Σελίδα 1 από 18 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 267

Θέμα: Συνεργείο αγόρασε τη μότο που "ζαχάρωνα"!!

  1. #1
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816

    Angry Συνεργείο αγόρασε τη μότο που "ζαχάρωνα"!!


    Παιδιά έχω τρελάθεί!!
    Έχει συμβεί απίστευτη αντιδεοντολογική ανήθικη και δε ξέρω τί άλλο συμπεριφορά από πολύ γνωστό συνεργείο στην Αθήνα.


    Εδώ και 2 χρόνια περίπου είμαι εκτός μοτοσυκλέτας, αλλά εδώ και 1 χρόνο χαζεύω αγγελίες και ψάχνω την αφορμή.
    Η αφορμή ήρθε και με χτύπησε στον τοίχο!
    Απίστευτη μηχανάρα (για τα δικά μου δεδομένα), τέτοια που ούτε στα όνειρά μου δεν θα είχα!
    Μεγαλοκοπέλα σε όλα (ηλικία, βάρος, κυβικά, ροπή, δύναμη), στο σωστό χρώμα (πράγμα σπάνιο όταν κοιτάς σε μεταχειρισμένα), και μάλιστα σε άψογη κατάσταση, πρώτο χέρι και προσιτή τιμή!

    Τα χάνω, "τσακώνομαι" και με τη σύζυγο που φοβάται πλέον, και το παίρνω απόφαση.
    Αυτή η μηχανή είναι δική μου!
    Θα γεράσουμε μαζί!!

    Πέμπτη απόγευμα, παίρνω τηλέφωνο το εν λόγο πολύ γνωστό-επίσημο!!- συνεργείο, το οποίο μάλιστα λέει ο πωλητής ότι είναι αυτό που κουράρει τη μότο όλα αυτά τα χρόνια.
    Του λέω θέλω να πάρω την τάδε μηχανή (μία και μόνο μία αγγελία σε όλο το καρ για αυτή τη μηχανή).
    Όλα καλά με αυτό το μοντέλο; Ναι μου λέει.
    Να στη φέρω να τη δεις για να το αγοράσω; Ναι μου λέει, όποτε θες.
    Ωραία του λέω, μιλάω με τον πωλητή, και σε ξαναπαίρνω να κανονίσουμε.

    Παρασκευή απόγευμα, παίρνω τηλέφωνο τον πωλητή. Θέλω να τη δω/ να την πάρω του λέω.
    Α! μου λέει. Μόλις γύρισα από το συνεργείο του τάδε (αυτόν που πήρα "χτες") και το έκλεισε το μηχανάκι μου λέει

    Με τα πολλά, του εξήγησα τί και πώς και του ζήτησα να τη δω παρόλα αυτά.
    Πήγα, την οδήγησα, τρελάθηκα!!!
    Τη θέλω του λέω.
    Δε γίνεται μου λέει, την έχει κλείσει ο τάδε "πριν από εσένα" και αύριο θα μου δώσει και μια προκαταβολή!

    Αμ, μου έφαγε τη μηχανή κανονικά!! αμ, δεν την πλήρωσε καν!
    Στα λόγια μου την έφαγε άρων άρων για να με προλάβει, εκμεταλευόμενος φυσικά και τη γνωριμία με τον πελάτη του.



    Είναι δυνατόν ρε παιδιά!!!!!!
    Είναι αυτή συμπεριφορά επίσημου/συμβεβλημένου δε ξέρω πώς σκατά το λένε συνεργείου αυτή!?
    Να πηγαίνεις μηχανή για έλεγχο για αγορά και να στην παίρνει πίσω από την πλάτη σου??!

    Εντάξει, δεν πρόλαβα να την παώ, αλλά τον πήρα τηλέφωνο και στην ουσία του είπα ακριβώς για ποιά μηχανή μιλάω (δεδομένου ότι μία και μόνο αγγελία υπάρχει για αυτή τη μοτο).
    Πέμπτη απόγευμα πήρα το συνεργείο και μάλλον αμέσως μετά πήρε αυτός τον πωλητή, γιατί Παρασκευή πρωί "δώσανε τα χέρια"!!

    Έχω τρελαθεί!!!

    Ξέρω από βέσπα!

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    απο την στιγμη που ηταν οντως ευκαιρια το συγκεκριμενο μηχανακι, προφανως και ο εμπορος εκμεταλλευτηκε την "δωρεαν" πληροφορια που τους εδωσες...
    δλδ αν πουλιεται ΜΙΑ τετοια μηχανη στο car.gr και ειναι και προσεγμενη και ειναι και πρωτο χερι, και...και...και...
    εννοειται οτι και ο εμπορος/μηχανικος/συνεργειο δεν ειναι χαζος να μην το εκμεταλλευτει...

    δυστυχως ή ευτυχως αυτα συμβαινουν στην ελευθερη αγορα...

    η σωστη πληροφορια στον σωστο ανθρωπο την καταλληλη στιγμη και μπαμ...


    better luck next time...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Τι μηχανάκι ρε φίλε ?

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Έχουν οι admins συνεργείο;

  5. #5
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από buckley Προβολή μηνύματος
    Τι μηχανάκι ρε φίλε ?
    Δε θέλω να πω, γιατί θα "δείξει" το συνεργείο, και σε αυτή τη φάση τουλάχιστον, δε θέλω να τον ξεφωνίσω, μόνο να πω τον πόνο μου να ξεθυμάνω, για να μη χρειαστεί να καλουπώσω μποτίτσες για τσιμέντο
    Ξέρω από βέσπα!

  6. #6
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    απο την στιγμη που ηταν οντως ευκαιρια το συγκεκριμενο μηχανακι, προφανως και ο εμπορος εκμεταλλευτηκε την "δωρεαν" πληροφορια που τους εδωσες...
    δλδ αν πουλιεται ΜΙΑ τετοια μηχανη στο car.gr και ειναι και προσεγμενη και ειναι και πρωτο χερι, και...και...και...
    εννοειται οτι και ο εμπορος/μηχανικος/συνεργειο δεν ειναι χαζος να μην το εκμεταλλευτει...

    δυστυχως ή ευτυχως αυτα συμβαινουν στην ελευθερη αγορα...

    η σωστη πληροφορια στον σωστο ανθρωπο την καταλληλη στιγμη και μπαμ...


    better luck next time...
    Άρα? άμα θεωρείς κάτι ευκαιρία το παίρνεις με ρίσκο να είναι σαβούρα γιατί φοβάσαι να το πας σε μηχανικό μην τυχόν και είναι #$%@#$%@#@$ γιος;
    Ξέρω από βέσπα!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kachius Προβολή μηνύματος
    Άρα? άμα θεωρείς κάτι ευκαιρία το παίρνεις με ρίσκο να είναι σαβούρα γιατί φοβάσαι να το πας σε μηχανικό μην τυχόν και είναι #$%@#$%@#@$ γιος;
    οχι...απλα δεν ανακοινωνεις το μοντελο πριν καν του την πας...

    ή την πας χωρις να παρεις τηλεφωνο και περιμενεις να τελειωσει την οποια δουλεια εχει για να την δει μετα...αν και αν ειναι πολυ γατονι, θα την δει, θα σε διωξει και θα παρει τον ιδιοκτητη μετα απο λιγο να την παρει ο ιδιος...
    οποτε παμε στο πρωτο σεναριο: "μαστορα θελω να δεις ενα μηχανακι για να το παρω...μπορω να ερθω αυριο-μεθαυριο?"

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PaNick67
    Εγγραφή
    06/12/2016
    Μηνύματα
    605
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kachius Προβολή μηνύματος
    Άρα? άμα θεωρείς κάτι ευκαιρία το παίρνεις με ρίσκο να είναι σαβούρα γιατί φοβάσαι να το πας σε μηχανικό μην τυχόν και είναι #$%@#$%@#@$ γιος;
    Οχι. Δεν πας ΠΟΤΕ στο συνεργειο που πηγαινει ο κατοχος. ΠΟΤΕ! Οχι μονο για να μην συμβει αυτο που συνεβει ( αφου το καλο μηνανακι θα το θελει σαν τρελος αυτος που το ξερει ) αλλα και γιατι δεν υπαρχει μαστορας που θα σου πει οτι εχει θεματα μηχανη που σερβαρει αυτος

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Έχουν οι admins συνεργείο;
    Πουλήθηκε το kle ? κρίμα ...

  10. #10
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Ναι, έτσι θα έπρεπε κατά πως φάνηκε
    Πού να το φανταστώ, δεν το περίμενα

    Ακόμα και να την πήγαινα πρώτα, σίγουρα θα τον προσέγγιζε και πάλι (εφόσον γνωρίζονταν κιόλας) αλλά ελπίζω/πιστεύω, ότι ο πωλητής θα μου έδινε την προτεραιότητα (δε ξέρεις ποτέ βέβαια... )
    Ξέρω από βέσπα!

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kachius Προβολή μηνύματος
    Ναι, έτσι θα έπρεπε κατά πως φάνηκε
    Πού να το φανταστώ, δεν το περίμενα

    Ακόμα και να την πήγαινα πρώτα, σίγουρα θα τον προσέγγιζε και πάλι (εφόσον γνωρίζονταν κιόλας) αλλά ελπίζω/πιστεύω, ότι ο πωλητής θα μου έδινε την προτεραιότητα (δε ξέρεις ποτέ βέβαια... )
    Ησύχασε η γυναίκα πάντως...

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αν και καταλαβαίνω ότι νοιώθεις ''ριγμένος'' συναισθηματικά.

    Αυτό όμως που περιγράφεις, δεν έχει κάτι το ανήθικο, ούτε σου έφαγε κανείς τίποτα. Απλά σε πρόλαβε άλλος αγοραστής.

    Δεν σου πήρανε τα λεφτά σου, δεν σου κλέψανε μηχανή δική σου, γενικά εσύ δεν έχασες κάτι, πέραν του κόστους των τηλεφωνημάτων.

    Από την στιμγή που ΔΕΝ είχες συμφωνήσει κάτι, είτε γραπτώς είτε έστω προφορικώς, δεν είχες δώσει κάποια εγγύηση, δεν είχες καν πάει σε συνάντηση με τον πωλητή, ήσουν άλλο ένα τηλέφωνο που τον είχαν καλέσει.

    Μάθε να βλέπεις και την λογική των άλλων. Είσαι ο πωλητής. Γνωρίζεσαι με το συνεργείο, ενδεχομένως να έχεις και φιλική σχέση, πάντως σίγουρα ξέρεις τον άνθρωπο καιρό. Πουλάς μια μηχανή. Σε παίρνουν τηλέφωνα, δεν έχει γίνει πώληση μέχρι τώρα. Ή μπορεί και να μην σε παίρνουν καν. Έχεις μέχρι στιγμής μια κλήση από έναν που ΘΑ έρθει να το δει, που δεν τον ξέρεις. Την ίδια μέρα ο συνεργειάς, με αφορμή την κλήση, το ξανασκέφτεται, παίζει να το σκεφτόταν έτσι κι αλλοιώς και απλά με την κλήση το επίσπευσε, και σου λέει ''ρε συ να το πάρω εγώ;''.

    Τι θα έκανες; Θα περίμενες τον άγνωστο που ΘΑ έρθει να το δει; Ή θα το έδινες στον γνωστό, που τον ξέρεις τον άνθρωπο;
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  13. #13
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Δεν έχω τίποτα εναντίον του πωλητή, αυτός έπραξε σωστά από τη δική του οπτική.

    Αλλά το "έλα θα σου φέρω την τάδε μηχανή" και τρέχει να την κλείσει-κυριολεκτικά, δε μπορεί να μην το βλέπεις ως αδικία.
    Αυτό που μου τη δίνει είναι ότι δε μιλάμε για έναν τυχαίο άλλο αγοραστή, αλλά για συμβεβλημένο συνεργείο που μόλις του είπες "σου φέρνω το ταδε, οκ?", παέι και το κλείνει.

    Μπορεί να το κάνει; και βέβαια, και νομιμότατα.
    Και για αυτό το λόγο δε θα πω ούτε ποιός, ούτε τι.

    Εϊναι π#@@@; και βέβαια!
    Και αν δεν τη βλέπεις εστω και λίγο, θα αρχίσω να πιστεύω ότι είσαι αυτός
    Ξέρω από βέσπα!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Σε καμία περίπτωση. Μην τα ξαναλέμε, ολόκληρο σενάριο σου έγραψα. Μια χαρά ανθρώπινα δικαιολογημένο.

    Με ένα τηλεφώνημα (γιατί αυτό έκανες) δεν κλείνεις συμφωνία. Δεν πήγες καν. Δεν συναντήθηκες με κανέναν. Στο ''ΘΑ'' μένουν οι δικές σου πράξεις. Ε οι άλλοι δεν μείνανε στο ''ΘΑ''.

    Μην παραλογίζεσαι, και στο μέλλον θα συνιστούσα να μην ενθουσιάζεσαι, ούτε μέσα σου (γιατί τέτοια συμβαίνουν, αλίμονο αν στεναχωριόμαστε για ξένα πράγματα), ούτε απέξω σου (γιατί το βλέπει ο απέναντι και θα το εκμεταλευτεί).

    Ντάξει δλδ, παντρεμένος είσαι, τέτοια δεν παίζουν πια, αλλά πριν παντρευτείς, γκόμενες που πήγε να παιχτεί κάτι, είχες αρχίσει να σκέφτεσαι τι θα κάνεις μαζί τους, και κάτι άλλαξε (π.χ. έκατσε άλλος, καλύτερος στο μυαλό της) και το πήραν πίσω, δεν σου είχαν τύχει; Αν κάνεις έτσι για μοτοσυκλέτα, τότε για αυτές τι έκανες; Έβγαζες μαχαίρια σαν τον Φούντα;



    Να ξέρεις, όταν γίνεται κάτι τέτοιο, μετά από λίγο κάθεται κάτι άλλο καλύτερο, και έρχεσαι και λες ''καλά που δεν είχα πάρει εκείνο τότε''. (για μοτοσυκλέτες ξαναλέω τώρα)
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.458
    αμα την παρασκευή το απόγευμα κούναγες το χρήμα ντουκου και αφου σε ενδιέφερε τόσο πολύ το συγκεκριμένο ισως και 100-200€ παραπάνω, πιστεύω θα το έπαιρνες.

Σελίδα 1 από 18 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 26/09/2014, 21:10
  2. Στο ΜΟΤΟ που κυκλοφορεί
    από Nik0s στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 03/04/2008, 18:10
  3. προσωπικές μοτο-στιγμές απο τη χρονιά που έφυγε
    από road spirit στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2008, 15:23
  4. Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 19/11/2007, 14:41

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF