Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 21

Θέμα: KTM και ευρεση ανταλακτικων

  1. #1
    Banned
    Εγγραφή
    13/01/2022
    Μηνύματα
    17

    KTM και ευρεση ανταλακτικων

    Καλησπερα,

    Μπορει καποιος να μου πει τι γινεται οταν βγαζει το μυνημα "this item not manufacture anymore" ?

    Σκεφτηκα να αγορασω 1 LC4 DUKE II αλλα βλεπω οτι σε ανταλακτικα τα οποια ειναι σοβαρα π.χ τρομπα νερου δινει μονο κιτ επισκευης και οχι την τρομπα καινουργια ολοκληρη.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.784
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RigasGR Προβολή μηνύματος
    τι γινεται οταν βγαζει το μηνυμα "this item not manufacture anymore"
    Κάποιος δεν ξέρει σωστά αγγλικά
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #3
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.197
    Εχουν σταματήσει την παραγωγή του συγκεκριμένου. Δεν θα υπάρχουν καινούρια κ.λπ

    Μπορεί να την αντικαθιστούν με επόμενου μοντέλου, μπορεί όχι.
    Στο παράδειγμά σου νομίζω υπάρχουν από εταιρίες σαν την boyesen.
    Υπάρχουν και εξωτερικές για ώρα ανάγκης κ.λπ.

    Με λίγα λόγια αν το θες για τυπική χρήση θα καλυφθείς με λίγο ψάξιμο, αν είναι να το λιώνεις θα πρέπει να τσεκάρεις
    τι λύσεις έχουν βρει όσοι το λιώνουν..

  4. #4
    Banned
    Εγγραφή
    13/01/2022
    Μηνύματα
    17
    telegonos
    Έχεις δίκιο
    Είσαι μέλος του 2018 και είμαι του 2004

    Και έχεις απάντηση στην ερώτηση

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.784
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RigasGR Προβολή μηνύματος
    telegonos
    Έχεις δίκιο
    Είσαι μέλος του 2018 και είμαι του 2022

    Και έχεις απάντηση στην ερώτηση
    Πάρε κάτι άλλο ανθρωπέ μου, που στο 2022 θέλεις να μπλέξεις με μηχανές που δεν ήταν καλές ούτε όταν ήταν καινούριες, είχαν χαλάσει ολες ανεπανόρθωτα στην πενταετία και δεν κυκλοφορεί τίποτα σήμερα εκτός από βαλσαμωμένα σε σαλόνια και αραχνιασμένα σε ξεχασμένους χώρους αποθήκευσης, και ρωτάς που θα βρεις ανταλλακτικά.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  6. #6
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.235
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RigasGR Προβολή μηνύματος
    Καλησπερα,

    Μπορει καποιος να μου πει τι γινεται οταν βγαζει το μυνημα "this item not manufacture anymore" ?

    Σκεφτηκα να αγορασω 1 LC4 DUKE II αλλα βλεπω οτι σε ανταλακτικα τα οποια ειναι σοβαρα π.χ τρομπα νερου δινει μονο κιτ επισκευης και οχι την τρομπα καινουργια ολοκληρη.
    Στα είπε ο δόκτωρ. 'Οσο δυνατό, απίθανο στον δρόμο, παιχνιδιάρικο μηχανάκι ήταν, άλλο τόσο και ακόμα περισσότερο ζημιάρικο ήταν. Ο λόγος; απαιτούσε (και απαιτεί) υπερσχολαστική συντήρηση ανά τακτικά, κιόλας, διαστήματα (με το ανάλογο κόστος....) πράγμα που σχεδόν κανείς δεν έκανε με αποτέλεσμα να σκορπάνε κυριολεκτικά.
    Δες κάτι άλλο καλύτερα, μην μπλέξεις με δαύτο....

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Κάποιος δεν ξέρει σωστά αγγλικά
    Δεν βαρέθηκες να ξύνεσαι στην γκλίτσα εσύ; μπορείς να μην απαντάς, τόσο δύσκολο σου είναι να μην προσβάλεις τους άλλους;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της SeniorCanardo
    Εγγραφή
    22/08/2018
    Μηνύματα
    864
    Όταν μπλέκεις με μηχανάκια 20ετίας-30ετίας λογικό και αναμενόμενο είναι να αντιμετωπίσεις κάποια στιγμή θέμα με κάποιο ανταλλακτικό.

    Ο LC4 κινητήρας πούλησε πολύ, οπότε και στοκαρισμένα και after market και μεταχειρισμένα θα βρεις με λίγο ή περισσότερο ψάξιμο.

    Και σε γιαπωνέζικη "μπουρούχα" να πας, αντίστοιχής ηλικίας (γιατί σε παρόμοια τιμή κάτι τέτοιο θα πάρεις),τα ίδια και χειρότερα προβλήματα θα αντιμετωπίσεις.
    Συνήθως και πιο πολύ θα δυσκολευτείς στην εύρεση ανταλλακτικών και μεγαλύτερους χρόνους αναμονής και ακριβότερες τιμές θα έχεις.
    Ας μην μιλήσουμε για παρα-εισαγωγές.

    Ή έχεις τα χρήματα και πας σε κάτι πιο σύγχρονο ή κάνεις συμβιβασμούς.

  8. #8
    Banned
    Εγγραφή
    13/01/2022
    Μηνύματα
    17
    Μέλος είμαι από το 2004 ( anco , αλλά δεν ανοίγει το προφίλ ) telegonos (κάποιος από τους admin πιστεύω θα βρει την λύση Julius και οι λοιποί)

    Τώρα στα του LC4 , στην ερώτηση που έκανα για εύρεση ανταλλακτικών
    π.χ τρόμπα νερού ολόκληρη καινούργια (βλέπω ότι δεν βγάζει πλέον, μόνο κιτ επισκευής) και σε διαφορά αλλά ανταλλακτικά (που δεν βγάζει νόημα, εκτός αν οι εταιρίες πλέον το έχουν αλλάξει σε end of life πολιτική και οποίος πήρε … πήρε)

    Στα των ζημιών κατήγορια MX450 (Honda , Yamaha κτλ…) ?

  9. #9
    Banned
    Εγγραφή
    13/01/2022
    Μηνύματα
    17
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SeniorCanardo Προβολή μηνύματος
    Όταν μπλέκεις με μηχανάκια 20ετίας-30ετίας λογικό και αναμενόμενο είναι να αντιμετωπίσεις κάποια στιγμή θέμα με κάποιο ανταλλακτικό.

    Ο LC4 κινητήρας πούλησε πολύ, οπότε και στοκαρισμένα και after market και μεταχειρισμένα θα βρεις με λίγο ή περισσότερο ψάξιμο.

    Και σε γιαπωνέζικη "μπουρούχα" να πας, αντίστοιχής ηλικίας (γιατί σε παρόμοια τιμή κάτι τέτοιο θα πάρεις),τα ίδια και χειρότερα προβλήματα θα αντιμετωπίσεις.
    Συνήθως και πιο πολύ θα δυσκολευτείς στην εύρεση ανταλλακτικών και μεγαλύτερους χρόνους αναμονής και ακριβότερες τιμές θα έχεις.
    Ας μην μιλήσουμε για παρα-εισαγωγές.

    Ή έχεις τα χρήματα και πας σε κάτι πιο σύγχρονο ή κάνεις συμβιβασμούς.
    Είπα να πάρω 1 MOTARD μιας και πούλησα το K9 (scooter για τις μετακινήσεις ρουτίνας υπάρχει) και δεν θα ξαναπάρω 1000 τετρακύλινδρο ποτέ ξανα

    είχα κάποτε 1 FMX 650 (φόραγε XR650L / Dominator μοτέρ, και είχε 1 γκρι ο reinmeister 50+ άλογα και έλεγε ότι είναι μια μικρή βελτίωση γι αυτό το μοτέρ και η αξιοπιστία του παραμένει ίδια ,και σκέφτηκα να πάρω 1 έτοιμο σε KTM και να μην ασχοληθώ με το FMX.

    MX 450 = 2η οικογένεια (ποτέ ξανα που να μου το χαρίζουν)

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.235
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RigasGR Προβολή μηνύματος
    Είπα να πάρω 1 MOTARD μιας και πούλησα το K9 (scooter για τις μετακινήσεις ρουτίνας υπάρχει) και δεν θα ξαναπάρω 1000 τετρακύλινδρο ποτέ ξανα

    είχα κάποτε 1 FMX 650 (φόραγε XR650L / Dominator μοτέρ, και είχε 1 γκρι ο reinmeister 50+ άλογα και έλεγε ότι είναι μια μικρή βελτίωση γι αυτό το μοτέρ και η αξιοπιστία του παραμένει ίδια ,και σκέφτηκα να πάρω 1 έτοιμο σε KTM και να μην ασχοληθώ με το FMX.

    MX 450 = 2η οικογένεια (ποτέ ξανα που να μου το χαρίζουν)
    Μπορείς να κοιτάξεις και για κανένα XTR 660 μια χαρά παιχνίδι κάνει και αυτό χωρίς τα κουσούρια του LC4.

    Εμείς στα είπαμε εν ολίγοις, κάνε ότι σε φωτίσει ο μέγας γιαραμπής και η....τσέπη σου.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    15/01/2014
    Μηνύματα
    1.636
    Το fmx από 30 άλογα τροχό με το ζόρι που το περνούσαν και πάπια πώς έφτασε τα 50?

  12. #12
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.197
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από RigasGR Προβολή μηνύματος
    Είπα να πάρω 1 MOTARD μιας και πούλησα το K9 (scooter για τις μετακινήσεις ρουτίνας υπάρχει) και δεν θα ξαναπάρω 1000 τετρακύλινδρο ποτέ ξανα

    είχα κάποτε 1 FMX 650 (φόραγε XR650L / Dominator μοτέρ, και είχε 1 γκρι ο reinmeister 50+ άλογα και έλεγε ότι είναι μια μικρή βελτίωση γι αυτό το μοτέρ και η αξιοπιστία του παραμένει ίδια ,και σκέφτηκα να πάρω 1 έτοιμο σε KTM και να μην ασχοληθώ με το FMX.

    MX 450 = 2η οικογένεια (ποτέ ξανα που να μου το χαρίζουν)
    Δες τι θέλεις να κάνεις με αυτό και πόσο εκτιμάς ότι θα το κρατήσεις.
    Το επίπεδο συντήρησης του duke είναι ψηλό, υπάρχουν λύσεις που μπορεί να σε καλύπτουν
    και να αποφύγεις την συνεχή συντήρηση με κάποιες αλλαγές..

    τα G650 Χ για παράδειγμα είναι στις ίδιες τιμές με καλές επιδόσεις και μικροδιαφορές στην yεωμετρία..

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    991
    Θα βρεις κι άλλους κωδικούς (δυστυχώς) που έχουν σταματήσει από την παραγωγή.
    Από εκεί και πέρα, αν το μηχανάκι είναι σε νορμάλ λεφτά και κατάσταση, ακόμα και σήμερα αξίζει.
    Για τη συντήρηση έχουν ειπωθεί τα πάντα.. αλλά πλέον υπάρχουν αρκετά συνεργεία που γνωρίζουν τον lc4.
    Σίγουρα δεν χρειάζεται συντήρηση ΜΧ, αλλά θα πρέπει να έχεις το νου σου και να τσεκάρεις αρχικά βασικά σημεία του κινητήρα (πχ τις 2 αντλίες λαδιού, εισαγωγή καρμπ, βαλβίδες) που θα σου ανεβάσουν το κόστος του πρώτου σέρβις που θα κάνεις. Από εκεί και πέρα, κάθε 2.000-2.500 χλμ αλλαγές λαδιών και κάθε 5.000 χλμ ρύθμιση βαλβίδων (να γίνεται όμως). Ρουλεμανάκια, oringάκια κλπ θα σου βγαίνουν μια στο τόσο. Αλλά (για μένα και τη χρήση που κάνω) δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας.

  14. #14
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.235
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaskk Προβολή μηνύματος
    Το fmx από 30 άλογα τροχό με το ζόρι που το περνούσαν και πάπια πώς έφτασε τα 50?
    Κάπου εδώ μέσα, πριν αρκετά χρόνια είχε γράψει ο rein για το δικό του.
    Τώρα, 50 άλογα η μουλάρια, θα σε γελάσω... εγώ αν δεν το δω στο δυναμόμετρο δεν πιστεύω με τίποτα αύξηση ιπποδύναμης πάνω από 50% και με ίδια (όπως έλεγε) αξιοπιστία.
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της est
    Εγγραφή
    10/10/2012
    Μηνύματα
    991
    Αύξηση κυβισμού, αλλαγή προφίλ εκκεντροφόρου, μηχανικό καρμπυρατέρ και πιο ελεύθερη εξάτμιση ανεβάζουν αρκετά τη δύναμη σε αυτά τα μοτέρ (ΧΤ/ΤΤ 600, XR650L). Μετά όμως παίζει να αρχίσει η μουρμούρα από το κιβώτιο…

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 16/06/2007, 00:43
  2. Προς NLS και εύρεση εργασίας
    από Zanzibar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/06/2004, 12:40

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF