Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: To μικρόβιο της μηχανής πως το αποκτήσατε;

  1. #1
    κοιμώμενος άγρυπνα Το avatar του/της Gandalf dr685sm
    Εγγραφή
    25/04/2004
    Μηνύματα
    1.755

    To μικρόβιο της μηχανής πως το αποκτήσατε;

    Όλοι έχουμε ένα κοινό πάθος εδώ. Αυτό είναι , η μηχανή μας. Το σιδερένιο άτι που χαρακτηρίζει την μεταφορά μας , αλλά ταυτόχρονα ακόμα και αν δεν το καταλαβαίνουμε , επηρεάζει αρκετά και την συμπεριφορά μας.

    Τι ήταν εκείνο όμως ρε παιδιά που σας έκανε να θελήσετε να αποκτήσετε για πρώτη φορά μηχανή;
    Ποία ήταν η αιτία για την κίνηση αυτή; Με λίγα λόγια...για μένα ας πούμε...

    Δεν θα ξεχάσω σε ένα φιλαράκι τότε , σε ηλικία 15 ετών , που έπεσε στα χέρια μου το εξώφυλλο των Motley Crue , ενώ είχαμε την ανάλογη μουσική υπόκρουση. Η φαντασία να δουλεύει στο 120% και να κοιτάω το εξώφυλλο που είχε το συγκρότημα πάνω σε Indian και Harley (εντάξει... σε εκείνη την ηλικία δεν ήξερα ρε παιδιά απο επιδόσεις και τα ρέστα!!!!). Εκεί ήταν το πρώτο τσίγκλημα...

    Απο εκείνη την στιγμή , είχε μπεί το μικρόβιο μέσα μου , και θέριεψε στα 19 μου που πήρα και το πρώτο παπάκι (Τ80) .....έκτοτε , δεν μπορώ να το καταπολεμήσω το μικρόβιο...


    Gandalf
    Στην Ελλάδα θέλουμε να λειτουργούν τα πάντα υπέρ του ατόμου , έστω και εις βάρος του συνόλου.

  2. #2
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Χμμ... δύσκολο να πείς. Μάλλον από τον πατέρα μου που είχε πάντα μοτοσυκλέτες και μας πήγαινε βόλτες. Η πλάκα όμως είναι οτι ένα διάστημα(γύρω στα 16-17 μου) που έλεγα "δε θέλω μοτό, είναι επικίνδυνες"... Ε, μέχρι μια ημέρα που περίμενα το λεωφορείο περνάνε μπροστά μου δυο streetάδες full ντυμένοι, τους κοιτάω σα χάνος και λέω ΘΕΛΩ ΜΗΧΑΝΗΗΗΗΗ. λές απο εκεί να είναι το πάθος μου με τις ss??? Είχαν πραγματικά το κάτι διαφορετικό. Έναν αέρα. Αυτό που έχει ο κάθε μοτοσυκλετιστής!!! Αυτό που δε μπορεί να καταλάβει ο κουτάκιας!!!
    4/11/2006 Ο καλύτερα βελτιωμένος κουλάντζας!!!
    The MRT will be back soon!!!

  3. #3
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    Εγώ όταν ήμουν μικρός ήθελα να χάσω μάθημα και είχα βγει στη βροχή χωρίς μπουφάν. Ο γιατρός είπε ότι έχω τήν ιωση της μηχανής!Το πρόβλημα αποδείχθηκε χρόνιο (οκ, μλκια αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ)


    Βασικά δεν θυμάμαι και ειλικρινά δεν ξέρω!
    Μάλλον από... παντα! Τα αδέρφια μου είχαν μηχανές και μου ήρθε και πιο εύκολα.
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  4. #4
    SUZUKI GSR 600 Το avatar του/της oulas
    Εγγραφή
    20/04/2005
    Μηνύματα
    899
    Εβλεπα στην ηλικια των 14 το scooteraki της μανας μου( Honda Lead 50cc SS), τα καλοκαιρια που πηγαινα χωριο, και ετσι αρχισα να το παιρνω κρυφα σιγα σιγα! Μεχρι τα 21 χρησιμοποιουσα τα διαφορα scooter της μανας μου. (Εχω διαλθσει πολλα scooter της μαμας)

    Στα 21 πηρα το πρωτο δικο μου, Gilera Runner, και τωρα sta 24 CBF250. Σε 2 χρονια που τελειωνω φανταρος παω για 600αρι. Παντος να ειναι η καλα η μαμα που μεχρι τωρα μου δινει ολα τα scooter της.
    Βεβαια εγω, εxω αναλαβει την συντηριση τους, Λαδια(Ολο διχρονα ειναι) αερας, βενζινη....κλπ

  5. #5
    ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 20 ΟΔΗΓΩ ΑΠΟ ΤΑ 14 ΚΑΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ:wacko:

    Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΦΟΡΑ ΗΤΑΝ ΜΕ ΜΙΑ ΓΟΥΡΟΥΝΙΤΣΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ
    ΕΝΑ RV 50 ΜΕ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ...

    ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΤΟ ΣΚΛΥΛΟΠΑΠΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΚΙ ΣΗΜΕΡΑ

    ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ( Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ) ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΝΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΝΤΕΡ . ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΗΡΘΑΝ ΠΛΗΘΩΡΑ ΑΛΛΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΩΝ ΠΟΥ ΕΙΣΕΡΧΟΝΤΑΝ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΓΙΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ

    ΚΑΘΕ ΒΟΛΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΙΑ ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΠΕΡΙΠΕΤΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΝΕΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ

    ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΚΙΝΗΣΕΩΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ

    ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ

    live as if u die tomorow...
    learn as if u live forever...

  6. #6
    είδα φως και μπήκα
    Εγγραφή
    16/09/2003
    Μηνύματα
    183
    Δεν νομίζω να το απόκτησα, μάλλον υπήρχε στα γονίδιά μου.

    Στο δημοτικό έβλεπα τους γερμαναράδες που ερχόντουσαν Ελλάδα φορτωμένοι με τα τριβάλιτσα και τις στολές και μου έτρεχαν τα σάλια... "Μια μέρα έτσι θα γίνω κι εγώ" μουρμούριζα και ονειρευόμουν benelli 6κύλινδρο (το είχε γείτονας)

    Όσο μεγάλωνα τόσο φούντωνε η φλόγα μέσα μου...Τετάρτη δημοτικού οδήγησα ένα καρέλι μιας κοπέλας, και στα 14 έμαθα να οδηγάω με συμπλεκτη (vfr 400). Οι δικοί μου ούτε να ακούσουν για "σκοτώστρα". Οδήγαγα μηχανάκια φίλων χωρίς δίπλωμα (μ@λακία, το ξέρω αλλά στα 17 που μυαλό...) στα 18 αποκτώ ένα T80 μιας και ο πατέρας μου κατάλαβε οτι είναι καλύτερα να έχω δικό μου παρά να οδηγάω ξένα. γύρω στα 20 έχω μαζέψει χρήματα για XT... Μάχη στο σπίτι και τελικά με ψήνουν να πάρω αυτοκίνητο. Στα 22 πάω φαντάρος και μόλις γυρίζω μετά από 5 μήνες πουλάω το κουτί και παίρνω την πρώτη μου μηχανή (Bmw f-650). Από τότε έχουν περάσει άλλα 8 χρόνια και το μικρόβιο όσο πάει και μεγαλώνει......

  7. #7
    αλεπού καμπίσια Το avatar του/της GST
    Εγγραφή
    11/02/2004
    Μηνύματα
    1.165

    φλορετα και ξερο ψωμι.........

    ειχε ο παππους στο χωριο και εκει εμαθα πρωτα τις τουμπες και μετα να οδηγαω ...... τι μας θυμιζεις τωρα ...ξεγνιαστα χρονια τοτε ζουσαμε και αναπνεαμε για τη στιγμη που θα φυγει στο καφενειο για να το σκασουμε με το ξαδερφο για μια βολτα....ισως τα μονα χρονια που δεν μας ενοιαζε το τι καβαλαμε και ποτε θα βγει το επομενο μοντελο....παρανομοι και ατιθασα ονειροπολοι πιτσιρικαδες στα σοκακια του χωριου..... βρε βρε πως αλλαζουν οι καιροι και μεις μαζι μαυτους.....:smilea:
    FORNICATION UNDER CONSENT (OF THE) KING.

  8. #8
    Για όλα φταίει ο νονός της μικρής μου αδερφής ο Άγγελος με το XT του.1983 εβγάλα την πρώτη φωτό μου δίπλα σε μηχανή στην τρυφερή ηλικία των 9 χρονών.Για τα 6 χρόνια μετά ο πατέρας μου με το cb125 twin με το οποίο έκανα και τις πρώτες μου βόλτες αργότερα.Και μάλλον 2 χρόνια μετά ο τότε κολλητός μου Ναπολέων με την "Χρυσούλα" του πατέρα του (κύριο Νίκου) - ένα τεράστιο goldwing 1000cc - το γυμνό - έτσι; όπου ένα καλοκαίρι ολόκληρο με έκανε φανατίλα με τα honda.

  9. #9
    ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΣ Το avatar του/της kawasaki ZX-12
    Εγγραφή
    29/06/2005
    Μηνύματα
    213
    εμενα το 82 ο πατερας μου ειχε ενα simson και παντα με εβαζε στο ντεποζιτο για να παμε απο δω και απο κει!!!!
    ημουνα 2 χρονων μεχρι τα 5 μετακινομασταν με αυτο!!!

    μεγαλονοντας στην παρεα υπηρχαν 2 ζετακια οποτε ετσι μου μπηκε το μικροβιο!!!!

    η ειρωνια της υποθεσης ειναι ομως οτι στα 15 οταν ειπα στο πατερα μου οτι θελω ενα ζετακι εγινε χαμος και μου λεει το απιθανο ........
    καλα δεν μπορω να καταλαβω πως απεκτησες αυτην την τρελα με τα μηχανακια δεν υπαρχει περιπτωση...
    τι λες ρε πατερα ξεχνας μου φαινεται.....

    ειχε πεσει και το χε δωσει καιρο και μαλλον φοβοτανε!!!
    και εννοειτε πως ποτε δεν εδωσε φραγκο για τα μηχανακια μου

    οταν ειδε το 636 ψιλοτρομαξε αλλα οκ τωρα πια δεν το συζηταει καν.

  10. #10
    Εγώ όταν ήμουν 12 χρονών μου πήρε η γιαγιά μου μια φωτογραφική μηχανή που την λάτρεψα. Τραβούσα πολλές φωτογραφίες μέχρι τα 16 μου, τρελαμένος και με τεράστιο πάθος για το υπέροχο δώρο που μου χάρισε η αγαπημένη μου γιαγιά.
    Μέχρι που μια χειμωνιάτικη μέρα, κι ενώ τραβούσα φωτογραφίες κάτι πουλιά, έπιασε ένα ψιλόβροχο με αποτέλεσμα να πέσει νερό μέσα στον φακό. Όλα μαύρισαν μέσα στο ματάκι που κοιτούσα για να τραβήξω την φωτογραφία. Την πήγα αμέσως σε ένα φωτογραφικό μαγαζί για να μου την φτιάξουν, αλλά δυστυχώς δέν την πρόλαβα εντελώς...απο την φωτογραφική μηχανή σώσαμε μόνο την μηχανή...η φωτογραφική είχε ήδη παραδώσει πνεύμα..
    Κι έτσι μου κόλλησε το μικρόβιοοοο...

    Σοβαρά τώρα δέν θυμάμαι ή μάλλον δέν ξέρω κάν πώς το κόλλησα το μικρόβιο. Ίσως το είχα μέσα μου απο τη μέρα που γεννήθηκα, πιστεύω πως πολλοί απο μας το είχαμε έμφυτο αυτό το μικρόβιο της ελευθερίας, της αδρεναλίνης και του ρομαντισμού.
    Και προσωπικά χαίρομαι που την έχω αυτή την αρρώστια.

    Αφού 27 χρόνια τώρα, αποφεύγω να πάω στο γιατρό να με κοιτάξει γιατί φοβάμαι μή με γιατρέψει !

    :rotflmao: :rotflmao:

  11. #11
    πρωην μελος Το avatar του/της idi
    Εγγραφή
    13/08/2003
    Μηνύματα
    6.082
    ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΚΑΜΠΡΙΟΛΕ

    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

  12. #12
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Νομίζω ότι όλοι μας το έχουμε στη γέννηση το μικρόβιο αλλιώς δεν εξηγείτε ούτε το πάθος ούτε η αγάπη που έχουμε στα μηχανάκια μας,, Εγώ ξεκίνησα με παρότρυνση του πατέρα μου, είχε ένα 250DT και ένα 750Κ το τετρακυλινδρο Χοντα. Από μικρός στην αρχή όταν ακόμα δεν έφτανα ούτε τους μαρσπιεδες όχι να πατήσω κάτω, με έβαζε να οδηγώ καθήμενος αυτός από πίσω, και απλά ποτέ δεν έκανα ποδήλατο, μπήκα αμέσως στο μηχανοκίνητο...Από τότε και μετά από 14 μηχανάκια λατρεύω ακόμα την αρρώστια μου...
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  13. #13
    ποτέ δε μου άρεσε η μπάλλα...


    έπαιζα μόνο και μόνο για να κάνω παρέα με τους φίλους μου...


    είμουν πάντα όμως τρελός με τον τροχό, και ο,τι ειχε τροχούς και χρειαζόταν ισορροπία!


    πολύ ποδήλατο, μα πολύ ποδήλατο...


    πατίνια, σκεητμπορντ


    τα μηχανάκια άρχισαν να με γοητεύουν στα 12 περίπου, δανεικά παπάκια...


    δίπλωμα για παπί (που δε πήρα ποτέ) στα 16 μου...


    και μετά τα 18 FREEZE ξαναξύπνησα πέρσι, και με έχει συνεπάρει!!!

  14. #14
    Αφροτζιξ Το avatar του/της afrotwin
    Εγγραφή
    08/12/2003
    Μηνύματα
    3.260
    ego to kolisa apo ton aderfo mou itan arostos mixanovios ke nosouse asxima
    e ke epidi ton frontiza ego me kolise
    poli 8eli o an8ropos
    ke etsi gnorisa tin magia tou solex ke ego se triferi ilikia...
    :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
    Αφροτζιξ.kata tin nona druna

  15. #15
    ειδικός χρήστης Το avatar του/της Rezeguet
    Εγγραφή
    23/09/2004
    Μηνύματα
    577
    ego apo to monakrivo zipaki mou kollisa to mikrovio otan piga gia proti fora enduro mazi me kati 125aria endura kai go me to zipaki apo piso :P etsi egina kai xomateros taytoxrona
    O Captain! my Captain! our fearful trip is done;
    The ship has weathered every rack, the prize we sought is won;
    The port is near, the bells I hear, the people all exulting,
    While follow eyes the steady keel, the vessel grim and daring.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Πλησιάζει η μέρα της "εξέτασης"....πως να το χειριστώ ;;;;
    από evilnanouk στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 126
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2023, 08:48
  2. Πώς λαδώνουμε τα διάφορα σημεία της μηχανής?
    από DrIoannis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 06/02/2007, 14:09
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2004, 10:19
  4. Καμια ιδεα για το προβλημα της μηχανης....
    από iannis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2004, 14:39
  5. Της μηχανής οι ρόδες...
    από almalibera στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 16/03/2004, 07:05

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF