Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Κλοπή Μάσκας (φανάρι ) από Xt660R

  1. #1

    Κλοπή Μάσκας (φανάρι ) από Xt660R

    Πριν κάποιες μέρες την έπαθα και εγώ ( μια και η μηχανή είναι σε εξωτερικό χώρο ) , το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε ... η μηχανή λειτουργεί ωστόσο είδα ότι τα συνολικό κόστος όλων αυτών που είναι στην Μάσκα κομπλέ όπως λέγετε είναι μεγάλο ακόμα και σε μεταχ. δεν βλέπω άκρη.
    Η ερώτηση μου είναι :
    Υπάρχει κανένας που να έχει δοκιμάσει να βάλει μάσκα aftermarket με λάμπα ? που να ταιριάζει να τοποθετηθεί αξιοπρεπώς ( τώρα για όργανο δύσκολα μόνο το δικό του κάνει και αυτό έχει 200€ μόνο του και δεν θέλω να πάρω κλεμμένο .
    Όποια βοήθεια δεκτή .

  2. #2
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Λυπάμαι πολύ για ότι έγινε. Σαν προσωρινή λύση μπορείς να πάρεις μια εντουραδικη μάσκα που πιάνει με λάστιχα στα καλάμια. Όμως έχουν προβολέα με λάμπα 35 w.

    Κάνε μια ερώτηση στον Ερρίκο Καρρέρ (εντουρομάγαζο ) αν υπάρχει μάσκα με Η4 λάμπα ή την λάμπα που έχει το 660 για να μην χρειαστεί αλλαγές στη πλεξούδα των ηλεκτρικών. Μήπως θυμάσαι τι λάμπα έχει?

    Καλύτερα πήγαινε με τη μηχανή από εκεί. Σίγουρα θα έχει σε μπλε ή μαύρο χρώμα.

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Λυπάμαι πολύ για ότι έγινε. Σαν προσωρινή λύση μπορείς να πάρεις μια εντουραδικη μάσκα που πιάνει με λάστιχα στα καλάμια. Όμως έχουν προβολέα με λάμπα 35 w.

    Κάνε μια ερώτηση στον Ερρίκο Καρρέρ (εντουρομάγαζο ) αν υπάρχει μάσκα με Η4 λάμπα ή την λάμπα που έχει το 660 για να μην χρειαστεί αλλαγές στη πλεξούδα των ηλεκτρικών. Μήπως θυμάσαι τι λάμπα έχει?

    Καλύτερα πήγαινε με τη μηχανή από εκεί. Σίγουρα θα έχει σε μπλε ή μαύρο χρώμα.
    Ευχαριστώ για την απάντηση , θα ρωτήσω σίγουρα... περιμένω περισσότερο μέσα από αυτό το ποστ να δω μήπως κάποιος έχει κάνει την πατέντα με aftermarket Μάσκα και πως πάει ( γιατί πολλές από αυτές έχουν θέμα μετά από καιρό και χαλάνε εύκολα λόγο θερμοκρασίας ) σας την γνήσια τίποτα ... για αυτό την βουτάνε κι όλας !

    Το κοντέρ καινούργιο έχει αν μου είπαν καλά από την εταιρία κοντά 500€ μόνο του. ( για αυτό δεν έχω σκοπό να το βάλω ) γιατί έξω που είναι σίγουρα θα γίνει εκ νέου στόχος.

    Γενικά δεν είναι εύκολη δουλειά αλλά πιστεύω κάποιος θα το έχει κάνει. Αν είδα καλά και εδώ μέσα κοντά κοντά υπάρχουν 2-3 θέματα ίδια με την ίδια μηχανή!

  4. #4
    ΥΓ. Ότι βάλω δεν το θέλω ως προσωρινή λύση αλλά μόνιμη , άσχετα που οπτικά η μηχανή θα χάνει αυτό δεν με ενδιαφέρει τόσο ( η moto για εμένα είναι εργαλείο δουλειάς).

  5. #5
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    04/03/2012
    Μηνύματα
    1.852
    Για κοντέρ δες τα universal μοντέλα των koso & trailtech.

    Είναι φθηνότερα από το γνήσιο και από λειτουργίες, κάνουν παπάδες.
    Το μόνο πρόβλημα είναι το διαγνωστικό που έχει το γνήσιο κοντέρ και οι ρυθμίσεις που γίνονται μέσω αυτού.

  6. #6
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/12/2007
    Μηνύματα
    3.311
    Η μάσκα των wr f 250 450 του 2008, τα πρώτα αλουμινένια, είναι καλαίσθητη και αρκετά κοντά σε αυτή του xtr, αλλά με μικρότερο προβολέα.

    Δες μήπως υπάρχει Baja kit για το xtr 660.

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kordix Προβολή μηνύματος
    Η μάσκα των wr f 250 450 του 2008, τα πρώτα αλουμινένια, είναι καλαίσθητη και αρκετά κοντά σε αυτή του xtr, αλλά με μικρότερο προβολέα.

    Δες μήπως υπάρχει Baja kit για το xtr 660.
    ευχαριστώ θα ρίξω μια ματιά.

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lykourgi Προβολή μηνύματος
    Για κοντέρ δες τα universal μοντέλα των koso & trailtech.

    Είναι φθηνότερα από το γνήσιο και από λειτουργίες, κάνουν παπάδες.
    Το μόνο πρόβλημα είναι το διαγνωστικό που έχει το γνήσιο κοντέρ και οι ρυθμίσεις που γίνονται μέσω αυτού.
    Είναι μια λύση αρχικά ας βγάλω άκρη με τα βασικά ( που είναι το φως) και θα δω τι θα κάνω με τα ηλεκτρολογικά γιατί κομμένα που είναι ίσως βραχυκυκλώσει μελλοντικά ( οπότε και όργανο στην μάσκα να μην μπει θα χρειάζεται τουλάχιστον απομόνωση ένα προς ένα ... ή ακόμα χειρότερα ηλεκτρολόγο .

  9. #9
    Μετά από προσωπικό κόπο ( γιατί από τα μαγαζιά δεν έβγαλα άκρη ) , βρήκα μερικά πράγματα (στο ενδιάμεσο έδωσα και τις πινακίδες επειδή έπρεπε να περάσει κτεο ) λοιπόν έχω μάσκα , φανοστάτη , φανάρι , βάση κοντέρ και αν δεν κάνω λάθος πρέπει να βρω πλεξούδα φώτων , Πλεξούδα κοντέρ και κοντέρ για να είναι κομπλέ α και φλας.

    Αν έχει κάποιος καμία ιδέα , ας στείλει μνμ . ( Αττική)

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    07/11/2012
    Μηνύματα
    17
    Φίλε μου την είχα πάθει και εγω πριν 3 χρόνια .Ολο το μπροστινό σύστημα μου ειχαν σηκώσει.....Ειχα πάρει το κοντέρ και το πλεξουδάκι μεταχειρισμένα και το φανάρι απο κατάστημα online απο Θεσσαλονίκη.....την μάσκα απο Yamaha.. μια συμβουλή...Βάλε καλό συναγερμό και πες του μάστορα να σου βάλει παγιίδες μπροστά πισω απο το φανάρι ετσι ώστε αν ξαναέρθουν να βαρέσει μολις το ακουμπήσουν. Εμένα ξαναήρθαν αλλα τους τσάκωσα επειδη τους περίμενα.....

Παρόμοια θέματα

  1. Εντυπώσεις απο XT660R ?
    από cbanthropos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 15/06/2004, 11:50

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF