Σελίδα 60 από 61 ΠρώτοΠρώτο ... 105055565758596061 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 886 έως 900 από 907

Θέμα: ΧΤ 660 Ζ Part II

  1. #886
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Η εξάτμιση καταλήγει στο τελικό το οποίο είναι αυτό.
    Συνημμένο 374006
    Η διχάλα ενώνεται εκεί που είναι το αριστερό πόδι περίπου,αν δεν λέω βλακείες.
    Ψηλέ συμφωνώ ρε αλλά στο θέμα αξιοπιστίας γιατί με τελικό γίνεται πιο αναξιόπιστο;;
    Επειδή δουλεύει πιο ελευθερα;
    Ο γάτος, που είναι επιστήμονας στο τενερε, λέει παραπάνω ότι οι φτηνές δεν κάνουν για το μηχανάκι. Επίσης, οι διπλές δουλεύουν σωστά.
    Τι να εννοεί ο γέροντας;
    Εγω δεν έχω ιδέα να σου πω το τι και πως.
    Το μόνο που ξέρω είναι ότι η εξάτμιση παίζει ρόλο για την ομαλή και καλή λειτουργία της μηχανης.
    Τωρα, αν εμπιστεύεσαι μια φτηνή αφτερμαρκετ (για κάποιο λόγο είναι φτηνή) για να σου βγαλει αλλά 100. 000 χλμ., εγώ δεν θα την εμπιστευομουν.
    Ίσως, με καυσαναλυση, PC κλπ να έφτιαχνε το αποτέλεσμα, αλλά και πάλι εγώ στην θέση σου θα κράταγα το μηχανάκι όσο πιο μαμά ή θα πήγαινα σε απόλυτα δοκιμασμένες και αξιόπιστες λύσεις.

    Έχεις βρει πουθενά καμιά αναφορά για χλμ με αφτερμαρκετ;

  2. #887
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Ο γάτος, που είναι επιστήμονας στο τενερε, λέει παραπάνω ότι οι φτηνές δεν κάνουν για το μηχανάκι. Επίσης, οι διπλές δουλεύουν σωστά.
    Τι να εννοεί ο γέροντας;
    Εγω δεν έχω ιδέα να σου πω το τι και πως.
    Το μόνο που ξέρω είναι ότι η εξάτμιση παίζει ρόλο για την ομαλή και καλή λειτουργία της μηχανης.
    Τωρα, αν εμπιστεύεσαι μια φτηνή αφτερμαρκετ (για κάποιο λόγο είναι φτηνή) για να σου βγαλει αλλά 100. 000 χλμ., εγώ δεν θα την εμπιστευομουν.
    Ίσως, με καυσαναλυση, PC κλπ να έφτιαχνε το αποτέλεσμα, αλλά και πάλι εγώ στην θέση σου θα κράταγα το μηχανάκι όσο πιο μαμά ή θα πήγαινα σε απόλυτα δοκιμασμένες και αξιόπιστες λύσεις.

    Έχεις βρει πουθενά καμιά αναφορά για χλμ με αφτερμαρκετ;
    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω,ε;
    Όσον αφορά την ποιότητα των εξατμισεων,πχ οι dominator που ανεφερα παραπάνω,ειναι ανοξείδωτο ατσαλι,το εργοστασιακό τι είναι;
    Οσον αφορά το δούλεμα του μοτέρ κλπ,η άποψη μου είναι πως τα τελευταία χρόνια τα εργοστάσια φιμωνουν πολύ τις εξατμίσεις,και το κατάλαβα στην πράξη όταν αλλαξα τελικό στο fazer 8.ανασανε το μηχανάκι,λες και πήρε 5αλογα.
    Ο αισθητήρας λ διαβάζει την διαφορά και μονταρει το μιγμα όπως πρέπει.
    Δεν νομίζω πως είναι οι διαφορές μεγαλες σε τέτοια μηχανάκια με τέτοιες εξατμίσεις.
    Ο vtecpatra κοντεύει τις 100 κ χλμ και έχει κάμποσα χρόνια αφτερ εξάτμισεις πάνω.ενα παράδειγμα αναφέρω απλά.
    Εμένα εχει κουτσομούρα πάνω,5-6 χρόνια και δουλεύει καλά,βεβαια έχω τα μισά χλμ απτον τζωρτζ.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  3. #888
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω,ε;
    Όσον αφορά την ποιότητα των εξατμισεων,πχ οι dominator που ανεφερα παραπάνω,ειναι ανοξείδωτο ατσαλι,το εργοστασιακό τι είναι;
    Οσον αφορά το δούλεμα του μοτέρ κλπ,η άποψη μου είναι πως τα τελευταία χρόνια τα εργοστάσια φιμωνουν πολύ τις εξατμίσεις,και το κατάλαβα στην πράξη όταν αλλαξα τελικό στο fazer 8.ανασανε το μηχανάκι,λες και πήρε 5αλογα.
    Ο αισθητήρας λ διαβάζει την διαφορά και μονταρει το μιγμα όπως πρέπει.
    Δεν νομίζω πως είναι οι διαφορές μεγαλες σε τέτοια μηχανάκια με τέτοιες εξατμίσεις.
    Ο vtecpatra κοντεύει τις 100 κ χλμ και έχει κάμποσα χρόνια αφτερ εξάτμισεις πάνω.ενα παράδειγμα αναφέρω απλά.
    Εμένα εχει κουτσομούρα πάνω,5-6 χρόνια και δουλεύει καλά,βεβαια έχω τα μισά χλμ απτον τζωρτζ.
    Ναι, σιγά μην δεν σου επιστρέψω..

    Ναι, Άκη. Η κουτσομουρα, η ακραποβιτς, κλπ είναι καλές και ακριβές αφτερμαρκετ. Η διαφορά τιμής τους δεν ξέρω αν έχει να κάνει μόνο με το υλικό ή και με το πόσο μελετημενες είναι.

    Για το τενερε υπάρχουν δεκάδες αφτερμαρκετ.
    Από 150 μέχρι σχεδόν 1000ρικο.

    Δεν μπορώ να πω ότι με μια φτηνή σίγουρα δεν θα δουλεύει καλά ούτε όμως το αντίθετο.

    Να κάνει ομως κάτι γρήγορα, γιατί έρχονται βόλτες και δεν θα μου βελαξει ξανά την ανάρτηση...

  4. #889
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Εχει αποδειχτεί ,κ σε δυναμόμετρο κ στην πράξη ,ότι με 2πλά τελικά ,δουλεύει κ αποδίδει καλύτερα ο Μιναρέλλης.

    Αν μελετηθεί σωστά (τεχνικά-κατασκευαστικά-μηχανολογικά) η εφαρμογή μιας μονής ,πιθανότατα θα δουλέψει εξίσου σωστά.
    αλλά
    1) Ο θόρυβος θα είναι πολύς (κ δεν γουστάρω πλέον θόρυβο γέρος άνθρωπας)
    2) Ποιός θα κάνει την μελέτη...???
    3) Πόσο θα κοστίσει η διάγνωση-επαλήθευση-πιθανές διορθώσεις ,σωστής λειτουργίας ;

    Αν μπεί η "όποια να'ναι" ,θα'ναι θέμα τύχης. (κι αν σου κάτσει???)

    Οι Ελληνικές ,κάνουν σαν τενεκέδες σε ανεμοστΡόβιλα.

    Οι μελετημένες after ,είναι ακριβές.

    Οι μαμά ,είναι οι ΜΑΜΑ.

    Διαλέγει ο καθείς ,κ πορεύεται ανάλογα.



    EDIT ΥΓ : Ο Λάμδας "δουλεύει" μέχρι το 35-40% (βαριά) του γκαζιού ,κ η δουλειά του είναι να φτωχαίνει τον Μίγμα ,ώστε το μπουρδμηχανάκι να περνάει προδιαγραφές ρύπων.
    Απο και κ πάνω ,κ μέχρι τα ψηλά κ τα κόκκινα αλώνια ,είναι σαν να μην υπάρχει ,δεν τον βλέπει καν η ECU ,τον έχει χ$σμ$νο.
    Οτι μπορεί θα κάνει ,αλλά μονάχη της.
    Τελευταία τροποποίηση από el-Gatto; 15/11/2016 στις 20:53.
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  5. #890
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    δεν ειμαι κανενας γνωστης του θεματος,την αποψη μου λεω παντα..
    σημειωση:στο φεηζερ εβαλα μια gpr με 200+ευρω,δεν εβαλα τιποτα φοβερο και τρομερο.
    ανεφερα την κουτσομουρα που εχει το στρωμα μου πανω,γιατι σαν υλικα κατασκευης ειναι ιδια,θελω να πω πως στον χρονο το τελικο θα αντεξει.
    για το πως θα δουλευει ο κινητηρας απο αποδοση και αξιοπιστια κλπ αν και η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν θα υπαρχουν μεγαλες διαφορες,αυτα που λεει ο γατος τα σεβομαι γιατι το εχει ψαξει το θεμα και το εχω διαβασει.
    ευκαιρια να δοκιμασει να μαθουν και οι υπολοιποι τι γινεται με μονο τελικο!
    υγ.δεν τραβηξε κανεις φωτογραφια πως ηταν πανω στο drz;;;
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  6. #891
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Εχουν βάλει αρκετοί μονό τελικό.
    Το'χουν αναφέρει κι εδώ.
    Σαφώς κ θα δουλέψει.
    Εμένα δεν μ'αρέσει όπως δουλεύει.
    Εξήγησα πιό πάνω την άποψή μου περί των αρνητικών ή των δυσκολιών σωστής εφαρμογής του μονού.

    Οπως επίσης ανέφερα κ τα θετικά του (μείωση αναρτώμενου πίσω βάρους κ χώρος για εργαλειοθήκη)
    Μάστορα άσε κάτω τη σέλα, θα τ'αλλάξω μόνος μου τα λάδια!
    " the PouroDuro team "

  7. #892
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karavidas Προβολή μηνύματος
    Κοιτα και delkevic εχω παρει πολλες φορες για διαφορα μηχανακια...
    http://www.ebay.co.uk/itm/OVAL-STUBB...IAAOSwgmJXx1~A
    Συνημμένο 374007
    οι delkevic ειναι πολυ καλες και ποιοτικες εξατμισεις,σχεδον αγνωστες στην ελλαδα,τα τελευταια χρονια,στο εξωτερικο τυνχανουν μεγαλης αποδοχης και γι αυτο εχουν αρχισει
    και ακριβενουν επικινδυνα.

  8. #893
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.099
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από christof40 Προβολή μηνύματος
    οι delkevic ειναι πολυ καλες και ποιοτικες εξατμισεις,σχεδον αγνωστες στην ελλαδα,τα τελευταια χρονια,στο εξωτερικο τυνχανουν μεγαλης αποδοχης και γι αυτο εχουν αρχισει
    και ακριβενουν επικινδυνα.
    Τέτοιες του πρότεινα κι εγώ πριν μερικές μέρες, εφόσον ψάχνει κάτι συμπαθητικό και φθηνό. Έχω αγοράσει 2 και ήταν πολύ καλές για την τιμή. Απλά οι κοντές τους είναι πολύ θορυβώδεις.
    Life begins at 45°.

  9. #894
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Update
    Επισκευάσαμε την ίδια αλλάζοντας τα εσωψυχά της,και από κάτω στην μεριά που σάπισε βάλαμε ανοξείδωτο
    για να μην έχουμε ξανά τρύπα από σκουριά,η οποία προκλήθηκε από υγρασίες που συγκρατούσε το τελικό στο κάτω μέρος του.
    Κόστος 30,και ο εξατμισάς μου είπε ότι 2 χρόνια θα βγάλει άνετα,ίσως και παραπάνω.

    Ξέχασα,αν στο διάστημα των 2 χρόνων χαλάσει,την ξαναφτιάχνει χωρίς κόστος.
    Τελευταία τροποποίηση από taisteal; 24/11/2016 στις 15:36.

  10. #895
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Update
    Επισκευάσαμε την ίδια αλλάζοντας τα εσωψυχά της,και από κάτω στην μεριά που σάπισε βάλαμε ανοξείδωτο
    για να μην έχουμε ξανά τρύπα από σκουριά,η οποία προκλήθηκε από υγρασίες που συγκρατούσε το τελικό στο κάτω μέρος του.
    Κόστος 30,και ο εξατμισάς μου είπε ότι 2 χρόνια θα βγάλει άνετα,ίσως και παραπάνω.

    Ξέχασα,αν στο διάστημα των 2 χρόνων χαλάσει,την ξαναφτιάχνει χωρίς κόστος.
    Κάτσε ρε φηλαι,κι εμάς τι μας βάζεις και "τσακωνομαστε" εδώ πέρα;;
    Αφου πήρες το οκ απτον μάστορη,εισαι κομπλε..
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  11. #896
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της taisteal
    Εγγραφή
    15/05/2011
    Μηνύματα
    4.854
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akis_trevor Προβολή μηνύματος
    Κάτσε ρε φηλαι,κι εμάς τι μας βάζεις και "τσακωνομαστε" εδώ πέρα;;
    Αφου πήρες το οκ απτον μάστορη,εισαι κομπλε..
    Κάποιος που μπορεί να έχει το ίδιο πρόβλημα,θα μπεί να διαβάσει όλες τις προτάσεις και να πράξει
    ανάλογα,ή να ρωτήσει και να του πω λεπτομέρειες για την εξάτμιση
    Btw,ευχαριστώ πολύ όσους ασχολήθηκαν


  12. #897
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Update
    Επισκευάσαμε την ίδια αλλάζοντας τα εσωψυχά της,και από κάτω στην μεριά που σάπισε βάλαμε ανοξείδωτο
    για να μην έχουμε ξανά τρύπα από σκουριά,η οποία προκλήθηκε από υγρασίες που συγκρατούσε το τελικό στο κάτω μέρος του.
    Κόστος 30,και ο εξατμισάς μου είπε ότι 2 χρόνια θα βγάλει άνετα,ίσως και παραπάνω.

    Ξέχασα,αν στο διάστημα των 2 χρόνων χαλάσει,την ξαναφτιάχνει χωρίς κόστος.
    Ωραιος!

    George καμία φώτο έχεις;

  13. #898
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από taisteal Προβολή μηνύματος
    Κάποιος που μπορεί να έχει το ίδιο πρόβλημα,θα μπεί να διαβάσει όλες τις προτάσεις και να πράξει
    ανάλογα,ή να ρωτήσει και να του πω λεπτομέρειες για την εξάτμιση
    Btw,ευχαριστώ πολύ όσους ασχολήθηκαν

    Πλάκα κάνω,γιαυτο και το εμοτικον.
    Καλά έκανες.
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  14. #899
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    16/03/2017
    Μηνύματα
    2
    Παιδιά είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα κόλλησα όμως τον καθρέφτη με σιλικόνη στη πίσω ακρη του Φαναρίου . Το δένω όπως ήταν όλα καλά και ξαφνικά στις 3-5 χιλ στροφές μου κάνει έναν εκοφαντικο θοριβο σαν δυνατό τρίξιμο από μπροστά έχει ιδέα κανείς τι μπορεί να είναι;

  15. #900
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Έχεις βάλει τους αποστάτες λάθος?

    Έχεις κάνει κάποιο άλλο λάθος και ακουμπάει το φανάρι στη μάσκα? (κοίτα από μπροστά στο κάτω μέρος)

    Έσφιξες πολύ τις βίδες και έσπασες τις βάσεις τη μάσκας?

    Πιθανότερο θεωρώ να έχεις βάλει λάθος τους κυλινδρικούς αποστάτες.
    Sent from me using a computer.

Παρόμοια θέματα

  1. βοηθεια για ΧΤ 660
    από kawasaki ZX-12 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο μήνυμα: 20/07/2005, 10:01
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 01/07/2005, 15:16
  3. περί βελτιώσεων ο λόγος - ΧΤ 660
    από gspir στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 06/11/2004, 12:45
  4. Χτ 660
    από dep στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2004, 12:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF