Σελίδα 118 από 120 ΠρώτοΠρώτο ... 1868108113114115116117118119120 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1.756 έως 1.770 από 1798

Θέμα: HABEMUS PAPA(RIA)M 666 ΙΙI

  1. #1756
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GFawkes Προβολή μηνύματος
    ενδιαφερον παρουσιαζει η αποψη μεσα στο βιβλιο οτι οι εκπροσωποι της Σχολης του Σικαγο περισσοτερο απεχθανονταν της κευνσιανες οικονομικες πολιτικες, παρα τις καθαρως σοσιαλιστικες/κομμουνιστικες
    Οποία έκπληξις!!!






    =====

    Το δυστύχημα όμως φίλε είναι οτι ο περισσότερος κόσμος κάνει ακόμα τεμενάδες προς την νέα αυτή θρησκεία - ΟΚ, τι νέα, παμπάλαια θεότητα ο Μαμμον - αλλά αν αυτό δεν αλλάξει (που δεν δείχνει καθόλου να έχει τέτοια διάθεση) τότε τα πράγματα θα εξελιχθούν από το ετσι-κι-ετσι στο κακό στο χειρότερο και βάλε. Τώρα είμαστε μόνο στην αρχή... Έχουμε δρόοοομο μπροστά μας.
    Τελευταία τροποποίηση από Δεινόσαυρος; 17/05/2017 στις 19:17.

  2. #1757
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Πολύ θα τόθελαν!
    Μάλλον όμως παράγωγο εθνικιστικής προπαγάνδας, που γενικά πασχίζει να πιαστεί από οτιδήποτε θεωρείται «Μέγα» στο παρελθόν «τους». Εδώ που τα λέμε, και κάποιοι γείτονές τους δεν πάν πίσω.

    Η ιδέα οτι οι Τουρκοι είναι Μογγόλοι, επειδή βγάζουν τα παιδιά τους Τζίγκιζ, Ατίλα και Αρσλάν είναι περίπου το ίδιο αστεία με την ιδέα οτι κάθε ιθαγενής Ινδιάνος του Αμαζωνίου είναι... Ισπανός, επειδή ονομάζεται Χοθέ, Χουάν, Χεσούς ή Φελίπε.

    Εξ άλλου, προ της σύγχρονης εθνικιστικής νόσου οι Τουρκοι ποτέ δεν θεώρησαν τον οίκο του Οσμαν «δικό τους».
    Τουρκοι η Τουρανοι -κομματι τους οι Σελτζουκοι- ειναι Μογγολικα φυλα ανθρωπολογικα. Τουρκοι λεγονται σημερα και αλλα φυλα που ουδεμια σχεση εχουν με τους Μογγολους αλλα κατα την διαρκεια των αιωνων εκτουρκιστηκαν ειτε δια της βιας,κυριως λόγω Ισλαμ ειτε με χρηματισμο.

  3. #1758
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAYMAN Προβολή μηνύματος
    Τουρκοι λεγονται σημερα και αλλα φυλα που ουδεμια σχεση εχουν με τους Μογγολους
    Σωστα!
    Γι αυτό εννέα στις δέκα περιπτώσεις είναι αδύνατο να ξεχωρίσεις Έλληνα από Τούρκο εμφανησιακά. Προχθές μίλαγα με μια καρυάτιδα, Τουρκάλα, πανέμορφη, πραγματικά εικόνα της άχρονης, κλασσικής νησιωτοπούλας καλονής. Από Σμύρνη. Τι να πεις;

    Για αυτό επίσης θεωρώ ψιλο-γελοίες τις όποιες αναφορές στους Τούρκους με ρατσιστικούς όρους - λές και μιλάμε για κάτι το τόοοσο πια διαφορετικό. Φυλετικά πρέπει να υπάρχει καμμιά 95% ομοιότητα, άσχετα με όποιες διαφορές προέρχονται από ιστορικές πολιτιστικές και θρησκευτικές αιτίες.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  4. #1759
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Προχθές μίλαγα με μια καρυάτιδα, πανέμορφη
    Κατάλαβες αμέσως ότι δεν ήταν Ελληνίδα δηλαδή.
    Life begins at 45°.

  5. #1760
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Δεν μπορώ να καταλάβω αν εκφράζεις επίτηδες κακία, ή απλά δεν είχες τύχη με γκόμενες! ΛΟΛ

    Φίλε μου αν δεν έχεις καταλάβει ακόμα τι καλονές κρύβει η Ελλάδα, μάλλον το δεύτερο...
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  6. #1761
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Σωστα!
    Γι αυτό εννέα στις δέκα περιπτώσεις είναι αδύνατο να ξεχωρίσεις Έλληνα από Τούρκο εμφανησιακά. Προχθές μίλαγα με μια καρυάτιδα, Τουρκάλα, πανέμορφη, πραγματικά εικόνα της άχρονης, κλασσικής νησιωτοπούλας καλονής. Από Σμύρνη. Τι να πεις;

    Για αυτό επίσης θεωρώ ψιλο-γελοίες τις όποιες αναφορές στους Τούρκους με ρατσιστικούς όρους - λές και μιλάμε για κάτι το τόοοσο πια διαφορετικό. Φυλετικά πρέπει να υπάρχει καμμιά 95% ομοιότητα, άσχετα με όποιες διαφορές προέρχονται από ιστορικές πολιτιστικές και θρησκευτικές αιτίες.
    το οτι οι Τουρκοι ελκουν καταγωγη απο την Μογγολια το θεωρεις ρατσιστικο δηλ ετσι; Μαθαινω οσο γερναω τελικα. Οσο για την διαφορετικοτητα ενα τοσο δα διαφορετικο το εχουν οπως και να το κανουμε.

  7. #1762
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Σωστα!
    Γι αυτό εννέα στις δέκα περιπτώσεις είναι αδύνατο να ξεχωρίσεις Έλληνα από Τούρκο εμφανησιακά.
    Επιβεβαιώνω...όποιος έχει πάει Τουρκία δεν μπορεί παρά να παραδεχτεί ότι οταν κυκλοφορεί στον δρόμο νοιώθει ότι δεν έχει φύγει από την Ελλάδα....

  8. #1763
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAYMAN Προβολή μηνύματος
    το οτι οι Τουρκοι ελκουν καταγωγη απο την Μογγολια το θεωρεις ρατσιστικο δηλ ετσι;
    Όχι βέβαια. Άσε που έχω ιδιαίτερη συμπάθεια στην γλυκύτατη φυκή των Μογγόλων. Από τους πιο αληθινά ευτυχισμένους ανθρώπους του πλανήτη. ΜΑΚΑΡΙ να είχαν το αίμα τους οι Τούρκοι, αλλά πού τέτοια τύχη.


    Το να χρησιμοποιείται όμως ο όρος εσφαλμένα και απαξιωτικά, φυσικά και το θεωρώ ρατσιστικό. Ας μην κάνουμε τους Κινέζους. Το «διαφορετικό» που αναφέρεις μάλλον σε θρησκευτικούς κλπ. λόγους οφείλεται, όχι σε εμφανησιακούς.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

  9. #1764
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Ας μην κάνουμε τους Κινέζους.
    Αυτό είναι ρατσιστικό!
    Life begins at 45°.

  10. #1765
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    Το να μιλάμε για φυλετική καθαρότητα, ειδικά στην ανατολική μεσόγειο, είναι από τα πιο ωραία ανέκδοτα...

    υ.γ. ένα πράγμα δεν μπορώ στους τούρκους... την γλώσσα τους, την θεωρώ την πιο κακοήχη και γ.τ.π.κ. στον κόσμο

  11. #1766
    Ampari power Το avatar του/της Eversman
    Εγγραφή
    29/05/2014
    Μηνύματα
    1.536
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Όχι βέβαια. Άσε που έχω ιδιαίτερη συμπάθεια στην γλυκύτατη φυκή των Μογγόλων. Από τους πιο αληθινά ευτυχισμένους ανθρώπους του πλανήτη. ΜΑΚΑΡΙ να είχαν το αίμα τους οι Τούρκοι, αλλά πού τέτοια τύχη.


    Το να χρησιμοποιείται όμως ο όρος εσφαλμένα και απαξιωτικά, φυσικά και το θεωρώ ρατσιστικό. Ας μην κάνουμε τους Κινέζους. Το «διαφορετικό» που αναφέρεις μάλλον σε θρησκευτικούς κλπ. λόγους οφείλεται, όχι σε εμφανησιακούς.
    Εσφαλμένα-απαξιωτικά-γελοία-ρατσιστικά τα σχόλια(έμμεσοι χαρακτηρισμοί) για ποιόν? Για σένα? Oι ίδιοι το λένε και το θεωρούν τιμή τους. Αυτό δεν καταλαβαίνεις, αλλά ποιός είμαι εγώ και ο καθένας, για να μπορέσουμε να σε κάνουμε να το καταλάβεις. Δέν μου ήρθε ουρανοκατέβατη η σκέψη, ούτε είναι δική μου θεωρία.

    Σταμάτα λοιπόν να μιλάς με Καρυάτιδες και να χαρακτηρίζεις/στιγματίζεις αδίκως πρόσωπα-εμένα στη συγκεκριμένη περίπτωση και κατέβα λίγο εκεί κάτω, νότια ή και ανατολικά για να μιλήσεις με τους ίδιους (Τούρκους-Κούρδους-Τουρκμένιους), να σταθείς δίπλα τους στα δύσκολα, να μπείς στα σπίτια τους, να μαζέψεις τα απομεινάρια τους και τότε και μόνο τότε, ίσως καταλάβεις.
    Μέχρι τότε ότι και να μου πείς και να γράψεις, είναι λόγια του αέρα που για μένα και για όσους έχουν βρεθεί εκεί, δεν έχουν καμία σημασία.
    I'm the footprint on the sand ....

    Winterhater.

  12. #1767
    Banned
    Εγγραφή
    06/03/2012
    Μηνύματα
    2.773
    Για οσους θεωρουν οτι μοιαζουμε με τους τουρκους,

    ας προχωρησουν λιγο πιο μεσα απο τα γιουσουρουμ της Σμυρνης και του Κας,
    προς ανατολια, Μπατμαν, Βαν, Ερζερουμ....και οχι στα παραλια που ειναι σαφως επηρεασμενα απο την Ελλάδα και την Δυση....

  13. #1768
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Ασε βρε Fawkes, οι περισσότεροι Τουρκοι που ξέρω απο Γκαζιαντέπ μέχρι Ντιγιαρμπακίρ προέρχονται, και πολλοι από αυτούς μοιάζουν σαφώς πιο Δυτικοί από εμάς. Πέρασαν από κει βλέπεις οι Σταυροφόροι. Το οτι κάποιοι φαίνονται και λίγο πιο Ασιάτες - ζώντας δίπλα στο Ιραν - ε, δεν είναι δα και θαύμα.

    Πέραν αυτού, καμμία διάθεση για αντιπαραθέσεις και νεύρα δεν έχω, όποιος νομίζει οτι αναφορές «στα Μόγγολα» είναι ένδειξη σεβασμού, συμπαράστασης και εκτίμισης, με γειά του με χαρά του. Την θέση μου πιστεύω οτι την έκανα αρκετά σαφή, χωρίς να θίξω κανέναν. Αν κάποιος παρεξηγήθηκε, σόρυ κιόλας, οπωσδήποτε δεν ήταν η πρόθεση μου.

    Γενικώς δεν χωνεύω Τουρκικη πολιτική, πολλές φορές έχω απορρήσει (έως αγανακτήσει) που παραβιάσεις, κλπ, δεν αντιμετωπίζονται πιο σθεναρά - όμως επ' ουδενί δεν μπορώ να θεωρήσω το θέμα «φυλετικό», την βρίσκω αστεία αυτήν αντίληψη. Καμιά φορά βλέπω τους Τούρκους πιο Έλληνες και απ' τους 'Ελλήνες. : lol:

    Αντιλαμβάνομαι, φυσικά, οτι πολλοί θα διαφωνίσουν. Δεν γίνεται να έχουμε όλοι τις ίδιες απόψεις. Νάσται καλα....

  14. #1769
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Δεινόσαυρος Προβολή μηνύματος
    Όχι βέβαια. Άσε που έχω ιδιαίτερη συμπάθεια στην γλυκύτατη φυκή των Μογγόλων. Από τους πιο αληθινά ευτυχισμένους ανθρώπους του πλανήτη. ΜΑΚΑΡΙ να είχαν το αίμα τους οι Τούρκοι, αλλά πού τέτοια τύχη.


    Το να χρησιμοποιείται όμως ο όρος εσφαλμένα και απαξιωτικά, φυσικά και το θεωρώ ρατσιστικό. Ας μην κάνουμε τους Κινέζους. Το «διαφορετικό» που αναφέρεις μάλλον σε θρησκευτικούς κλπ. λόγους οφείλεται, όχι σε εμφανησιακούς.
    Εχω περιοριστει στο να μην απαντω εδω μεσα σε πολλες προκλησεις.
    Εχω αποφασισει επισης να μην αφηνω την αριστερη και αοριστη μπουρδολογια να επιβαλλει αποψεις ανευ επιχειρηματων και διαστρεβλωμενων στοιχειων στον βωμο του ολα ειναι ιδια, ισοτιμα κτλ. Οχι το μαυρο ειναι μαυρο και οχι λευκο,το παραλογο δεν ειναι λογικο κτλ.
    Οι Τουρκοι -Τουρανοι λοιπον ειναι καθαρα Μογγολικο φυλο. Χαρακτηριστικο παραδειγμα σημερα οι Ουιγουροι,αυθεντικο τουρκικο φυλο. Οι Τουρκοι επισης ωφειλουν την υπαρξη τους σημερα στις προσμιξεις που συντελεσθηκαν κατα τα χρονια της Οθωμανικης αυτοκρατοριας. Περιπου 30 φυλες απαρτίζουν την σημερινη Τουρκια. Ασσυριοι Χετταιοι,Αζεριοι,Λαζοι,Κουρδοι,Τουρκμενοι,Ελληνες,Τσα μηδες,Περσες,Βουλγαροι και πολλοι αλλοι.
    Ανθρωπολιγικα τα χαρακτηριστικα τους ειναι γαμψη μυτη ματια χωρις επικανθο, μαυρη τριχοφυια πιγουνι,διαμορφωση εγκεφαλου,σωματοτυπος κ.α.
    Ολα αυτα ειναι ιστορικα και ανθρωπολογικα αποδεδειγμενα. Η βιβλιογραφια για οποιον ενδιαφερεται ειναι τεραστια και με τρανταχτες αποδειξεις και ευκολο να εχει προσβαση σε αυτη.
    Εχοντας ζησει τον λαο αυτον αρκετα θα ελεγα -2 αποστολες σε Κοσοβο και Αφγανισταν- 3-4 μεγαλες νατοικες ασκησεις και ειδικα σε μια ημουν κοινη ομαδα με 2 Τουρκους,2 Ιταλους,Αμερικανους κ.ο.κ. για μεγαλο χρονικο διαστημα, ειμαι σε θεση να εχω αποψη εχοντας βεβαια διαβασει αρκετα για την ιστορια αυτου του λαου.
    Οσο για το οτι αν καποιος επισκευθει την Τουρκια στα παραλια και στην Κων/λη ναι θα νοιωσει οικεια ειναι αληθεια,λιγο του οτι η εικονα-η οποια αλλοιωνεται κατα τους θερινους μηνες απο τους δυτικους τουριστες- ,η ψευδαισθηση (δυτικοποιημενη κοινωνια),το συναισθημα κτλ σου αφηνουν την εντυπωση οτι ειμαστε ιδιοι.
    Το καλοκαιρι του 2009 που καταφερα να περασω στην γειτονα-πριν δεν μου επιτρεποταν και δεν ρισκαρα- οσο πιο βαθια πηγαινα προς Μπουρσα η προς τις επαρχιες της Μαυρης θαλασσας τοσο πιο εντονη ηταν η εικονα της Μογγολιας. Επιφυλασομαι για ανατολικοτερες και νοτιοτερες περιοχες οπου κυριαρχουν οι Κουρδοι τις οποιες δεν εχω επισκευθει.
    Το Μογγολος τωρα αν ειναι ρατσιστικο η οχι δεν με ενδιαφερει.Η αποψη μου στηριζεται καθαρα σε γεγοντα και ιστορια και οχι σε τουρκαλες Καρυατιδες -που πραγματικα υπαρχουν πανεμορφες γυναικες στην Τουρκια.
    Οσο για τους θρησκευτικους λογους εχω να πω οτι αντιπαθω το Ισλαμ και ειμαι απο τους χειροτερους χριστιανους.
    Συμπερασμα δικο σου. Καλη συνεχεια.

  15. #1770
    Περασμένα ξεχασμένα... Το avatar του/της Δεινόσαυρος
    Εγγραφή
    24/02/2015
    Μηνύματα
    761
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DAYMAN Προβολή μηνύματος
    Περιπου 30 φυλες απαρτίζουν την σημερινη Τουρκια. Ασσυριοι Χετταιοι,Αζεριοι,Λαζοι,Κουρδοι,Τουρκμενοι,Ελληνες,Τσα μηδες,Περσες,Βουλγαροι και πολλοι αλλοι.
    E, ναι, αυτό λέμε, ακριβώς το ίδιο με την Ελλάδα. Τώρα ΟΚ, μπορεί αυτοί να έχουν λίγο παραπάνω Αζέριους (λόγω τοποθεσίας), εμεις λίγο παραπάνω Ασσύριους (από τότε που ο ορισμός του Ελληνισμού έπεφτε μεταξυ Αντιοχειας και Αλεξανδρειας), σιγά μη τα χαλάσουμε σε ψιλολεπτομέρειες. Για πολλούς αιώνες πριν την άφιξη των Σελτζούκων, όλοι Ρωμιοί ήταν. Και αν πραγματικά διαβάζει κανείς βιβλία ιστορίας και ανθρωπολογίας εκτος Λιακόπουλου και ο,τι πουλούσε ο Άδωνις, θα το ξέρει αυτό.

    Ή ένστασή μου ήταν στον χαρακτηρισμό "Μογγόλων", που απλά δεν στέκει, παρα σε έναν ελάχιστο βαθμο. Είπαμε, κάτι σαν τους «Ισπανους» του Αμαζωνίου.

    Και στα βάθη της Κεντρικής Πελοπονήσου να πας, βρίσκεις ανθρώπους με κάτι ζυγωματικά ως το ταβάνι και σχιστά μάτια. Ε, και; Σημαίνει οτι η Τρίπολη ή η Δημητσάνα είναι Μογγολία; (αχ ωραία που θάταν). Όχι βέβαια! Οτι υπήρξε Τατάρικη επιροή; Ε, υπήρξε. Οι αναγνώστες βιβλίων ανθρωπολογίας θα ξέρουν οτι το ένα τέταρτο των Ευρωπαίων ανδρών κουβαλάν γονίδια του Τζιγκιζ. Σιγα τα αυγά. Μπας και είναι και η ΕΕ τώρα Μογγολία;

    Το Μογγολος τωρα αν ειναι ρατσιστικο η οχι δεν με ενδιαφερει.
    Προφανώς.

    Ίσως να κέρδιζες κάτι αν το εξέταζες λίγο περισσότερο στο φώς της πραγματικότητας, και όχι των εθνικιστικών μυθοπλασιών, είτε των δικών μας, είτε των απέναντι - η οποίες (ω του θαύματος!!!) είναι ακριβώς ίδιες και απαράλλακτες. Ουνα φατσα, ούνα φανάτσα.
    Θάρθουνε στιγμές δάκρυα γεμάτες
    Μόνος σου θα κλαίς,
    κλείσανε θα λες τις ζωής μου οι στράτες...

Παρόμοια θέματα

  1. HABEMUS PAPA(RIA)M 666 ΙΙ
    από Bowleno στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2188
    Τελευταίο μήνυμα: 21/11/2016, 10:30
  2. HABEMUS PAPA(RIA)M 666
    από kostas777 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2020
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2016, 10:13
  3. HABEMUS PAPA(RIA)M 5
    από sniper στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1994
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2016, 13:25
  4. HABEMUS PAPA(RIA)M 4
    από pipe_smoker στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1940
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2015, 16:06
  5. habemus Papa(dima)m!!!
    από DrBig στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 11/11/2011, 08:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF