Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 73

Θέμα: Casual μποτάκια μηχανης

  1. #46
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της @topos
    Εγγραφή
    27/06/2008
    Μηνύματα
    146
    Λοιπον πανω απο ενα 6μηνο μεταγενεστερα->

    Σημερα παρελαβα τα alpinestars j6 https://images-na.ssl-images-amazon....L._SL1500_.jpg

    μετα απο 2(ναι ΔΥΟ) μηνες αναμονη.

    Δεν τα δοκιμασα ακομα στο μηχανακι (θα γραψω αναλυτικοτερο review εαν υπαρχει ενδιαφερων μετα απο χρηση), απλα αναφερω πως τα αμερικανικα νουμερα ειναι αντιστοιχα των nike-> nike 47.5 aka 13usa= alpinestars 47 aka 13usa(ισως οριακα μεγαλυτερα αλλα μαλλων το 46αρη θα μου πεφτε μικρο).
    Επιπλεων οχι οτι ειναι χαλια, αλλα μαλλων στην φωτο τα δειχνει λιγο καλυτερα απο την πραγματικοτητα, για την χρηση που τα θελω θα τα ξαναπερνα παντως.

  2. #47
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2011
    Μηνύματα
    538
    Ενδιαφέρον θρεντ. Γνωμη μου είναι ότι τα ορειβατικά που αναφεροντουσαν στην αρχή του μιτου δεν κάνουν για συστηματική οδήγηση μοτοσυκλέτας. Βεβαια για πεζοπορία στο βουνό με λάσπη και με χιόνι είναι υπέροχα.

  3. #48
    πρώην crywolf74 Το avatar του/της Garfield
    Εγγραφή
    09/05/2009
    Μηνύματα
    246
    Επαναφέρω το θέμα για να μην δημιουργώ νέο.

    Ψάχνω να κάποιο μποτάκι που να παρέχει ασφάλεια αλλά είναι όσο το δυνατόν πιο κοντά εμφανησιακά με κανονικό παπούτσι γιατί θέλω να το φοράω στη δουλειά. Να διευκρινήσω ότι στην δουλεία πρέπει να φοράμε πουκάμισο και γραβάτα οπότε πρέπει και το παπούτσι να είναι όσο πιο διακριτικό γίνεται.

    Έχει κανείς να προτείνει κάτι;

  4. #49
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    https://www.alpinestars.com/products...rr-riding-shoe
    https://www.skroutz.gr/c/1208/mpotes...ainese+germain

    Θα υπάρχουν σίγουρα προτάσεις και από άλλες εταιρίες .
    Έχω τα 2α και είναι σχετικά δύσκολο να παρατηρήσει κανείς τις διαφορές με ένα κανονικό παπούτσι
    Γνώμη μου είναι εάν έχεις ντουλάπα απλώς να αλλάζεις σε κανονικό παπούτσι . Τα μποτάκια όσο και να το κάνεις είναι λίγο βάσανο το καλοκαίρι.

  5. #50
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431

  6. #51
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nik69
    Εγγραφή
    26/12/2014
    Μηνύματα
    589
    Με παπούτσια εργασίας δεν χωράει το πόδι μεταξύ μαρσπιε και λεβιέ ταχυτήτων . Και όσα είναι τρακτέρ τα από κάτω δημιουργούν πρόσθετο πρόβλημα γιατί μαγκωνει το πόδι στο μαρσπιε. Τα μοτοσυκλετιστικα παπούτσια έχουν συγκεκριμένες λεπτομέρειες.
    Στην δική μου τουλάχιστον περίπτωση οδήγηση με παπούτσι εργασίας αποδειχτηκε εκνευριστικό και επικίνδυνο

  8. #53
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Με παπούτσια εργασίας δεν χωράει το πόδι μεταξύ μαρσπιε και λεβιέ ταχυτήτων . Και όσα είναι τρακτέρ τα από κάτω δημιουργούν πρόσθετο πρόβλημα γιατί μαγκωνει το πόδι στο μαρσπιε. Τα μοτοσυκλετιστικα παπούτσια έχουν συγκεκριμένες λεπτομέρειες.
    Στην δική μου τουλάχιστον περίπτωση οδήγηση με παπούτσι εργασίας αποδειχτηκε εκνευριστικό και επικίνδυνο
    H μόνη μου ένσταση είναι ότι έχω θέμα με τα flat επειδή είμαι λίγο κουλός και παραπατάω.80% θα το γυρίσω το πόδι με τα φλατ Κατά τ΄άλλα αν μαγκώνει λίγοτο πόδι ή αν καίγεται λίγο στο πλάι δεν με ενοχλεί

  9. #54
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παιδια μια γνωμη για τα Stylmartin; Εχω βαλει στο ματι τις Indian, αλλα λιγο το σκεφτομαι μιας και τα λεφτα ειναι αρκετα. Ψαχνω κι εγω για καθημερινη μποτα και θελω οπωσδηποτε να εχει CE στανταρ. Πιστευετε τα αξιζει τα 200 η συγκεκριμενη; Δεν την ειχα υποψιν σαν εταιρια, αλλα απ'ο,τι καταλαβαινω πρεπει να ειναι premium φαση. Κανεις που να εχει μια εμπειρια;

  10. #55
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Stylmartin είχα παλαιότερα 2 ζευγάρια, όχι αυτά που κοιτάς, άλλα μοντέλα. Δεν είχα κανένα παράπονο, ποιοτικά και άνετα. Απλά πλέον δεν πέρνω με κορδόνια, μαζεύουνε βρώμες, λάσπες και δεν καθαρίζουνε με ένα σφουγγάρι όπως τα Dainese Nighthawk που έχω τώρα. Επίσης το άνοιγμα με ένα φερμουάρ στο πλάι είναι πολύ βολικό.

  11. #56
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nik69 Προβολή μηνύματος
    Με παπούτσια εργασίας δεν χωράει το πόδι μεταξύ μαρσπιε και λεβιέ ταχυτήτων . Και όσα είναι τρακτέρ τα από κάτω δημιουργούν πρόσθετο πρόβλημα γιατί μαγκωνει το πόδι στο μαρσπιε. Τα μοτοσυκλετιστικα παπούτσια έχουν συγκεκριμένες λεπτομέρειες.
    Στην δική μου τουλάχιστον περίπτωση οδήγηση με παπούτσι εργασίας αποδειχτηκε εκνευριστικό και επικίνδυνο
    ετσι ακριβος ειναι.και εγω οταν σχολαγα απο την δουλεια και φορουσα τα μποτακια εργασειας ηταν δυσκινητα.

  12. #57
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Παιδια μια γνωμη για τα Stylmartin; Εχω βαλει στο ματι τις Indian, αλλα λιγο το σκεφτομαι μιας και τα λεφτα ειναι αρκετα. Ψαχνω κι εγω για καθημερινη μποτα και θελω οπωσδηποτε να εχει CE στανταρ. Πιστευετε τα αξιζει τα 200 η συγκεκριμενη; Δεν την ειχα υποψιν σαν εταιρια, αλλα απ'ο,τι καταλαβαινω πρεπει να ειναι premium φαση. Κανεις που να εχει μια εμπειρια;
    Επιστρεφω μετα την αγορα, σε περιπτωση που ενδιαφερεται και κανεις αλλος για τα συγκεκριμενα. Πολυ ευχαριστημενος με την αγορα, καλυτερα απ'ο,τι τα φανταζομουν. Μου δινει μεγαλυτερη αισθηση ασφαλειας απο την τουριστικη που ειχα. Would buy again.

  13. #58
    νέος SOS Το avatar του/της νεοσσός
    Εγγραφή
    23/02/2015
    Μηνύματα
    3.480
    Να πω κι εγώ τη δική μου ιστορία.

    Έχω εδώ και 3 χρόνια ένα ζευγάρι χειμερινά μποτάκια Acerbis Dual Road Waterproof (95€). Πολύ άνετα για οδήγηση και περπάτημα, απίστευτα ζεστά. Δεν έχω κρυώσει ποτέ το χειμώνα, ακόμα και σε οδήγηση μίας ώρας με 4°C. Επίσης είναι πολύ ανθεκτικά στο πάνω μέρος τους, πρακτικά δεν έχουν φθορά χρήσης. Όμως κάθε χρόνο ξεκολλάει ο πάτος (πλαστικό με δερματίνη δεν έχουν καλή συνοχή) και τα πηγαίνω για κόλλημα.

    Πριν από δύο χρόνια αγόρασα ένα ζευγάρι θερινών Richa Cart II (65€). Ακόμα πιο άνετα αυτά για ολοήμερη χρήση, είναι σαν να φοράς απλά αθλητικά παπούτσια και είναι και πολύ ωραία στην εμφάνιση. Επίσης η διαπνοή τους είναι άριστη για τους θερινούς μήνες. Όμως η ποιότητα είναι ελεεινή. Μέσα σε δύο χρόνια μου σκίστηκαν σε 3 σημεία, εκεί που κάνει σπάσιμο στο πάνω μέρος, στο σημείο που διπλώνουν τα δάχτυλα, ενώ πριν από 2 μήνες σκίστηκαν και στο σημείο που ακουμπάει ο μοχλός των ταχυτήτων.

    Αποφάσισα να πάρω νέο καλοκαιρινό ζευγάρι, διότι τα χειμερινά δεν υποφέρονται από το Μάιο και μετά. Πήγα σε ένα μαγαζί, δοκίμασα 5 διαφορετικούς τύπους καλοκαιρινών μποτακιών και τα περισσότερα μου φαίνονταν βαριά και άβολα για ολοήμερη χρήση (δεν οδηγώ όλη τη μέρα, απλά τα φοράω στο γραφείο). Στο μαγαζί είχε και τα Richa Cart Evolution, τα οποία ήταν τα μόνο πολύ άνετα. Σκέφθηκα το θέμα της ποιότητας, αλλά είδα ότι στο νέο μοντέλο έχουν φροντίσει για προστασία στο σημείο που ακουμπάει ο μοχλός των ταχυτήτων και υπέθεσα ότι έχουν πρόοδο στο θέμα της ποιότητας. Δεν είναι τόσο όμορφα όσο τα Richa Cart II, ούτε τόσο άνετα, αλλά ήταν πολύ καλύτερα σε αυτόν τον τομέα απ' ό,τι άλλο δοκίμασα στη φετινή αναζήτησή μου. Φευ! Η ποιότητα σε επίπεδο υπεδάφους. Στο ένα, η σόλα στο κάτω μέρος άρχισε να ανοίγει από τη δεύτερη εβδομάδα και η λεπτή φλούδα σουέτ δέρματος να φθείρεται στο σημείο που ακουμπάει ο μοχλός των ταχυτήτων. Σήμερα, δύο μήνες μετά, όχι μόνο έχει διαλυθεί το δέρμα στο πάνω μέρος, αλλά είναι θέμα ημέρων να τρυπήσει το μαλακό ύφασμα από κάτω και να αρχίσει να μου τρώει ...την κάλτσα. Ανακάλυψα καθυστερημένα ότι υπάρχουν πρόσθετα προστατευτικά για εκείνο το σημείο, αλλά δηλώνω απογοητευμένος από την υποτιθέμενη προστασία στο πλάι, που είναι πολύ μικρή σε πλάτος και μήκος και πρακτικά δεν προστατεύει από το μοχλό των ταχυτήτων, ο οποίος είναι σε άριστη κατάσταση με το λαστιχάκι του. Πρακτικά είναι σαν να πέταξα 85€ σε δύο μήνες.

    Σημειωτέον, έχω και χειμερινά γάντια της Richa, από την ποιότητα των οποίων είμαι ευχαριστημένος (πιο ζεστά μόνο θα τα ήθελα), αλλά τα μποτάκια πλέον θα τα βλέπω και θα στρίβω το κεφάλι.

    Έχετε κάτι ποιοτικότερο να προτείνετε;
    Τελευταία τροποποίηση από νεοσσός; 19/07/2018 στις 21:25.

  14. #59
    Μια και πιάσαμε τα stylmartin, αυτά φαίνονται ενδιαφέροντα.

    edit. Τα falco που συζητούσαμε πριν κάποια ποστ και που πήρα, βγήκαν πολύ καλά και γερά, αλλά καλοκαιρινά δεν τα λες..
    safety doesn't happen by accident

  15. #60
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VANDA Προβολή μηνύματος
    Μια και πιάσαμε τα stylmartin, αυτά φαίνονται ενδιαφέροντα.
    Ωραια φαινονται, αλλα προσωπικα σε αυτο το στυλ θα κοιτουσα τα Iron ή τα Chester που εχουν και τα δυο πιστοποιηση CE EN 13634:2015.

    Εδω μπορεις να δεις αναλυτικα τα χαρακτηριστικα καθε μοντελου.

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτοΠρώτο 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF