Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: Εγκληματικη αμελεια αραγε η βισμα?

  1. #1

    Εγκληματικη αμελεια αραγε η βισμα?

    Καλησπέρα σε όλους. Την προηγούμενη εβδομάδα (Πέμπτη 10-09-2009) και ενώ ήμουν στην επαρχιακή Σερρών-Οινουσών, έπεσα με την μηχανή μου, εξαιτίας χωμάτων που υπήρχαν στο δρόμο από ένα έργο τις Νομαρχιακής αυτοδιοίκησης Σερρών. Διαπλάτυνση δρόμου λένε!!. Δεν έπαθα καμία ζημία ούτε εγώ ούτε η μηχανή εκτός από μια γρατζουνιά (Vstrom). Το θέμα είναι άλλο, και πιο σοβαρό, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω. Έπεσα διπλά ακριβώς σε ένα σίδερο, από αυτό που βάζουν στις οικοδομές, και κόντεψε να με διαπεράσει ολόκληρο …Το σίδερο αυτό το είχαν , και έχουν ακόμα αντί για κώνους ασφαλείας . Σας παραθέτω και φωτογραφίες παρακάτω! Μίλησα την επομένη με τον δικηγόρο μου και μου είπε πως αφού δεν έχω ιδιαίτερες σωματικές βλάβες και ζημία στην μηχανή, να μη προχωρήσω σε μήνυση, διότι δεν πρόκειται να κερδίσω τίποτα και θα χάσω και τα λεφτάκια μου σε δίκες. Μου είπε να απευθυνθώ στην τροχαία, για να το ελέγξει και να βάλει τα πρόστιμα που πρέπει και να γίνει και η σωστή σήμανση από τον εργολάβο, μου είπε να τους αναφέρω το αρ8ρο 9 και 10 του ποινικού κώδικα καθώς και Π.Δ για το ποιες είναι οι προδιαγραφές για πινακίδες σήμανσης . Όντως την επομένη έκανα τηλεφωνική καταγγελία με τα στοιχειά μου και το τηλέφωνο μου. Μου είπαν ότι θα το ελέγξουν. Τίποτα εως την Δευτέρα. Ξάναεπικοινώνησα την Τρίτη. Μου είπαν επίσης οτι θα το ελέγξουν.. και πάλι φυσικά τίποτα. Επικοινωνώ πάλι χθές το πρωί, και μου λένε και καλά ελέγχθηκε, και έγιναν συστάσεις στον εργολάβο. Όταν άρχιζα να τους διαβάζω τους νόμους και το προεδρικό διάταγμα, μου είπαν να πάω στον εισαγγελέα…. Άκουσον άκουσον. Επειδή ήδη τα έχω πάρει, βγάζω φωτογραφίες και πάω στον εισαγγελέα, για να πίεση την κατάσταση… Όχι για να μπει πρόστιμο ή να αποζημιωθώ, αλλά για να γίνουν τα προβλεπόμενα από τον νόμο, και να αντικατασταθούν τα σίδερα από κώνους με προδιαγραφές. Τόσο απλό. Και ο εισαγγελέας μου λέει ναι έχεις δίκιο κάνε μήνυση στην αστυνομία και θα έρθει σε μας η δικογραφία. Χαχαχα… Ρε αν ήθελα να φάω τα λεφτά μου και να κάνω μήνυση εδώ θα ερχόμουν? Εγώ ήρθα για να αλλάξουν τα σίδερα που βλέπετε στις φωτογραφίες αλλα σήμερα. Όχι μετά από δύο χρόνια. Και όπως είπα δεν ζητώ κάτι. Να εφαρμοστεί ο νόμος ζήτησα για να μη χαθεί καμία ζωή, κάποιου μοτοσικλετιστή ρε καθήκια. Αλλά έτσι γίνετε, στην ελλαδα! αυτό κάνει η ελληνική αστυνομία. Πρόστιμο σε μας αλλά όχι στους εγκληματίες εργολάβους με την εγκληματική τους αμέλεια. Που είναι η τροχαία, που είναι η Νομαρχία Σερρών? Που είναι οι τεχνικές υπηρεσίες ? ποιος ελέγχει αυτό το έργο ? Και σας ρωτάω ρε παιδιά. Ζήτησα κάτι παράλογο ??? Κάτι τόσο δύσκολο ? (βλ.φωτό)

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Καμια δημοσια υπηρεσια στη χωρα αυτη δε θα τρεχει για σενα(οχι προσωπικα).
    Πιθανοτατα ο αστυνομικος που μιλουσε μαζι σου στο τηλ. αφου σου ειπε θα το ελεγξουμε να το ξεχασε αμεσως μετα. Αν μπορεις να κανεις κατι να το διορθωσεις αποψη μου ειναι να το κανεις.
    Αν οχι ευτυχως δε χτυπησες.
    Ειμαι περιεργος να δω τις φωτογραφιες.

  3. #3

    Re: Εγκληματικη αμελεια αραγε η βισμα?

    Αρχικά δημιουργήθηκε από quintezz
    Και όπως είπα δεν ζητώ κάτι. Να εφαρμοστεί ο νόμος ζήτησα
    Δύσκολο αυτό που ζητάς...
    Χαρά στο κουράγιο σου που το τρέχεις το θέμα.
    Επειδή κάποτε(χωρίς να έχει προηγηθεί ατύχημα) έτρεξα για κάτι εγκληματικά τοποθετημένες και παράνομες διαφημιστικές πινακίδες,διαπίστωσα ότι δε βγάζεις άκρη .
    Αυτό που κατάλαβα τότε ήταν ότι δημαρχοι-εργολάβοι,...κ.λ.π. είναι το ίδιο μαγαζί και κάνουν μεγάλη μπίζνα με τα έργα και αλληλοκαλύπτονται.

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Αυτό που κατάλαβα τότε ήταν ότι δημαρχοι-εργολάβοι,...κ.λ.π. είναι το ίδιο μαγαζί και κάνουν μεγάλη μπίζνα με τα έργα και αλληλοκαλύπτονται.
    Καπως ετσι ειναι.
    Δεν ειναι τυχαιο πως ειναι ο πιο βρομικος τομεας στο δημοσιο.
    Σε θεμα υγειας κατι μπορει να σου δωθει χωρις να λαδωσεις...
    Σε θεμα αστυνομιας κι εκει κατι χωρις να λαδωσεις...
    Εεεε στην εργολαβια κτλ δε γινετε τιποτα, παντως καλο ειναι να το τραβας εμεις διορθωνουμε τα πραγματα.

    Αν θες να συνεχισεις καλο ειναι να κανεις οτι κανεις εγγραφως με αναφορα στην καθε υπηρεσια.
    Αναφορα που θα ζητησεις να πρωτοκοληθει για να μη παει στα σκουπιδια.
    Αν ζητας μονο προφορικα δε γινετε τιποτα ειδικα απο τηλ που ειναι απροσωπο.

  5. #5

  6. #6
    εδω δειτε . και στροφη


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p823003900.jpg 
Προβολές:	1108 
Μέγεθος:	84,5 KB 
ID:	174287

  7. #7
    διαφημιζουν και τα αισχη τους τα καθαρματα


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p823004011.jpg 
Προβολές:	1102 
Μέγεθος:	77,3 KB 
ID:	174289

  8. #8

  9. #9
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Φίλε μου, αρχικά συγχαρητήρια . Αν ήμασταν όλοι σε αυτή την σάπια χώρα σαν εσένα, τότε φαινόμενα σαν αυτά αλλά και πολλά άλλα χείριστα πράγματα που συμβαίνουν, θα ήταν απλά στη φαντασία μας, δεν υπήρχε περίπτωση να συμβούν.

    Προφανώς και έχεις 10000000000 δίκια, αλλά διαπιστώνεις τώρα και μόνος πόσο μπουρδέλο είμαστε στο ΕΛΛΑΝΤΑ. Προσωπικά θεωρώ ότι μόνο φωτιά & τσεκούρι μπορεί να μας σώσει, αφού κανένας δεν ενδιαφέρεται για τίποτα παρά μόνο όταν νιώσει το παλούκι στο κώλο του. Ιδικά οι έχοντες δημόσιες ευθύνες.

    Επί του πρακτέου τώρα πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο θα μπορούσες να κάνεις. Ίσως να έπαιρνες τηλέφωνο σε κάποιο τοπικό τηλεοπτικό σταθμό ή εφημερίδα. Ίσως και στον προϊστάμενο του συγκεκριμένου "εισαγγελέα".

    Συγχαρητήρια και πάλι.

  10. #10

  11. #11
    Παρόμοια 'σήμανση' έχει και στο δρόμο Θεσσαλονίκης-Σέρρες όπου γίνονται έργα (δεν γνωρίζω καλά την περιοχή σε περίπτωση που πρόκειται για τον ίδιο... )

    Θα πρότεινα -αφού καμμία κρατική αρχή δεν ενδιαφέρεται να επέμβει έτσι ώστε να προστατεύσει ένα τμήμα των πολιτών- να:

    α) καθαρισθουν προηγούμενα σχόλια τπυ στυλ όλοι τους έτσι είναι κτλ. (δεν διαφωνώ επί της ουσίας αλλά δεν υπάρχει λόγος....)

    β) Ξανα-καθαρογράψει ο quintezz τις ενέργειες που έκανε (και την αντιμετώπιση που είχε...)

    γ) συμπληρώσουμε με ένα συντομο κείμενο διαμαρτυρίας και στη συνέχεια όποιο μέλος θέλει θα μπορεί να ποστάρει ένα απλό συμφωνώ π.χ.

    και τέλος

    δ) εάν μαζευτεί ικανοποιητικός αριθμός απαντήσεψν, κοινοποιήσουμε τη συζήτηση τόσο σε αστυνομικές, δικαστικές (?), πολεοδομικές αρχές όσο και στον τύπο.

    Απλά και νηφάλια.

    You BETA believe...
    ________________________________
    You should be exhausted.....
    ________________________________
    Hit me, crush me....

  12. #12
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
    Παρόμοια 'σήμανση' έχει και στο δρόμο Θεσσαλονίκης-Σέρρες όπου γίνονται έργα (δεν γνωρίζω καλά την περιοχή σε περίπτωση που πρόκειται για τον ίδιο... )

    Θα πρότεινα -αφού καμμία κρατική αρχή δεν ενδιαφέρεται να επέμβει έτσι ώστε να προστατεύσει ένα τμήμα των πολιτών- να:

    α) καθαρισθουν προηγούμενα σχόλια τπυ στυλ όλοι τους έτσι είναι κτλ. (δεν διαφωνώ επί της ουσίας αλλά δεν υπάρχει λόγος....)

    β) Ξανα-καθαρογράψει ο quintezz τις ενέργειες που έκανε (και την αντιμετώπιση που είχε...)

    γ) συμπληρώσουμε με ένα συντομο κείμενο διαμαρτυρίας και στη συνέχεια όποιο μέλος θέλει θα μπορεί να ποστάρει ένα απλό συμφωνώ π.χ.

    και τέλος

    δ) εάν μαζευτεί ικανοποιητικός αριθμός απαντήσεψν, κοινοποιήσουμε τη συζήτηση τόσο σε αστυνομικές, δικαστικές (?), πολεοδομικές αρχές όσο και στον τύπο.

    Απλά και νηφάλια.


    Είναι μια αρκετά αξιόλογη πρόταση.

    Αναμένουμε απάντηση του quintezz & αναλόγως πράττουμε.

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Παρόμοια 'σήμανση' έχει και στο δρόμο Θεσσαλονίκης-Σέρρες όπου γίνονται έργα (δεν γνωρίζω καλά την περιοχή σε περίπτωση που πρόκειται για τον ίδιο... ) Θα πρότεινα -αφού καμμία κρατική αρχή δεν ενδιαφέρεται να επέμβει έτσι ώστε να προστατεύσει ένα τμήμα των πολιτών- να: α) καθαρισθουν προηγούμενα σχόλια τπυ στυλ όλοι τους έτσι είναι κτλ. (δεν διαφωνώ επί της ουσίας αλλά δεν υπάρχει λόγος....) β) Ξανα-καθαρογράψει ο quintezz τις ενέργειες που έκανε (και την αντιμετώπιση που είχε...) γ) συμπληρώσουμε με ένα συντομο κείμενο διαμαρτυρίας και στη συνέχεια όποιο μέλος θέλει θα μπορεί να ποστάρει ένα απλό συμφωνώ π.χ. και τέλος δ) εάν μαζευτεί ικανοποιητικός αριθμός απαντήσεψν, κοινοποιήσουμε τη συζήτηση τόσο σε αστυνομικές, δικαστικές (?), πολεοδομικές αρχές όσο και στον τύπο. Απλά και νηφάλια.
    Αυτη ειναι μια ορθη σκεψη. Για πρωτη φορα στο φορουμ αυτο διαβαζω κατι τετοιο διαφορετικο απο τη κλασσικη γκρινια.

    Να με υπολογιζετε μεσα κι εμενα μιας κι ειμαι και Σερραιος.

  14. #14
    Τυπικη Ελληνικη κουτοεξυπναδα και βαριεστημαρα....


    Παντου τα ιδια ειναι στις δημοσιες υπηρεσιες, στις ιδιωτικες εταιριες, στα φορουμ.....

    παντα οι αχρηστοι εχουν "ποστα" τα οποια δεν εχουν την ικανοτητα να διοικησουν-διαχειριστουν......αλλα εχουν γνωριμιες....

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DimChios
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    11.607
    + κι απο μενα για τις 2 παραπανω προτασεις!

    Μιλαω ΚΑΙ για τα ΜΜΕ των Σερρων ή πανελλαδικα!


Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Εγκληματική αμέλεια
    από JAD στο forum Στραβά κι ανάποδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 04/12/2008, 10:29
  2. Εγκληματική αμέλεια συνεργείου αντιπροσωπείας Yamaha
    από lousou76 στο forum Ιστορίες του δρόμου
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 05/05/2006, 11:46
  3. τι να είναι άραγε??????
    από MOZART στο forum Kawasaki
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο μήνυμα: 13/03/2006, 18:35
  4. ΠΟΣΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΡΑΓΕ????????
    από jinks στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/11/2005, 23:31
  5. Θα τα πούμε το βράδυ δέλεαρ...άραγε?
    από nimbus στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 135
    Τελευταίο μήνυμα: 30/05/2005, 15:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF