Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: Ξηροβούνι(1502m)-Κερασοβούνι(1708m) 27-3-2021

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031

    Ξηροβούνι(1502m)-Κερασοβούνι(1708m) 27-3-2021

    Τελευταία εξόρμηση για αυτόν τον μήνα στην Ορεινή Ναυπακτία με μεγάλες δόσεις περιπέτειας και αδρεναλίνης που τα χειμερινά βουνά προσφέρουν με τον δικό τους μοναδικό τρόπο.Για ακόμη μια φορά ξεπέρασα τον εαυτό μου.Άλλωστε είναι γνωστό το γνωμικό περί ορίων και μετατόπισης αυτών παραπέρα όταν τα πλησιάσεις αρκετά.

    Χαζεύοντας τους χάρτες μεσοβδόμαδα είχα ήδη χαράξει την πορεία μου.Κοίταγα τους προορισμούς και τις διαδρομές και ένιωθα οτι μια αόρατη δύναμη με ωθούσε να σηκωθώ επιτόπου και να καβαλήσω για να φτάσω σε αυτούς.Σαν να ήταν μαγνήτες και εγώ ένα άβουλο κομμάτι μετάλλου ανήμπορο να αρνηθεί.Και γιατί να αρνηθεί θα μου πείτε...

    Ο πρώτος μου στόχος ήταν το όρος Ξηροβούνι κοντά στο χωριό Περιβόλια.Το προσέγγισα απο παλιά εθνική μέχρι τη Ναύπακτο και ανάβαση προς την ορεινή Ναυπακτία απο την Κάτω Δάφνη.Πριν κάμποσο καιρό σας είχα υποσχεθεί οτι θα βιντεοσκοπήσω την εναλλακτική σφιχτή διαδρομή απο Δεσφίνα προς Ιτέα.Πολύ ωραία διαδρομή αλλά μόνο για να χαζεύεις το τοπίο.Για πιο γρηγορες καταστάσεις φυσικά ενδείκνυται η γρήγορη.






    Το απέραντο γαλάζιο του Κορινθιακού.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	εναλλακτική κατάβαση Δεσφίνας.jpg 
Προβολές:	117 
Μέγεθος:	69,0 KB 
ID:	426852
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Απο το Ανθόφυτο της ορεινής Ναυπακτίας έφτασα στη βάση του όρους Ξηροβούνι μέσω μιας πολύ ωραίας διαδρομής


    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Το Ξηροβούνι έχει ύψος 1502m και είναι ένα βουνό χωρίς μονοπάτι και χωρίς ορειβατικό ενδιαφέρον.Αξίζει όμως διαδρομή που ανεβαίνει μέχρι την κορυφή του στην οποία υπάρχουν κεραίες.





    Στον απέναντι ορεινό όγκο υπάρχει και ένα εκκλησάκι στην κορυφή.Είναι η συνέχεια του Ξηροβουνίου


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ξηροβουνι.jpg 
Προβολές:	117 
Μέγεθος:	90,2 KB 
ID:	426853


    Κορυφή Ξηροβουνίου 1502m


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	117 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	426854


    Στο βάθος τα Βαρδούσια και η Γκιώνα.Φαίνονται και τα 2 γιατί η θέση βρίσκεται διαγώνια προς αυτά τα βουνά.Λίγο βορειότερα τα Βαρδούσια σκεπάζουν τη Γκιώνα.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	116 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	426855


    Απέναντι ο ορεινός όγκος μου φαίνεται λίγο ψηλότερος και θα στοιχημάτιζα λεφτά σε αυτό.Ρε λες να είναι εκεί η ψηλότερη κορυφή?Τελικά 2 χάρτες με ακριβείς συντεταγμένες με διαψεύδουν πανηγυρικά βγάζοντας την απέναντι κορυφή 40 μέτρα χαμηλότερη.Θα τα έχανα τα λεφτά μου απο ότι φαίνεται.Διάολε όμως δείχνει ψηλότερος αυτός ο όγκος.Αυτά που δείχνουν προφανή στο ανθρώπινο μάτι τελικά δεν είναι.Καλά έλεγα κάποτε ότι στο βουνό τα πάντα μοιάζουν ψεύτικα...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	117 
Μέγεθος:	95,6 KB 
ID:	426856


    Χαμηλά ο Κορινθιακός.Αεροπλανικές εικόνες.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4.jpg 
Προβολές:	116 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	426857



    Μπροστά μου ο ορεινός όγκος ''Μακρυνόρος'' που είναι κομμάτι του όρους Τσακαλάκι (με ψηλότερη κορυφή στα αριστερά)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	117 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	426858



    Στο βάθος διακρίνεται ένα κομμάτι της Τριχωνίδας


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	117 
Μέγεθος:	70,8 KB 
ID:	426859
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Επιστροφή στον κεντρικό δρόμο και συνέχεια προς την Ελευθεριανή.Στην είσοδο του χωριού υπάρχει ένας φανταστικός καταρράκτης βγαλμένος απο παραμύθι


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	117 
Μέγεθος:	107,5 KB 
ID:	426860


    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Απο την Ελευθεριανή ξεκίνησε μια πραγματική περιπέτεια που θα θυμάμαι για όλη μου τη ζωή.Έχω κάνει πολλά όμως αυτό δεν έχει προηγούμενο.Είχα δει έναν δρόμο που πάει πάνω απο το βουνό και βγαίνει στον Πόδο.Φυσικά τα 2 χωριά ενώνονται απο βατή διαδρομή που πλέον σε ένα κομμάτι της έχει ασφαλτοστρωθεί.Εγώ επέλεξα να κάνω το δύσκολο,που βέβαια δεν το περίμενα να είναι και τόσο αλλά προέκυψε στην πορεία και λόγω συνθηκών.

    Πρώτο κομμάτι σε σπαστήρι με πολλά κατεστραμμένα σημεία,μου δείχνει τι θα επακολουθήσει.Κερασάκι στην τούρτα βέβαια όταν ξεκινάω και κατεβαίνω σε χιονισμένες κατηφόρες.






    Δρόμος παρατημένος για πολλά χρόνια


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	δυσκολο πέρασμα 1.jpg 
Προβολές:	116 
Μέγεθος:	106,6 KB 
ID:	426861


    Εδώ περνάει ίσα ίσα και σε λίγο καιρό ίσως καθόλου


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	δυσκολο πέρασμα 2.jpg 
Προβολές:	114 
Μέγεθος:	106,3 KB 
ID:	426862



    Η διαδρομή απλά εκπληκτική παρά τις δυσκολίες


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Ελευθεριανή-Πόδος.jpg 
Προβολές:	115 
Μέγεθος:	102,8 KB 
ID:	426863



    Μέχρι και κατολισθήσεις πέτυχα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Κατολίσθηση.jpg 
Προβολές:	115 
Μέγεθος:	106,0 KB 
ID:	426864



    Σε κάποιο σημείο που ξεκινά και κατηφορίζει πλέον κατεβαίνω να δω αν το χιόνι είναι τουλάχιστον μαλακό και πρέπει να πάρω μια απόφαση.Αν κατέβω και κάπου πιο κάτω έχει πέσει τελείως ο δρόμος η κατάσταση θα είναι πολύ δύσκολη για να επιστρέψω απο εδώ πάλι.Οχι ακατόρθωτη αλλά σίγουρα δε θα είναι παιχνίδι.Τελικά παίρνω την απόφαση να συνεχίσω και όπως πάει.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Ελευθεριανή-πόδος 1.jpg 
Προβολές:	114 
Μέγεθος:	101,6 KB 
ID:	426865
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Συνέχεια της διαδρομής με την επιλογή μου να κρίνεται εκ του αποτελέσματος λανθασμένη.Το χειρότερο σενάριο είχε ήδη παρουσιαστεί μπροστά μου






    Ενα δέντρο έχει κλείσει όλο το δρόμο.Καληνύχτα σας.Αυτό θα μπορούσε να είναι το τέλος της εξόρμησης.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	δεντρο.jpg 
Προβολές:	114 
Μέγεθος:	106,2 KB 
ID:	426866


    Τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα,για επιστροφή ούτε λόγος.Δεν περνάω με τίποτα.Βγάζω μπουφαν και πλησιάζω τον κορμό να δώ τι μπορώ να κάνω


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8.jpg 
Προβολές:	114 
Μέγεθος:	104,3 KB 
ID:	426867



    Σκέφτομαι οτι αριστερά υπάρχει ενα κενό.Αν δεν υπήρχαν τα κλαδιά του δέντρου,τα οποία δε σπάνε με το χέρι με τίποτα όντας γερά και μεγάλα,και αν δεν υπήρχε ένα μικρό έλατο απο την αριστερη πλευρά μετά το δέντρο,θεωρητικά θα μπορούσα να το περάσω απο κάτω.Λέω εγώ τώρα...

    Βγάζω τον σουγια μου και ξεκινάω και ''πληγώνω'' ένα κλαδί του δέντρου.Μετά απο λίγο μου έρχεται έμπνευση!!!!!Εχω πάντα μέσα στον κουβά ένα μικρό πολυεργαλείο με πένσα,σουγια,μυτες κατσαβιδιού,λίμα και ένα μικρό πριονάκι 4 δάχτυλα μηκος(πολύ μικρό αλλά απο το τίποτα...).Δώρο απο τον πατέρα μου!Που να ήξερε οτι μετά απο χρόνια τελικά θα παίξει σημαντικό ρόλο!!!

    Αμέσως το βγάζω απο τον κουβά του NC και ξεκινάω και πριονίζω το κλαδί το οποίο κόβω με χαρακτηριστική ευκολία για το μέγεθος του πριονιου.Απίστευτο λέω!!!Και συνεχίζω μέχρι να τα κόψω όλα αριστερά.Δώστε βάση στην προηγούμενη φωτό και δείτε τη συνέχεια!

    Κηπαιρικαί και χωματουργικαί εργασίαι Billy84.Επίσκεψη στο χώρο σας.Τιμές λογικές!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	9.jpg 
Προβολές:	112 
Μέγεθος:	105,4 KB 
ID:	426868



    Έφαγα 1.5 ώρα για να:
    - κόψω τα κλαδιά
    -να πριονίσω το μικρό έλατο απο την πίσω πλευρά
    -να πριονίσω το άλλο μεγάλο έλατο που βρισκόταν στα αριστερά αλλά τα κλαδιά του έφταναν μέχρι τον κορμό σχεδόν
    -να κουβαλήσω όλες τις μεγάλες πέτρες απο αριστερά και να καθαρίσω το μονοπάτι μου για να πατήσω με ασφάλεια.
    -να σκάψω με τα πόδια μου ένα λούκι ώστε να κατέβει το έδαφος όσο πιο χαμηλά γίνεται.


    Και τελικά το πέρασα.Αν και ο καθρέφτης μου έβρισκε και αναγκάστηκα να το ακουμπήσω μαλακά στο έδαφος


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kormos.jpg 
Προβολές:	111 
Μέγεθος:	108,9 KB 
ID:	426869



    Έχοντας περάσει απο την άλλη πλευρά



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	μετά το δεντρο.jpg 
Προβολές:	110 
Μέγεθος:	106,0 KB 
ID:	426870
    Τελευταία τροποποίηση από billy84; 01/04/2021 στις 12:20.
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Το πέρασμα και η διαδρομή μέχρι τον Πόδο ο οποίος απείχε μόλις 5 λεπτά.Πραγματικά θα ήταν πολύ κρίμα να κολλήσω εδώ μετά απο 45 λεπτά σχεδόν δύσβατης διαδρομής με χιόνια.Παρολαυτά αναγνωρίζω τη λανθασμένη απόφασή μου,ανεξάρτητα απο το αν τελικά τα κατάφερα.






    Άφιξη στον Πόδο μετά απο αυτήν την τεράστια περιπέτεια.Ένιωθα όμως κουρασμένος γιατί είχα καταναλώσει μεγάλη ενέργεια τόσο στη διαδρομή όσο και στην προσπάθεια να περάσω τον κορμό.Είχα σκοπό να ανέβω στον Αρδίνη,ένα βουνό εκεί κοντά αλλά όχι εύκολο.Τελικά πήρα την απόφαση να συνεχίσω την εξόρμηση βόρεια και να οδηγήσω περισσότερο.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Πόδος.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	105,0 KB 
ID:	426871
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Απο τον Πόδο συνέχισα προς Αμπελακιώτισσα απο βατή πλέον διαδρομή και έκανα μια στάση σε ένα φανταστικό σημείο αναψυχής,στον ποταμό Κότσαλο,έναν παραπόταμο του Εύηνου






    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Πόδος-Κότσαλος.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	103,6 KB 
ID:	426872


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	11.jpg 
Προβολές:	108 
Μέγεθος:	105,2 KB 
ID:	426873



    Το σημείο είναι απίστευτο.Οι εικόνες μιλούν απο μόνες τους



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	10.jpg 
Προβολές:	108 
Μέγεθος:	109,8 KB 
ID:	426874



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12.jpg 
Προβολές:	107 
Μέγεθος:	109,8 KB 
ID:	426875
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Απο Αμπελακιώτισσα συνέχισα για τη λίμνη του Εύηνου και έφτασα στα Κρυονέρια.Λίγο μετά στην κατέυθυνση προς Ναύπακτο αποφάσισα να ανέβω σε ένα βουνό εκεί κοντά στο οποίο υπήρχε χωματόδρομος ο οποίος φτάνει κοντά στην κορυφή.Βέβαια οι συνθήκες της περιοχής μου είχαν δείξει με τρόπο οτι δεν υπάρχει τίποτα εύκολο το χειμώνα στα βουνά.Και μου το έδειξαν ακόμα μια φορά αφού προσπάθησα να προσεγγίσω αυτό το βουνό απο βόρεια και δεν τα κατάφερα λόγω χιονιού.Το βουνό είναι το Κερασοβούνι με ύψος 1708m.Ο δρόμος δεν έβγαινε γιατί το είχε στρώσει αρκετούς πόντους και συνέχισα για Ελατόβρυση ώστε να το προσεγγίσω απο άλλη βατή πλευρά(υποτίθεται).

    Στο τέλος του 1ου βίντεο σταματάω γιατί το χιόνι είναι αρκετό παρόλο που δε φαίνεται στην κάμερα.





    Στην ευθεία ή στην κατηφόρα καλά είναι.Στην ανηφόρα ξεκινάνε τα ζόρια.Αναλόγως πάντα και την ποσότητα γιατί και στην ευθεία αν έχει ρίξει μπόλικο δεν περνάς.Δοκιμασμένο



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	κρυονέρια-Ελατόβρυση 1.jpg 
Προβολές:	107 
Μέγεθος:	103,3 KB 
ID:	426876
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Συνέχεια μέχρι την Ελατόβρυση.Πολύ ωραία και βατή διαδρομή



    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    Μετά το Γρηγόριο ένας δύσβατος χωματόδρομος με οδήγησε στην καρδιά του Κερασοβουνίου.





    Απίστευτα δάση.Λάσπες παντού και απο ένα σημείο και μετά αρκετό χιόνι.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	kerasobouni.jpg 
Προβολές:	111 
Μέγεθος:	107,9 KB 
ID:	426877



    Κάπου εδώ σταματάω γιατί το χιόνι είναι αρκετό σε μεγάλη κλίση και μάλλον γνωρίζω την κατάληξη αν προσπαθήσω να περάσω.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	13.jpg 
Προβολές:	107 
Μέγεθος:	103,7 KB 
ID:	426878



    Συνεχίζω με τα πόδια τελικά.Εφόσον το πήρα απόφαση η κορυφή πρέπει να κατακτηθεί.Δεν έχω πολύ χρόνο και απέχω 3km απο τον στόχο.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	14.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	105,6 KB 
ID:	426879



    Ανεβαίνοντας θαυμάζω για ακόμη μια φορά το πανέμορφο δάσος του βουνού



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	16.jpg 
Προβολές:	111 
Μέγεθος:	110,9 KB 
ID:	426880



    Και την απίστευτη θέα στα Βαρδούσια.Απο όπου και αν τα κοιτάξεις είναι πανέμορφα.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	15.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	98,8 KB 
ID:	426881



    Και καινούργιο τακούνι να είχα δε νομίζω να κατάφερνα να περάσω απο εδώ,Το εντυπωσιακό είναι οτι το χιόνι είναι χειρότερο απο τις λάσπες.



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	17.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	105,1 KB 
ID:	426882



    Κάποια στιγμή βγαίνω στα υποαλπικά κομμάτια



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	18.jpg 
Προβολές:	109 
Μέγεθος:	101,9 KB 
ID:	426883


    Σιγά σιγά πετυχαίνω αρκετό χιόνι και σε συνδυασμό με τον ουρανό μου χαρίζει ασύλληπτες εικόνες


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	19.jpg 
Προβολές:	108 
Μέγεθος:	100,1 KB 
ID:	426884



    Απέναντι τα Βαρδούσια σταθερά με τον ουρανό σαν σε πίνακα ζωγραφικής


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	20.jpg 
Προβολές:	108 
Μέγεθος:	102,2 KB 
ID:	426885
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της billy84
    Εγγραφή
    28/05/2017
    Μηνύματα
    4.031
    1η επαφή με την κορυφή.Και εδώ κεραίες...


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	21.jpg 
Προβολές:	102 
Μέγεθος:	102,0 KB 
ID:	426886



    Αυτό το σημείο μου θυμίζει κοκκάλια και καραφλά Καλαβρύτων.Απο εκείνη την πλευρά θα ερχόμουν αν δε με σταμάταγε το χιόνι(απο τα Κρυονέρια).Σίγουρα θα επιστρέψω κάποια στιγμή μόλις λιώσουν τα χιόνια.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	23.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	101,8 KB 
ID:	426887


    Συνεχίζοντας


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	22.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	103,2 KB 
ID:	426888



    Εικόνες που μπορεί να δεί κάποιος μόνο εδώ πάνω δυστυχώς(ή ευτυχώς)


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	24.jpg 
Προβολές:	104 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	426889



    λίγα μέτρα απομένουν για την κορυφή



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	25.JPG 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	99,1 KB 
ID:	426890



    Σε αυτό το κτίσμα είναι το ψηλότερο σημείο του βουνού στα 1708m



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	26.JPG 
Προβολές:	103 
Μέγεθος:	78,2 KB 
ID:	426891



    Aπολαύστε



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	27.jpg 
Προβολές:	105 
Μέγεθος:	65,3 KB 
ID:	426892











    Έτσι λοιπόν ακόμη μια πραγματικά περιπετειώδης εξόρμηση τελείωσε με επιτυχία.Και επιτυχία σημαίνει να γυρνάς όρθιος στο σπίτι σου,τίποτα άλλο δεν έχει σημασία.Το να υπερβείς τις δυσκολίες που προκύπτουν είναι το λιγότερο.

    Το σίγουρο είναι οτι τέτοιου τύπου εξορμήσεις μένουν για πάντα χαραγμένες στη μνήμη και τις θυμάται κανείς με πολύ διαφορετικό τρόπο απο τις κανονικές απλές βόλτες.


    Πάντα όρθιοι!
    Οι δυσκολίες συχνά προετοιμάζουν ένα συνηθισμένο άτομο για ένα ξεχωριστό πεπρωμένο. https://www.youtube.com/watch?v=kZmuVMXEZdE

  13. #13
    Φοβερό!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.022
    Τι περιπέτεια
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #15
    Stockholmare Το avatar του/της Vstrommer71
    Εγγραφή
    29/01/2006
    Μηνύματα
    4.304
    Με αυτά που γράφεις και προκαλείς το δημόσιο αίσθημα,πέρνα από τον Χαρδαλιά να πληρώσεις 3000 ευρώ σε πρόστιμα
    Συν ότι διατρέχεις τον κίνδυνο να προξενήσεις το ενδιαφέρον και να πετύχεις κανένα Μωυσή παρέα με την υπέρκομψη σε καμμιά πλαγιά.
    Sju sjösjuka sjömän sköttes av sjuttiosju sköna sjuksköterskor på det sjunkande skeppet Shanghai

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. 01. Moto GP Κατάρ - 28/03/2021 COSMOTEsport: 26-27-28 Μαρτίου
    από GIOTIS750 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 170
    Τελευταίο μήνυμα: 02/04/2021, 01:23
  2. Αετόπετρα (1624m)-Καταφύγιο Οξυάς 27-2-2021
    από billy84 στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2021, 14:27
  3. Σαββατοκύριακο 26 & 27 - 6
    από Capo_Di_Capi στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 12:32
  4. βράδυ Πέμπτης 27/5 στο Ονομα του Ροδου
    από monstermind στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2004, 16:17
  5. Φωτογραφίες από το διήμερο 27-28.3.2004 στην Ορεινή Ναυπακτία
    από Adventure-R στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 20/04/2004, 09:31

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF