Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: Πρέπει να περάσει κτεο για να γίνει μεταβίβαση???

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2008
    Μηνύματα
    11

    Πρέπει να περάσει κτεο για να γίνει μεταβίβαση???

    Καλησπερα παιδια,
    πουλάω το μηχανάκι μου και με πήρε τηλ ενας ενδιαφερόμενος και με ρώτησε αν έχω περάσει κτεο το μηχανάκι για να γινει η μεταβίβαση.
    είναι του 2009 650 σε κυβικά. Είχα ακούσει οτι οι μηχανές θα περνάνε κτεο αλλά δεν ξέρω αν τελικά ισχύει.Τα φώτα σας παρακαλώ oπoioς ξέρει..

  2. #2
    Mε τον νέο νόμο όλες οι μεταβιβάσεις μοτο θέλου ΚΤΕΟ ,αλλά εσένα δεν σε πιάνει γιατί δεν είναι 4ετίας και πάνω . Ακριβώς όπως στα αυτ/τα πάει .
    Το μηχανάκι σου περνάει το πρώτο του ΚΤΕΟ του χρόνου .

  3. #3
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Αντιμετωπισα προσφατα το θεμα με το Z που πηρα οταν πηγα νομο ημαθιας στο ΚΕΠ για τη μεταβιβαση ηθελαν χαρτι ΚΤΕΟ οποτε κολλησαμε μια και η μοτοσυκλετα για να περασει ηθελε αρκετη δουλεια και θα περιμενα μηνες,ρωτησα λοιπον στην ΠΙΕΡΙΑ στο τοπικο ΚΕΠ και μου απαντησαν οτι εκει δεν χρειαζεται ΚΤΕΟ, επέμενα και πηρε τηλεφωνο στο μηχανολογικο για να το σιγουρεψουμε.
    Τελικα το θεμα με το ΚΤΕΟ μοτοσυκλετων εφαρμοζεται πιλοτικά σε καποιους νομους προς το παρον οχι σε ολους ακομα,οποτε εχεις την ευκαιρια να επιλεξεις για μεταβιβαση τον νομο του πωλητη η του αγοραστη,αν εισαι τυχερος θα ξεπερασεις ετσι το προβλημα σου.
    Τελευταία τροποποίηση από mankam; 23/07/2012 στις 08:43.

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    22/12/2008
    Μηνύματα
    11
    ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
    Φίλε mankam αναφερθηκες στην μεταβίβαση σε ΚΕΠ έχω ακούσει ότι αν γίνει η μεταβίβαση σε ΚΕΠ η άδεια δεν ισχύει για να το ασφαλίσεις και για την αστυνομία αληθεύει αυτό?

  5. #5
    Boys and their toys! Το avatar του/της grharris
    Εγγραφή
    07/03/2012
    Μηνύματα
    198
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από diasss Προβολή μηνύματος
    ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
    Φίλε mankam αναφερθηκες στην μεταβίβαση σε ΚΕΠ έχω ακούσει ότι αν γίνει η μεταβίβαση σε ΚΕΠ η άδεια δεν ισχύει για να το ασφαλίσεις και για την αστυνομία αληθεύει αυτό?
    Το ασφαλίζεις και κυκλοφορείς κανονικά!
    Μου το είχαν πει και εμένα αυτό σε ένα ΚΕΠ κάποια στιγμή αλλά σε άλλα 2 ΚΕΠ μου είπαν ότι και ασφαλίζω και κυκλοφορώ κανονικά!
    Έτσι, και η μια μηχανή που πήρα και η άλλη που πούλησα, είναι κανονικά ασφαλισμένες, και φίλο που σταμάτησαν για έλεγχο δεν του είπαν τίποτε που είχε το χαρτί του ΚΕΠ.

    ΚΤΕΟ στην Ανατολική Αττική δεν ζητήσανε!

  6. #6
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.241
    Να ρωτήσω κι εγώ γιατί με βλέπω να έχω πρόβλημα:

    Έστω ότι θέλεις να αγοράσεις μοτο-παρτάλι-μερικώς-σε-τεύχη διότι έχεις "άσχημα γούστα" (κοινώς μην τύχει και πάρεις κάτι που να δουλεύει, δε λέει...). Η μοτό μπορεί να μην κυκλοφορήσει για λίγο *γκουχ*πολύ*γκουχ* καιρό, αλλά κάποια στιγμή ελπίζεις ότι θα ξανατσουλήσει. Τι πρόβλεψη έχει κάνει το πάνσοφο κράτος μας για τέτοιες περιπτώσεις; Πρέπει να πάει κανείς στο ΚΤΕΟ με την κούτα που έχει μέσα καρμπς-πλεξούδα-ψυγεία ή στο ΚΕΠ;

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω κι εγώ γιατί με βλέπω να έχω πρόβλημα:

    Έστω ότι θέλεις να αγοράσεις μοτο-παρτάλι-μερικώς-σε-τεύχη διότι έχεις "άσχημα γούστα" (κοινώς μην τύχει και πάρεις κάτι που να δουλεύει, δε λέει...). Η μοτό μπορεί να μην κυκλοφορήσει για λίγο *γκουχ*πολύ*γκουχ* καιρό, αλλά κάποια στιγμή ελπίζεις ότι θα ξανατσουλήσει. Τι πρόβλεψη έχει κάνει το πάνσοφο κράτος μας για τέτοιες περιπτώσεις; Πρέπει να πάει κανείς στο ΚΤΕΟ με την κούτα που έχει μέσα καρμπς-πλεξούδα-ψυγεία ή στο ΚΕΠ;
    Τι αρώτηξε;
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  8. #8
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    "Αν η μηχανή είναι διαλυμένη, σε ανταλλακτικά, και προφανώς με τίποτα δεν μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ, πώς την μεταβιβάζεις;". Αυτό αρώτηξε....

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nathair Προβολή μηνύματος
    "Αν η μηχανή είναι διαλυμένη, σε ανταλλακτικά, και προφανώς με τίποτα δεν μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ, πώς την μεταβιβάζεις;". Αυτό αρώτηξε....
    Aαααα
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2011
    Μηνύματα
    320
    Μάλλον η εποχή της Μοτοσυκλετιστικής αθωότητας παρέρχεται ...

    σιγά - σιγά και με φόρα!

  11. #11
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nicksior Προβολή μηνύματος
    Μάλλον η εποχή της Μοτοσυκλετιστικής αθωότητας παρέρχεται ...

    σιγά - σιγά και με φόρα!

    Αυτό που μάλλον θέλουν να παρέλθει είναι το να κάνει μόνος του ο ιδιώτης κάποιες εργασίες...

    Θα μας πουν δηλαδή στη συγκεκριμένη περίπτωση "ποιος είσαι εσύ που θα λύσεις και θα δέσεις το μηχανάκι..."

    Άσχετα βέβαια αν οι περισσότεροι που ασχολούνται σοβαρά θα το κάνουν ισάξια (να μην πω καλύτερα) με τους επαγγελματίες...
    Give me fuel, Give me fire

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    05/09/2011
    Μηνύματα
    320
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Αυτό που μάλλον θέλουν να παρέλθει είναι το να κάνει μόνος του ο ιδιώτης κάποιες εργασίες...

    Θα μας πουν δηλαδή στη συγκεκριμένη περίπτωση "ποιος είσαι εσύ που θα λύσεις και θα δέσεις το μηχανάκι..."

    Άσχετα βέβαια αν οι περισσότεροι που ασχολούνται σοβαρά θα το κάνουν ισάξια (να μην πω καλύτερα) με τους επαγγελματίες...
    You've got the point

  13. #13
    Τελικά μεταχειρισμένο στην Αττική το αγοράζουμε με χαρτί ΚΤΕΟ οπωσδήποτε;

  14. #14
    Μα τι λετε ορισμενοι;
    Ειναι οπως και στα αμαξια.
    Ενα αμαξι δηλ τρακαεισμενο που κανει να φτιαχτει3 η και 4 χρονια δεν ειναι το ιδιο;
    Καπου θα υπαρχει σχετικη εγκυκλιος. Μπορεις ας πουμε να καταθεσεις τις πινακιδες....Ξερω γω;

    Κακος που εχουμε κτεο αλλα δεν ειναι και το τελος του κοσμου. Εισπρακτικο ειναι.
    Εμενα με πεασανε με ξεταπωτες ακραπες.

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lioulios Προβολή μηνύματος
    Μα τι λετε ορισμενοι;
    Ειναι οπως και στα αμαξια.
    Ενα αμαξι δηλ τρακαεισμενο που κανει να φτιαχτει3 η και 4 χρονια δεν ειναι το ιδιο;
    Καπου θα υπαρχει σχετικη εγκυκλιος. Μπορεις ας πουμε να καταθεσεις τις πινακιδες....Ξερω γω;

    Κακος που εχουμε κτεο αλλα δεν ειναι και το τελος του κοσμου. Εισπρακτικο ειναι.
    Εμενα με πεασανε με ξεταπωτες ακραπες.
    Εγω θα δοκιμασω να περασω το 1300 με acra race :P

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. τι ππρεπει να κανει καποιος για να αγωνιστει???
    από melowolem στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2010, 10:19
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2007, 20:09
  3. ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΟΡΝΕΔΕΣ...
    από idi στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο μήνυμα: 18/11/2005, 16:14
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 11/09/2005, 17:26
  5. Απαντήσεις: 94
    Τελευταίο μήνυμα: 27/02/2004, 08:59

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF