Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 245

Θέμα: Πολυεργαλειο - Σουγιας (LEATHERMAN vs VICTORINOX)

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988

    Πολυεργαλειο - Σουγιας (LEATHERMAN vs VICTORINOX)

    προτιθεμαι να παρω ενα τετοιο πολυεργαλειο για να το εχω παντα μαζι μου...
    μπορει να σε βγαλει ανετα απο μια δυσκολη στιγμη οταν θα θες να φτιαξεις κατι απλο και δεν εχεις εργαλεια μαζι σου...
    εμεις που καβαλαμε και μηχανη και ο χωρος που εχουμε στην διαθεση μας για εργαλεια ειναι περιορισμενος νομιζω οτι ειναι πολυχρηστικο να εχεις μαζι σου 10-21 μικρα εργαλειακια στην συσκευασια του ενος...

    δεν θελω να αντικαταστησω τα εργαλεια που εχω στην αποθηκη μου, απλα να εχω εναν συμμαχο σε μια στιγμη που θα τον χρειαστω και δεν θα υπαρχει κατι εκει κοντα...


    2 εταιρειες που εμπιστευεται ο κοσμος ειναι η leatherman (αμερικη) και η victorinox (ελβετια) εξ ου και ο ελβετικος σουγιας που εχει επικρατησει να λεμε...

    πλεον τα επιπεδα εχουν ανεβει και εκτος απο αυτα τα κοκκινα σουγιαδακια που εβγαζαν τιρμπουσον απο το πουθενα, υπαρχουν οι ναυαρχιδες των εταιρειων που εχουν πολυ καλες πενσες και κοπτακια που κοβουν μικρες προκες μεχρι οδοντωτα μαχαιρια επιβιωσης...

    εχω διαβασει αρκετα σε καποια forums με καποιους να ειναι "βαμμενοι" βικτοριανοι ή τρελλαμενοι λεδερμανς...
    εχω δει και πολλα βιντεακια στο youtube με συγκρισεις και αποψεις...

    αυτο που ψαχνω ειναι αν καποιος χρησιμοποιει χρονια μια απο τις 2 μαρκες και μπορει να μου πει για την ποιοτητα του και την αντοχη του στο χρονο...
    καθως επισης και την γνωμη σας για τα μοντελα που εχω σταμπαρει...

    1ος υποψηφιος Leatherman Surge
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	122_1010_07_o+holiday_buyers_guide_leatherman_surge_tool+.jpg 
Προβολές:	867 
Μέγεθος:	46,0 KB 
ID:	307097


    2ος υποψηφιος Victorinox Swisstool X
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	victorinox_swisstool_spirit_x_2_53800.jpg 
Προβολές:	872 
Μέγεθος:	41,4 KB 
ID:	307098
    Τελευταία τροποποίηση από devil's animal; 06/01/2014 στις 10:09.

  2. #2
    Την 1η μάρκα δεν την ξέρω , αλλά λόγω δουλειάς ,έχω πολλά μαχαίρια Victorinox.

    Τα χουμε ξεσκίσει ....Και είναι από τα λίγα που φαίνεται η ποιότητα τους στο χρόνο .

    ...Ακονίζεις και συνεχίζεις .

    Για μένα Victorinox...Αυτό έχω ,αυτό εμπιστεύομαι ...Και άμα το έδινα ,πάλι Victorinox θα ΄παιρνα .


  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.969
    Είναι ένα από τα πράγματα που τα βλέπεις και λες αυτό το χρειάζομαι, μετά το αγοράζεις και κάποια στιγμή καταλήγει δώρο στο γιο (που γουστάρει) ή σε κάποιο συρτάρι αφού στην πράξη δεν κάνεις τίποτα.
    Αυτή είναι και η εμπειρία μου.

    Ιούλιε Χασάπης είσαι?
    ανανήψαντας

  4. #4
    Εδώ και καμια 5ετία έχω το SwissTool III και με έχει βγάλει παλικάρι σε παμπολες περιπτώσεις. Το κουβάλαω πάντα μαζί μου σε εκδρομές, camping, off-road κλπ, έχει κόψει απο ψωμί μέχρι χοντρά κλαδιά και αν το δείς είναι ακόμα σαν καινούριο. Το συγκεκριμένο είναι και σε μια βαρβάτη δερμάτινη θήκη.

    Καλές αγορές
    Why do you go away? So that you can come back. So that you can see the place you came from with new eyes and extra colors. And the people there see you differently, too. Coming back to where you started is not the same as never leaving. T. Pratchett

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    Θα σου πρότεινα ένα ποιο φτηνό αλλά εξ ίσου αξιόπιστο.
    Που να μην φοβάσαι να το έχεις απάνω σου και να το χρησιμοποιείς.
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  6. #6
    Κτήνος έχεις κατ'εμέ ένα δίκιο ως προς τη χρησημότητα των εργαλείων αυτών ,αλλά υπάρχουν και μερικοί που ίσως τα χρησιμοποιούν .

    Εμένα προσωπικά μου έχει γίνει τέτοιο δώρο ....Και κατάλληξε πάλι δώρο . Δεν θα αγόραζα ποτέ κάτι τέτοιο , αλλά εγώ είμαι εγώ .

    Στο κυνήγι ας πούμε , έχω ένα απλό ,αλλά τομακρύ Opinel και είναι μια χαρά ,αλλά είναι μόνο μαχαίρι .

    " The cook "

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.988
    @ Lioulios
    ευχαριστω..αν εχουν την ιδια ποιοτητα στα μαχαιρια κουζινας και στα πολυεργαλεια ειναι ενα καλο feedback...

    @ MG-KTiNoS
    ειναι αναλογα κατα ποσο εισαι διαθετειμενος να το κουβαλας πανω σου... πολλοι λενε το ιδιο στα διαφορα forums, αλλα δεν το κουβαλουσαν ποτε (εξ ου και το αχρειαστο του πραγματος)...αν δε, εχεις και ανησυχιες τυπου camping, ορειβασια, ψαρεμα, enduro κτλ ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ενα τετοιο καυλιτζεκι...

    @ Mariner
    αλλος ενας ευχαριστημενος πελατης της victorinox...thanks for the feedback...

    @ ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
    δεν εχει νοημα να φοβασαι να χρησιμοποιησεις κατι τετοιο...απλουστατα γιατι ειναι φτιαγμενο για σκληρη χρηση...το μονο θεμα αν το κουβαλας συνεχεια μαζι σου ειναι ο φοβος να το χασεις...αλλα με λιγη προσοχη των πραγματων σου, δεν νομιζω να εχεις προβλημα..εγω τουλαχιστον δεν ειμαι τυπος που χανει τα κλειδια του, το πορτοφολι του, το κινητο του καθε χρονο π.χ.



    ενα αλλα ζητημα που μου ηρθε τωρα στο μυαλο ειναι κατα ποσο ειναι νομιμο να εχεις κατι τετοιο πανω σου...
    σε εναν ελεγχο απο τους μπατσους, ποσο ευκολα μπορεις να κατηγορηθεις για οπλοκατοχη? shooter45 για δωσε τα φωτα σου...
    μην μου πειτε για μ@λακες μπατσους σαν αυτους που σταματησαν την Ζαχη και ενιωσαν απειλη απο το ψαλιδακι...αλλα τι λεει ο νομος και τι ελεγχει το οργανο οταν βρει ενα τετοιο πολυεργαλειο πανω σου...

  8. #8
    Είχα ένα Leatherman αρκετά χρόνια και ήταν καταπληκτικό. Κάποια στιγμή το έχασα, και η τιμή που το ξαναβρήκα μου φάνηκε εξωφρενική.
    Πολύ καλύτερο απ΄τα Swiss κατά τη γνώμη μου.
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  9. #9
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.375
    Σε γνωστο φορουμ εχουν πολλες φοτο με σπασμενα Leatherman.
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Σε ελεγχο συνοριακων ,ειχα μαζι μου μεγαλουτσικο σουγια.Τον ειδανε και μου ειπανε οτι κανονικα απαγορευετε.Στα μερη ομως που ημουνα μου ειπανε οτι πολυ καλα κανω και τον εχω.

    Αν καταλαβα καλα θεωρειτε οπλοκατοχη αναλογα με τα μερη που το εχεις επανω σου.Αλλο να εισαι σε αεροδρομιο η εμπορικο κεντρο και αλλο στη μεση του πουθενα.

    Φυσικα ο νομος ειναι νομος δεν κανει τετοιους διαχωρισμους. http://www.elinyae.gr/el/lib_file_up...2660937294.pdf

    2. Όπλα θεωρούνται επίσης τα αντικείµενα που είναι πρόσφορα για επίθεση ή άµυνα και ιδιαίτερα:
    α. Μηχανισµοί και κάθε µέσο εκτόξευσης χηµικών ουσιών (SPRAY) ή εκκένωσης ηλεκτρικής
    ενέργειας.
    β. Μαχαίρια κάθε είδους, εκτός εκείνων που η κατοχή τους δικαιολογείται για οικιακή ή
    επαγγελµατική ή εκπαιδευτική χρήση, τέχνη, θήρα, αλιεία ή άλλη συναφή χρήση.

    γ. Μεταλλικές γροθιές, ρόπαλα µεταλλικά ή µη, και ρόπαλα συνδεδεµένα µε αλυσίδα ή σχοινί
    (νουτσάκο).
    δ. Σπάθες, λόγχες, ξ

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    7.001
    Leatherman.

  12. #12
    Π'ρου τα ζ'α Το avatar του/της tamar
    Εγγραφή
    30/08/2007
    Μηνύματα
    649
    Έχω ένα Leatherman Wave, το οποίο το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά για απλές δουλειές. Το έχω κάπου 11-12 χρόνια και δεν έχει πάθει σχεδόν τίποτα. Το μόνο που χρειάζεται είναι η λίπανση των κινούμενων μερών και ακόνισμα. Παρόλο που ακόμα και αυτή τη μικρή συντήρηση την έχω κάνει ελάχιστες φορές, παραμένει σε εξαιρετική κατάσταση.

    Για το φίλο που πρότεινε παραπάνω κάποια πιο φθηνή λύση, ας έχει υπόψη του τον παράγοντα σκουριά. Το δικό μου ακόμα και σήμερα δεν έχει ίχνος οξείδωσης και δεν είμαι ο πιο προσεκτικός του κόσμου.

    Για όποια περαιτέρω πληροφορία είμαι ευχαρίστως στη διαθεσή σου. Καλή επιλογή!!
    ....and you run, and you run
    to catch up with the sun....

  13. #13
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Χρόνια κουβαλάω ένα απλό σουγιά (buck-knife) Harley Davidson ,
    Και τι δεν το έχω κάνει,κατσαβίδι πριόνι καθαρίζω φρούτα κόβω ψωμί Κ.Α
    Μια φορά σε εκλογές μου το πήραν οι μπάτσοι και την άλλη μέρα μου το έδωσαν πίσω, γιατί κατάλαβαν πως δεν το έχω για "σφάξιμο" αλλά για εργαλείο.
    Δεν νομίζω πως ένα πολυεργαλείο είναι και τόσο χρήσιμο αν δεν ξέρεις να το χρησιμοποιείς και αν είναι ακριβό πηγαίνει σε αχρηστία η δώρο στον κάθε γιόκα μας
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    24/11/2013
    Μηνύματα
    754
    εχουμε τιμες για αυτους τουσ 2 στην φωτο?
    Tora telis poy den telo, kiota telo si den teliw. Kai ego tora den telo gia na telis otan telo.

  15. #15
    εγω πότε θα ξύσω γόνατο? Το avatar του/της PQC
    Εγγραφή
    20/01/2005
    Μηνύματα
    164
    Σταύρο leatherman και ξερό ψωμί, είναι σύντροφος που δεν θα σε απογοητεύσει ποτέ είτε είσαι σπίτι είτε είσαι στο βουνό. Έχω κάνει επισκευές on the fly μόνο με αυτό στην μοτο στο σπίτι στο βουνό κυριολεκτικά παντού.
    Αν δείτε ένα μαύρο κόκκινο fazer 1000 να περνάει τάπα στην στροφή ξύνωντας μασπίεδες, αυτιά και γόνατα σίγουρα δεν είμαι εγώ

Σελίδα 1 από 17 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. street VS enduro
    από anr11 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2014, 12:21
  2. Mercedes vs VW
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/03/2010, 07:40
  3. 300v vs 5100
    από alex14 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 19/12/2003, 16:07
  4. Castrol vs Bel Ray
    από alexander_g16 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 12/12/2003, 13:34
  5. venzini(GR vs UK)
    από greekshadow στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2003, 21:34

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF