Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 10 από 10

Θέμα: Αγορα Μηχανης Παρακαλω Πειτε Μου Αποψεις

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/08/2010
    Μηνύματα
    7

    Αγορα Μηχανης Παρακαλω Πειτε Μου Αποψεις

    Καλησπερα,ειχα ποσταρει ξανα με θεμα αγορα μεταχειρισμενης μηχανης.Καθως ειμαι σχετικα νεος οδηγος και ηθελα μια καλη και αξιοπιστη μηχανη για μεσα στην πολη αλλα και κανενα ταξιδακι,η ερευνα μου ειχε επικεντρωθει κυριως γυρο απο το fazer 600cc.Δυστυχως δεν εχω βρει ακομα κατι που να με ικανοποιει (μοντελο,χιλιομετρα,χρωμα,τιμη,κλπ).
    Ψαχνοντας βρηκα ενα honda hornet 600cc του 08'(το λατρευω αυτο το μηχανακι) το βρηκα απο αντιπροσωπεια 6000euro με μονο 1200km πανω του.
    Ξερω πως ειναι δυσκολη η συγκριση μεταξυ των 2 παραπανω μηχανων (εως και αδυνατη),αλλα θα ηθελα να μου πειτε με βαση την εμπειρια σας, αν ενα hornet 600cc (αν δεν κανω λαθως εχει 100-102 αλογα) ειναι ασφαλες- αξιοπιστο μηχανακι για καποιον που εχει μικρη εμπειρια;(η αληθεια ειναι πως δεν εχω πολλες εμπειριες με μηχανακια πανω απο 125cc και βλεπω με φοβο-δεος τα 600cc - 100 αλογα)
    Μου αρεσει απιστευτα αλλα με ξενερωνει που ειναι γυμνο (θελω να κανω κανενα ταξιδακι!) θα με κουραζει στα ταξιδια;Μπορω να του βαλω ενα μικρο fairing αργοτερα;
    Απο καταναλωση ειναι πολυ πιο "πολυεξοδο" σε σχεση με το fazer (λιγοτερα αλογα, "οικονομικο " injection)
    Τα 6000euro ειναι καλη τιμη για ενα τοσο ελαφρα μεταχειρισμενο μηχανακι;Γιατι να πουλησει καποιος τη μηχανη του ενω καλα καλα δεν την εχι στρωσει ;
    Θα το εκτιμουσα αν ακουγα τη γνωμη σας για το συγκεκριμενο θεμα και τις απαντησεις σας στις παραπανω "χαζες" ερωτησεις μου.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΥΣΤΕΡΩΝ.

  2. #2
    η εμπειρια αποκτιεται στην πορεια

    ταξιδι θα την παλεψεις μεχρι 140 περιπου και μπαινουν διαφορες ζελατινες (φαιρινγκ δε νομιζω)

    απο καταναλωση θεωρητικα ελαφρως καλυτερο το χορνετ αλλα μην περιμενεις και πολλα απο 4κ 600αρι

    τωρα για το μεταχειρισμενο τοσο λιγο ακου τι παιχτηκε με μενα cbf250 με 1800κμ 3000ε ο τυπας ειχε ρωσικο διπλωμα που ηταν απεριοριστο, πηρε το μηχανακι και το βαρεθηκε και μετα τοδωσε και πηρε 1 gsxr750
    θελω 4κυλινδρο για Α1!!!!!!!!!!!!

    πωλειται cbf250

    http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=96752

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/08/2010
    Μηνύματα
    7
    ty για την εγκαιρη απαντηση
    τη εννοεις λεγοντας: "μπαινουν διαφορες ζελατινες" γιατι ειμαι και ψιλοασχετος :o .
    καλα ειναι τα 6000 να τα δοσω;

  4. #4
    παλιος αναγνωστης ... Το avatar του/της Themis_81
    Εγγραφή
    20/11/2006
    Μηνύματα
    92
    Για μεταχειρισμενο και για πρωτη μηχανη εγω θα σου προτεινα να μην δωσεις 6.000
    Παρε κατι με λιγοτερα χρηματα , και υπολογισε και ενα ποσο για εξοπλισμο ( κρανος - γαντια - μπουφαν - μποτες κλπ ... )
    Kαι τα 2 που σκεφτεσαι ειναι πολυ καλα και με αρκετες πωλησεις . Πηγαινε καντα μια βολτα αρχικα να δεις ποιο σου ταιριαζει πιο πολυ σε θεση οδηγησης και σε αποκριση γκαζιου και κρινε απο αυτο .

    Οι ζελατινες που αλλαζονται , ειναι ουσιαστικα αυτο
    Ηornet : http://www.motostorm.it/images/cupol...cupolino05.jpg
    Fz6 :http://www.motostorm.it/images/cupol...yamaha_fz6.jpg
    Fazer : http://www.1tail.com/productImages_thumbBIG/137151

    Oυσιαστικα ειναι μια extra καλυψη απο τον αερα αν δεν εχει καθολου η μηχανη .

    Προσωπικη γνωμη , τα 6000 για μεταχειρισμενο Hornet στις μερες μας μου ακουγονται πολλα .
    Οτι και να παρεις παντως καλα χιλιομετρα

    www.fazerclub.gr

  5. #5
    Φιλε αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να ξεδιαλυνεις μεσα σου για ποια χρηση θες την μηχανη... Αφου θες να κανεις ολα οπως λες δν το συζητω fazer δαγκωτο... Τωρα γυμνο για ταξιδια δεν ειναι και οτι καλυτερο ακομα και να βαλεις ζελατινα μετα τα 130 θα εχεις προβλημα (στο λεω απο προσωπικη εμπειρια για το λογο αυτο θα αλλαξω και εγω κατηγορια)... για τον συνεπιβατη ειδικα (αν υπαρχει) ειναι μεγαλη ταλαιπωρια... Προσωπικα δν εχω οδηγησει το hornet αν και εχω ακουσει αρκετα θετικα κ λιγοτερα αρνητικα... Το fazer το εχει ενας κολλητος μ... το εχω ξεσκισει δν το εχω οδηγησει απλα... Για μενα ειναι μηχαναρα... Τα κανει ολα και συμφερει... Μεχρι τις 6000 στροφουλες ειναι φιλικοτατο ηρεμο και κανεις ανετα και ωραια την βολτα σου εντος πολης... Μετα τις 6000 το εργαλειο σκωτωνει... ωραια ροπη και πολυ ωραιος ηχος... Προβλημα δν του εχει βγαλει κανενα και πραγματικα ο τυπος το εχει λιωσει... πολυ καλη επιλογη και ας εισαι πρωταρης... ΠΑΡΤΟ!

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/08/2010
    Μηνύματα
    7
    παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας, μπορω να πω οτι βοηθησαν αρκετα (Themis_81 με βοηθησε αρκετα το post σου με τις ζελατινες,σ ευχαριστω ιδιαιτερα!!) αν και περιμενα περισσοτερα ατομα να απαντησουν κ οχι μονο 4 απ του 169 που ειδαν το post
    οπως και να εχει ευχαριστω κ παλι.

  7. #7
    τελικα τι αποφασισες?

  8. #8
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/08/2010
    Μηνύματα
    7
    πηγα στον τυπο με το hornet να δω τι μπορουμε να κανουμε μιας και θα του δοσω 6 χιλιαρικα στο χερι, και μου λεει, 5900 + κρανος και μπουφαν στιν τιμη που τα αγοραζει αυτος....
    βγαινει περιπου 6500 συνολο με ενα ανοιξιατικο Dainese μπουφαν και ενα απλο norlan κρανος (ηθελα ανθρακονηματα...).
    δεν ξερω μου φαινονται πολλα... ισως παρω το μηχανακι και βολευτο με εξοπλισμο απο κανεναν φιλο, καθως δεν παιζουν φραγκα
    αυριο απολυομαι απο φανταρος!!!! οποτε θα παω σε μια δουλιτσα που εχω κλεισει ωστε να βγαλω και τον εξοπλισμο :rotflmao:

  9. #9
    Και γαμώ τα μέλη!!!
    Εγγραφή
    04/11/2004
    Μηνύματα
    141
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alx8619
    πηγα στον τυπο με το hornet να δω τι μπορουμε να κανουμε μιας και θα του δοσω 6 χιλιαρικα στο χερι, και μου λεει, 5900 + κρανος και μπουφαν στιν τιμη που τα αγοραζει αυτος....
    βγαινει περιπου 6500 συνολο με ενα ανοιξιατικο Dainese μπουφαν και ενα απλο norlan κρανος (ηθελα ανθρακονηματα...).
    δεν ξερω μου φαινονται πολλα... ισως παρω το μηχανακι και βολευτο με εξοπλισμο απο κανεναν φιλο, καθως δεν παιζουν φραγκα
    αυριο απολυομαι απο φανταρος!!!! οποτε θα παω σε μια δουλιτσα που εχω κλεισει ωστε να βγαλω και τον εξοπλισμο :rotflmao:
    Συγνώμη, αλλά νομίζω ότι σε δουλεύει όταν σου ζητάει 600€ για ανοιξιάτικο μπουφάν και ένα απλό κράνος!!!!!
    Μήπως να ψάξεις και μηχανή από αλλού???
    Δες και στην επίσημη αντιπροσωπεία της YAMAHA καθώς έχει παλαιότερα μοντέλα, καινούργια, σε πολύ καλές τιμές!!! Δες τις προσφορές!!!


    988
    Νίκος988
    Tα λέμε τις προάλλες!!!

  10. #10
    παλιος αναγνωστης ... Το avatar του/της Themis_81
    Εγγραφή
    20/11/2006
    Μηνύματα
    92
    Αρχικά δημιουργήθηκε από alx8619
    πηγα στον τυπο με το hornet να δω τι μπορουμε να κανουμε μιας και θα του δοσω 6 χιλιαρικα στο χερι, και μου λεει, 5900 + κρανος και μπουφαν στιν τιμη που τα αγοραζει αυτος....
    βγαινει περιπου 6500 συνολο με ενα ανοιξιατικο Dainese μπουφαν και ενα απλο norlan κρανος (ηθελα ανθρακονηματα...).
    δεν ξερω μου φαινονται πολλα... ισως παρω το μηχανακι και βολευτο με εξοπλισμο απο κανεναν φιλο, καθως δεν παιζουν φραγκα
    αυριο απολυομαι απο φανταρος!!!! οποτε θα παω σε μια δουλιτσα που εχω κλεισει ωστε να βγαλω και τον εξοπλισμο :rotflmao:
    Eγω θα σου προτεινα να ψαξεις κ αλλο γιατι ειναι πολλα αυτα που σου ζηταει

    www.fazerclub.gr

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 11/07/2011, 15:41
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 18/03/2004, 03:13
  3. πείτε μου πότε γεννηθήκατε να σας πώ τι είστε (3 από 3)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 10:28
  4. πείτε μου πότε γεννηθήκατε να σας πώ τι είστε (2 από 3)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 10:28
  5. πείτε μου πότε γεννηθήκατε να σας πώ τι είστε (1 από 3)
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 13/01/2004, 10:27

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF