Σελίδα 37 από 42 ΠρώτοΠρώτο ... 273233343536373839404142 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 541 έως 555 από 625

Θέμα: Βιβλιο-προτάσεις (προτάσεις από μέλη του φόρουμ)

  1. #541
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Είναι πολύ ενδιαφέρον που κάποιος σαν εσένα, που ζεις σε ανοικτό σχετικά περιβάλλον και με ελάχιστη μόλυνση
    απολαμβάνει τόσο ασφυκτικά περιβάλλοντα στην πεζογραφία.

    Διακρίνεις τι σε εξιτάρει περισσότερο; ο τρόπος γραφής ή το περιβάλλον που περιγράφει;

  2. #542
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Είναι πολύ ενδιαφέρον που κάποιος σαν εσένα, που ζεις σε ανοικτό σχετικά περιβάλλον και με ελάχιστη μόλυνση
    απολαμβάνει τόσο ασφυκτικά περιβάλλοντα στην πεζογραφία.

    Διακρίνεις τι σε εξιτάρει περισσότερο; ο τρόπος γραφής ή το περιβάλλον που περιγράφει;
    Μού αρέσει το στοιχείο του εγκλεισμού.Μου άρεσει καταστροφή του κόσμου είτε από φυσικά στοιχεία είτε απο ανθρώπινο χέρι.
    Η γραφή οποσδηποτε βοηθάει αλλά το περιβάλλον με εξιτάρει
    Τελευταία τροποποίηση από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ; 11/02/2021 στις 15:40.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  3. #543
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Και μια και το ανέφερα πάμε για την 5αδα καλύτερων βιβλίων που έχω διαβάσει.

    https://www.skroutz.gr/books/325777.Metro-2033.html
    Πάτερ, αν σε ενδιαφέρει το Metro 2033 έχει γίνει μεταφορά και σε βιντεοπαιχνίδι

  4. #544
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Παμ παρακατ εννοώ ότι θα ήθελα να μου πρότεινες κάποιο άλλο βιβλίο αλλά ντράπηκα να στο πω άμεσα
    η αλήθεια είναι
    -Posts 464 και 523 στο παρόν νήμα είχα προτείνει κάποια βιβλία, για ρίξε μια ματιά...

  5. #545
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Και μια και το ανέφερα πάμε για την 5αδα καλύτερων βιβλίων που έχω διαβάσει.

    https://www.skroutz.gr/books/325777.Metro-2033.html

    https://www.skroutz.gr/books/3368620...%BB%CF%8C.html

    https://www.skroutz.gr/books/2502246...%BC%CE%B1.html

    https://www.skroutz.gr/books/119641.Ubik.html

    https://www.skroutz.gr/books/2720679...%84%CE%B1.html

    Η πρώτη 3αδα δε μεταβάλλεται ποτέ.
    ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ θα προσπαθήσω να βρω κάποιο από την πρώτη 3αδα βιβλίων.
    Τα τελευταία 8 βιβλία που αγόρασα δεν μου άρεσε κανένα. Όλα λειτουργούσαν σαν " υπνωτικά " για τον υπνο. Μετά απο 15-20 σελίδες σε κοιμίζουν. Άρχισα να ξαναδιαβάζω τον "Μαυρο Πυργο" του Στίβεν Κινγκ από την συλλογή μου. Ε, λέω... 7 βιβλία είναι... Καλο καλοκαίρι θα τελειώσω.
    Αν κάποιος έχει διαβάσει κάποιο συγχρονο ( να είναι σε κυκλοφορία η έκδοση) ΚΑΛΟ ψυχολογικό θρίλερ ή τρόμου μυθιστόρημα παρακαλώ ας το προτείνει.

  6. #546
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Πάτερ, αν σε ενδιαφέρει το Metro 2033 έχει γίνει μεταφορά και σε βιντεοπαιχνίδι
    Ναι το ξέρω. Το είδαμε προχθές με τα παιδιά και τους άρεσε. Μάλλον είναι το επόμενο τους.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  7. #547
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AUFGEBRACHT Προβολή μηνύματος
    -Posts 464 και 523 στο παρόν νήμα είχα προτείνει κάποια βιβλία, για ρίξε μια ματιά...
    Απο τα 3 που είδα μου αρέσει το πρωτο "το αρχιπέλαγος " αλλά το κακό είναι ότι έχει λίγες σελίδες. Θα το καταπιώ
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #548
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ θα προσπαθήσω να βρω κάποιο από την πρώτη 3αδα βιβλίων.
    Τα τελευταία 8 βιβλία που αγόρασα δεν μου άρεσε κανένα. Όλα λειτουργούσαν σαν " υπνωτικά " για τον υπνο. Μετά απο 15-20 σελίδες σε κοιμίζουν. Άρχισα να ξαναδιαβάζω τον "Μαυρο Πυργο" του Στίβεν Κινγκ από την συλλογή μου. Ε, λέω... 7 βιβλία είναι... Καλο καλοκαίρι θα τελειώσω.
    Αν κάποιος έχει διαβάσει κάποιο συγχρονο ( να είναι σε κυκλοφορία η έκδοση) ΚΑΛΟ ψυχολογικό θρίλερ ή τρόμου μυθιστόρημα παρακαλώ ας το προτείνει.
    Παίζουμε στο ίδιο μήκος κύματος φίλε μου.

    Αν και έχω σταματήσει να διαβάζω στεφεν κινκ μου κεντρισες το ενδιαφέρον .Τι εννοείς 7 βιβλία είναι?

  9. #549
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Ναι το ξέρω. Το είδαμε προχθές με τα παιδιά και τους άρεσε. Μάλλον είναι το επόμενο τους.
    Metro 2033 - να το παίξετε αφού διαβάσετε το βιβλίο
    Metro Last Light - Η συνέχεια ναι μεν άνω του μετρίου λόγω ατμόσφαιρας αλλά , τίποτα ουσιώδες.

    και.....
    Metro Exodus - Η καταλυτική συνέχεια και το επικό τελείωμα του Μέτρο, εξαιρετικά γραφικά, δεμένη πλοκή, gameplay που σε κρατάει να θές να μην πας για ύπνο..Εξαιρετικό όσο και το αντίστοιχο βιβλίο, Μετρο 2035!
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  10. #550
    the Overlord Το avatar του/της karellen
    Super Moderator
    Εγγραφή
    27/07/2010
    Μηνύματα
    3.130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sebastian1980 Προβολή μηνύματος
    ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ θα προσπαθήσω να βρω κάποιο από την πρώτη 3αδα βιβλίων.
    Τα τελευταία 8 βιβλία που αγόρασα δεν μου άρεσε κανένα. Όλα λειτουργούσαν σαν " υπνωτικά " για τον υπνο. Μετά απο 15-20 σελίδες σε κοιμίζουν. Άρχισα να ξαναδιαβάζω τον "Μαυρο Πυργο" του Στίβεν Κινγκ από την συλλογή μου. Ε, λέω... 7 βιβλία είναι... Καλο καλοκαίρι θα τελειώσω.
    Αν κάποιος έχει διαβάσει κάποιο συγχρονο ( να είναι σε κυκλοφορία η έκδοση) ΚΑΛΟ ψυχολογικό θρίλερ ή τρόμου μυθιστόρημα παρακαλώ ας το προτείνει.
    Του Μαύρου Πύργου μόνο τα 3 πρώτα βιβλία μου άρεσαν,γλαφυρός γνήσιος King από τα παλιά,σε ταξίδευαν όντως,τα υπόλοιπα 4 μια φλυαρία.

    Για ΚΑΛΟ ψυχολογικό θρίλερ που ζητάς δοκίμασε την διλογία του Scott Sigler 'Ιός' και 'Πανδημία'.
    Άπαιχτο μυθιστόρημα συνδυάζει την επιστημονική φαντασία με τον τρόμο .Ο τύπος είναι τόσο παραστατικός που το κάθε κεφάλαιο του βιβλίου είναι και μια ανατροπή!
    Αν και έχω διαβάσει εκατοντάδες τέτοιου είδους αυτό με εξέπληξε ευχάριστα.
    https://www.public.gr/product/ios/prod491706/

    Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμη καινούρια στην αγορά,αλλοιώς μεταχειρισμένο από καμμιά ομάδα βιβλίων στο fb.

  11. #551
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από karellen Προβολή μηνύματος
    Του Μαύρου Πύργου μόνο τα 3 πρώτα βιβλία μου άρεσαν,γλαφυρός γνήσιος King από τα παλιά,σε ταξίδευαν όντως,τα υπόλοιπα 4 μια φλυαρία.

    Για ΚΑΛΟ ψυχολογικό θρίλερ που ζητάς δοκίμασε την διλογία του Scott Sigler 'Ιός' και 'Πανδημία'.
    Άπαιχτο μυθιστόρημα συνδυάζει την επιστημονική φαντασία με τον τρόμο .Ο τύπος είναι τόσο παραστατικός που το κάθε κεφάλαιο του βιβλίου είναι και μια ανατροπή!
    Αν και έχω διαβάσει εκατοντάδες τέτοιου είδους αυτό με εξέπληξε ευχάριστα.
    https://www.public.gr/product/ios/prod491706/

    Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμη καινούρια στην αγορά,αλλοιώς μεταχειρισμένο από καμμιά ομάδα βιβλίων στο fb.
    Παρα πολυ καλη πλοκή. Απο αυτές που μου αρέσουν. Και σχεδόν 500 σελίδες. Βρίσκω τον "ιο" δε βρίσκω την "πανδημια".Θα ψαξω περισσότερο και αν βρω και το δεύτερο τον άλλο μήνα θα ξεκινήσω τον ιο...
    καθε μερα ...νεα μερα.

  12. #552
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Απο τα 3 που είδα μου αρέσει το πρωτο "το αρχιπέλαγος " αλλά το κακό είναι ότι έχει λίγες σελίδες. Θα το καταπιώ

    Θες κάτι σε γκουμούτσα και απ' ότι είδα σ' αρέσουν καταστροφές... Χμμμμ, κάτι τέτοιο δηλαδή;

    https://www.politeianet.gr/books/978...-sminos-182564

  13. #553
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    12/08/2018
    Μηνύματα
    479
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Παίζουμε στο ίδιο μήκος κύματος φίλε μου.

    Αν και έχω σταματήσει να διαβάζω στεφεν κινκ μου κεντρισες το ενδιαφέρον .Τι εννοείς 7 βιβλία είναι?
    Ναι, 7 βιβλία είναι.
    Όπως είπε σωστά και ο karellen τα πρωτα 3-4 αξίζουν πραγματικα , ενώ το τελευταίο που είναι και το τέλος της ιστορίας είναι το χειρότερο για μένα.
    Με την πρώτη ευκαιρία θα ψάξω την τριάδα των βιβλίων που σου άρεσαν στα βιβλιοπωλεία.
    Αν και εδώ Θεσσαλονίκη, απο σήμερα το βράδυ δίνει χιονοπτώσεις και θα μου είναι δύσκολο να κατέβω κέντρο, αν το στρώση, με το NH-T.
    Πάντως θα τα ψάξω.

  14. #554
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    534
    Ο Μαύρος Πύργος είναι 8 βιβλία. Έβγαλε και ένα αργότερα. "Ο άνεμος μέσα από την κλειδαρότρυπα".

  15. #555
    Επειδή το Πύργο τον τελείωσα πριν δύο βδομάδες να πω και γω ότι είναι μια σειρά βιβλίων που ξεκίνησε να τη γράφει αρχές της δεκαετίας του 80 και τη τελείωσε το 2003. Συνεπώς αυτά που είχε στο μυαλό του τότε, όταν ξεκίνησε, τελικά διαφέρουν πολύ με αυτά που αποφάσισε να τελειώσει τη σειρά. Τα πρώτα 4 βιβλία είναι πολύ δυνατά, με το τέταρτο να είναι γροθιά στο στομάχι που λένε, πολύ δυνατό. Τα υπόλοιπα τρία είναι αδιάφορα με εξαίρεση κάποια κομμάτια του τελευταίου που πάει κάτι να σώσει.

    Αν σας αρέσουν οι σειρές βιβλίων φαντασίας, προτείνω τον.... Κβοθ! Δλδ το Όνομα του Ανέμου και το Όσα φοβούνται οι Σοφοί, του Patrick Rothfuss. Μόνο αρνητικό ότι είναι ημιτελής και πρέπει τώρα να καθόμαστε σε αναμμένα κάρβουνα, να περιμένουμε την έμπνευση να του κατέβει για να γράψει την συνέχεια
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2012, 17:03
  2. Βοήθεια από τις κοπέλες του φόρουμ
    από jtoros στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο μήνυμα: 02/09/2011, 16:57
  3. Βαλτε φωτο απο τα Ζ του φορουμ
    από maikz750madness στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο μήνυμα: 07/06/2005, 21:20
  4. Κάποια αξιότιμα μέλη του φλόρουμ...
    από Adventure-R στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 20/02/2004, 00:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF