Σελίδα 13 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 181 έως 195 από 230

Θέμα: Aprilia Caponord 1000.....ακουω.

  1. #181
    Μωρέ, δεν ξέρω τι λέτε εσείς για τα ιταλικά...εγώ ξέρω πως το aprilia sportcity που είχα 10 χρόνια, έβγαλε μία λάμπα στοπ πίσω. Μπαταρία άλλαξα μετά από 7,5 χρόνια και μάλλον είναι ρεκόρ

    Μήπως θέλεις να σου πω, πόσους ανορθωτές και πηνία μου έχει κάψει το srx?
    SRX6 & Tuono Rulezzz
    Επί αμφιβολίας άνοιξε τέρμα το γκάζι. Μπορεί να μη δώσει λύση στο πρόβλημα αλλά θα δώσει τέλος στην αγωνία..

  2. #182
    στα ίχνη του καλάντουρα.. Το avatar του/της foogr01
    Εγγραφή
    05/05/2010
    Μηνύματα
    1.677
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nickald Προβολή μηνύματος
    Κατσε να σου κανω μια σουμα....

    Τα ιταλικα είναι τριμπουρδελα που ανατινάζονται
    Τα γιαπωνέζικα είναι ακσιοπιστα αλλα θελουν 3 χιλιαρικα σε αναρτησεις και φρενα για να πανε...
    Παρε καλυτερα ένα βεστρομ....


    Δεν πιστευω να ξεχασα κατι.....
    Και το βεστρομ γιαπωνέζικο είναι
    Πάμε προς Αυστρία/Γερμανία μεριά


    @PanDVS: Ψάχνε να πετύχεις κανένα Rally Raid και θα λυθούν όλα τα προβλήματα ως δια μαγείας
    Φύγαμε...

  3. #183
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GhostDog Προβολή μηνύματος
    να πω και γω το μακρύ μου σαν κάτοχος κάπο

    με χάρτη κάτφισ και καλορυθμισμένο από μπιλλ, σε χρήση εντός αθήνας (όχι κέντρο, αλλά προάστια, μεγάλες λεωφόροι και ΑΟ) με μοτίβο χρήσης: πάντα, σούζα, σπασίματα ταχυτήτων στα φανάρια και ΑΟ 180-190+ έχω μια κατανάλωση 9,5 με 11 βαριά βαριά σε πολύ καφριλίκι)

    Σε ΟΛΟίδια χρήση το 990 adv που είχα παλαιότερα έπαιζε από 11,5 ως 13+ οπότε το λες και ψιλο-οικονομικό το κάπο.

    Επίσης το κάπο άμα το πας αργά καίει αέρα. Το 990 όταν το ζέσταινες στο διπλό σταντ είχε 8lt/100 κατανάλωση.
    όχι ότι το 990 δεν το λατρεύω και δεν είναι μηχανάρα έτσι;;

    αυτά για καταναλώσεις. τώρα το αν είναι καλό μηχανάκι ή όχι.. είναι τίμιο για τα λεφτά του, και όπως είπαν και άλλοι πάνω πέρνεις πολύ μηχανή για τα λεφτά που δίνεις.

    μέτρια φρένα που βράζουν και εύκολα αν το κυνηγάς σε κανά κατηφορικό στροφιλίκι.
    Οπωσδήποτε πίσω ανάρτηση με το καλημέρα για να γίνει μηχανή.
    Τα υπόλοιπα πήγαινε σε κανά καφέ με το ΑΒ, να τα μάθεις


    btw Βύρωνα, ο bill γύρισε Αθήνα ή είναι ακόμη διακοπές;;; γιατί τον περιμένω
    Καλό είναι και το δικό σου ρε Τασούλη...

  4. #184
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Τα προηγουμενα απο το 2006,με εξαιρεση το abs εχουνε διαφορες στα ηλεκτρικα?

    Δηλαδη τα πιο παλια εχουνε περισσοτερα προβληματα?

  5. #185
    Παναγιώτη ,

    χωρίζονται σε δύο περιόδους τα caponord .

    Τα 1ης γενιάς και τα 2ης .
    Οι διαφορές τους είναι το facelift που έχει στο μούτρο το 2ο
    η προσθήκη αισθητήρα λάμδα του 2ου και επίσης το abs .

    Από άποψη ηλεκτρονικών δλδ το 2ης γενιάς είναι πιο φορτωμένο ,
    αλλά κατά ουσία είναι ίδια ... εξού και όλες αυτές οι προσθήκες
    είναι εφικτές σε 1ης γενιάς capo .

    Δεν υπάρχουν προβλήματα στα ηλεκτρικά , μην ακούς σειρήνες ...
    ή μάλλον το σωστότερο είναι ότι δεν θα ακούσεις κάτι διαφορετικό
    από τι θα ακούσεις για όλα τα υπόλοιπα μηχανάκια .

  6. #186
    ΜΑΥΡΟΣ ΙΠΠΟΤΗΣ Το avatar του/της DAYMAN
    Εγγραφή
    19/08/2008
    Μηνύματα
    1.478
    Πανο αν παρεις αυτο που υποπτευομαι ειμαι σιγουρος οτι δεν θα το μετανοιωσεις.Εχει λυμενα ολα τα θεματα που τυχον εχουν προκυψει.

  7. #187
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από golden arian Προβολή μηνύματος
    Καλό είναι και το δικό σου ρε Τασούλη...
    Άρη

    ΓΑΜΙΕΣΕ



    υγ: δες τα πμ σου.
    Fuck the universe.

  8. #188
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Ρε παναη,θα το παρεις τελικα το κοριτσι;
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  9. #189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Ρε παναη,θα το παρεις τελικα το κοριτσι;
    σε στρώμα τον βλέπω και αυτόν.....
    πουτσ@@@@@@@@@

  10. #190
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από teogtp Προβολή μηνύματος
    Ρε παναη,θα το παρεις τελικα το κοριτσι;
    Nαι ρε,ειναι τελειωμενη υποθεση,πρωτα ομως πρεπει να φυγει το bandit,δεν χωρανε και τα δυο στον ιδιο σταυλο.Μεχρι τοτε οτι μαθαινω,μπροστα μου θα το βρω.Εξαλλου το θεμα προχωραει καλα και θα ειναι ιδιαιτερα χρησιμο για τους επομενους.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος
    σε στρώμα τον βλέπω και αυτόν.....
    Οσο για σενα μια λυση υπαρχει

    :https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91...BC%CF%8C%CF%82

  11. #191
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimmie_72 Προβολή μηνύματος
    δεν ξέρω αν είναι κόλλημα, ίσως και να είναι.

    15.0:1 = Lean
    14.7:1 = Stoichiometric
    13.0:1 = Rich

    Leaner AFR results in higher temperatures as the mixture is combusted. Generally, normally-aspirated spark-ignition (SI) gasoline engines produce maximum power just slightly rich of stoichiometric. However, in practice it is kept between 12:1 and 13:1 in order to keep exhaust gas temperatures in check and to account for variances in fuel quality.

    εγώ τηρώ αυτό στα bold το οποίο μου επιφέρει μία διαφορά του 1l/100 km και στην πόλη ίσως 2l/100km (που δεν το νομίζω). Σαυτό το κόστος μέχρι στιγμής μπορώ και ανταπεξέρχομαι.
    Έχω διάβασει αρκετά απο αυτά που έχεις γράψει κατα καιρούς μιας και έψαχνα γενικά για το caponord σε όλα τα fora και έχω να πώ ένα και πιστεύω θα με καταλάβεις. Ευτυχώς εκει στο Βόλο έχετε εναν καλο μηχανικό (ονόματα δε λέω δεν χρειάζεται άλλωστε) ο οποίος μου έλεγε τα ίδια που λές κι εσυ για τον catfish που θα μου στεγνωσει το μηχανάκι και για τα πιο ελευθερα φίλτρα οτι ο κινητήρας μου θα γεμίσει πετραδάκια αν βάλω K&N και μια φορά που τον χρειάστηκα καθότι σε νησί για να μου φτιάξει αντάπτορες για τις δαγκάνες που ήθελα να βάλω στο μηχανάκι και που ο λαλιστατος μηχανικός σου με διαβεβαίωνε τηλεφωνικά οτι το έχει το θέμα και τα φτιαχνει κτλ αν δε μεσολαβούσε φίλος του να πάρω πίσω τα χρηματα που του είχα δώσει προκαταβολή μετά απο 2 μήνες και να μου στείλει πίσω και τις δαγκάνες μου, ακόμα αντάπτορες θα περίμενα. Μια τους ισιωνε λίγο μια του έβρισκαν μια δεν του έκαναν και αυτά ολα για αντάπτορες σε ακτινικές που πολύ αμφιβάλω αν έβγαλε ποτέ τις δαγκάνες που του είχα στείλει απο το κουτί τους για να ασχοληθεί με το θέμα! Απο τότε έπαψα να ακούω και τι λάμπες να βάζω απο τα λεγόμενά του καθως τον θεώρησα εντελώς αναξιόπιστο τουλάχιστον πρός εμένα και τα όσα ειχαμε συμφωνήσει!


    Παναγιώτη τελικά άλλαξες μηχανή ή οχι?
    Τελευταία τροποποίηση από zisakos_1986; 14/11/2016 στις 02:39.

  12. #192
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    πέραν από τα γνωστά κάποια στιγμή θα τα παίξουν τα όργανα και θές 1000....
    ανανήψαντας

  13. #193
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    09/11/2012
    Μηνύματα
    3.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από zisakos_1986 Προβολή μηνύματος
    Έχω διάβασει αρκετά απο αυτά που έχεις γράψει κατα καιρούς μιας και έψαχνα γενικά για το caponord σε όλα τα fora και έχω να πώ ένα και πιστεύω θα με καταλάβεις. Ευτυχώς εκει στο Βόλο έχετε εναν καλο μηχανικό (ονόματα δε λέω δεν χρειάζεται άλλωστε) ο οποίος μου έλεγε τα ίδια που λές κι εσυ για τον catfish που θα μου στεγνωσει το μηχανάκι και για τα πιο ελευθερα φίλτρα οτι ο κινητήρας μου θα γεμίσει πετραδάκια αν βάλω K&N και μια φορά που τον χρειάστηκα καθότι σε νησί για να μου φτιάξει αντάπτορες για τις δαγκάνες που ήθελα να βάλω στο μηχανάκι και που ο λαλιστατος μηχανικός σου με διαβεβαίωνε τηλεφωνικά οτι το έχει το θέμα και τα φτιαχνει κτλ αν δε μεσολαβούσε φίλος του να πάρω πίσω τα χρηματα που του είχα δώσει προκαταβολή μετά απο 2 μήνες και να μου στείλει πίσω και τις δαγκάνες μου, ακόμα αντάπτορες θα περίμενα. Μια τους ισιωνε λίγο μια του έβρισκαν μια δεν του έκαναν και αυτά ολα για αντάπτορες σε ακτινικές που πολύ αμφιβάλω αν έβγαλε ποτέ τις δαγκάνες που του είχα στείλει απο το κουτί τους για να ασχοληθεί με το θέμα! Απο τότε έπαψα να ακούω και τι λάμπες να βάζω απο τα λεγόμενά του καθως τον θεώρησα εντελώς αναξιόπιστο τουλάχιστον πρός εμένα και τα όσα ειχαμε συμφωνήσει!


    Παναγιώτη τελικά άλλαξες μηχανή ή οχι?
    Aκομη και ιδιοκτητες capo προσπαθησαν να με αποτρεψουνε απο την αγορα του.Ελαβα πολυ σοβαρα υπ οψιν μου αυτα που μπου ειπανε και το πηρα αλλιως που λεμε.Γι αυτο το λογο ειχα παγωσει την πωληση του bandtit.

    Τωρα το εβγαλα παλι και βλεπουμε.Πολυ δυσκολα ομως θα παω για Caponord.

  14. #194
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της leo1964
    Εγγραφή
    01/12/2015
    Μηνύματα
    709
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Pan (dvs) Προβολή μηνύματος
    Aκομη και ιδιοκτητες capo προσπαθησαν να με αποτρεψουνε απο την αγορα του.Ελαβα πολυ σοβαρα υπ οψιν μου αυτα που μπου ειπανε και το πηρα αλλιως που λεμε.Γι αυτο το λογο ειχα παγωσει την πωληση του bandtit.

    Τωρα το εβγαλα παλι και βλεπουμε.Πολυ δυσκολα ομως θα παω για Caponord.
    Πήγαινε σε Ducati!!!
    Οι καλοί άνθρωποι δεν χρειάζονται νόμους για να ενεργούν υπεύθυνα, ενώ οι κακοί άνθρωποι θα βρουν τρόπους να τους παρακάμψουν. -Πλάτων-

  15. #195
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από leo1964 Προβολή μηνύματος
    Πήγαινε σε Ducati!!!
    Πάει σε BMW, ακόμα χειρότερα

Σελίδα 13 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 38910111213141516 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Aprilia Caponord 1000
    από Svan στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2012, 12:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF