Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 38

Θέμα: Μηχανές και Μανάδες

  1. #1
    Πολλά λόγια, λίγη δουλειά Το avatar του/της Petros95
    Εγγραφή
    11/04/2020
    Μηνύματα
    8

    Μηχανές και Μανάδες

    KAΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ! ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΘΕΜΑ ΟΠΟΤΕ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ!

    Λοιπόν θέλω να κάνω μια ερώτηση σημαντική. Είμαι 24 ετών και ενώ ξέρω να οδηγώ μοτοσυκλέτα κανονικότατα με συμπλέκτη - έχω βάλει μέχρι και 3η σε Τρανσαλπ - δεν έχω δίπλωμα. Θέλω πολύ να βγάλω όμως κάθε φορά που το αναφέρω η μάνα μου γίνεται Τούρκος! Να σημειώσω πως τη δικαιολογώ μέχρι ένα σημείο καθώς ένας ξάδερφός μου σκοτώθηκε με μηχανάκι καθώς και ο γιος μιας πολύ καλής της συναδέλφου και φίλης αλλά και ένας από τους καλύτερους μαθητές της. Μου λέει όμως κάτι αεροπλανικά ότι και καλά δεν θα μου ξαναμιλήσει κτλ.
    Τι μπορώ και πρέπει να κάνω; Από τη μια έχει δίκιο που φοβάται, από την άλλη όμως είναι πολύ άσχημο να προσπαθεί να μου επιβάλλει έτσι την άποψή της. Δεν είμαι καν άνθρωπος που γουστάρει γκάζια μια Transalp ή μια KLR θέλω να τις φορτώνω σαν μουλάρια να κάνω τα ταξίδια μου και να μετακινούμαι.
    Ξέρω πως είναι λίγο αξιολύπητο να κλαίγομαι για την μάνα μου αλλά θέλω την άποψή σας για να δω αν όντως έχω άδικο...
    I'am marching under the runes.

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Εντάξει λίγο πολύ οι περισσότερες Ελληνίδες μανάδες ασκούν μια ψυχολογική πίεση, θα με πεθάνεις, δε θα σου μιλήσω ξανά, θα στην κάψω κλπ.
    Εν μέρει ημιμάθεια, οι μηχανές είναι σκοτώστρες κλπ εν μέρει αλήθεια η μοτοσυκλέτα ενέχει πολύ αυξημένο ρίσκο σε ατύχημα να χτυπήσεις άσχημα.

    Το πως θα την διαχειριστεις την μανούλα είναι δικό σου θέμα. Απλά να ξέρεις ότι γενικά αντέχουν!

  3. #3
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    24 χρονών γάιδαρος είσαι. Αν είσαι οικονομικά ανεξάρτητος, κάνεις ό,τι γουστάρεις. Αν εξαρτάσαι οικονομικά από τους γονείς σου, διαλέγεις αν θα φας τα λεφτά τους σε κάτι με το οποίο διαφωνούν, ή αν θα κάτσεις στα αυγά σου μέχρι να ανεξαρτητοποιηθείς. Η μάνα σου θα σου ξαναμιλήσει ούτως ή άλλως.

    Αυτά από άτομο που κάθε άλλο παρά μπορν του μπη γουάιλντ ήταν/είναι

  4. #4
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.077
    Πολύ φυσιολογική ακούγεται η μάνα σου. Εφόσον είναι εκπαιδευτικός έχεις ελπίδες να μην χρησιμοποιήσει
    ανήθικα μέσα για να σε αποτρέψει πχ την υγεία της.

    Πρώτα απο όλα πρέπει να καταλάβεις ότι είναι ενάντια στη φύση να σταματήσει να ανησυχεί για εσένα
    πάνω σε κάτι επισφαλές να κινείσαι σε ένα περιβάλλον που κάνει την ζουγκλα να μοιάζει ειδυλλιακή.

    Μπορείς να βγάλεις δίπλωμα εν αγνοία της, να συνεχίσεις την εκπαίδευση σου σε σχολεία οδήγησης κ.λπ.
    Επίσης να αγοράσεις τον εξοπλισμό σου.

    Μετά απο αυτά, μπορείς να αγοράσεις μια μοτοσυκλέτα και να την πας σπίτι χάνοντας μέρος της εμπιστοσύνης της
    γιατί κινήθηκες "κρυφά" ή να αποδεικνύεις καθημερινά ότι είσαι ικανός να σταθείς στα πόδια σου και χρησιμοποιείς
    την λογική, μένοντας μόνος σου χωρίς την βοήθειά της και αποφεύγοντας να της υπενθυμίζεις την μοτό.

    Ελάχιστοι βρήκαν συμπαράσταση απο την μάνα τους να γίνουν μοτοσυκλετιστές.
    Η γνώμη μου είναι να αποφύγεις την σύγκρουση με κάθε τρόπο. Να κάνεις τα όνειρα σου πράξη και, μπροστά της τουλάχιστον,
    να δίνεις στην μοτοσυκλέτα την μικρότερη δυνατή σημασία ενώ δίνεις την μεγαλύτερη στην ασφάλεια σου, την ευγένεια
    τον αυτοσεβασμό σου.

    Φύλαξε μια λογική κουβέντα με επιχειρήματα για την ώρα που θα παρουσιάσεις την μοτοσυκλέτα
    και μην επαναλαμβάνεσαι. Έχεις αβανταζ την παιδεία της και αντίπαλο την φύση.

    Καλως ήρθες

  5. #5
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.395
    Μπορείς να της υποσχεθεις ότι θα φοράς ζακέτα.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  6. #6
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.059
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Petros95 Προβολή μηνύματος
    Λοιπόν θέλω να κάνω μια ερώτηση σημαντική. Είμαι 24 ετών και ενώ ξέρω να οδηγώ μοτοσυκλέτα κανονικότατα με συμπλέκτη - έχω βάλει μέχρι και 3η σε Τρανσαλπ - δεν έχω δίπλωμα. Θέλω πολύ να βγάλω όμως κάθε φορά που το αναφέρω η μάνα μου γίνεται Τούρκος! Να σημειώσω πως τη δικαιολογώ μέχρι ένα σημείο καθώς ένας ξάδερφός μου σκοτώθηκε με μηχανάκι καθώς και ο γιος μιας πολύ καλής της συναδέλφου και φίλης αλλά και ένας από τους καλύτερους μαθητές της. Μου λέει όμως κάτι αεροπλανικά ότι και καλά δεν θα μου ξαναμιλήσει κτλ.
    Τι μπορώ και πρέπει να κάνω; Από τη μια έχει δίκιο που φοβάται, από την άλλη όμως είναι πολύ άσχημο να προσπαθεί να μου επιβάλλει έτσι την άποψή της. Δεν είμαι καν άνθρωπος που γουστάρει γκάζια μια Transalp ή μια KLR θέλω να τις φορτώνω σαν μουλάρια να κάνω τα ταξίδια μου και να μετακινούμαι.
    Ξέρω πως είναι λίγο αξιολύπητο να κλαίγομαι για την μάνα μου αλλά θέλω την άποψή σας για να δω αν όντως έχω άδικο...
    Αν εσένα σε κάνει χαρούμενο, να κάνεις αυτό που θέλεις. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. Όλοι έχουμε χάσει φίλους, συγγενείς από μοτοσικλέτα.
    Life begins at 45°.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    787
    Αν εσένα σε κάνει χαρούμενο, να κάνεις αυτό που θέλεις. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία. Όλοι έχουμε χάσει φίλους, συγγενείς από ναρκωτικά.
    Ε, ούτε τα κόψαμε, ούτε στη μάνα μας το είπαμε.


    Σοβαρά τώρα...
    Ξεκίνα βήμα-βήμα!

    Άρχισε με την διαδικασία να βγάλεις δίπλωμα, να της δώσεις και χρόνο να το χωνέψει.
    Εξοικειώσου λίγο παραπάνω με τη μηχανή σαν αντικείμενο.
    Δες αν σου πάει και προχώρα αναλόγως.

    Εγώ που άργησα να αποκτήσω μηχανάκι είναι από τα πράγματα που ακόμα μετανιώνω.
    Κατ' εμέ χάνεις μια από τις συναρπαστικότερες πτυχές της ζωής.

  8. #8
    270° firing order
    Εγγραφή
    16/12/2017
    Μηνύματα
    2.427
    Καταρχήν πάρε ένα + για τους Bathory.
    Στα του θέματος σου, η μάνα σου δεν έχει ούτε δίκιο,ούτε άδικο.Είναι μάνα,το βλέπει έτσι δυστυχώς.έχει ζήσει συγγενείς και φίλους να χάνουν δικούς τους ανθρώπους.
    Από την άλλη λίγοι χάνονται με αυτοκίνητα;Να τα κόψουμε και αυτά ;Βέβαια άντε να το εξηγήσεις αυτό.
    Βασικό θέμα τα λεφτά,αν δεν έχεις δικά σου είσαι το πο@τ@ν@κι κάποιου ,μεταφορικά το λέω,όχι μόνο στην περίπτωση σου,thats life.
    Επίσης κάποιοι είμαστε 40 και ακόμα μας τα πρήζουν οι μανάδες με το θέμα μηχανή οπότε...Follow your heart.

    Και κάτι ακόμα,μην το πάρεις στραβά.
    ΔΕΝ ξέρεις να οδηγάς.Γνωρίζεις να ξεκινάς και να βάζεις ταχύτητες προς το παρών.
    porca miseria.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Petros95 Προβολή μηνύματος
    KAΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ! ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΘΕΜΑ ΟΠΟΤΕ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ!

    Λοιπόν θέλω να κάνω μια ερώτηση σημαντική. Είμαι 24 ετών και ενώ ξέρω να οδηγώ μοτοσυκλέτα κανονικότατα με συμπλέκτη - έχω βάλει μέχρι και 3η σε Τρανσαλπ - δεν έχω δίπλωμα. Θέλω πολύ να βγάλω όμως κάθε φορά που το αναφέρω η μάνα μου γίνεται Τούρκος! Να σημειώσω πως τη δικαιολογώ μέχρι ένα σημείο καθώς ένας ξάδερφός μου σκοτώθηκε με μηχανάκι καθώς και ο γιος μιας πολύ καλής της συναδέλφου και φίλης αλλά και ένας από τους καλύτερους μαθητές της. Μου λέει όμως κάτι αεροπλανικά ότι και καλά δεν θα μου ξαναμιλήσει κτλ.
    Τι μπορώ και πρέπει να κάνω; Από τη μια έχει δίκιο που φοβάται, από την άλλη όμως είναι πολύ άσχημο να προσπαθεί να μου επιβάλλει έτσι την άποψή της. Δεν είμαι καν άνθρωπος που γουστάρει γκάζια μια Transalp ή μια KLR θέλω να τις φορτώνω σαν μουλάρια να κάνω τα ταξίδια μου και να μετακινούμαι.
    Ξέρω πως είναι λίγο αξιολύπητο να κλαίγομαι για την μάνα μου αλλά θέλω την άποψή σας για να δω αν όντως έχω άδικο...
    Ποιά ομάδα εννοείς; Φόρουμ είναι. Καλώς ήρθες.

    Να πας να βγάλεις δίπλωμα οδήγησης να είσαι νόμιμος. 24 χρονών βγάζεις Α κατηγορία απευθείας.

    Όλο το υπόλοιπο κείμενο που έγραψες, είναι Ααααασχετο.

    EOL
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  10. #10
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.155
    Αν τώρα στα πρήζει η μαμά σου, σε λίγα χρόνια θα στα πρήζει η γυναίκα σου..............

    Παράτα το κλαψομούνιασμα και .........

    https://www.youtube.com/watch?v=jGtfsqk958I
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Wellcome.

    Πως ξέρεις ότι σε αρέσουν τα ταξίδια με την μηχανή ;
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  12. #12
    Απομονω-μέλος
    Εγγραφή
    10/03/2005
    Μηνύματα
    194
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    Wellcome.

    Πως ξέρεις ότι σε αρέσουν τα ταξίδια με την μηχανή ;
    Εσύ πώς ξέρεις ότι ΣΕ αρέσει η Αντριάνα Λίμα ?
    Άμα σου μέλλει να πνιγείς, ποτέ σου δεν πεθαίνεις... (by Amrk)

  13. #13
    O καιρος γαρ εγγυς Το avatar του/της panavour
    Εγγραφή
    07/01/2006
    Μηνύματα
    4.007
    θελει αρετη και τολμη η ελευθερια.
    αν δεν εισαι οικονομικα ανεξαρτητος ή γινεσαι φευγεις απ το σπιτι και κανεις οτι γουσταρεις
    ή κανεις τουμπεκι ψιλοκομμενο μεχρι να γινεις ΑΠΛΑ
    Δώδεκα και μισή. Γρήγορα πέρασεν η ώρα απ' τες εννιά που άναψα την λάμπα,Δώδεκα και μισή. Πως πέρασεν η ώρα,και τα χρόνια.

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.445
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από wthanasis Προβολή μηνύματος
    Εσύ πώς ξέρεις ότι ΣΕ αρέσει η Αντριάνα Λίμα ?
    Άλλο το ένα πιασοκώλι, άλλο το άλλο.
    Άπας αήρ αετώ περάσιμος

  15. #15
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.484
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Petros95 Προβολή μηνύματος
    KAΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ! ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΘΕΜΑ ΟΠΟΤΕ ΣΑΣ ΧΑΙΡΕΤΩ!

    Λοιπόν θέλω να κάνω μια ερώτηση σημαντική. Είμαι 24 ετών και ενώ ξέρω να οδηγώ μοτοσυκλέτα κανονικότατα με συμπλέκτη - έχω βάλει μέχρι και 3η σε Τρανσαλπ - δεν έχω δίπλωμα. Θέλω πολύ να βγάλω όμως κάθε φορά που το αναφέρω η μάνα μου γίνεται Τούρκος! Να σημειώσω πως τη δικαιολογώ μέχρι ένα σημείο καθώς ένας ξάδερφός μου σκοτώθηκε με μηχανάκι καθώς και ο γιος μιας πολύ καλής της συναδέλφου και φίλης αλλά και ένας από τους καλύτερους μαθητές της. Μου λέει όμως κάτι αεροπλανικά ότι και καλά δεν θα μου ξαναμιλήσει κτλ.
    Τι μπορώ και πρέπει να κάνω; Από τη μια έχει δίκιο που φοβάται, από την άλλη όμως είναι πολύ άσχημο να προσπαθεί να μου επιβάλλει έτσι την άποψή της. Δεν είμαι καν άνθρωπος που γουστάρει γκάζια μια Transalp ή μια KLR θέλω να τις φορτώνω σαν μουλάρια να κάνω τα ταξίδια μου και να μετακινούμαι.
    Ξέρω πως είναι λίγο αξιολύπητο να κλαίγομαι για την μάνα μου αλλά θέλω την άποψή σας για να δω αν όντως έχω άδικο...
    Αν ο ξάδερφος ειχε πνίγει στη θάλασσα δεν ξαναέκανες μπάνιο ή δεν θα μάθαινες κολύμπι εξ αρχής;

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. MotoPOD μηχανές και αεροπλάνα.
    από BlaSen στο forum Νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2008, 12:54
  2. Μηχανές και βουνά...
    από Fireball400 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2007, 13:24
  3. Online Games με μηχανες και οχι μονο
    από OzZzZzY στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 09/04/2007, 12:14
  4. Μηχανές και πιθανότητες (ή αλλιώς νόμος του Μέρφυ...)
    από Tropeas στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/03/2006, 20:51
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 08/12/2003, 16:57

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF