Σελίδα 2 από 13 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 189

Θέμα: Γερμανοπολύγωνα καστάνιας!

  1. #16
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Αν καίγεσαι για καστάνιας αυτά δεν έχουν αναστρεφόμενη και είναι ίσιου τύπου.

    http://www.tbs-aachen.de/Carolus/WAN...3759_26094.htm

    και είναι όλα τα πιο κοινά νούμερα. Αν βάλεις και τα μτφ είσαι στα λεφτά σου χωρίς να χρειάζεσαι άλλα 10 ευρώ (όχι πως είναι φθηνά). Αν θέλεις να πάρεις και το 12-14 που είναι στάνταρ στα japan προτυπα θέλεις άλλα 22 ευρώ (δε σε συμφέρει και πολύ).
    Αν δουλεύεις μόνο σε μηχανές μπορείς να αφήσεις απ' έξω το 19αρι για να πάρεις 12-14 αλλά αν τα πάρεις ξεχωριστά δεν ξέρω πόσα θα γλιτώσεις γιατί αυτά είναι σε προσφορά. Ψάξε το sait για πρώτη ιδέα αλλά δες και ebay που είπε ο μισκιν.

    Από ποιότητα δε θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά απ' αυτά της αγγελίας. (ίσως αν τα δουλέψεις σε συνεργείο μετά από μερικά χρόνια αλλά και πάλι είναι πολύ καλά τα carolus, έτσι κι αλλιώς δε θεωρούνται φθηνά)
    Στις παλιότερες σειρές η μόνη διαφορά που μπορούσες να διαπιστώσεις με αυτά της αγγελίας ήταν η μάρκα και η τιμή. (πιο ακριβά τα gedore) παρόλα αυτά διαφορές υπήρχαν στο εσωτερικό τους και ας είχαν τον ίδιο μηχανισμό στην καστάνια (χάος στην ταιβαν). Ακόμα ακόμα πιο παλιά, τα carolus είχαν και επισκευάσιμες κεφαλές. Δεν ξέρω γιατί αυτή η σχεδίαση καταλήφθηκε (μάλλον άλλαξαν ταιβανέζο κατασκευαστή). Στην θεσ/κη είχα βρει ίσως βρεις και αθήνα.
    H σειρά με την αναστρεφόμενη καστάνια στα carolus δεν έχει γρήγορο άκρο αλλά κανονικό.

    Μπορείς να τα βρεις και σε άλλες αξιόλογες μάρκες. (στο λέω για το ebay search)
    Αξιόλογα..
    King tony (γαλλικά, κάποτε προσπαθούσε να φτάσει τη φακομ)

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	king tony.jpg 
Προβολές:	302 
Μέγεθος:	88,9 KB 
ID:	343396

    Δες λίγο γιατί αυτά τα πράγματα είναι ακριβά. Ροπές σε κιλά ανά μέτρο νομίζω για το 13άρι. Πρακτικά σημαίνει ότι αν ανέβεις επάνω στο 13άρι βάζοντας μισό μέτρο προέκταση είσαι στα όρια αντοχής του.
    Τα king tony του τεστ δεν ξέρω αν είναι ίδια με αυτά που πουλάει τώρα (πιθανότατα να είναι) αλλά ο μηχανισμός της καστάνιας δεν έσπασε.
    Τα hazet είναι ή hi five (new tools taiwan) ή Apex group (με in home brand την gearwrench). Εταιρία μέλος της Apex group είναι και ο εφευρέτης των γερμανοπολύγωνων καστάνιας.
    Ή κάτι τέτοιο τέλος παντων γιατί με τους ταιβανέζους χάνεις την μπάλα.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	τεστ.jpg 
Προβολές:	302 
Μέγεθος:	62,9 KB 
ID:	343397

    Από και και πέρα η ποιότητα μετράει στο πόσο θα αντέχει μετά από 10.000 κύκλους και μερικές χιλιάδες ροπές κτλ κτλ κτλ.
    Αυτό όμως δεν ενδιαφέρει και πολύ τον περιστασιακό χρήστη. Τον ενδιαφέρει όμως να ανοίγει και να καθαρίζεται ενώ μετά από χρόνια η αλλαγή του ελατηρίου μπορεί να κάνει το εργαλείο να δουλεύει ξανά σαν καινούριο. (ίσως να μην τον ενδιαφέρει ούτε αυτό αν τα προσέχει)
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 23/10/2015 στις 21:21.
    Sent from me using a computer.

  2. #17
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.678
    @daz: κι από μένα

    Μαθαίνω πράγματα που δε θα τα μάθαινα πιστεύω από τον καλύτερο κατασκευαστή εργαλείων
    Φύγαμε...

  3. #18
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Μην αρχίσετε να κακοποιείτε τα εργαλεία σας λόγο του παραπάνω. Στα τεστ τα καρυδάκια μισής ίντσας για να σπάσουν θέλουν βράχο. Σε πραγματικές συνθήκες σπάνε πιο εύκολα και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
    Sent from me using a computer.

  4. #19
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.858
    Daz έχεις ξεφύγει, αλλά ................................................................................... συνέχισε έτσι.


  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimmie_72
    Εγγραφή
    29/02/2012
    Μηνύματα
    1.468
    ρε συ daz γιατί να μην υπάρχει εργαλειολογία στα ΑΕΙ την έδρα την είχες εξασφαλισμένη.
    Grow old disgracefully




    Restoring Caponord

  6. #21
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.526
    καλα ρε γαμωτα πως τα καταφερνεις και σε καθε ποστ αναφερεις 5-6 καινουρια ονοματα;
    στο ληξιαρχειο των εργαλειαδων δουλευεις;

  7. #22
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Σοβαρά τώρα..
    Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο όλα αυτά ρε σεις ούτε ξέρω τόσα πολλά όσο φαίνεται.

    Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι τρελοί υπάρχουν εκεί έξω.

    Και μιας και πιάσαμε τους βασιλιάδες άλλη μια μάρκα για τον toyar.
    king dick
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	king_dick_kgw3419.jpg 
Προβολές:	301 
Μέγεθος:	21,2 KB 
ID:	343437

    BTW ελάχιστες εταιρίες κατασκευάζουν γερμ/να καστάνιας και όπως τα υπόλοιπα έτσι κι αυτό είναι ταιβαν.
    Sent from me using a computer.

  8. #23
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Σοβαρά τώρα..
    Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο όλα αυτά ρε σεις ούτε ξέρω τόσα πολλά όσο φαίνεται.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el-Gatto Προβολή μηνύματος
    +αλλα τοσα...

  10. #25
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Σοβαρά τώρα..
    Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο όλα αυτά ρε σεις ούτε ξέρω τόσα πολλά όσο φαίνεται.

    Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι τρελοί υπάρχουν εκεί έξω.

    Και μιας και πιάσαμε τους βασιλιάδες άλλη μια μάρκα για τον toyar.
    king dick
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	king_dick_kgw3419.jpg 
Προβολές:	301 
Μέγεθος:	21,2 KB 
ID:	343437

    BTW ελάχιστες εταιρίες κατασκευάζουν γερμ/να καστάνιας και όπως τα υπόλοιπα έτσι κι αυτό είναι ταιβαν.
    Μα την αλήθεια ρπμ νομίζω ότι το βράδυ που κοιμάσαι συνδέεσαι με την παγκόσμια βάση δεδομένων απανταχού των εργαλειαδοκατασκευαστών και και με αυτήν του troubleshooting & malfunction των χρηστών. Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

    Πες ρε, μολόγα την αλήθεια

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  11. #26
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Μεγάλη ιστορία, τι να σας λέω τώρα!

    Ψυχολογικά προβλήματα απ' την εποχή που ήμουν παιδί.

    Όλα ξεκίνησαν ένα βροχερό απόγιομα σε ένα βουνό απάνω, όπου το κινέζικο αλλενάκι μου χάλασε τη βίδα της στραβωμένης προστατευτικής μπάρας του συμπλέκτη μετά από ελαφρύ βρόντο.

    Sent from me using a computer.

  12. #27
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Λοιπόν επειδή βαρέθηκα τη ζωή μου με τα γερμανοπολύγωνα ψάχνω κάτι τέτοιο :https://www.facom-vrattis.gr/index.p...nRhZ3MiOiIifV0

    Καμιά εναλλακτική πέρα από facom?Ουσιαστικά χρειάζομαι μόνο 10 ,12 ,14 και ίσως 17, το μικρό μέγεθος επίσης βολεύει στα στενά...

  13. #28
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Λοιπόν τα μικρά με έχουν σωσει πολλές φορές.
    Μερικές φορές χρειάζεσαι απλά κάτι γρήγορο για μικρές ροπές, άλλες φορές είναι το μονο που χωράει να δουλέψει χωρίς να πάρεις ναρκωτικά για να ξεβιδώσεις μια βίδα.

    Εχω μόνο τα 8-10-12-13. Μπορώ να πω οτι μου έχει χρειαστεί και το 17 αλλά τα 10-13 είναι αυτά που χρησιμοποιώ πιο συχνά.

    Η αληθεια είναι οτι δεν ήθελα να διαθέσω χρήμα σε κάτι που πιο πολύ σου εξοικονομεί χρόνο, αλλά δε το μετάνιωσα καθόλου, παρ' όλο που έχω και τα κανονικού μεγέθους μέχρι το 19. Ιδιαίτερα σε αμάξια, τα βρήκα πολύ βολικά σε πάρα πολλές περιπτώσεις.

    Όσο αφορά τη μάρκα θα προτείνω gedore. Όχι επειδή είναι καλά ή μπορεί να έιναι καλύτερα από κάποια άλλα. Όλες οι επώνυμες μάρκες έχουν αξιόλογα προιόντα και θα πρότεινα το φθηνότερο (επώνυμο) ή αυτό που σου αρέσει περισσότερο. Όμως προτείνω τα συγκεκριμένα λόγο σχεδιασμού.

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένα γερμανοπωλύγωνο μικρού μήκους, να έχει το ίδιο πάχος στο γερμανικό άκρο, με ένα κανονικού μεγέθους. Ίδιες ροπές μπορείς να εφαρμόσεις? Δεν υπάρχει αναλογία στις καταπονήσεις που δέχονται τα ανοιχτά άκρα?

    Το Νο1 που υποδεικνύει την ποιότητα αλλά και την προσεκτική σχεδίαση είναι τα μεγέθη. Τι πάχος έχουν οι σιαγώνες στο γερμανικό άκρο? Πόσο παχύ είναι το δαχτυλίδι στο γερμανικό?
    Τα γερμανοπωλύγωνα κανονικού μεγέθους της Gedore είναι πιο λεπτά απ' τα φακομ (και όχι μόνο), για το ίδιο μήκος κλειδιού. Αλλά πες οτι αυτό έχει αντίκρισμα στην αντοχή.
    Τα γερμανοπωλύγωνα της hazet έχουν το ίδιο πάχος με τα φακομ, αλλά είναι πολύ πιο μακριά σε μήκος. Με την ίδια δύναμη μπορείς να εφαρμόσεις πολύ μεγαλύτερη ροπή.

    Αν πάμε τώρα στα μικρού μεγέθους..
    Η φακόμ, στα μικρού μεγέθους, έχει ίδιο πάχος ανοιχτού άκρου. Δλδ είτε πάρεις κανονικό μέγεθος, είτε νάνο, το ανοιχτό άκρο θα είναι το ίδιο ακριβώς.
    Η Gedore, έχει ακόμα πιο μικρό πάχος απ' τα ίδη λεπτότερα, κανονικού μεγέθους. Δεν είναι λογικό αυτό? Για ποιό λόγο ένα κλειδί μικρότερου μήκους, να έχει το ίδιο πάχος και στα δυο άκρα? Υποτίθεται οτι τα άκρα αντέχουν περισσότερο απ' την ροπή που μπορείς να εφαρμόσεις, βάση του μήκους του κλειδιού.

    Τα εξαιρετικά λεπτά και ελαφριά geodre, στην κοντη τους έκδοση, είναι ακόμα πιο λεπτά. Θα σου πρότεινα λοιπόν να πάρεις, το πιο μικροκαμωμένο. Γιατί όχι? Μετα βίας χωράει στην παλάμη σου και αν χρειατέις μεγαλύτερες ροπές, θα χρησιμοποιήσεις στανταρ μέγεθος (με ή χωρίς καστάνια). Γιατί να μη πάρεις κάτι που το ανοιχτό, τουλάχιστον, άκρο του να έιναι λεπτότερο απ' τα κανονικού μεγέθους που ήδη έχεις (καστάνιας ή χωρίς)?

    Φυσικά, τα gedore, είναι ακριβά. Δεν ξέρω πόσο ακριβότερα είναι απ' τα φακόμ (αν είναι ακριβότερα), αλλά είναι ακριβά.
    Εγώ πάντως, δεν υπήρχε περίπτωση να πάρω νάνο, με το πάχος που έχουν τα φακόμ (και πολλά άλλα, συμπεριλαμβανομένων και πολλών ακριβών αμερικάνικων). Για κανένα λόγο!

    pic's on request!



    Υγ. αν δεν έχεις καστάνιας κανονικού μεγέθους, θα σου πρότεινα να πάρεις τέτοια. Αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα τι χρειάζεσαι.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 16/09/2020 στις 00:02.
    Sent from me using a computer.

  14. #29
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Υγ. αν δεν έχεις καστάνιας κανονικού μεγέθους, θα σου πρότεινα να πάρεις τέτοια. Αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα τι χρειάζεσαι.
    Ok είναι φανερό ότι εσύ ξέρεις καλύτερα τι χρειάζομαι οπότε θα ξεκινήσω με 7ur που παίζουν σε κάνα δυο μαγαζιά που ρώτησα και
    θα στήσω καρτέρι για τους νάνους αργότερα.
    Χίλια ευχαριστώ.

  15. #30
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Ok είναι φανερό ότι εσύ ξέρεις καλύτερα τι χρειάζομαι οπότε θα ξεκινήσω με 7ur που παίζουν σε κάνα δυο μαγαζιά που ρώτησα και
    θα στήσω καρτέρι για τους νάνους αργότερα.
    Χίλια ευχαριστώ.
    Τα 7ur τα χρησιμοποιώ πολύ. Αν υπάρχει πρόσβαση από πάνω βάζω πάντα καρυδάκι και αν είναι απ' το πλάι θα βάλω πολύγωνο καστάνιας. Τους νάνους του χρησιμοποιώ πιο πολύ εκεί που το μακρύ κλειδί δε μπορεί να διαγράψει μεγάλο τόξο λόγο περιορισμένου χώρου ή όταν η βίδα δεν είναι πολύ σφιγμένη και θέλω κάτι γρήγορο. Γι' αυτό έχω πάρει κυρίως τα μικρά νούμερα. Σε μεγαλύτερο μέγεθος, πχ 17, η βίδα θα χρειαστεί πρώτα να χαλαρώσει με κατι μακρύ και μετά να μπει ο νάνος ώστε να μη σου σπάσουν τα νεύρα προσπαθώντας να την ξεβιδώσεις με μερικά κλικ τη φορά λόγο περιορισμένου χώρου. Κανονικά πολύγωνα χρησιμοποιώ εκει που το δαχτυλίδι στα καστάνιας δε χωράει, για κόντρα, όταν θέλω να κάνω τη βίδα μπρος πίσω ή όταν ξέρω πως όταν τη χαλαρώσω μπορώ να την ξεβιδώσω με το χέρι (πράγμα που σπάνια θα συμβεί όταν η βίδα συγκρατεί κάτι που της ασκεί δυνάμεις ή τα σπειρώματα είναι βρώμικα).

    Σε κανονικό μέγεθος έχω τα 7ur και σε νάνους τα 7r (δλδ χωρίς αναστρεφόμενη καστάνια και χωρίς γωνία 15 μοίρες στο δαχτυλίδι).
    Γενικά μου αρέσουν περισσότερο τα ίσια γιατί είναι πιο σταθερά επάνω στη βίδα αλλά πολλές φορές η απουσία κλίσης στο δαχτυλίδι θα περιορίσει τη χρήση του.

    Αν δε χρειάζεσαι γερμανικό άκρο μπορείς να πάρεις με πολύγωνο καστάνιας και στα δυο άκρα. Σε αυτή τη μορφή όμως, η gedore, έχει μονο ίσια και χωρίς αναστρεφόμενη καστάνια. Αν σε ενδιαφέρει, κοίτα και σε άλλες μάρκες.

    Επειδή είναι ακριβά δεν έχω πάρει τα 15-16-18 και μάντεψε. Πολύ θα ήθελα να τα έχω όταν επισκεύαζα το πεζό. Επισκευή άξονα, αλλαγή ψαλιδιού, ιμάντα εκκεντροφόρου και αντλίας νερού, ρουλεμάν τροχού και αλλαγή ταμπούρων κ.α όλες οι βίδες ήταν 10-13-16-18-21 και τορξ θυλικά 16 και 18 νομίζω. 17-19 Δεν ακούμπησα καθόλου. Αν δε δουλεύεις σε κάτι συγκεκριμένο (πχ μόνο στα μηχανάκια σου) κοίτα μήπως βρεις κάποιο σετ, με όλα τα νούμερα μέχρι το 19.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 2 από 13 ΠρώτοΠρώτο 123456712 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF