Σελίδα 33 από 55 ΠρώτοΠρώτο ... 23282930313233343536373843 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 481 έως 495 από 820

Θέμα: How to ..... eBay

  1. #481
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    To ebay έχει δικό του κέντρο διανομής και πάντα θα σου βγάλει και τους δασμούς που θα πρέπει να Προ-πληρώσεις πριν κάνεις την παραγγελία. Εδώ μάλλον στάλθηκε με κάποια ιδιωτική εταιρεία πχ UPS και όχι του δημοσίου. 99% με τις υπηρεσίες αυτές και όχι με ενα απλό συστημένο πχ των ΕΛΤΑ της Νορβηγίας θα πληρώσεις δασμούς, τελωνεία κλπ. Το αν έχει τούβλα μέσα το δέμα και όχι οθόνη κινητού θα φανεί με μια απλή ερώτηση για το βάρος του δέματος
    Το κέντρο διανομής και αποστολής του ebay δεν φημίζεται για την αξιοπιστία του γιατί πολλά δέματα φθάνουν τσαλακωμένα και κατεστραμμένα. Αλλά είναι πιο έμπιστο από οποιαδήποτε άλλη εταιρεία σε θέματα αποζημίωσης. Αναλαμβάνει πλήρως την ευθύνη !
    Μα το θεμα ειναι οτι ο πολητης ο δικος μου ειναι απο αγγλια.Η αγγλια δεν εχει δασμο.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  2. #482
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μα το θεμα ειναι οτι ο πολητης ο δικος μου ειναι απο αγγλια.Η αγγλια δεν εχει δασμο.
    Πόσο σίγουρος είσαι ότι ΑΥΤΟ το δέμα είναι αυτό που σου έστειλε ο Άγγλος; .

    Κάτι δε μας λες καλά, ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ.
    Life begins at 45°.

  3. #483
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Πόσο σίγουρος είσαι ότι ΑΥΤΟ το δέμα είναι αυτό που σου έστειλε ο Άγγλος; .

    Κάτι δε μας λες καλά, ΠΑΠΑΣΟΥΖΑ.
    Μα δεν ειναι αυτο.Αφου αυτος δεν εχει βιβλια.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  4. #484
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.065
    Τότε τι σε νοιάζει; Αν δεν είναι δικό σου, μην το παραλάβεις και έληξε. Ποιο είναι το θέμα ακριβώς;
    Life begins at 45°.

  5. #485
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παπασουζα τα βιβλία είναι οι οδηγίες πως να αλλάξεις την οθόνη που παρήγγειλες.
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  6. #486
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μα το θεμα ειναι οτι ο πολητης ο δικος μου ειναι απο αγγλια.Η αγγλια δεν εχει δασμο.
    Σημασία δεν έχει που βρίσκεται ή αν έχει εταιρεία VAT registered ο πωλητής στην Αγγλία αλλά από που προέρχεται το αντικείμενο. Aν γράφει ο πωλητής Item location Αγγλία και σου τo έστειλε από την Νορβηγία τότε το ebay θα τον σκίσει για παραπλάνηση. Τελευταία ειδικά το ebay uk έχει αυστηροποιήσει τους κανόνες πολιτικής του για του πωλητές. Δεν μπορείς να πουλάς στο Ebay Uk αν δεν είσαι VAT registered στην Αγγλία όπως και δεν μπορείς να πουλάς αντικειμένα χωρίς να αναφέρεις την σωστή χώρα προέλευσης. Ζήτα από των πωλητή εξηγήσεις και αν δεις ότι σου τα μασάει παίρνεις τηλέφωνο το ebay με το Skype ή επικοινωνείς με άλλον τρόπο. To τηλέφωνο είναι ο πιο γρήγορος τρόπος.Αν δεν βγάλεις άκρη με το ebay τον αναφέρεις και στο paypal.Τον αναφέρεις χωρίς να εκβιάσεις καταστάσεις και ζήτας πλήρης αποζημίωση.

    Mια άλλη λύση είναι να πεις ότι δεν παρέλαβες ποτέ αν όντως σου έστειλε από άλλη χώρα .Δεν το συνιστώ
    Τελευταία τροποποίηση από MAIK72; 22/08/2019 στις 23:51.

  7. #487
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Μην το ψάχνεις πολύ. Ανοίγεις case στο ebay, σου επιστρέφουν τα λεφτά σου ή σου ξαναστέλνουν την οθόνη. Δεν κλείνεις το case μέχρι να παραλάβεις το αντικείμενό σου ή τα λεφτά σου, ό,τι κι αν σου υποσχεθούν.

    Αν δεν ικανοποιηθείς, αφήνεις και αρνητικό feedback.
    @παπαζούζα: Αυτό που έιπα δλδ για μη παραλαβή. Γιατί αν ήταν πονηρίδης ο πωλητής πολύ πιθανόν να μην σου έδωσε καν tracking number αν είναι από Νορβηγία. Οπότε τον σκίζεις άνετα

  8. #488
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Τότε τι σε νοιάζει; Αν δεν είναι δικό σου, μην το παραλάβεις και έληξε. Ποιο είναι το θέμα ακριβώς;
    Εχει τα στοιχεια μου πανω.Οδο αριθμο τηλεφονο ονοματεπονυμο.Δε το παρελαβα.Το εστειλα πισω.Αλλα την οθονη την εχω πληρωσει.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  9. #489
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    @παπαζούζα: Αυτό που έιπα δλδ για μη παραλαβή. Γιατί αν ήταν πονηρίδης ο πωλητής πολύ πιθανόν να μην σου έδωσε καν tracking number αν είναι από Νορβηγία. Οπότε τον σκίζεις άνετα
    Αυτο το case πως το ανοιγω?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #490
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/05/2009
    Μηνύματα
    839
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από viper1 Προβολή μηνύματος
    Παπασουζα τα βιβλία είναι οι οδηγίες πως να αλλάξεις την οθόνη που παρήγγειλες.

  11. #491
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της buckley
    Εγγραφή
    28/02/2012
    Μηνύματα
    5.136
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από andreastwin Προβολή μηνύματος
    Όχι απλά ο Νορβηγός μπαίνει moto.gr

  12. #492
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Αυτο το case πως το ανοιγω?
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Αυτο το case πως το ανοιγω?
    Aν έστειλες όμως μήνυμα ότι Παρέλαβες βιβλία ή οτιδήποτε ,θα φανεί.Μπορείς επίσης να ανοίξεις case για item not as described Αν ο πωλητής σου είναι σωστός δεν θα σε χρεώσει τίποτα για μεταφορικά και restocking fee.

    Πες του ότι έστειλε λάθος αντικείμενο και από λάθος τοποθεσία και παρακαλώ στείλτε μου πλήρης αποζημίωση. Αν αρνηθεί τον αναφέρεις και για τα 2.

    Item location policy overview
    Sellers must provide information about where their items are located, including the city, state, and country where the items will be shipped from or picked up. This information must be accurate and may not be misleading.

    All items located in the United States must include a zip code or use the shipping rate table, unless the item ships using freight shipping, or will ship from multiple locations.

    Make sure your listings follow these guidelines. If they don't, some or all of your listings may be ended or not displayed in the eBay search results. You may also be subject to a range of actions, including limits of your buying and selling privileges and suspension of your account.


    Το case το ανοίγεις αν θυμάμαι καλά my Ebay (πανω δεξιά)-> Purchase History

  13. #493
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Item not received . Από την λειτουργία help
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

  14. #494
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παιδια ακυρο.Τα βιβλια απο τη νορβηγια τα εχει παραγγειλη η μεγαλη μου κορη.Στο δικο μου ονομα.Και φυσικα δεν μου ειχανε πει τπτ(και η μανα της το ηξερε) και το ειχανε ξεχασει γιατι ειχε περασει καιρος.Το κακο ειναι οτι ειπα να τα στειλουν πισω.Πρεπει απο δευτερα να παρω το τελωνειο αν δε τα χουν στηλει να μου τα φερουν.Τωρα ψαχνω την οθονη.Επρεπε να εχει ερθει στης 7αυγουστου.Αυτη ειναι η ανοτατη ημερομηνια που εδεινε το ημπει.Το τρακιν ναμπερ που μου εχει δωσει δε δουλευει.Εποικινωνησα μαζι του εχθες και του ζητησα συγνωμη για τα βιβλια και τον ρωταω να μου πει που βρησκεται η οθονη.
    καθε μερα ...νεα μερα.

  15. #495
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της viper1
    Εγγραφή
    16/02/2010
    Μηνύματα
    2.342
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Παιδια ακυρο.Τα βιβλια απο τη νορβηγια τα εχει παραγγειλη η μεγαλη μου κορη.Στο δικο μου ονομα.Και φυσικα δεν μου ειχανε πει τπτ(και η μανα της το ηξερε) και το ειχανε ξεχασει γιατι ειχε περασει καιρος.Το κακο ειναι οτι ειπα να τα στειλουν πισω.Πρεπει απο δευτερα να παρω το τελωνειο αν δε τα χουν στηλει να μου τα φερουν.Τωρα ψαχνω την οθονη.Επρεπε να εχει ερθει στης 7αυγουστου.Αυτη ειναι η ανοτατη ημερομηνια που εδεινε το ημπει.Το τρακιν ναμπερ που μου εχει δωσει δε δουλευει.Εποικινωνησα μαζι του εχθες και του ζητησα συγνωμη για τα βιβλια και τον ρωταω να μου πει που βρησκεται η οθονη.
    Βλέπω την έχεις σκίσει την γάτα
    Καλό να είσαι μέτριος αρκεί να είσαι Καφές

Παρόμοια θέματα

  1. How to ..... eBay (η αναζήτηση της χαμένης μανέτας)
    από byron στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2007, 02:26
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 02:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 11:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 00:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF