Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 17

Θέμα: ΚΤΜ SMC 690 η Enduro?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    18

    ΚΤΜ SMC 690 η Enduro?

    Γεια σε όλους, εδώ και έναν χρόνο είμαι κάτοχος ενός Suzuki V-strom το οποίο με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο στο 90% των απαιτήσεών μου.
    Δυστυχώς όμως μου λείπει αυτό το παιχνίδι που δεν μπορώ να έχω με το vstrom και αρχίζω να κοιτάω προς τα μοταρντ (όντας όνειρο χρόνων).
    Το πρόβλημα είναι ότι δεν είμαι σίγουρος αν κάνει για εμένα και εξηγώ την χρήση που το θέλω.
    Καθημερινή χρήση σε επαρχιακό δρόμο (20κμ ημερησίως) χωρίς φανάρια κλπ με λογικές ταχύτητες 80/100/120 κμ.
    Καθημερινά σίγουρο δικάβαλο η άνωθεν απόσταση πλάς κάνα ημερήσιο ταξιδάκι 70κμ πάνω κάτω ανά σκ.
    Καθόλου "σκισίματα" σε κρύα μηχανή ,πάντα με ζέσταμα πριν κουνηθεί.

    Το θέμα μου είναι να αφήσω το vstrom για ένα SMC? θα συμφέρει; η μήπως μιάς και είμαι σε βουνό να κρατήσω το V και να πάρω και κάνα εντουράκι και να βγεί εκεί το άχτι μου;

    Υ.Γ. κοιτάω μόνο μεταχειρισμένα.

  2. #2
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Το δικάβαλο θα είναι δύσκολο με οποιοδήποτε από τα 2. Τώρα, για το αν θα προτιμήσεις το SMC ή το Ε, σκέψου πόσο θα το κινείς εντός και πόσο εκτός δρόμου και αποφάσισε. Αν είσαι κάπου στη μέση, να ξέρεις ότι είναι ευκολότερο να κάνεις motard το Enduro, παρά το αντίθετο.
    Life begins at 45°.

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    18
    Εάν πάρω Εντουρο κρατάω και το Vstrom.

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Έχεις παρέα να πας για εντούρο στο βουνό, αν όχι ξέχνα το.

    Για ταξιδάκι θα ζοριστήτε με το 690, με μιά τροποποιημένη σέλα και
    κανά μασκάκι κάπως θα τη παλέψετε αλλά βεστρώμ δεν θα γίνει ποτέ.

  5. #5
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Α, εννοείς ένα εντουράκι γενικότερα, όχι το 690 Enduro. Είναι κάπως παραπλανητικός ο τίτλος σου.

    Να πάρεις το SMC και να απολαύσεις το μηχανάκι όπως πρέπει, μονοκάβαλος.
    Life begins at 45°.

  6. #6
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    Έχεις παρέα να πας για εντούρο στο βουνό, αν όχι ξέχνα το.

    Για ταξιδάκι θα ζοριστήτε με το 690, με μιά τροποποιημένη σέλα και
    κανά μασκάκι κάπως θα τη παλέψετε αλλά βεστρώμ δεν θα γίνει ποτέ.
    Το θέμα μου δεν είναι καθόλου η κούραση,είναι το άν αντέχει τα χιλιόμετρα που κανω.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Α, εννοείς ένα εντουράκι γενικότερα, όχι το 690 Enduro. Είναι κάπως παραπλανητικός ο τίτλος σου.

    Να πάρεις το SMC και να απολαύσεις το μηχανάκι όπως πρέπει, μονοκάβαλος.
    Δυστυχώς σχεδόν πάντα δικάβαλος, δεν θα το συζητούσα αλλιώς. ^^

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MostrinO Προβολή μηνύματος
    Το θέμα μου δεν είναι καθόλου η κούραση,είναι το άν αντέχει τα χιλιόμετρα που κανω.
    αντέχει, αρκεί να μην το σπάς στο ταξίδι.

    δλδ είσαι έτοιμος να πηγαίνεις με 130χλμ/ώρα;
    το βεστρώμ σε κακομαθαίνει

  9. #9
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.116
    Αν αναφέρεσαι στο 690, κάνει τα πάντα. Έχω κάνει και 500-600 χλμ. σερί, με στάση των 3 λεπτών για βενζίνη μόνο. Απλά, σαν μονοκύλινδρο, πρέπει να οδηγείται καταλλήλως.
    Life begins at 45°.

  10. #10
    για τη χρήση που λες εγω θα κρατούσα το v-strom. δε με συμφέρει αυτο που λεω γιατι εχω το smc και το εχω για πούλημα αλλα ετσι ειναι! το smc ειναι για παιχνίδι, πολυ παιχνίδι... παααααρα πολυ παιχνίδι! εγω που ειμαι κουλομαριας να φανταστείς (το αγόρασα γιατι με κ@$\#νε και μόνο που το κοιτούσα) δεν εχω πάρει το μέγιστο απο το μηχανάκι, αλλα όταν τελειώσω τη βόλτα μου και ξεκαβαλησω πάντα ειμαι με ενα χαμόγελο στα χείλη. εχει πολυ νεύρο και απίστευτη ασφάλεια, φρεναρες, αναρτήσεις, στήσιμο τα πάντα! ταξιδάκια σε λογικά πλαίσια κανει, με τιποτα 500-600 χλμ σερί, θα πονάει ο κ@?>ς σου για κανα μήνα! πολυ σκληρή σέλα! το μηχανάκι δεν κουράζεται, εσυ θα κουραστείς! το μεγάλο μεινεκτημα για την περίπτωση σου ειναι το διπλο! θα ξενερώνεις αφάνταστα! το μηχανάκι φτιάχτηκε για να το χαίρεσαι μοναχους-μοναχούς!
    τέλος αν το v-strom σε καλύπτει κατα 90% τι ψάχνεις;; κανένα μηχανάκι δε θα σε καλύψει 100%. για τη χρήση που ζητάς αν ενα 690 smc σε καλύψει πχ κι αυτο για 90%, το 70% θα ειναι παιχνίδι και το 20% ολα τα υπόλοιπα. αυτο θες; δε νομίζω! όσο για το μεταχειρισμένο που αναφέρεις μη σε ανησυχεί, δε θα εχεις κανένα πρόβλημα. εμενα στα 16400 χλμ που εχω μέχρι τωρα δεν εχει κανει το παραμικρό! οτι ακούς ειναι μύθος!

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    23/08/2015
    Μηνύματα
    1.093
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Απλά, σαν μονοκύλινδρο, πρέπει να οδηγείται καταλλήλως.
    τι εννοεις?

    οσον αφορά το διλημα του φίλου, εγω θα πουλαγα το Vstrom και θα επαιρνα 690 duke 4. Και μοτάρ, και ταξιδια και ανετα σε βατους χωματοδρομους με καταλληλα λάστιχα. Για enduro δε το βλεπω.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    αντέχει, αρκεί να μην το σπάς στο ταξίδι.

    δλδ είσαι έτοιμος να πηγαίνεις με 130χλμ/ώρα;
    το βεστρώμ σε κακομαθαίνει
    Άνετα! έτσι και αλλιώς τα "ταξίδια" μου είναι μέσα στην Εύβοια που μένω οπότε είναι μία νορμάλ ταχύτητα.

  13. #13
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2016
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maxim46 Προβολή μηνύματος
    για τη χρήση που λες εγω θα κρατούσα το v-strom. δε με συμφέρει αυτο που λεω γιατι εχω το smc και το εχω για πούλημα αλλα ετσι ειναι! το smc ειναι για παιχνίδι, πολυ παιχνίδι... παααααρα πολυ παιχνίδι! εγω που ειμαι κουλομαριας να φανταστείς (το αγόρασα γιατι με κ@$\#νε και μόνο που το κοιτούσα) δεν εχω πάρει το μέγιστο απο το μηχανάκι, αλλα όταν τελειώσω τη βόλτα μου και ξεκαβαλησω πάντα ειμαι με ενα χαμόγελο στα χείλη. εχει πολυ νεύρο και απίστευτη ασφάλεια, φρεναρες, αναρτήσεις, στήσιμο τα πάντα! ταξιδάκια σε λογικά πλαίσια κανει, με τιποτα 500-600 χλμ σερί, θα πονάει ο κ@?>ς σου για κανα μήνα! πολυ σκληρή σέλα! το μηχανάκι δεν κουράζεται, εσυ θα κουραστείς! το μεγάλο μεινεκτημα για την περίπτωση σου ειναι το διπλο! θα ξενερώνεις αφάνταστα! το μηχανάκι φτιάχτηκε για να το χαίρεσαι μοναχους-μοναχούς!
    τέλος αν το v-strom σε καλύπτει κατα 90% τι ψάχνεις;; κανένα μηχανάκι δε θα σε καλύψει 100%. για τη χρήση που ζητάς αν ενα 690 smc σε καλύψει πχ κι αυτο για 90%, το 70% θα ειναι παιχνίδι και το 20% ολα τα υπόλοιπα. αυτο θες; δε νομίζω! όσο για το μεταχειρισμένο που αναφέρεις μη σε ανησυχεί, δε θα εχεις κανένα πρόβλημα. εμενα στα 16400 χλμ που εχω μέχρι τωρα δεν εχει κανει το παραμικρό! οτι ακούς ειναι μύθος!
    Το μόνο που με νοιάζει είναι καθαρά θέμα αντοχής της μηχανής! Επίσης όταν λές "πααααρα πολυ παιχνίδι" είναι τυχαίο το ότι χαμογελάω στην οθόνη;

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MostrinO Προβολή μηνύματος
    Άνετα! έτσι και αλλιώς τα "ταξίδια" μου είναι μέσα στην Εύβοια που μένω οπότε είναι μία νορμάλ ταχύτητα.

    αφού τη μηχανή τη θες μόνο για Εύβοια τότε το 690 και κάθε άλλο αντίστοιχο μοτάρντ είναι τέλεια επιλογή. προχώρα

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MostrinO Προβολή μηνύματος
    Το μόνο που με νοιάζει είναι καθαρά θέμα αντοχής της μηχανής! Επίσης όταν λές "πααααρα πολυ παιχνίδι" είναι τυχαίο το ότι χαμογελάω στην οθόνη;
    εσυ έχεις αντοχές;;; έχεις καγκαλα;; ασε το μηχανάκι δεν καταλαβαίνει τίποτα! εμένα δεν μου εχει κανει κιχ σου λέω!
    αν τωρα χαμογελάς ξέρεις πως θα εισαι αμα καβαλήσεις κινητήρα 690;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Γνωμες για το Ktm Smc 690
    από keikenhate στο forum KTM
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο μήνυμα: 03/12/2018, 20:47
  2. KTM SMC 690,690 Enduro,690 SMR,Duke 690
    από Aitherobamwn στο forum KTM
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο μήνυμα: 07/05/2008, 14:30
  3. ΘΕΛΩ ΚΤΜ Smc 625 ΤΩΡΑ!!!!
    από ΚΤΜ-ΜΑΝ στο forum KTM
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/04/2006, 16:12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF