Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 7 από 7

Θέμα: Πρωτο ταξιδι εξωτερικο(Please HELP!!!!)

  1. #1

    Πρωτο ταξιδι εξωτερικο(Please HELP!!!!)

    Παιδια σκεφτομαι να κανω το πρωτο ταξιδι στο εξωτερικο με το dero μου... 2 φιλαρακια που δεν τους αρεσουν οι μηχανες θα ακολουθησουν με αυτοκινητο... Τελος παντων. Η διαδρομη εχει αποφασιστει ως εξης: ιγουμενιτσα-αγκονα-μιλανο-μοναχο-το παλιο nurburing οπου μαλλον θα μπουμε- αμστερνταμ-βερολινο-πραγα-ινσμπουργκ-βενετια-ιγουμενιτσα. 4000km περιπου. Θα εχουμε περιπου 20 μερες αδεια.
    α) Αν μπορειτε να μου πειτε τι περιπου θα αντιμετωπισω απο αποψη καιρου(το ταξιδι θα γινει μετα το πασχα 19 απριλιου με 10 περιπου μαη). Να παρω επιπλεον εξοπλισμο εκτος απο κρανος,μπουφαν,παντελονι,μποτες,γαντια και αδιαβροχο που εχω?
    β) Απο χαρτια θα χρειαστω τπτ εκτος απο διπλωμα-αδεια-ασφαλεια-διαβατηριο?
    γ)επειδη σε καθε πολη θα μεινουμε απο 1-3 μερες μπως εχετε καποιο τηλ απο κανενα ξενοδοχειο σε καμμια απο αυτες τις πολεις(σχετικα φθηννο αν γινετε)?
    δ)Τυχον ιδιοτροπιες σε καποια χωρα?(δεν εχω βγει αλλη φορα)
    ε)2500 εουρος πιστευετε θα φτασουν?
    στ)Οποιαδηποτε συμβουλη ευπροσδεκτη!!!

    Please HELP!!!!!!
    Εν οιδα οτι ουδεν οιδα...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thalasinos
    Εγγραφή
    20/08/2008
    Μηνύματα
    417
    Φιλε εχω παει απο ηγουμενιτσα-βενετια-cortina-insbruk-μοναχο. Ασχετως εποχης, παρε αδιαβροχο και ζεστα ρουχα 100% επειδη οι αλπεις δεν παλευονται 1η αυγουστου που περασα ειχε 3 βαθμους!!!! και τηηηην βροχη σου δινω μια γευση στο περιπου!!
    ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ μολις θα περασεις τα συνορα ιταλιας-αυστριας θα κανεις δεξια και θα βγαλεις vignete karte διοδιων, διοδεια στην αυστρια δεν εχει τα πληρωνεις μπαινωντας και για οσο καιρο θα ξαναπερασεις απο αυστρια αν δεν ξαναπερασεις απο αυστρια θα βγαλεις το πιο φθηνο θα σε ρωτησουν μην ξεχασεις γιατι αν σε πιασουν στην autobahn χωρις vignetekarte θα σου κοψουν τον........ ξερεις!! 2500 ευρω χωρις ακριβες αγορες εισαι μαγγας και δερβισης να υπολογιζεις στο οτι η βενζινη ειναι ακριβη!!εαν μεινης μοναχο εχω συγγενη για βοηθεια!! διαβατηριο δεν χρειαζετε εαν ομως το εχεις και πας σερβια η αλλη χωρα εκτος ε.ε καλυτερα να το παρεις.

  3. #3
    SV 1000S K3 Το avatar του/της div400
    Εγγραφή
    29/04/2003
    Μηνύματα
    1.715
    κανε σέρβις στην μηχανή πριν ξεκινήσεις. επίσης ψάξε αν και που υπάρχει επίσημος αντιπρόσωπος και εξουσιοδοτημένο συνεργείο για την μηχανή σου στις χώρες/πόλεις που θα επισκεφτείς, για μην ψάχνεσαι αν (μακριά από εμάς) χρειαστεί κάτι η μηχανή σου.

    αν η ασφαλιστική σου έχει οδική βοήθεια, ζήτα την παροχή και για το εξωτερικό (πολλές ασφαλιστικές την προσφέρουν και ορισμένο διάστημα [3μηνο-6μηνο] οπότε δεν θα επιβαρυνθείς με ετήσιο κόστος και βέβαια μην ξεχάσεις την πράσινη κάρτα.
    αν έχεις ιδιωτική ιατροφαρμακευτική κάλυψη ρώτα να δεις αν και πως σε καλύπτει για ταξίδια εξωτερικού (αχρείαστο να είναι αλλά καλό να ξέρεις). ακόμα και τι ΙΚΑ μπορεί να σου εκδώσει ένα έγγραφο που σε καλύπτει ιατροφαρμακευτικά για ταξίδια εξωτερικού νομίζω...(κάπου το διάβασα αλλά δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά..ρώτα!)

    επικοινωία: αν έχεις καρτοκινητό καλά θα κάνεις να το φορτώσεις με μονάδες πριν ξεκινήσεις, επίσης μάθε αν και πως μπορούν συγγενείς να σου ανανεώσουν το χρόνο ομιλίας από εδώ όσο εσύ θα είσαι στο ταξίδι. αν έχεις σύνδεση απλά βεβαιώσου ότι είναι ενεργό το roamming (περιαγωγή) και τις χρεώσεις του.

    ζεστά ρούχα και αδιάβροχα είναι must!

    οδηγικά, ξέχνα την ελληνική νοοτροπία και ακόλουθα αυστηρά την σήμανση!!! μικρές υπερβάσεις των ορίων ταχύτητας +10-20kmh πιθανότατα να μην σου κοστίσουν κλίση αλλά από εκεί και πάνω και για καγκουριές θα έχεις πρόβλημα!! επίσης προσοχή στα κομμάτια της autobahn (γερμανικό εθνικό δίκτυο) όπου δεν υπάρχουν όρια ταχύτητας...εκεί τρέχουν. όχι σοβαρά ...ΕΚΕΙ ΤΡΕΧΟΥΝ!!!!

    2500? ΜΟΝΟ τα έξοδα ταξιδιού (καύσιμα, ξενοδοχεία, διόδια) νομίζω ότι αρκούν. άλλα αν υπολογίσεις και τα λοιπά έξοδα (πχ προετοιμασία μηχανής-προσωπικές αγορές) μάλλον όχι. τόσα και παραπάνω ξόδεψα εγώ σε αντίστοιχο ταξίδι προ 2ετίας και μάλιστα για 6 ημέρες έμεινα σε σπίτι φίλου και όχι ξενοδοχείο αλλά εγώ συνυπολογίζω και το κόστος για την μηχανή (λάστιχα,σέρβις κτλ κτλ) και χωρίς προσωπικές αγορές!.
    για ασφάλεια μπορείς να βγάλεις μια prepaid κάρτα (Κύπρου, Aττικής πχ) ή στην συμβατική σου πιστωτική αν έχεις και να βάλεις εκεί το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων και να έχεις πάνω σου λίγα χρήματα για μικροαγορες.

    όσο κινήστε εντός ΕΕ δεν χρειάζεται διαβατήριο, αρκεί η ταυτότητα . αλλά χώρες που δεν είναι μέλη της ΕΕ ή/και εκτός συνθήκης Σεγκεν θα πρέπει να το έχεις.
    δεν ξέρω τι γίνεται με τις ταυτότητες που δεν αναγράφουν τα στοιχεία ΚΑΙ στα λατινικά ίσως να μην ''περνάνε'' στα ξένα και να σου ζητήσουν διαβατήριο...εγώ τα είχα και τα 2 μαζί μου και διαβατήριο μου ζήτησαν μόνο μπαίνοντας Τσεχία (απο Αυστρία) και πουθενά αλλού.

    από κει και πέρα δεν ξέρω τι άλλο... στον ''πολιτισμένο'' κόσμο θα βρίσκεστε εξάλλου..τι να προσέξεις...
    ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!

  4. #4
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Για ξενοδοχεια μπες στο

    www.booking.com


    Πολυ καλες τιμες και αξιοπιστο site

  5. #5
    Και βέβαια πρέπει να δείς και αυτό!!

    http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=19044

    npat: διόρθωσα το λινκ

  6. #6
    Παιδια χιλια ευχαριστω!!!
    Εν οιδα οτι ουδεν οιδα...

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από FZMAN
    Και βέβαια πρέπει να δείς και αυτό!!

    http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=19044

    npat: διόρθωσα το λινκ
    ΟΚ. Σευχαριστώ.

Παρόμοια θέματα

  1. please help! :(
    από Tsiris στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/06/2005, 18:57
  2. please help!
    από noble στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 25/12/2004, 10:06
  3. Problems with Upgrade - Please Help!
    από tai στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 06/12/2004, 04:53
  4. Please help... όχι και ghost rider!!!
    από viki στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 14/09/2004, 15:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF