Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 6 από 6

Θέμα: Κοντερ daytona sprinter 125

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2016
    Μηνύματα
    5

    Κοντερ daytona sprinter 125

    Γεια σας
    Μετα απο πτωση το κοντερ του μηχανακιου(daytona sprinter 125) διαλυσε και εφυγαν ολα και επειδη αυτην τν στιγμη δεν διαθετω τα χρηματα για ενα καινουργιο κοντερ σκεφτηκα μηπως βαλω κοντερ απο honda astra supra και θα ηθελα να ρωτησω αν οντως μπορω να βαλω τετοιο κοντερ επειδη ειναι σχεδον τα ιδια μεγεθη και αν το εχει δοκιμασει καποιος
    Ευχαριστω

  2. #2
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Αν κρίνω από το τζαμάκι του κοντερ που έχω βαλει εγώ από supra σε sprinter πρεπει να είναι ακριβώς ίδια σε μέγεθος τα δυο καντράν. Δεν θα έχει στροφόμετρο μετά όμως και δεν θυμάμαι τι γίνεται με τον δείκτη ταχυτήτων. νομίζω το supra εχει Ν και TOP ενώ το sprinter 125 τις δείχνει όλες, αλλά αυτό λύνεται ευκολα συνδέοντας μόνο τα ανάλογα καλώδια. Η ντίζα του κονέρ είναι ίδια από όσο θυμάμαι.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2016
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος
    Αν κρίνω από το τζαμάκι του κοντερ που έχω βαλει εγώ από supra σε sprinter πρεπει να είναι ακριβώς ίδια σε μέγεθος τα δυο καντράν. Δεν θα έχει στροφόμετρο μετά όμως και δεν θυμάμαι τι γίνεται με τον δείκτη ταχυτήτων. νομίζω το supra εχει Ν και TOP ενώ το sprinter 125 τις δείχνει όλες, αλλά αυτό λύνεται ευκολα συνδέοντας μόνο τα ανάλογα καλώδια. Η ντίζα του κονέρ είναι ίδια από όσο θυμάμαι.
    μιλαω για αυτο το κοντερ http://www.stelpet.gr/gr/el/products...-honda-supra:2 που εχει κανονικα τις ταχυτητες πιστευεις οτι θα μπορεσω να κανω δουλεια ?

  4. #4
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    πιστεύω ναι. Απλά να έχεις υπ' όψιν σου ότι πολύ πιθανό οι φύσες να μην κάνουν και να πρέπει να συνδέσεις εσύ τα καλώδια. Αυτό σημαίνει πως χρειάζεσαι βασικές γνώσεις ηλεκτρολογικών. Δεν μου έχει τύχει να χρειαστεί να πειράξω ηλεκτρολογικά στο δικό μου για να ξέρω χρώματα για κάθε τι στο καντράν, όμως συνήθως τα κινέζικα είναι αντιγραφές από honda με κάποιες μικροπαραλλαγές. Αυτό σημαίνει πως πολύ πιθανό κάποια καλώδια να είναι και ίδια απόχρωση με το supra, παρόλα αυτά δεν είναι κάτι τραγικό να βρείς που πάει τι. Τώρα αν χρειαστείς και ηλεκτρολόγο για να στα συνδέσει να έχεις υπ' όψιν οτι το δικό του κοντέρ κάνει 60€.

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2016
    Μηνύματα
    5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikosmec Προβολή μηνύματος
    πιστεύω ναι. Απλά να έχεις υπ' όψιν σου ότι πολύ πιθανό οι φύσες να μην κάνουν και να πρέπει να συνδέσεις εσύ τα καλώδια. Αυτό σημαίνει πως χρειάζεσαι βασικές γνώσεις ηλεκτρολογικών. Δεν μου έχει τύχει να χρειαστεί να πειράξω ηλεκτρολογικά στο δικό μου για να ξέρω χρώματα για κάθε τι στο καντράν, όμως συνήθως τα κινέζικα είναι αντιγραφές από honda με κάποιες μικροπαραλλαγές. Αυτό σημαίνει πως πολύ πιθανό κάποια καλώδια να είναι και ίδια απόχρωση με το supra, παρόλα αυτά δεν είναι κάτι τραγικό να βρείς που πάει τι. Τώρα αν χρειαστείς και ηλεκτρολόγο για να στα συνδέσει να έχεις υπ' όψιν οτι το δικό του κοντέρ κάνει 60€.
    οκ φιλαρακι μου ευχαριστω πολυ για τν πολυτιμη βοηθεια!

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Να πάρεις το δικό του,στο τέλος θα σου βγει ακριβότερο από supra

Παρόμοια θέματα

  1. daytona sprinter 125
    από notakos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 29/05/2019, 11:53
  2. Ανακατασκευή Daytona Sprinter 125 (καρμπυλατερατο!)
    από AgelosEXP στο forum Ανακατασκευές (Restoring)
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/08/2012, 14:52
  3. Ανάκληση Daytona Sprinter 125
    από McGyver στο forum Ανακλήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2012, 06:36
  4. Ελαστικά για Daytona Sprinter 125
    από Undertaker313 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 29/01/2011, 01:20

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF