Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 48

Θέμα: Πρωτάρης για αγορά νέας μηχανής

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    26/08/2015
    Μηνύματα
    85

    Πρωτάρης για αγορά νέας μηχανής

    Γνωστό και χιλιοειπωμένο το θέμα αλλά θέλω την άποψή σας. Η μόνη επαφή που έχω με δίκυκλο είναι μόνο με ποδήλατο, αλλά πάντα με έτρωγε το σαράκι. Θα αρχίσω μαθήματα μέσα στο Σεπτέμβρη και θέλω να μου προτείνετε κάτι για 1η μηχανή. Είμαι 33 χρονών (με το μυαλό μέσα στο κεφάλι μου), δεν μ' ενδιαφέρει η ταχύτητα, είμαι 2 μέτρα ύψος και περίπου 100 κιλά. Θα ήθελα να ξεκινήσω (αν και εσείς θα μου πείτε αν είναι εφικτό και σωστό) με μια μηχανή 600-650 κυβικά και όχι με κάτι μικρότερο. Η V-strom ας πούμε μου αρέσει. Θα την ήθελα για μετακινήσεις μέσα στην πόλη, αλλά αργότερα που θα αποκτήσω το θάρρος και για κανένα ταξιδάκι. Κυρίως μετακινήσεις σε άσφαλτο. Το μπάτζετ είναι περίπου στα 4.000 και θα ήθελα κάτι με ABS. Δεν ξέρω τι άλλες πληροφορίες χρειάζεται να σας δώσω. Επαναλαμβάνω ότι είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ. Ευχαριστώ!

  2. #2
    Έτσι τα φτιάχνουν τώρα Το avatar του/της 7Tolis
    Εγγραφή
    26/06/2014
    Μηνύματα
    3.863
    Μπορεί να μην σε ενδιαφέρει τωρα η ταχύτητα αλλά,μόλις πάρεις γραμμή τι παίζει με τα μηχανάκια μάλλον θα αρχίσει να σε ενδιαφέρει η ταχύτητα.Το vstrom είναι μια καλή ας πούμε συζυγος χωρίς κάτι άλλο.Στρίβει καλα,φορτώνεται και δε ζητάει πολλά.Ειναι μια καλή επιλογή.
    Φίου φίου φι φι φίου

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gior-gos
    Εγγραφή
    22/02/2014
    Μηνύματα
    1.235
    Το vstrom ειναι μια χαρα .

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.997
    μια χαρα ειναι το vstrom....
    αργοτερα μπορεις να πας και σε 1000cc...π.χ.varadero...για τα κυβικα σου θα ειναι μια χαρα..

  5. #5
    Left peg scraping. Το avatar του/της zannisvel
    Εγγραφή
    24/05/2013
    Μηνύματα
    2.041
    Μιας και θα ειναι η πρωτη σου μηχανη, δες μηπως ξεκινησεις με κατι μικροτερο για κανα δυο χρονακια. Δε νομιζω οτι το Vstrom θα σε βολεψει στην Αθηνα σαν νεος οδηγος.

    Δες για κανα ΧΤX, XTR κλπ που θα σε βολεψουν και στο υψος αλλα ειναι και σχολειο.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Aν τα πραγματα ειναι οπως τα λες βρες ενα σκουτερακι 300αρι.Απο ποδηλατο στα 650cc μονο προβληματα θα αποκτησεις.

  7. #7
    Με τη σωματική σου διάπλαση, σε ότιδήποτε μικρότερο θα βλαστημάς την ώρα που καβάλησες. Έχεις και το ύψος και τον όγκο να φέρεις το Vstrom σε κουμάντο, όχι ότι είναι δύσκολο μηχανάκι αλλά ας πούμε αν έλεγες είμαι 170 και 60 κιλά ε, καλό θα ήταν να ξεκινούσες από κάτι πιο μικρό και ελαφρύ.
    Μάλλον θα σου στριμώξει λίγο τα πόδια (αυτό το λέω γιατί έκανε παράπονα σχετικά ο φίλος του Billymuse που είναι στα κυβικά σου και το έχει), αλλά σε σχέση με street μηχανές θα είναι παραδεισένιο.

    Βουρ στον πατσά λέω και πραγματικά να το χαρείς όσο δεν παίρνει
    ΔΕΝ είναι υπερβολικό. Και δεν "διαβάζεσαι" για καφροκαγκουράκος.

  8. #8
    Αν δεν είσουν 2 μέτρα ύψος θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με ένα εκ των: Yamaha xj6 Diversion Kawasaki Er6f

    αλλά με αυτό το ύψος και εφόσον είσαι και 33 και μπορείς να καταλάβεις ότι είσαι αρχάριος και να μην το παρακάνεις με το γκάζι καλύτερα το vstrom

  9. #9
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    Λουκούμι. Κρίμα για τον παλιό, αλλά ίσως ιδανικότατο για τον νέο.

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146215

  10. #10
    Παρε στρωμα και καθαρισες

  11. #11
    Κάτι σας ταΐζει ο Terens μΕ φαίνεται και έχετε κολλήσει με τα Strom ... ρε ο άνθρωπας είναι 2 μέτρα λέμε δεν είναι ζούμπακας σαν του λόγου σας

    Καλό είναι το Strom και τίμιο αλλά θα του πέσει και βαρύ (είναι νέος οδηγός λέμε) και κοντό , γενικά επειδή πρώτη του επαφή με μηχανή και στην πόλη δεν θα πρότεινα Strom

    Καλή επιλογή και με λιγότερα χρήματα είναι το Bmw Gs 650 Dakar ... μονοκύλινδρο , ελαφρύτερο , ψηλότερο και πιο μαζεμένο από το Strom ... στην πόλη θα του φαίνεται παπί μόλις το συνηθίσει και με μια ψηλότερη ζελατίνα πάει μια χαρά ταξιδάκια ... οικονομικό είναι , και έχει και ABS

    Βρίσκει με κάνα 2,5-3 χιλιάρικα και του μένουν και για εξοπλισμό να φορέσει

  12. #12
    Βρε αγάπη ωραίο χρυσό και άγιο το GS.
    Εγώ ένιωθα γίγαντας επάνω του και τα πόδια ίσως και πιο στριμωχτά από το fazer... Και τι, θα γλιτώσει 15 κιλά βάρους μοτοσικλέτας; 2 μέτρα παλικάρι (κυριολεκτικά), δεν είναι σαν κι εμάς τους πιο οικονομικούς σε μέγεθος.

  13. #13
    2 μετρα,οτι και να πάρει @@ θα τον βολεψει αν δεν φτιαξει σελα-τιμονι...

    Το βεστρομ είναι άριστη επιλογή

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Βρε αγάπη ωραίο χρυσό και άγιο το GS.
    Εγώ ένιωθα γίγαντας επάνω του και τα πόδια ίσως και πιο στριμωχτά από το fazer... Και τι, θα γλιτώσει 15 κιλά βάρους μοτοσικλέτας; 2 μέτρα παλικάρι (κυριολεκτικά), δεν είναι σαν κι εμάς τους πιο οικονομικούς σε μέγεθος.
    Ρε και εγώ 1,90 κοντά είμαι και το Gs το είχα παπί στην πόλη το Dakar είναι μια χαρά ψηλό και λεπτό ,μιλάμε για νιούφη οδηγό αφού το γράφει ο άνθρωπος

    άσε που μιλάμε για παραπάνω από 30 κιλά στη ζυγαριά (που αν έχεις εμπειρία όντως δεν φαίνονται εν κινήσει , αλλά άμα είσαι αρχάριος σε επιτόπιες η σταματημένο θα σε τσούξει μια στατική τουμπίτσα στο στρώμα)

  15. #15
    Μέλος
    Εγγραφή
    21/08/2015
    Μηνύματα
    38
    Afrika Twin

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για αγορα νεας μηχανης
    από marinost στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 16/05/2012, 10:15
  2. Προτασεις για αγορα πρωτης μηχανης..
    από boogy_man στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/05/2009, 12:17
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 04/05/2009, 12:57
  4. Συμβουλές για αγορά πρώτης μηχανής στον νέο?
    από pontifikas στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2006, 13:57
  5. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 31/05/2006, 08:19

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF