17αρες ζαντες με λαστιχα 205/50 και offset 38...
    το αμαξι απλα μεταμορφωθηκε σε πιο αμεσο, πιο απολυτο, πιο ανετο, και γενικα σε ενα αμαξι που στο
    δρομο το κανω οτι θελω χωρις να με τρομαζει..
    Τελευταία τροποποίηση από mikes; 15/12/2020 στις 19:24.

  13. #763
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από mikes Προβολή μηνύματος
    μη λες οτι να ναι σε θεματα που δε κατεχεις.. οι κατασκευαστες σε πολλους τομεις κανουν ΤΡΑΓΙΚΑ ΛΑΘΗ κυριως για λογους κοστους..
    Δεν ισχυρίστηκα ότι κατέχω ο ίδιος. Ισχυρίστηκα ότι οι κατασκευαστές γνωρίζουν καλύτερα, ύστερα από εκτενείς δοκιμές. Εσύ θεωρείς ότι ξέρεις καλύτερα από τους κατασκευαστές τι είναι καλό για τους πελάτες τους;

    Θεωρώ ότι οι συμβουλές που δίνουμε πρέπει να έχουν κάποιο επίπεδο υπευθυνότητας και όχι να βασίζονται σε προσωπικές εκτιμήσεις.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #764
    Το χεις??το χωωω.. Το avatar του/της o teos
    Super Moderator
    Εγγραφή
    11/11/2009
    Μηνύματα
    3.281
    Νεοσσος.. φάουλ είσαι...ειναι η δουλειά του του παιδιού και ναι έχει δίκιο...θες ένα καλό παράδειγμα...παρε το μηχανάκι που καβαλας...εχει απ τις πιο άθλιες αναρτήσεις εβερ σε καινούριο μηχανάκι...οσοι τις αναβαθμίζουν βλέπουν άλλο μηχανάκι...ναι το λες ακριβώς λάθος του κατασκευαστή για απλη μείωση κόστους για να βγει μπάτζετ το μότο..αλλα ενώ θα μπορούσε να έχει ένα καλύτερο σύνολο με 1000ευρω παραπάνω στο κόστος πώλησης προτίμησε να πάρει άλλη οδό..

    Οπότε σα λαστιχας αυτοκινήτων νομίζω κάτι θα λέει πιο υπεύθυνα από έναν τυχαίο νεοσσο η τεο η ότι θες πες τον
    Throttle that mysterious friend of ours

  15. #765
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.129
    Νομίζω υπερεκτιμάς το επίπεδο υπευθυνότητας ή το πόσο εστιάζουν στον πελάτη.
    πχ εκτενείς δοκιμές στο i30 το δίνουν 205/50-17, το εργοστάσιο ελαστικών του ομίλου δίνει καλύτερη τιμή μονάδας στα 185/65-15
    η EU λέει ότι με 185 καις ένα μύδι λιγότερο και κερδίζουν μερικούς τόνους αλουμινίου απο τους τροχούς που τους κάνουν 17" και τους
    πουλάνε έξτρα σαν αξεσουάρ...

    'Αρπα offset και καλές διαδρομές.

Παρόμοια θέματα

  1. Ελαστικα για TDM 850 μοντελο '94
    από tzic στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 03/11/2016, 10:14
  2. Ελαστικα για sm 2002
    από ktm640lc4 στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/03/2006, 15:52
  3. Ελαστικά για Ss 600
    από stokos στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 26/08/2005, 14:48
  4. Ασφαλεια Για Αυτοκινητο
    από toyota στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 14:23
  5. Ελαστικά για Transalp???
    από petridist στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/04/2004, 13:28

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF