Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 13 από 13

Θέμα: Γνωμες για νεα μηχανη

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29

    Γνωμες για νεα μηχανη

    Καλησπέρα! Χρειάζομαι τη γνώμη σας για αγορά Νέας μηχανής. Είμαι μεταξύ Sport touring και naked. Αυτή τη στιγμή οδηγάω ένα BMW funduro, μου αρέσει οδηγικά και σαν θέση οδήγησης αλλά θέλω να πάρω κάτι πιο σύγχρονο. Προς το παρων ειμαι μεταξυ xj6 diversion, er6 και er6f. Απο λεφτα θελω να κινηθω κοντα στα 3.000 και με ενδιαφερει πολυ η χαμηλη καταναλωση. Ολες οι γνωμες ευπροσδεκτες. Ευχαριστω!

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    δε ξερω τι να παρεις, πάντως αν είναι μεταχειρισμένο το τι θα πάρεις πρέπει να εξαρτηθεί απο την κατάσταση που θα το βρεις (βιβλίο service, επιμέλεια-σοβαρότητα ιδιοκτήτη) και να μην είναι πάνω απο 10ετίας.

    Απο εκεί και περα βαζεις φιλτρα στο car, καταλήγεις σε 10 μηχανακια (σύμφωνα με αυτα που έγραψα προηγουμένως) και επικοινωνεις με τους πωλητες. Αν είναι σε έμπορο το μηχανάκι που θέλεις να παρεις, κανονίζεις και την τιμή που μπορει να παρει το δικό σου και ανάλογα ποιος έμπορος θα σου δωσει καλύτερη προσφορά. Θέλει ψάξιμο η αγορά μτοσυκλετας.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29
    Ευχαριστω για την απαντηση. Βασικα θα ηθελα τη γνωμη σας για το xj6 και er6 που μου αρεσουν αρκετα.

  4. #4
    Σουλατσαδόρος Το avatar του/της Coyote.V
    Εγγραφή
    06/07/2009
    Μηνύματα
    2.110
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johan87 Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω για την απαντηση. Βασικα θα ηθελα τη γνωμη σας για το xj6 και er6 που μου αρεσουν αρκετα.
    Το ένα είναι τετρακύλινδρο και το άλλο δικύλινδρο, το τετακύλινδρο καίει περισσότερο αλλά έχει πολύ καλύτερες επιδόσεις καθώς και πιο ακριβό σέρβις. Εσύ τι θες;

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29
    Δυστυχως η εμπειρια μ μεχρι τωρα με περιοριζει στο αισθητικο κομματι. Το μονο π ξερω σιγουρα ειναι οτι θελω να εχει ψιλο ορθια θεση οδηγησης, να μην καιει παρα πολυ γιατι κανω πολλα χιλιομετρα τη μερα(το funduro με 17 λιτρα μου βγαζει 200 χιλιομετρα) και να μην βγαζει πολλα προβληματα. Το xj6 εμφανισιακα μ αρεσει παρα πολυ αλλα δεν ξερω αν αξιζει σαν αγορα μεταξυ 3.000 και 4.000.

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Δικύλινδρο θα πάρεις, φυσικά. Ένα σύγχρονο, ελαφρύ δικύλινδρο θα καίει κοντά στα 5,5λ/100 χλμ, χωρίς συντηρητική οδήγηση. 17 λίτρα στα 200 χλμ καίει το αμάξι μου.
    Life begins at 45°.

  7. #7
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/05/2017
    Μηνύματα
    126
    Το funduro τα 200 χιλιομετρα τα βγαζει με 10 λιτρα βενζινας πανω κατω αρρα η μας τρολαρης η εχει προβλημα η μηχανη σου θελει σοβαρο σερβις!
    Αναμεσα σε αυτα που ειπες το er6 ειναι ποιο αξιοπιστο οικονομικο

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29
    Οταν την πηρα ηταν αρρυθμιστο και εβγαζε 160 χιλιομετρα. Ρυθμισα βαλβιδες και καρμπυρατερ και βγαζει 200-210 το πολυ, απλα εκανα λαθος στο προηγουμενο ποστ που εγραψα, και εβαλα μαζι και τη ρεζερβα. Για multistrada 620 τι γνωμη εχετε?

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rainmike
    Εγγραφή
    31/05/2015
    Μηνύματα
    1.236
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Johan87 Προβολή μηνύματος
    Οταν την πηρα ηταν αρρυθμιστο και εβγαζε 160 χιλιομετρα. Ρυθμισα βαλβιδες και καρμπυρατερ και βγαζει 200-210 το πολυ, απλα εκανα λαθος στο προηγουμενο ποστ που εγραψα, και εβαλα μαζι και τη ρεζερβα. Για multistrada 620 τι γνωμη εχετε?
    Mια χαρά είναι το multistrada αν και εμφανισιακά δεν μου αρέσει ,θα προτιμούσα το Monster 620.Για το multistrada απο θέμα κατανάλωσης δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά έχε υπόψιν σου ότι τα ντουκάτι έχουν γενικά ακριβά αναλώσιμα.
    Που σημαίνει πρέπει να προσέξεις πολύ τι μετάχειρο θα πάρεις και τι θα χρειαστεί να πληρώσεις για να το στρώσεις.

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29
    Καλησπερα και παλι και συγνωμη για το πρηξιμο.. Επειδη η ωρα της αγορας πλησιαζει(μετα τις διακοπες) και ειμαι πολυ μπερδεμενος θα ηθελα τη γνωμη σας. Ενδεικτικα βαζω καποιες μηχανες που μου εχουν τραβηξει το ενδιαφερον.
    https://www.car.gr/14519477-yamaha-mt-07
    https://www.car.gr/13166280-suzuki-gsr-600-gsr-600-abs
    https://www.car.gr/14370497-suzuki-gsf-650-s-bandit-abs
    https://www.car.gr/13832347-aprilia-...-gt-750-gt-abs

    + z750.
    Η μηχανη θα ειναι γι καθημερινες μετακινησεις και βολτες οποτε αποφασισα να μην κοιταω μονο για sport touring και on off αλλα για μια μηχανη που θα γουσταρω να την οδηγω.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    19/07/2013
    Μηνύματα
    134
    Την πιο χαμηλη καταναλωση την εχει το μτ07. Bandit καταπινει, οπως και το gsr καταπινει πολυ. Νομιζω ειναι ιδανικο για τη χρηση που θες, εγω θα εκανα λιγο υπομονη να παρω με abs.

    Υγ: δες σε καμια εκθεση γιαμαχα πως κουμπωνεις πανω του για αρχη

  12. #12
    Αν θέλεις οικονομία καυσίμου θα πάς σε ένα καλό ER6 , ή αν διαθέτεις παραπάνω, σε ένα MT-07.
    Όλα τα άλλα που γράφεις είναι ... "αλκοολικά" για καθημερινή χρήση.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2017
    Μηνύματα
    29
    Αποφασισα να μην ασχοληθω ιδιατερα με την καταναλωση (ενταξει να μην καιει και τα εντερα της) αλλα να κοιταξω κυριως την απολαυση. Το bandit οταν λετε οτι καιει ποσο εννοειται? Διαβασα για εντος πολης γυρω στα 6 με 7 οποτε μαλλον καιει λιγοτερο απο το funduro που εχω τωρα. Πλεον χρησιμοποιω μονο τη μηχανη για τις μετακινησεις μου(δουλεια-βολτες) και θελω μια μηχανη να απολαμβανω να την οδηγω. Να τονισω οτι με ενδιαφερει να μην ειναι ψοφια και να εχει ανετη θεση και για τον συνοδηγο.

Παρόμοια θέματα

  1. μπερδεμενος για νεα μηχανη...
    από pararos στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 50
    Τελευταίο μήνυμα: 21/05/2014, 00:59
  2. Γνωμη για νεα μηχανη 125 (οχι παπι).
    από SteveuS στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 09/05/2014, 14:07
  3. Σκέψεις για νέα μηχανή
    από koumatrix στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 25/06/2010, 05:38
  4. Γνωμες για φωτογραφικη μηχανη
    από foler στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 01/01/2010, 17:45
  5. Ψαχνω για νέα μηχανή...
    από giannisbreva750 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 18:14

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF