Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Metzeler Tourance

  1. #1

    Metzeler Tourance

    γεια χαρά,


    1. Πόσα χιλιόμετρα σας έβγαλαν τα λάστιχα Metzeler Tourance?

    2. Τί προτείνει η Metzeler?

    3. Παρατηρήσατε κάποια ιδιαίτερη συμπεριφορά στην μηχανή και τα αλλάξατε ή τα αλλάξατε απλώς γιατί έπρεπε λόγω χιλιομέτρων?


    (προσωπικά έχω το 1200gs αλλά φαντάζομαι πως τα ερωτήματα μου έχουν εφαρμογή και στα άλλα μοντέλα)

    ευχαριστώ,
    χρήστος

  2. #2
    Fortitudine vincimus
    Εγγραφή
    22/07/2005
    Μηνύματα
    55
    Καλησπέρα

    Στο 650GS πάντως κράτησαν περίπου 42.000χλμ, χωρίς να παρουσιάσουν ιδιαίτερα προβλήματα στα τελευταία τους. Χαρακτηριστικό τους είναι ότι αργούν να ζεσταθούν σχετικά, αλλά έχουν μεγάλη αντοχή.

    Δε ξέρω τι προτείνει η Metzeler, έλεγξε καλύτερα το site τους, αλλά πολλοί μου έλεγαν να τα αλλάξω από τα 25.000 χλμ.

    Υπόψη πάντως πως κάθε μηχανάκι και πολύ περισσότερο κάθε οδηγός είναι διαφορετικά. Ο τρόπος που οδηγείς είναι καθοριστικός για τα λάστιχα.

    Γεια χαρά

  3. #3
    ΣΤΟ 650 ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΓΩ ΠΡΙΝ,ΤΑ ΕΙΧΑ ΓΙΑ 33.000 ΧΛΜ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΚΡΑΤΑΓΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΗΡΕ ΤΑ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ,ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΑ 40.000 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΓΛΙΣΤΡΑΝΕ ΛΙΓΟ.ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΣΤΟ 650 ΑΡΓΟΥΝ ΛΙΓΟ ΝΑ ΖΕΣΤΑΘΟΥΝ,ΣΤΟ 1200 ΕΙΝΑΙ ΙΔΑΝΙΚΟ,ΛΟΓΩ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥ ΒΑΡΟΥΣ.ΟΤΑΝ ΖΕΣΤΑΘΟΥΝ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΒΕΝΤΟΥΖΑ!
    www.caferacers.gr

  4. #4
    ♠ ace of spades ♠ Το avatar του/της ALX GS 11½
    Εγγραφή
    20/03/2006
    Μηνύματα
    238


    Τι λετε τωρα ρε παιδια?????

    33000χιλ-40000χιλ τα λαστιχα?

    Εγω στο πηγασο δεν ξεπερνουσα τα 20000χιλ με τιποτα

    Στο 1150 βγαζω δεν βγαζω 15-17 χιλιαδες χιλ!!!

    Τα λαστιχα στις μοτο δεν ειναι σαν των αυτοκινητων.ΜΗΝ τα αφηνετε τοσες χιλιαδες χιλ πανω στα μηχανακια σας κι ας εχουν ακομα τακουνι.

    Δεν ειναι μονο το υψος του τακουνιου η ενδειξη για αλλαγη αλλα και η κατασταση του ελαστικου.(Ειδικα του προφιλ)

    Μεσα στην Αθηνα τα ελαστικα δεν τρωγονται οπως στην επαρχια για τους λογους που μπορειτε ευκολα να φανταστειτε (ανυπαρκτη προσφυση)

    Αν ομως προσεξετε απο κοντα τα προφιλ των ελαστικων μετα απο 1,5 - 2 χρονια χρησης,θα δειτε πως η γομα εχει "σκασει"
    Αλλιως κραταει η φρεσκια και μαλακη κι αλλιως μια "γερασμενη" γομα!

    Επισης επειδη συνηθως κινουμαστε περισσοτερο ορθιοι κι οχι πλαγιασμενοι,η φθορα του κεντρικου σημειου του πελματος του ελαστικου τρωγεται πολυ περισσοτερο απ οτι το πελμα στα πλαγια. (το φαινομενο του τετραγωνου ελαστικου)
    Αυτο λοιπον το ελαστικο ειναι επικινδυνο οταν θα βγεις για μια βολτα στην επαρχια και θα συναντησεις στροφιλικι.

    Γι αυτο λοιπον μην κρατατε τα ελαστικα σας περισσοτερο απο 2 χρονια ή απο 20000χιλ κι ας εχουν ακομη "ψωμι"

    Μην ξεχνατε οτι τα λαστιχα ειναι ο συνδετηριος κρικος της μοτοσυκλετας με την ασφαλτο και συνεπως με την ιδια σας την σωματικη ακεραιοτητα.

    Τσιγγουνιες καντε σε οτι αλλο θελετε αλλα οχι με τα λαστιχα (και τις αναρτησεις)


    Οσο για τις διαφορες να σας πω πως θα συμφωνησω με τους προλαλυσαντες για το αργο ζεσταμα στα μεσαια ον οφ και για το πολυ καλο κρατημα και γρηγορο ζεσταμα στα μεγκα ον οφ.

    Το μετζελερ ενδεικνυται περισσοτερο για τα βαρια μηχανακια.
    Δεν έχει σημασία τι μοτοσυκλέτα οδηγείς αλλά....ΠΩΣ την οδηγείς!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της thander
    Εγγραφή
    07/10/2005
    Μηνύματα
    142
    ρε σεις παιδιά...
    επειδή μου φαίνεται πολύ παράξενο: 15k,20k,30k ακόμα και 40k km για λάστιχα σε μηχανή;;;
    είναι δυνατόν να κρατάνε έστω και στοιχειωδώς λάστιχα που έχουν κάνει πάνω από 10.000 χιλιόμετρα;;
    μήπως από κάποια χιλιόμετρα και πλέον αρχίζετε να κάνετε μεγάλες παραχωρήσεις στην οδική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας σας και χάνετε πολλά σε ασφάλεια και απόλαυση;

    ΥΓ. σαφώς εξαρτάται και από την μοτοσυκλέτα, και από το ελαστικό αλλά και από τον τρόπο οδήγησης, αλλά και πάλι...προσωπικά δεν έχω καταφέρει να κρατήσω πίσω λάστιχο πάνω από 5k χιλιόμετρα και τις περισσότερες φορές τότε θέλει αλλαγή και το μπροστινό(καλά, πάντα θέλουν αλλαγή και τα δύο μαζί, αλλά...)

  6. #6
    ♠ ace of spades ♠ Το avatar του/της ALX GS 11½
    Εγγραφή
    20/03/2006
    Μηνύματα
    238
    Τα ον οφ (ακομα και τα μεγαλα) μπορουν να φτασουν ανετα τα 15000χιλ.Η γομα τους ειναι ποιο σκληρη απο των στρητ ελαστικων για ευνοητους λογους (και οφ)

    Γι αυτο και βγαζουν χιλιομετρα.Καποια μαλιστα (Bridgeston Trail wing και pirelli ) ειναι ακομα ποιο σκληρα απο τα Metzeler Tourance και Μichelin Anakee.

    Αν εσυ εχει σπορ/στρητ μηχανακι ειναι σιγουρο πως τα 10000χιλ τα εχεις μαξιμουμ.Μαλιστα στα στρητ παει νομιζω 2 αλλαγες πισω μια μπροστα (ή και τρεις πισω μια μπροστα αν παιζεις με το γκαζακι σε παντιλικια)

    Τα BMW (τα μεγαλα) λογω του τελελεβερ τρωνε τα λαστιχα με τον ιδιο ρυθμο μπρος πισω,σε σχεση με οποιαδηποτε αλλη μοτοσυκλετα.
    Δεν έχει σημασία τι μοτοσυκλέτα οδηγείς αλλά....ΠΩΣ την οδηγείς!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της RTnick
    Εγγραφή
    16/10/2005
    Μηνύματα
    395
    Αρχικά δημιουργήθηκε από thander
    είναι δυνατόν να κρατάνε έστω και στοιχειωδώς λάστιχα που έχουν κάνει πάνω από 10.000 χιλιόμετρα;;
    Συμφωνώ και ευπαξάνω

    παίδες τα λάστιχα είναι Α-Ν-Α-Λ-Ω-Σ-Ι-Μ-Α .-

    Ποτέ τσιγκουνιές σε θέματα ασφαλείας
    Νίκος RT

  8. #8
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Για μενα τα Μετζελερ οπως και οτι αλλο λαστιχο ειχα ειναι για μεχρι το πολυ 10χιλιαδες χιλιομετρα, μετα σε μια γρηγορη βολτα αρχιζουν τα δυσκολα...
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  9. #9
    ♠ ace of spades ♠ Το avatar του/της ALX GS 11½
    Εγγραφή
    20/03/2006
    Μηνύματα
    238
    Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
    Για μενα τα Μετζελερ οπως και οτι αλλο λαστιχο ειχα ειναι για μεχρι το πολυ 10χιλιαδες χιλιομετρα, μετα σε μια γρηγορη βολτα αρχιζουν τα δυσκολα...
    Οχι ρε φιλε και 10000χιλ!!!

    Εμενα στις 10000χιλ ειναι ακομα σαν καινουρια (και απο τακουνι αλλα και απο ελαστικοτητα της γομας)
    Στα 15000χιλ ΟΚ...αλλα οχι στα 10000χιλ
    Δεν έχει σημασία τι μοτοσυκλέτα οδηγείς αλλά....ΠΩΣ την οδηγείς!

  10. #10
    Δηλαδη τωρα σοβαρευτηκα.? Το avatar του/της rsp
    Εγγραφή
    07/06/2004
    Μηνύματα
    1.363
    Μην με παρεις στραβα, αλλα ειναι και στο στυλ οδηγησης, και δεν εννοω ο πιο γρηγορος αλλα το στυλ, οσο αφορα να κανεις παντες, σουζες και λοιπα, και ποσο χωμα πας!!
    Με σύμβολο και οδηγό την ευχή και κατάρα των αλησμόνητων νεκρών μας, δίδομε όρκο και υπόσχεση τούτη τη στιγμή πως δεν θα λησμονήσουμε ποτέ ότι γεννηθήκαμε Έλληνες για την Ελλάδα και μόνο γι αυτήν...(Δ.Πανουργιάς)

    www.elnak-seaside.blogspot.com

  11. #11
    Εγώ πάντως μετά από έναν χρόνο και με 25.000km έκανα αλλαγή των ελαστικών Tourance. Δεν ξέρω... Νομίζω πως η μηχανή με προειδοποιούσε. Δεν την ένοιωθα να πατάει καλά ακόμα και σε στεγνό οδόστρωμα.

    Τώρα φοράω τα Anakee. Δείχνουν όντως αποτελεσματικά στην άσφαλτο αλλά από πληροφορίες που πήρα είναι ζήτημα να "βγάλουν" 20.000km.

    Αλλωστε την υγεία του ελαστικού μπορεί κάποιος να την καταλάβει από τις μικρές προεξοχές σαν τρίχες που υπάρχουν σε πάμπολλα σημεία του πέλματος και του προφίλ του. Τραβόντας τες, από το πόσο μπορούν να επιμηκυνθούν πριν σπάσουν, μπορείς να καταλάβεις κατά πόσο το ελαστικό έχει γεράσει. Φυσικά είναι μία καθαρά εμπειρική μέθοδος.

  12. #12
    ΟΔΗΓΟΣ ΜΟΤΟΣΑΚΟ Το avatar του/της BILL VUZAS
    Εγγραφή
    08/04/2004
    Μηνύματα
    400
    TA METΖΕΛΕΡ ΠΟΥ ΦΟΡΑΕΙ ΤΟ GS ΚΡΑΤΑΝΕ 10-12000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ.ΑΣΧΕΤΑ ΕΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΛΜΑ.Η"ΑΚΟΜΑ ΕΑΝ Η ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΗ ΣΕ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΤΥΠΑΕΙ ΗΛΙΟΣ, ΚΑΙ 4000 ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΘΕΛΟΥΝ ΑΛΛΑΓΗ.ΑΚΟΜΑ-ΑΚΟΜΑ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ ΒΟΛΤΕΣ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ 190-220,(ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΤΖΕΛΕΡ ΣΤΟ GS) TA ΛΑΣΤΙΧΑ ΧΑΝΟΥΝ ΤΑ "ΥΓΡΑ ΤΟΥΣ" ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΕΛΟΥΝ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΟΤΙ ΞΕΡΑΙΝΟΝΤΑΙ.ΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΣΠΟΡ ΛΑΣΤΙΧΑ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 50 ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΒΟΛΤΕΣ,ΤΑ ΟΝ-ΟFF ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 100.ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΝ ΕΧΟΥΝ ΠΕΛΜΑ.

  13. #13
    ♠ ace of spades ♠ Το avatar του/της ALX GS 11½
    Εγγραφή
    20/03/2006
    Μηνύματα
    238
    Αρχικά δημιουργήθηκε από christos34

    Αλλωστε την υγεία του ελαστικού μπορεί κάποιος να την καταλάβει από τις μικρές προεξοχές σαν τρίχες που υπάρχουν σε πάμπολλα σημεία του πέλματος και του προφίλ του.
    Aυτα δυστηχως δεν ειναι δειγμα ενδειξης για αλλαγη.

    Μετα απο δυο τρεις γρηγορες βολτες εξαφανιζονται απο μονα τους (και απο τα πλαγια)
    Δεν έχει σημασία τι μοτοσυκλέτα οδηγείς αλλά....ΠΩΣ την οδηγείς!

  14. #14
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Αρχικά δημιουργήθηκε από christos34
    Εγώ πάντως μετά από έναν χρόνο και με 25.000km έκανα αλλαγή των ελαστικών Tourance. Δεν ξέρω... Νομίζω πως η μηχανή με προειδοποιούσε. Δεν την ένοιωθα να πατάει καλά ακόμα και σε στεγνό οδόστρωμα.

    Τώρα φοράω τα Anakee. Δείχνουν όντως αποτελεσματικά στην άσφαλτο αλλά από πληροφορίες που πήρα είναι ζήτημα να "βγάλουν" 20.000km.

    Αλλωστε την υγεία του ελαστικού μπορεί κάποιος να την καταλάβει από τις μικρές προεξοχές σαν τρίχες που υπάρχουν σε πάμπολλα σημεία του πέλματος και του προφίλ του. Τραβόντας τες, από το πόσο μπορούν να επιμηκυνθούν πριν σπάσουν, μπορείς να καταλάβεις κατά πόσο το ελαστικό έχει γεράσει. Φυσικά είναι μία καθαρά εμπειρική μέθοδος.
    καθε χρονο αντε 15μηνο αλλαζε λαστιχα...και ας αφησουμε τις χιλιομετρικες αποδοσεις για τους ταριφες...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της madtank
    Εγγραφή
    16/11/2005
    Μηνύματα
    282
    ΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΟΔΗΓΗΣΗΣ. ΕΑΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΚΑΙ ΦΟΡΑΣ ΑΣΦΑΛΤΙΝΑ ΑΠΟ ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗ ΘΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ. ΕΑΝ ΦΟΡΑΣ ΧΩΜΑΤΙΝΑ ΚΑΙ ΠΑΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ - Ε ΟΧΙ ΚΑΙ ΜΕ 220 ΤΟ GS ΜΗΝ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ ΤΩΡΑ - ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΣ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΛΕΣ ΤΑ ΠΑΤΕΡ ΗΜΩΝ ΣΟΥ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΑ ΜΕΤΣΕΛΕΡ ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΡΙΤΣΕΣΤΟΝ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΤΑΘΕΙ KAI TA ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΛΙΤΕΡΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΟΤΟ ON - OFF. ΤΑ ΠΙΡΕΛΙ , ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΛΑΣΤΙΧΑ, ΣΦΥΡΙΖΟΥΝ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 140 ΧΙΛ. ΕΝΩ ΣΤΟ ΧΩΜΑ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ. ΤΩΡΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ BMWΔΑΚΙΔΕΣ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΡΑΓΚΑΤΟΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΠΟΛΛΩΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ "ΦΟΡΑΜΕ " ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ :a5:
    Μηχανίστα μου - Riding is a way of thinking...
    Yamaha XT500 '80, Kawasaki Z1R 1000 '81
    BMW R100GS '87, BMW F650 Funduro '94
    BMW R1150GS '99, BMW R1150GS Adv '03
    BMW R1200GS '05, BMW K1200GT SE '08

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Dunlop Trailmax TR91 vs Metzeler Tourance EXP
    από xakou στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 06/06/2010, 15:48
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 17/07/2008, 18:37
  3. Κρισημη Απόφαση:Metzeler Tourance ή Michelain Anakee ?
    από zoudis στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο μήνυμα: 17/09/2007, 19:16
  4. Metzeler Tourance
    από Julius στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 09/06/2004, 13:17

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF