Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 86

Θέμα: Moto στα 3000. Πάλιο μεγάλο ή καινούριο μικρό?

  1. #61
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.680
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Θελει να παρει μεγαλύτερο
    Voge παλι...?
    Ride(s) the wind of change...

  2. #62
    Μέλος Το avatar του/της Dr.Monty
    Εγγραφή
    10/10/2020
    Μηνύματα
    457
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Voge παλι...?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Μπορεί.
    Μπορεί ομως να θέλει να παρει καλύτερο.
    Παιδες ειλικρινα δεν ξερω. Μπορει να πονεσε πολυ και να γυρισει, μπορει με αλλονε να βλεπουνε μια δυση.

    Τι να σας πω.. Η περιγραφή λεει αυτο:

    "VOGE 300DS Πωλείται όπως είναι επιπλωμένο για αλλαγή κατηγορίας,σε άριστη κατάσταση με μόλις 1700χλμ"

    Προφανως δεν θα εγραφε "μου βγήκε γτπ γιαυτο και το πουλαω."

    Μακαρι να βρει να το πουλησει, να το αγορασει κανενας που δεν θελει να περιμενει 3μηνο σαν μαλακας (π.χ. σαν εμενα) και να ζήσουμε ολοι ευτυχισμένοι.

  3. #63
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/03/2020
    Μηνύματα
    24
    Μπορεί να λεω μαλακιες , αλλά στο voge 300ds δεν μπορώ να βρω ελαστικά στις ιδιες διαστάσεις για οταν θα χρειαστουν αλλαγη , είναι ιδέα μου? Φοβάμαι μην πάσχει και αυτό από την αντίστοιχη ιδιοτροπία του cbf125

  4. #64
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Καλό το Voge έχει και 5 αλογάκια πάνω από το Benelli αλλά σαν εταιρία υποστήριξη το Benelli είναι συν ένα νομίζω. Πραγματικά παρακαλάω να καταλήξει το ζήτημα με αυτές τις εταιρίες καλά και να εδραιωθούν όπως τα xiaomi που τώρα ξεσκίζουν σε πωλήσεις. Αν δεν ήταν αυτές οι κινέζικες εταιρίες και περιμέναμε από τις επώνυμες και καλά τώρα θα είχαμε ακόμη κάμερες με 1,5 megapixel και τα τηλέφωνα θα είχαν τιμή από 500 ευρώ... Ναι πιστεύω ότι δεν έχουν ακόμη την ποιότητα των μεγάλων εταιριών όπως yamaha honda κτλ αλλά τα πηγαίνουν πολύ καλά.
    Σκέφτομαι να κάνω υπομονή περιμένοντας καμιά χειμερινή ευκαιρία. Επίσης άρχισα να κοιτάζω και προς naked μεριά μιας και για την πόλη είναι μια χαρά με μόνο κόλλημα ότι πολλές φορές δεν παίρνουν βαλίτσα πίσω ή χαλάει τελείως την εμφάνιση της μηχανής.

  5. #65
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/03/2017
    Μηνύματα
    536
    Σκέψου το εξής:

    Οσο τα Xiaomi φορούσαν IPS οθόνες και ΜΤΚ επεξεργαστή, είχαν την μισή τιμή στα ίδια χαρακτηριστικά σε σχέση με τα Samsung.

    Τώρα που φοράνε Ultra Amoled UHD και τελευταίας γενιάς Snapdragon, κοστίζουν σχεδόν όσο το Samsung galaxy.

    Η λογική σου είναι πολύ λάθος.

    30 χρόνια περιμένουν τους Κινέζους να γίνουν Ιάπωνες....

  6. #66
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Σήμερα δοκίμασα το Benelli trk 251. Εξωτερικά πολύ όμορφο μπορώ να πω ότι οι φώτο το αδικούν και λίγο. Ωραίο το κόκκινο μεταλλικό χρώμα του μου άρεσε πολύ και αυτό. Δεν το οδήγησα και πολύ αλλά ήταν αρκετό για να με κάνει να το απορρίψω. Δεν ξέρω αλλά ο ήχος που έβγαζε το μηχανάκι μου φαινόταν πολύ τριζάτος. Επίσης το παλικάρι που μου το πουλούσε μου είπε ότι θέλει αλυσίδα γρανάζια. Όντως η αλυσίδα ήταν χαλαρή αλλά μου έκανε εντύπωση στις 7200χλμ να θέλει αλυσίδα και γρανάζια δεν είναι παράξενο?

  7. #67
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Δεν είναι τόσο περίεργο, σε μπάτζετ μηχανάκια μπαίνουν μπάτζετ αναλώσιμα και περιφερειακά.

    Όταν κοιτούσα για ΚΤΜ 390 -ένα φεγγάρι- πολλά μηχανάκια με λίγο πάνω από 10Κ χιλιόμετρα είχαν ήδη αλλάξει αλυσιδογράναζα.

  8. #68
    Μέλος
    Εγγραφή
    06/05/2020
    Μηνύματα
    59
    Να μαι και πάλι. Σόρι αν κουράζω αλλά όπως έγραψα παραπάνω από την δοκιμή του κινέζου δεν έμεινα ικανοποιημένος. Μη έχοντας άλλη επιλογή εφόσον οικονομικά δεν με παίρνει για on-off έβαλα και τα naked στο παιχνίδι. Με 3000 βρίσκω BMW G310R 2017 μοντ. και σχετικά λίγα χλμ. για ανάλογο ΚΤΜ 390 θέλει άλλα 500 ευρώ. Οι 5 ίπποι του ΚΤΜ δεν είναι βασικός παράγοντας. Στην συντήρηση το BMW Θα είναι αρκετά πιο ακριβό από το ΚΤΜ? Μετά σκέφτομαι ότι τα 390 τα παίρνουν νεαροί και είναι πιο πιθανόν να του έχουν φάει τα συκώτια. Επίσης αν κάποιος έχει εμπειρία και από τα δύο μέσα στην πόλη ποιο είναι πιο βολικό από άποψη δουλέματος κινητήρα?

  9. #69
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ashton
    Εγγραφή
    13/02/2006
    Μηνύματα
    282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Dr.Monty Προβολή μηνύματος
    Χθες παντως επινα μια μπυρα κεντρο Θεσσαλονικης και βλέπω ενα τυπο παρκαρει την μηχανη του. Ηταν το voge classic 300 ac. Ηταν κουκλι και πηγα και το ρωτησα αν ειναι οντως αυτο (ημουν μακρια και δεν εβλεπα). Καθως προσέγγιζα ο τυπος μιλουσε με εναν αλλο και του έλεγε ποσο ενθουσιασμένος ειναι κτλ κτλ. Οταν τον ρωτησα και εγω αρχισε να μου λεει τα ιδια. Σαν μικρό παιδι εκανε. Πολυ τον χάρηκα. Πραγματικα φαινοταν πολυ ευχαριστημενος καταναλωτης. Τελος μου ειπε οτι του αρεσει τοσο που σε ενα μηνα εχει κανει πανω απο 3Κ χιλιόμετρα!
    Είναι αρκετά όμορφο (κατά τη γνώμη μου το καινουριο acx με τις ακτίνες και το μονοσελο ειναι πιο ωραιο κι αξιζει το παραπανω κατοστάρικο) . Το έκανα test drive πριν κανα μήνα, αρκετά καλές εντυπώσεις σε οδηγηση, καλά φρένα.

  10. #70
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/10/2019
    Μηνύματα
    135
    Θα σου προτεινα μονο καινουριο.
    Δες sym nht 200.
    Αρκετα καλο για μεσα στην πολη και λιγι παρα εξω

  11. #71

  12. #72
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/04/2018
    Μηνύματα
    334
    Παιδιά καλησπέρα. Σχετικό λίγο αυτό με τα αλυσιδογραναζα . Με το 250 nk που έχω κάνει 31.000 χιλιόμετρα δεν έχω αλλάξει ακόμη αλυσιδογραναζα καθώς είναι σε καλή κατάσταση. Και μένα μου φαίνεται παράξενο στα 10.000 χιλιόμετρα να αλλάζουν αλυσιδογραναζα...

  13. #73
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Potis Προβολή μηνύματος
    Παιδιά καλησπέρα. Σχετικό λίγο αυτό με τα αλυσιδογραναζα . Με το 250 nk που έχω κάνει 31.000 χιλιόμετρα δεν έχω αλλάξει ακόμη αλυσιδογραναζα καθώς είναι σε καλή κατάσταση. Και μένα μου φαίνεται παράξενο στα 10.000 χιλιόμετρα να αλλάζουν αλυσιδογραναζα...
    10.000 είναι γρήγορα, σημαίνει ότι έχει γίνει βίαιη χρήση ή πλημμελής συντήρηση. Τόσο γρήγορα αλλάζουν όσοι τραβάνε απότομες γκαζιές ή κάνουν συμπλεκταρίσματα για σούζα, απότομα κατεβάσματα, αφήνουν το μηχανάκι να σκορτσάρει σε χαμηλές στροφές. Ακόμα χειρότερα, όσοι αφήνουν την αλυσίδα βρώμικη, να τρώει νερό, λάσπη, χωρίς καθάρισμα και λίπανση.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.803
    Το τι χιλιόμετρα βγάζει μια αλυσίδα εξαρτάται από την ποιότητά της και το μηχανάκι.
    Έχω μηχανάκι που δεν άλλαξα αλυσίδα μέχρι που το παράτησα και μηχανάκι που άλλαζα κάθε 10 με 12κ.

  15. #75
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.517
    cbf 250.....οποτε λιγα χαλαρα αλογακια
    το εργοστασιακο σετ με λιπαντικα σπρει και προσεκτικο τεντωμα αλλαχθηκε στα 19000
    επωνυμο σετ μεσης τιμης με βαλβολινη και ενα τσακ πιο χαλαρο τεντωμα εχει κανει 50000 και συνεχιζει

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Supersport στα €3000. Αξίζει ή κακή ιδέα;
    από ptc στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 173
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2016, 19:27
  2. Το παλιο η το καινουριο;;;
    από Africaptan στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο μήνυμα: 22/04/2010, 22:36
  3. Μεγαλο πιστονι σε μικρο στροφαλο
    από powerman95 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 02/06/2009, 14:15
  4. 3M & Valter Moto στα Χανιά???
    από AlexT.SS1000.R στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2007, 17:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF