Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 23

Θέμα: drz 400 sm θελει να γινει Ε μηχανικα

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2010
    Μηνύματα
    14

    drz 400 sm θελει να γινει Ε μηχανικα

    παιδια εχω 3χ3 mod, κ&ν φιλτρο και η εξατμιση ειναι ολοσωμη fmf q4 αλλα την εχω κανει ελευθερας και περιμενω fcr 39 mx και εκκεντροφορο hotcam εισαγωγης. θελω πληροφοριες για καρμπ. σκεφτ.
    200 main air jet
    EMN needle
    clip 3
    45 pilot jet
    remove pilot air jet
    2 turns fuel screw
    ο εκκεντροφορος νομιζω οτι ειναι ρυθμιζωμενος χωρις να ειμαι σιγουρος (hotcam intake state 1) smia help

  2. #2
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559

    Re: drz 400 sm θελει να γινει Ε μηχανικα

    Αρχικά δημιουργήθηκε από drzakis
    παιδια εχω 3χ3 mod, κ&ν φιλτρο και η εξατμιση ειναι ολοσωμη fmf q4 αλλα την εχω κανει ελευθερας και περιμενω fcr 39 mx και εκκεντροφορο hotcam εισαγωγης. θελω πληροφοριες για καρμπ. σκεφτ.
    200 main air jet
    EMN needle
    clip 3
    45 pilot jet
    remove pilot air jet
    2 turns fuel screw
    ο εκκεντροφορος νομιζω οτι ειναι ρυθμιζωμενος χωρις να ειμαι σιγουρος (hotcam intake state 1) smia help
    ask 'Vidas'
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  3. #3

    Re: drz 400 sm θελει να γινει Ε μηχανικα

    Τα 'Ε εχουν και αλλη συμπιεση , η φλατζα βασης του κυλινδρου στα 'S + 'SM ειναι 2πλη(3πλη για την ακριβια αν βαλεις και τον αποστατη ενδιαμεσα τους..) , στα 'Ε ειναι μονή , ετσι λοιπον τα 'Ε εχουν 12,2:1 και τα 'S + 'SM 11,3:1 .

    Το FcrMX απο που το βρηκες ? Σε ρωταω γιατι υπαρχουν 2 γεννιες FcrMX , αυτα που εχουν αφαιρουμενο ανταπτωρα για το φιλτροκουτι κι αυτα που ειναι φίξ σ'εκεινο το σημειο .

    Το βασικο τζεταρισμα ειναι αυτο που λες + 160 κυριο ζιγκλερ/main jet με ελευθερη εξατμιση . Βεβαια μηχανακι με μηχανακι κτλ διαφερουν οπωτε μπορει να παιξεις απο 152 μεχρι 160..!
    Επισης πολλοι που εχουν βγαλει το main air jet αντι για 45 pilot jet εχουν βαλει 48αρι , το ιδιο κι εγω .

    Μια αλλη συνταγη ειναι :
    200 main air jet
    NCYR clip 2-3 -Suzuki p/n - 13383-35G40 , 3.40e !
    45 pilot jet
    100 pilot air jet
    2-2+1/2 turns fuel screw


    Οι HotCams ερχονται ετοιμοι , περα απο χρονισμο δε χρειαζονται κατι αλλο , επισης χρησιμοποιουν αν θυμαμαι καλα αλλα διακενα για τις βαλβιδες .
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

  4. #4
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Θα προτεινα η συμπιεση να μην αλλαξει, η παραπανω καταπονηση δεν αξιζει κατα την γνωμη μου για +2 αλογα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #5
    Αν ειναι να ανοιχτει για να γινει '440 τοτε ναι αλλα ουτε κι εγω θα τ'ανοιγα μονο και μονο για μια φλατζα , εκτως αν ειχα τη γνωση και ελευθερο χρονο !
    Ενα σετ φλατζες κοστιζει (απο eBay , της Cometic ) 30$ + 9$ τα μεταφορικα αλλα για να φτασει μεχρι εκει στο μηχανακι ενας μαστορας κοστιζει 150+ευρω...
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

  6. #6
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Εχεις δυναμομετρησει το δικο σου Βασιλη?
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  7. #7
    Οχι ακομα , θα το παω μετα απο ενα re fresh που θα γινει στη κεφαλη με νεες βαλβιδες(Wiseco) + καδενα εκκ/ρου και τοτε θα του κανουμε τη συμπιεση 12.2:1 γιατι οταν μπηκε το κιτ '440 δεν ηξερα την ιστορια με τις φλατζες(η βασης ηθελε να βγουν τα πριτσινια και να μπει μια απ'τις 2... ) οπωτε μετα απ'αυτο θα κανω μια βολτα κι εγω στο δυναμομετρο! Οχι τοσο για το νουμερακι αλλα πιο πολυ να δω τα μειγματα !

    Ενας φιλος με 400sm με FcrMX39 + ανοιγμενο φιλτροκουτι(μικροτερο απο 3Χ3) + Κ&Ν + Yoshi RS2 με ταπα εβγαλε 38κατι τροχο , καθολου ασχημα απο τα 33 περιπου ενος μαμα !
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2010
    Μηνύματα
    14
    κατάρχην ευχαριστω. δεν θα ανεβασω συμπιεση. με τον εκκεντροφορο ολα καλα. το fcr μχ ειναι με αφαιρουμενο ανταπτωρα για το φιλτροκουτι και κολαρο εχω για την κεφαλη απο το Ε. vida ειπες οτι καποιοι εχουν βγαλει το main air jet αντι για 45 pilot jet εχουν βαλει 48αρι , το ιδιο κι εγω, μηπως ηθελες να πεις το pilot air jet και οχι το main. εχω την ΕΜΝ βελονα και την μαμα για αρχη λεω να βαλω αυτα
    160 main jet καυσιμο
    200 main air jet
    EMN needle
    clip 3
    45 pilot jet καυσιμο
    remove pilot air jet
    2- 3 turns fuel screw
    θελω να μου πεις αν βγαλω το pilot air jet τη γινεται? και πως θα ρυθμισω την αντλια να ψεκαζει 1-1,5 sec? και τα ζιγλερ ειναι συγκεκριμενα η τα ιδια που φοραει το μαμα καρμπιλατερ?

  9. #9
    Tην αντλια την ρυθμιζεις με το βιδακι που εχει στο πανω μερος της , βαλε και το o-ring .
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2010
    Μηνύματα
    14
    ενταξει vida,το carb. τωρα ταξιδευει απο αμερικη, οταν το παρω στα χερια μου και εχω αποριες θα σε ρωτησω. αν εχεις αλλες πληροφοριες που πρεπει να ξερω... καλοδεχουμενες.

  11. #11
    την φλαντζα να την βαλεις...μικροτερη καταναλωση κι αισθητα καλυτερη αποκριση στο γκαζι,ειδικα στις μεσαιες...

    drz Ε με καλη κεφαλη,εξατμιση,fcr και hot cams ξεπερναει κυριολεκτικα για πλακα τα 45 ροδα...
    frankly my dear, i dont give a damn...

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2010
    Μηνύματα
    14
    θα την εβαζα... αλλα για την ωρα δεν θελω να λισω κινητηρα. οταν χρειαστει θα γινει και και αυτο.

  13. #13
    Αρχικά δημιουργήθηκε από drzakis
    ενταξει vida,το carb. τωρα ταξιδευει απο αμερικη, οταν το παρω στα χερια μου και εχω αποριες θα σε ρωτησω. αν εχεις αλλες πληροφοριες που πρεπει να ξερω... καλοδεχουμενες.
    Καινουριο ή μεταχειρισμενο ? TT kit ειναι ή αλλο ? Εχεις φωτογραφια του ή λινκ ?
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

  14. #14
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/03/2010
    Μηνύματα
    14
    αυτο ειναι

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από drzakis
    αυτο ειναι
    Δε φαινεται κατι...



    ΥΓ. Τα 'Ε εχουν κι αλλη ηλεκτρονικη , δεν εχει καμια διαφορα στην αποδοση , απλα μερικες στροφες επιπλεον .
    Βασιλης

    DRZ4??sm k5 full extra!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος;
    από villy στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 17/10/2006, 18:31
  2. Ποιός θέλει να γίνει εκκατομυριούχος?
    από Motoulis στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/02/2006, 18:44

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF