Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 3 από 3

Θέμα: ΑΛΛΑΓΗ ΤiΜΟΝΙΟΥ ΣΕ Fazer 600 '04 Naked.

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pakosgemistos
    Εγγραφή
    21/12/2007
    Μηνύματα
    105

    Question ΑΛΛΑΓΗ ΤiΜΟΝΙΟΥ ΣΕ Fazer 600 '04 Naked.

    ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΘΥΡΑ ΑΓΟΡΑΣ ΕΝΟΣ FZ6 '04. ΣΤΗ ΒΟΛΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΜΙΚΡΟ ΣΑΝ ΤΙΜΟΝΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΒΑΡΥ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΟΔΗΓΗΣΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΟΝΤΕΛΟ. ΕΙΧΑ ΕΝΑ TRANSALP '01 ΚΑΙ ΕΧΩ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΚΑΙ TDM 850. ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΣΑΝ ΜΗΧΑΝΗ, ΣΥΝΗΘΙΖΕΤΑΙ ΛΕΤΕ Η' ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΙΜΟΝΙΟΥ ΜΕ ΕΝΑ ΠΙΟ ΦΑΡΔΥ???? ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ----ΤΟ ΜΑΣΚΑΚΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ? Η' ΝΑ ΣΤΡΑΦΩ ΜΟΝΟ ΣΕ ΜΟΝΤΕΛΟ ΜΕ FAIRING? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ .
    FAZERΑΚΗΔΕΣ ΤΟΥ ΜΟΤΟ.GR ΕΝΝΩΘΕΙΤΕ, ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΚΑΙ ΚΝΤΕ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΠΟ ΣΑΣ!!!!!!!

  2. #2
    big boned μέλος Το avatar του/της cartman
    Εγγραφή
    26/05/2007
    Μηνύματα
    392
    Γειά σου φίλε. Το τιμόνι του δικού μου δεν με προβλημάτισε καθόλου (FZ6 2005) και μπορώ να πώ ότι είναι αρκετά εύκολο στο στρίψιμο. Βοήθησε η αλλαγή αντιβάρων με κάποια της R&G τα οποία έχουν πιο βαριά αίσθηση απο τα μαμά και πιστεύω έκαναν το τιμόνι πιο σταθερό και πιο εύκολο στην εφαρμογή του γυροσκοπικού! Μπορεί να σε βολέψουν και εσένα δεν ξέρω...
    Όσο για το μασκάκι, έχω ένα της yamaha. Επειδή όμως το πήρα μεταχ το μηχανάκι με το μασκάκι, δεν ξέρω να σου πώ συγκριτικά με το εντελώς γυμνό πόση δουλειά κάνει, ούτε έχω οδηγήσει το φαιριγκάτο. Το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι ότι (με το μασκάκι) μέχρι και 150-160 είμαι οκ αν εξαιρέσουμε τον θόρυβο στο κράνος που είναι αρκετός! Επίσης εννοείται ότι αν θές ταξίδια με πολλά km σταθερά και πολλές ώρες, θα σε εξυπηρετήσει καλύτερα το fairing!

    Ελπίζω να βοήθησα...
    Chris

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της pakosgemistos
    Εγγραφή
    21/12/2007
    Μηνύματα
    105
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
    Γειά σου φίλε. Το τιμόνι του δικού μου δεν με προβλημάτισε καθόλου (FZ6 2005) και μπορώ να πώ ότι είναι αρκετά εύκολο στο στρίψιμο. Βοήθησε η αλλαγή αντιβάρων με κάποια της R&G τα οποία έχουν πιο βαριά αίσθηση απο τα μαμά και πιστεύω έκαναν το τιμόνι πιο σταθερό και πιο εύκολο στην εφαρμογή του γυροσκοπικού! Μπορεί να σε βολέψουν και εσένα δεν ξέρω...
    Όσο για το μασκάκι, έχω ένα της yamaha. Επειδή όμως το πήρα μεταχ το μηχανάκι με το μασκάκι, δεν ξέρω να σου πώ συγκριτικά με το εντελώς γυμνό πόση δουλειά κάνει, ούτε έχω οδηγήσει το φαιριγκάτο. Το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι ότι (με το μασκάκι) μέχρι και 150-160 είμαι οκ αν εξαιρέσουμε τον θόρυβο στο κράνος που είναι αρκετός! Επίσης εννοείται ότι αν θές ταξίδια με πολλά km σταθερά και πολλές ώρες, θα σε εξυπηρετήσει καλύτερα το fairing!

    Ελπίζω να βοήθησα...
    ΝΑ'ΣΑΙ ΚΑΛΑ.ΑΚΟΜΗ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΒΕΒΑΙΑ,ΚΟΙΤΑΩ ΚΑΙ ΜΕ FAIRING. ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Παρόμοια θέματα

  1. Αλλαγή σέλας σε CBF-600
    από el_hymador στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 04/08/2006, 16:12
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2005, 10:15
  3. χαμήλωμα από τις μπουκάλες fazer 600 04
    από lousou76 στο forum Yamaha Fazer
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 16/04/2005, 22:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF