Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: μεταβιβαση μηχανης με χρωστουμενα τελη

  1. #1

    μεταβιβαση μηχανης με χρωστουμενα τελη

    καλησπερα σε ολους.εχω μια απορεια και θα ηθελα τα φωτα σας.προκειται να αγορασω ενα μηχανακι το οποιο αυτος που το εχει τωρα δεν εχει πληρωσει τελη απο το 2005 και θα ηθελα να ξερω αν το χρεος θα μεταφερθει σε εμενα.εχω ακουσει διαφορες εκδοχες του τυπου οτι τοχρεος θα ερ8ει σε εμενα,οπως και οτι το χρεος παραμενει στον προηγουμενο ιδιοκτητη.τι ακριβως συμβαινει δεν ξερω και ουτε μπορω να βγαλω ακρη.αν ξερει καποιος παρακαλω τις γνωσεις του μπας και βγαλω καμια ακρη!ευχαριστω προκαταβολικα!

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.130
    Για να μεταβιβαστεί το μηχανάκι, νομίζω χρειάζεται να έχουν πληρωθεί τα τέλη του τρέχοντος έτους. Όχι, δεν επιβαρύνεσαι εσύ τα τέλη των προηγούμενων ετών.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Κληρονομικό χάρισμα Το avatar του/της dukeandthecity
    Εγγραφή
    27/09/2004
    Μηνύματα
    1.085
    για να γίνει μεταβίβαση πρεπει να εξοφληθούν ΟΛΕΣ οι εκρεμμότητες προς την εφορία. (+τα προστιμα)

  4. #4
    καταλαβα.δλδ ουτε μεταβιβαση δεν θα μπορεσω να κανω γτ αυτος δεν εχει τελη απο το 2006 και μετα!αλλα να ρωτησω τωρα κατι αλλο.οταν πουλησα το δικο μου μηχανακι φετος το 2011 δεν μου ζητησανε τελη αν και τα ειχα και το αστειο ειναι οτι ξεχασα να τα δωσω στο παιδι που το πηρε μιας και δεν μου τα ζητησε εκεινη την στιγμη και αφου τον ενημερωσα μου ειπε οτι θα το παει στο χωριο του και οτι δεν χρειαζονται τελη εκει...!τεσπα απο οτι μου φαινετε πρεπει να τον υποχρεωσω να παρει του 2011 τα τελη για να γινει η μεταβιβαση.ευχαριστω

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.130
    Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
    για να γίνει μεταβίβαση πρεπει να εξοφληθούν ΟΛΕΣ οι εκρεμμότητες προς την εφορία. (+τα προστιμα)
    Έχω κάνει 3 μεταβιβάσεις μέσα στο έτος και ισχύει ότι είπα.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
    Έχω κάνει 3 μεταβιβάσεις μέσα στο έτος και ισχύει ότι είπα.
    Ωπ τι έχουμ'εδώ; Τον νέο Παπ;

  7. #7
    Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
    Έχω κάνει 3 μεταβιβάσεις μέσα στο έτος και ισχύει ότι είπα.
    Ισχύει. Πληρώνεις μονάχα του τρέχοντος και οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες (όσοι είναι) τα λοιπά χρωστούμενα.
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  8. #8
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.130
    Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
    Ωπ τι έχουμ'εδώ; Τον νέο Παπ;
    Έχω βάλει σκοπό να δοκιμάσω όλα τα αξιόλογα μοντέλα της αγοράς πριν κλείσω τα 30 :P
    Life begins at 45°.

  9. #9
    σε ευχαριστω πολυ blitzer.νομιζω οτι καπως ετσι ειναι αν και δεν ζητανε τα τελη στην μεταβιβαση στα ΚΕΠ αλλα το ακυρωνουν μολις πανε τα χαρτια στο υπουργειο.νομιζω αυτο ειναι και το πιο λογικο.και παλι ευχαριστω.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2008
    Μηνύματα
    210

    e

    etsi htan palia.dld eprepe na exoun taktopih8ei oles oi prwin ekremotites gia na ginei metabibash.meta to allaksan stadar giati den xreiazotan na peraseis apo eforia gia na kaneis metabibash opws palia,kai egw eixa ena paromio 8ema kai ekana metabibash(prin 3xronia sygekrimena) kai ta palia telh pigan sto afm toy allounou.kai oute twra pernas apo eforia sigoura giati prin ligo kairo ekana matabibash.ara nomizw oti to idio isxyei.apla psaxto ligo kalytera kai mh rwtas sta kep,pigene katey8eian se kapia doy kai rwta an kanw metabibash ktl ti giniete kai bres kai kanenan tis prokopis kai rwta ekei mesa giati emena alla mou elege mia mpampogria ekei mesa kai alla allh.den kseroun ti tous ginete genika
    NS50-F,TDR 80,TDR 250,NSR 250,TDR 250,ZX 400,RM 250,CBR 600F,KTM DUKEii,DUCATI MONSTER 600,YAMAHA YZFR6,TTR 600 kai synexizoume

  11. #11
    εχεις δικιο φιλοαρακι ποθ εχει εκθεση με αυτοκινητα και μηχανακια μου ειπε ως εξης:
    μεταβιβαση γινετε κανονικοτατα ασχετα με το χρεος των τελων και μαλιστα επιβεβαιωμενο διοτι εκανε μεταβιβαση αμαξι το οποιο χρωσταει τελη απο το 2005 απλα δεν γνωριζει αν μεταφερεται το χρεος στον νεο ιδιοκτητη.θα το εξακριβωσω και αυτο στην ΔΟΥ της περιοχης μου και θα σας πω να ξερετε κι εσεις γτ δυστηχως τα εχουν κανει μπαχαλο.ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον παρολα αυτα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2008
    Μηνύματα
    210

    v

    eides pou sou eipa.... den exeis kamia douleia esy me ta xreoi tou proigoumenou.afou htan sto onoma tou tosa xronia aytos exei thn ey8ynh.esy 8a plirwseis ta telh tou 2012 an to pareis twra px stadar.afou sou lew to ekana kai egw kai meta pou xreiastika kati sth doy to afm mou htan pentaka8aro
    NS50-F,TDR 80,TDR 250,NSR 250,TDR 250,ZX 400,RM 250,CBR 600F,KTM DUKEii,DUCATI MONSTER 600,YAMAHA YZFR6,TTR 600 kai synexizoume

  13. #13
    swstos epitelous ksemperdepsa me auth thn istoria kai phra ton bergo sto onoma mou.apisteuto mhxanaki arketh dynamh kai arketa aksiopisto doulema.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2008
    Μηνύματα
    210

    x

    ante megies kai kala xiliometra
    NS50-F,TDR 80,TDR 250,NSR 250,TDR 250,ZX 400,RM 250,CBR 600F,KTM DUKEii,DUCATI MONSTER 600,YAMAHA YZFR6,TTR 600 kai synexizoume

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Αρχικά δημιουργήθηκε από prionotrypan
    εχεις δικιο φιλοαρακι ποθ εχει εκθεση με αυτοκινητα και μηχανακια μου ειπε ως εξης:
    μεταβιβαση γινετε κανονικοτατα ασχετα με το χρεος των τελων και μαλιστα επιβεβαιωμενο διοτι εκανε μεταβιβαση αμαξι το οποιο χρωσταει τελη απο το 2005 απλα δεν γνωριζει αν μεταφερεται το χρεος στον νεο ιδιοκτητη.θα το εξακριβωσω και αυτο στην ΔΟΥ της περιοχης μου και θα σας πω να ξερετε κι εσεις γτ δυστηχως τα εχουν κανει μπαχαλο.ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον παρολα αυτα.
    Το χρέος δεν μεταφέρεται στον νέο ιδιοκτήτη.

    Εγώ είχα αγοράσει μεταχειρισμένο αυτοκίνητο και η μεταβίβαση γίνεται κανονικά σε ΚΕΠ, χωρίς να τους ενδιαφέρει αν έχει πληρώσει κανείς τα τέλη.

    Οι απλήρωτες χρονιές επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη του οχήματος για εκείνη τη χρονιά που αναφερόμαστε και δεν διαγάφονται ποτέ!!!

    Πρέπει οποσδήποτε να είναι πληρωμένα τα τέλη της τρέχουσας χρονιάς, γιατί σε διαφορετική περίτωση θα επιβαρύνουν εσένα. Πρόσεχε!!! Όχι να σου δώσει αυτοκόλλητο!! Την απόδειξη να πάρεις!!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 66
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2014, 16:42
  2. αγορά μηχανής με γραμμάτια..
    από WithoutImperium στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο μήνυμα: 03/02/2011, 22:14
  3. Αγορά μηχανής με γραμμάτια
    από dtravlos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2010, 19:49
  4. Μεταβιβαση μηχανης
    από suzukimaniac στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2010, 18:01
  5. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2008, 15:30

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF