Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: ΜΑΣΚΑ KLE 500 ΣΤΟ 250

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2021
    Μηνύματα
    29

    ΜΑΣΚΑ KLE 500 ΣΤΟ 250

    Γεια σας παιδια, ειμαι σε διαδικασια να αναστησω ενα kle 250 και σκεφτομαι να του φορεσω μασκα απτο kle 500 του 2005-2007 καθως πιστευω θα το κανει πολυ πιο μοντερνο και ομορφο. Πιστευετε θα μπαινει η μασκα πανω ή τσαμπα θα την παρω; Πως μπορω να τσεκαρω αν ειναι συμβατή πριν την αγορασω; Σορρι αν η ερωτηση ειναι ηλιθια αλλα ειμαι 19 και ειμαι μονο 1 χρονο στον κοσμο της μοτοσυκλετας :Ρ

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    266
    Νομίζω πως δεν μπαίνει τόσο εύκολα, για να μην πω καθόλου.

    Θα σου έλεγα να αφήσεις το μηχανάκι όπως είναι, γιατί μετά μπορείς να το πουλήσεις και πιο εύκολα.

    Μην το "πειράζεις", αλλά εάν σε χαλάει μάζευε χρήματα για να πάρεις κάτι άλλο. Είμαι 45 ετών κα είμαι στο χώρο των μηχανών 26 χρόνια

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    20/03/2021
    Μηνύματα
    29
    Γεια σου φιλε μου, το μηχανακι εχει συναισθηματικη αξια για μενα. Το ειχε πριν απο μενα η μανα μου και επειδη μολις πηρα Α2 διπλωμα ενα 250 ειναι οτι πρεπει. Δεν σκοπευουμε να το πουλησουμε ποτε για αυτο θελω να το κανω οσο πιο custom και στα δικα μου μετρα γινεται. Εχεις καποια αναφορα για τον λογο που δεν γινεται ή απλα ετσι πιστευεις; Ευχαριστω πολυ που απαντησες φιλε μου.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Σήμερα έλυσα ένα 500 για να του αλλάξω τους αυλούς του ψυκτικού στην κεφαλή (είναι από σίδερο και σκουριάζουν, οπότε κάποια στιγμή η σκουριά, τους τρυπάει και αρχίζει να διαρρέει το ψυκτικό). Με την ευκαιρία πρόσεξα το fairing που είναι σχετικά απλό, δύο πλαινά και μια κεντρική ''μουρη''. Ολα αυτά στηρίζονται σε διάφορα πλαισιάκια, υποδοχές για ''καρφί'' στήριξης στο ντεπόζιτο και βίδες φυσικά.

    Δεν έχω λύσει ποτέ το 250, αλλά δεν μου φαίνεται και τόσο πολύ διαφορετικό. Φαίνεται μέχρι και η ακμή στο ντεπόζιτο (κάνει ένα ''εσάκι'' άμα προσέξεις το σχέδιο) παρόμοια.

    Λογικά η διαφορά τους είναι στο πλάτος, το 500 είναι πιο φαρδύ και αυτό θα περνάει και στο φαίρινγκ του. Για να μπει στο 250, θα πρέπει ίσως να φτιαχτούν κάποιοι αποστάτες, που να ενώνουν τα σημεία δεσίματος του 250 με τις τρύπες για βίδα του 500, και πολύ αμφιβάλω ότι θα ταιριάζουν τα ''καρφιά'' στήριξης στις αντίστοιχες υποδοχές στο ντεπόζιτο.

    Η διαφορά στο πλάτος, θα είναι και στο ντεπόζιτο, που σημαίνει ότι το φαίρινγκ του 500 θα αφήνει κενό-χάσμα ως προς το ντεπόζιτο του 250.

    Ολα γίνονται, αρκεί να έχεις το χρόνο-χρήμα-χώρο να τα προσαρμόσεις.

    Εγώ δεν θα τρελαινόμουν για αυτήν την μετατροπή, δεν είναι ότι κάνεις κάτι που το αλλάζει θεαματικά και αξίζει το θέαμα αυτό, τον κόπο της μετατροπής. Είναι παρόμοιο σχέδιο, οπότε γιατί να μπεις στον κόπο να το κάνεις....παρόμοιο; Βάλε το δικό του έτσι κι αλλοιώς.

    Ελπίζω να βοήθησα.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  5. #5
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pizzakis Προβολή μηνύματος
    ... ειμαι 19 και ειμαι μονο 1 χρονο στον κοσμο της μοτοσυκλετας :Ρ
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pizzakis Προβολή μηνύματος
    ...επειδη μολις πηρα Α2 διπλωμα ενα 250 ειναι οτι πρεπει...
    Είχα την εντύπωση ότι δεν μπορείς να πάρεις Α2 δίπλωμα πριν κλήσεις 20 έτη.
    Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν δεν πεινούσαν.

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της george.S
    Εγγραφή
    22/09/2014
    Μηνύματα
    724
    Όρεξη χρόνο και κυρίως χρήματα (που δεν θα πάρεις ποτέ πίσω) χρειάζεται και μπορείς να κάνεις ότι θέλεις

    Το απλούστερο να βρεις κουστούμι τεποζιτο φανάρι από 500 και πιστεύω ότι μπαίνει εύκολα
    Δεν θεωρώ ότι θα αλλάξει κάτι αλλά περί ορέξεως...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 00353de284b799d302ddf5e028f05444.jpg‎   d260446357510015e482f5b82145134d.jpg‎  

  7. #7
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.703
    Αν έχω καταλάβει καλά θέλει να καταργήσει τη μάσκα/φέρινγκ που είχε το KLE250 Anhelo το οποίο είναι παρόμοιας γραμμής με αυτά των πρώτων KLE500 και να βάλει τη μάσκα/φέρινγκ από τα της νεότερης γενιάς (που είναι με τη ζελατίνα) ή ακόμη και από τα τελευταίας που είναι τύπου batman.

    Λόγω αρμονίας που έχει να κάνει με το μέγεθος θα συμβούλευα να μη το κάνεις γιατί δε θα ταιριάζει η ογκωδέστερη μάσκα από το 500 με τις συνολικά λεπτές γραμμές του 250.
    Καλύτερα να προσπαθήσεις να επαναφέρεις σε όσο το δυνατόν καλύτερη εργοστασιακή κατάσταση το 250. Είναι πολύ πιο ωραίο να το βλέπεις από τις custom-ιές που στο 95% των περιπτώσεων καταλήγουν να είναι ένα χάλι (από αυτά που βλέπω γύρω μου).

  8. #8
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Συμφωνώ και εγώ.
    Ακόμα περισσότερο αν δεν έχει πρόβλημα η μάσκα της μάνας του.
    Κράτα το γνήσιο και τα λεφτά που θα έδινες για μάσκα+μάστορα ρίχτα στο μηχανάκι σε κάτι πραγματικά χρήσιμο.
    Ωραία μηχανή για πρώτη ,κάνεις τα πάντα μαζί της.
    porca miseria.

Παρόμοια θέματα

  1. CBF-250 vs KLE-500
    από srp5 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 26/02/2008, 10:55
  2. KLE 500 Ζελατίνα
    από THEOD στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 20/05/2004, 14:21
  3. Kle 500 ή Klr 650
    από cityfly στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 61
    Τελευταίο μήνυμα: 11/03/2004, 18:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF