Σελίδα 9 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 149

Θέμα: Αναρτήσεις CBF-600S

  1. #121
    Αργός Το avatar του/της Cpt_Slow
    Εγγραφή
    01/02/2016
    Μηνύματα
    453
    Είναι πακετάκι streetbox το λέει η hyperpro (χωρίς τo κιτ της προφόρτισης). Αν πας χωριστά μπροστά και πίσω θα βγει πιο ακριβά. 530 έχει από την ελληνική αντιπροσωπεία που είναι τιμή ίδια με όσο το βρίσκεις απέξω.

  2. #122
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Ευχαριστώ πολύ

  3. #123
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    Το ελατήριο είναι ίδιο με το μαμά, είναι πιο σκληρό, το διαλέγεις εσύ πόσο σκληρό;
    Αν το διαλέγεις εσύ, με πια κριτήρια το διαλέξατε εσείς σε σχέση με το μαμά και ήρθε αυτό που περιμένατε σαν αποτέλεσμα ή πέσατε έξω ( πιο σκληρό - πιο μαλακό)

  4. #124
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από raccoon Προβολή μηνύματος
    Το ελατήριο είναι ίδιο με το μαμά, είναι πιο σκληρό, το διαλέγεις εσύ πόσο σκληρό;
    Αν το διαλέγεις εσύ, με πια κριτήρια το διαλέξατε εσείς σε σχέση με το μαμά και ήρθε αυτό που περιμένατε σαν αποτέλεσμα ή πέσατε έξω ( πιο σκληρό - πιο μαλακό)
    Καταρχάς εννοείται πως δεν έβαλα μοχλικό, αλλά υδραυλική προφόρτιση και πως λανθασμένα έγραψα την λέξη μοχλικό (τον μοχλό με την Υδραυλική προφόρτιση εννοούσα).
    Τώρα σχετικά με τις αναρτήσεις και τα ελατήρια.
    Η Hyperpro δίνει δύο επιλογές ελατηρίων με το πίσω αμορτισέρ. Η μια είναι η Standard και είναι για αναβάτες μέχρι 105 κιλά και ένα πιο μακρύ (περισσότερα σπειρώματα) για αναβάτες που έχουν βάρος πάνω από 105 κιλά.
    Εγώ επειδή ζυγίζω κάτω από 105 κιλά επέλεξα το Standard (σε ρωτάνε με την παραγγελία τι βάρος έχεις).
    Το Ελατήριο που έχει η Hyperpro είναι πιο σκληρό από το εργοστασιακό και αυτό αναφέρεται, αφού οι αναρτήσεις που βγάζει η Hyperpro έχουν Sport χαρακτήρα.
    Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που το μηχανάκι με τις αναρτήσεις της Hyperpro έχει αποκτήσει πολύ μεγαλύτερη σταθερότητα, με μια μικρή θυσία στην άνεση (όχι πολύ μεγάλη μπορώ να πω).
    Τώρα όσον αφορά τις δυνατότητες που έχεις σχετικά με τις HYPERPRO αναρτήσεις.
    Μπορείς να αγοράσεις ελατήρια εμπρός με το λάδι της HYPERPRO στην Τιμή των 150 € (https://www.tecnomoto.gr/gr/product/?id=5371)
    Μπορείς να αγοράσεις την ανάρτηση πίσω στην τιμή των 450 € (https://www.tecnomoto.gr/gr/product/?id=24136)
    Μπορείς να αγοράσεις και τα δύο μαζί στην τιμή των 530 € και να πετύχεις μια καλή έκπτωση των 70 € ( https://www.tecnomoto.gr/gr/product/?id=24393)
    Αν θες τοποθετείς και υδραυλική προφόρτιση και length adjuster προαιρετικά.
    Το αμορτισερ που εμπεριέχεται στο streetbox είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο με αυτό που πωλείται ξεχωριστά, οπότε αν σας πουν από την tecnomoto ότι δεν μπορούν να γίνουν προαιρετικές προσθήκες (εμένα έτσι μου είπαν) μην τους πιστέψετε, δεν ξέρουν τι λένε και μάλλον τι πουλάνε. Εγώ μια χαρά έβαλα υδραυλική προφόρτιση μέσω K-Shock και μάλιστα από ότι είδα από την συσκευασία η υδραυλική προφόρτιση ήρθε από TECNOMOTO (τρελό και όμως αληθινό).
    Επίσης υπάρχει και μια πιο φθηνή ολοκληρωμένη λύση
    Ελατήρια, εμπρός και ελατήριο πίσω στο εργοστασιακό αμορτισέρ στην τιμή των 275 €. (https://www.tecnomoto.gr/gr/product/?id=29180). Κάνεις ένα τηλέφωνο στον Αντώνη στη K-Shock και στο τοποθετεί και σου κάνει και ένα service στο εργοστασιακό. Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να έχεις ρύθμιση στην απόσβεση επαναφοράς και φυσικά υδραυλική προφόρτιση.
    Αυτές είναι οι επιλογές που έχεις από την HYPEΡPRO. Όποια επιλογή και να επιλέξεις σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερη από τα εργοστασιακά αμορτισέρ.
    Ειδικά η διαφορά στο εμπρός σύστημα είναι χαοτική.

    Υ.Γ. Προσοχή όσοι σκέφτονται να πάρουν το πίσω αμορτισέρ και μεταγενέστερα να τοποθετήσουν υδραυλική προφόρτιση, να μην επιλέξουν το μεγάλο ελατήριο το οποίο είναι για αναβάτες >105 κιλών έστω κι αν είναι βαρύτεροι από αυτό το βάρος, διότι το ελατήριο έχει τέτοιο ύψος που δεν επιτρέπει την τοποθέτηση του συστήματος της υδραυλικής προφόρτισης. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να επιλεγεί το Standard ελατήριο και να αυξηθεί λίγο η προφόρτιση. Αν κάποιος που έχει βάλει το μακρύ ελατήριο θελήσει να βάλει και την υδραυλική προφόρτιση θα χρειαστεί να αγοράσει εκ νέου ελατήριο με τις Standard διαστάσεις και να επωμιστεί ένα πρόσθετο κόστος 130 € (https://www.tecnomoto.gr/gr/product/?id=5370).

  5. #125
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Το πίσω ελατήριο, στο <105 κιλών είναι γραμμικό ή προοδευτικό; (στη φωτογραφία "φαίνεται" γραμμικό)
    Αντίστοιχα στο >105 κιλά ελατήριο τι είναι; (στη φωτογραφία "φαίνεται" προοδευτικό)
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από painterakis Προβολή μηνύματος
    Το πίσω ελατήριο, στο <105 κιλών είναι γραμμικό ή προοδευτικό; (στη φωτογραφία "φαίνεται" γραμμικό)
    Αντίστοιχα στο >105 κιλά ελατήριο τι είναι; (στη φωτογραφία "φαίνεται" προοδευτικό)
    Προεδευτικά ειναι ολα. Γραμμικά ελατήρια δινει η HYPERPRO μόνο αν το ζητήσεις. Αν δεν το ζητησεις Προοδευτικά ελατηρια θα σου στείλει.

  7. #127
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Προσωπικά θεωρώ ότι τα προοδευτικά (μιλάμε πάντα για πίσω) δε κάνουν για το μηχανάκι μας.
    Η έλλειψη μοχλικού αναγκαστικά έφερε και τη τοποθέτηση μικρού μήκους ανάρτησης οπότε η διαδρομή του ελατηρίου είναι πολύ μικρή.
    Το προοδευτικό λόγω της κατασκευής του (έχουν κατασκευαστεί με προοδευτικό βήμα σπειρώματος απο πυκνότερο - άκρα - έως πιο αραιό - μέση- ) με το να κάτσει ένας βαρύς οδηγός ( >100 kg ), πόσο μάλλον 2ος επιβάτης και βαλίτσες, οι σπείρες με το πυκνότερο βήμα, συμπιέζονται αμέσως και την όλη λειτουργία το αναλαμβάνει το μεσαίο αραιό τμήμα, έχοντας μικρή διαδρομή.
    Στο v-strom που είχα πριν, είχα βάλει προοδευτικά της Hyperpro και παρόλο την ύπαρξη μοχλικού, σε ταξίδια με φορτίο (2 άτομα και βαλίτσες) ήταν πολύ κουραστικό, όταν το άλλαξα με γραμμικό της Ohlins ήταν πολύ καλύτερο.
    Τονίζω ότι και στις παραπάνω δύο περιπτώσεις είχα κάνει επισκευή του αμορτισέρ.
    Στο CBF με το που το αγόρασα άλλαξα το "μαμά" γραμμικό με το αντίστοιχο γραμμικό της Ohlins απλά μετά απο 42000 Km έχω την εντύπωση ότι θα πρέπει να γίνει αλλαγή λαδιών της πίσω ανάρτησης.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2013-07-31 (1).jpg 
Προβολές:	146 
Μέγεθος:	99,7 KB 
ID:	399576
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  8. #128
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της raccoon
    Εγγραφή
    08/05/2013
    Μηνύματα
    275
    αξίζει να βάλεις ελατήριο στο μαμα? πόσα κιλά είναι το μαμά και πόσα αυτό που έβαλες (με τι κριτήρια το διάλεξες σε σχέση με το μαμά, σου ήρθε καλό-σκληρό-μαλακό)
    πόσο κόστισε το ελατήριο, πόσο η τοποθέτηση (έκανες και επισκευή σε αυτή την τιμή) έχει διαφορά μετά την επισκευή.

  9. #129
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    Το 2013, εγώ ήμουν 130 κιλά, οπότε το "μαμά" αμορτισέρ με το "μαμά" ελατήριο τερμάτιζε εύκολα, μετά 2000 και έχοντας κάνει μια εκδρομή στη Στερεά Ελλάδα ... μαρτυρήσαμε, είχαμε χαρτογραφήσει όλες τις ανωμαλίες του οδοστρώματος, του έβαλα το ελατήριο της Ohlins.
    Ο αντιπρόσωπος της Ohlins έβαλε αυτό το ελατήριο που είχε τις ίδιες διαστάσεις (ύψος σε κατάσταση ηρεμίας εκτός αμορτισέρ, και διάμετρο) αλλά στα 200N/mm που είναι για οδηγούς με βάρος από 120 έως 160 κιλά.
    Μου είχε τονίσει ότι με τη πάροδο των χιλιομέτρων το αμορτισέρ δε θα δουλεύει σωστά γιατί είναι ρυθμισμένο για τα λιγότερα κιλά του "μαμά" ελατηρίου (μου είχε πεί, δε θυμάμαι και το μαμά το έχω φυλάξει δε ξέρω και εγώ που, μόνο αν μπορεί να μας πεί ο Θοδωρής που άλλαξε πρόσφατα και έβαλε την ολοκληρωμένη ανάρτηση), και τώρα που είμαι 115 κιλά και έχοντας κάνει +40000 km από τότε,σαν να βλέπω ότι αρχίζει να μαλακώνει το αμορτισέρ.
    Το κόστος ήταν (2013) μεταφορικά Κρήτη - Αθήνα, αγορά και τοποθέτηση του ελατηρίου από αυτούς στα 91,80€, την εξαγωγή και τη τοποθέτηση της ανάρτησης στη μηχανή την έκανα εγώ.
    Επισκευή δεν έκανα τότε, πιθανόν να κάνω του χρόνου το καλοκαίρι που θα ξανακάτσει η μοτοσυκλέτα.
    Στο v-strom πάντως πριν έτη πολλά είχα δώσει 150€ για ανακατασκευή του αμορτισέρ στη Bi-Mors στο Ηράκλειο Κρήτης (που συνεργάζεται με την K-Shock) ... τότε είχα δεί τεράστια διαφορά.
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  10. #130
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από painterakis Προβολή μηνύματος
    Το 2013, εγώ ήμουν 130 κιλά, οπότε το "μαμά" αμορτισέρ με το "μαμά" ελατήριο τερμάτιζε εύκολα, μετά 2000 και έχοντας κάνει μια εκδρομή στη Στερεά Ελλάδα ... μαρτυρήσαμε, είχαμε χαρτογραφήσει όλες τις ανωμαλίες του οδοστρώματος, του έβαλα το ελατήριο της Ohlins.
    Ο αντιπρόσωπος της Ohlins έβαλε αυτό το ελατήριο που είχε τις ίδιες διαστάσεις (ύψος σε κατάσταση ηρεμίας εκτός αμορτισέρ, και διάμετρο) αλλά στα 200N/mm που είναι για οδηγούς με βάρος από 120 έως 160 κιλά.
    Μου είχε τονίσει ότι με τη πάροδο των χιλιομέτρων το αμορτισέρ δε θα δουλεύει σωστά γιατί είναι ρυθμισμένο για τα λιγότερα κιλά του "μαμά" ελατηρίου (μου είχε πεί, δε θυμάμαι και το μαμά το έχω φυλάξει δε ξέρω και εγώ που, μόνο αν μπορεί να μας πεί ο Θοδωρής που άλλαξε πρόσφατα και έβαλε την ολοκληρωμένη ανάρτηση), και τώρα που είμαι 115 κιλά και έχοντας κάνει +40000 km από τότε,σαν να βλέπω ότι αρχίζει να μαλακώνει το αμορτισέρ.
    Το κόστος ήταν (2013) μεταφορικά Κρήτη - Αθήνα, αγορά και τοποθέτηση του ελατηρίου από αυτούς στα 91,80€, την εξαγωγή και τη τοποθέτηση της ανάρτησης στη μηχανή την έκανα εγώ.
    Επισκευή δεν έκανα τότε, πιθανόν να κάνω του χρόνου το καλοκαίρι που θα ξανακάτσει η μοτοσυκλέτα.
    Στο v-strom πάντως πριν έτη πολλά είχα δώσει 150€ για ανακατασκευή του αμορτισέρ στη Bi-Mors στο Ηράκλειο Κρήτης (που συνεργάζεται με την K-Shock) ... τότε είχα δεί τεράστια διαφορά.
    Από αυτά που διαβάζω, χωρίς να ειμαι ειδικός, η έλλειψη μοχλικού επιβάλει την τοποθετηση προοδευτικού ελατήριου, προκειμενου να μην κοπανάει το μηχανακι στις μικροανωμαλίες
    Απο το site της K-shock https://www.k-shock.gr/index.php/el/jcontent/tech
    "Τα προοδευτικά ελατήρια έχουν σταδιακή αλλαγή βήματος σπειρών στο μήκος του ελατηρίου δεδομένο που βοηθά την ανάρτηση να αντιδρά σωστά στις περισσότερες περιπτώσεις ειδικότερα εάν η μοτοσυκλέτα δεν έχει μοχλικό σύστημα στην πίσω ανάρτηση."

    Τώρα όσον αφορά το Hyperpro ελατηριο ειναι αρκετά πιο σκληρό από το εργοστασιακό. Το μηχανακι δεν καθεται οσο πριν. Καμία σχέση. Το καταλαβαίνω και από τα ποδια μου στο εδαφος, όταν καθομαι, αλλά και στο δρόμο φυσικά.
    Επίσης οπως το βλεπω και το εργοστασιακό για προοδευτικό ελατήριο μου μοιάζει. Βεβαιως δεν είμαι σίγουρος. Ίσως να είναι και γραμμικό.
    Εσύ είσαι σίγουρος πως είναι γραμμικό;
    Τελευταία τροποποίηση από doros74; 27/09/2018 στις 15:35.

  11. #131
    Ahmadinejad Το avatar του/της painterakis
    Εγγραφή
    24/06/2005
    Μηνύματα
    530
    doros74:
    Σίγουρος 100% δεν είμαι, όπως το είχα δει τότε (αρχές του καλοκαιριού του 2013 που το αντικατέστησα) μου φάνηκε γραμμικό.
    Αυτό λογικά μπορείς να το δεις εσύ εύκολα που το έχεις εύκαιρο, εγώ το έχω κάπου καταχωνιασμένο και δε ξέρω που είναι και το κακό είναι ότι δεν έχω έστω μια φωτογραφία του.
    Στοιχεία δεν έχω, δεν έτυχε να το μετρήσω όπως είχα κάνει με το ελατήριο (και το αμορτισέρ) του vstrom τότε, μιας την επισκευή την είχα κάνει στο Ηράκλειο και το είχα πάει εγώ ο ίδιος και είδα την όλη διαδικασία, αντίθετα με το πίσω αμορτισέρ του CBF που το έστειλα στου Τασούλη.
    Ψάχνοντας το θέμα λίγο, μιας και ψάχνομαι να δώ τι θα κάνω, "έπεσα" σε δύο πράγματα ... 1. όλοι όσοι λένε (στα διάφορα forum που έχουν σχέση με honda) ότι πάνε να αλλάξουν μόνο πίσω ελατήριο, αναφέρουν το "μαμά" σαν προοδευτικό και 2. σε ένα τεχνικό φόρουμ ότι «ένα ελατήριο με πολύ λίγες και αραιές σπείρες που ισαπέχουν (σαν γραμμικό), έχει έντονα προοδευτικά χαρακτηριστικά», άρα από τα παραπάνω πιθανόν να παρανόησα και να το θεώρησα γραμμικό.

    Επίσης τεχνικός δεν είμαι και φυσικά δε μπορώ να αμφισβητήσω τα λεγόμενα της K-Shock που οι άνθρωποι ασχολούνται καθημερινά με την επισκευή αναρτήσεων ΑΛΛΑ κρίνοντας από τη δικιά μου εμπειρία που είχα παρατηρήσει ότι με το που καθόμουν στη μηχανή (v-strom) οι σπείρες που είχαν μικρή διαδρομή "καθόντουσαν" η μία πάνω στην άλλη με αποτέλεσμα να "δουλεύουν" οι σπείρες που είχαν μεγαλύτερη διαδρομή, άρα είχα μικρότερη διαδρομή απόσβεσης, ενώ είχα πάρει από την Hyperpro το ελατήριο σύμφωνα με τα κιλά μου και είχα επισκευάσει το αμορτισέρ γιαυτό το λόγο δέχομαι την άποψη της K-Shock αλλά έχω αμφιβολίες.
    Αν δεν είχα διαβάσει το 2. παραπάνω θα σου έλεγα ότι η WP Rear Shock 4014 Emulsion και η Wilbers shock absorber Type 641 Competition που είναι για το δικό μας, ότι φοράνε γραμμικό ελατήριο αλλά θα πρέπει να το ψάξω καλύτερα.

    Τελειώνοντας, μιλάω ΜΟΝΟ για το ελατήριο που θα βάλει κάποιος σε "μαμά" αμορτισέρ και ΟΧΙ για μια ολοκληρωμένη ανάρτηση που έχεις εσύ.

    raccoon:
    Η άποψή μου είναι ότι μπορείς να βάλεις ελατήριο μόνο ΑΡΚΕΙ ή να είναι καινούργιο το αμορτισέρ ή αν είναι παλιό να το επισκευάσεις.

    Αυτό που έχω είναι πιο σκληρό γιατί όπως είπα πιο πάνω θέλει δύναμη 200N/mm για να συμπιεστεί ενώ το "μαμά" αν και δε γράφει είναι μαλακότερο, πόσο;
    Δε ξέρω αλλά αν πάρουμε υπόψιν μας ότι α. διαβάζοντας απο το εγχειρίδιο χρήσης ότι το μέγιστο δυνατό βάρος που μπορεί να φέρει το μηχανάκι με οδηγό, συνοδηγό και αποσκευές είναι 195 κιλά, β. ότι οι εταιρίες υπολογίζουν τον οδηγό μεταξύ 60 με 100 κιλά και γ. αν πιστέψουμε την Ohlins που δίνει σαν ελατήριο αντικατάσταση σε ΟΕΜ με δύναμη 140N/mm για νορμάλ (σε κιλά) οδηγούς, τότε το "μαμά" είναι πολύ μαλακό ... για τα κιλά μου.
    μανώλης - Honda CBF 600Si C-ABS

  12. #132
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από painterakis Προβολή μηνύματος
    doros74:
    ...κρίνοντας από τη δικιά μου εμπειρία που είχα παρατηρήσει ότι με το που καθόμουν στη μηχανή (v-strom) οι σπείρες που είχαν μικρή διαδρομή "καθόντουσαν" η μία πάνω στην άλλη με αποτέλεσμα να "δουλεύουν" οι σπείρες που είχαν μεγαλύτερη διαδρομή, άρα είχα μικρότερη διαδρομή απόσβεσης, ενώ είχα πάρει από την Hyperpro το ελατήριο σύμφωνα με τα κιλά μου και είχα επισκευάσει το αμορτισέρ γιαυτό το λόγο δέχομαι την άποψη της K-Shock αλλά έχω αμφιβολίες
    Από αυτά τα λίγα που γνωρίζω και από αυτά που διαβαζω, νομίζω πως το προοδευτικό ελατήριο δεν σου δούλεψε καλά στο V-Strom διότι το V-Strom έχει μοχλικό και τα αμορτισέρ που είναι συνδεδεμένα σε μοχλικό είναι προτιμότερο να έχουν γραμμικά ελατήρια.
    Συνεπως, το ότι είχες αρνητική εμπειρία με προοδευτικό ελατηριο, ίσως να οφείλεται σε αυτό το γεγονος.
    Το CBF φυσικά δεν έχει μοχλικό και τα προοδευτικά ελατήρια είναι καταλληλότερα.
    Να το έχεις υπόψη σου για το μέλλον.
    Το βάρος σου δεν νομίζω να δημιουργήσει πρόβλημα αφού η. Hyperpro δίνει 2 ειδών προοδευτικά ελατήρια, όπως γνωρίζεις, αναλόγως του βάρους του αναβάτη.

  13. #133
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Νομίζω η ουσία είναι να έχει γίνει αναβάθμιση στο πάτημα απο ότι πριν, εαν ο doros αισθάνεται την αναβάθμιση απο πριν τα λόγια περισσεύουν.
    Όπως είναι λογικό αυτό που λέει και ο peintarakis

    Αποψη μου οι κατασκευαστες ενώ έχουν την εμπειρία "ανακατεύουν τράπουλες" με βάση την εξοικονόμηση σε βάρος, διαχείριση χωροταξικού ρισκάροντας την ανεση και την ποιότητα κύλισης.

    η διάταξη - λύση ακόμη και για εντελώς φτηνιάρικα αμορτισέρ και μαλακά ελατήρια ήταν για τα χοντα το παρακάτω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12Oct_Tech_ProLink_03_gallery_large.jpg 
Προβολές:	101 
Μέγεθος:	35,1 KB 
ID:	399622
    αντι αυτού χρησιμοποιούν πια ακόμη και οριζόντιες διατάξεις με εντελώς αναποτελεσματική απόσβεση(κυρίως kawasaki-yamaha). Μονο η suzuki εμμένει σε κάθετη διαταξη με μοχλικό στα μεσαία εως μεγάλα μοντέλα της(ακόμη και στα SS).

    Βέβαια τα cbf (οικονομική σειρά σε κατασκευής μοντέλων) ενώ δεν διέθεταν μοχλικό(το μοχλικό που λένε οτι υπάρχει στο 1000 είναι να χαμε να λέγαμε) παρά την επικλινή θέση αμορτισερ τοποθετημένο πανω στο ψαλίδι δουλευει καλα όσο είναι καινούργιο ως προς στην άνεση το προβλημα του είναι σε αστικούς δρόμους γεμάτους λακούβες εκεί η επαναφορά που χρειάζεται δεν υπάρχει οπότε ένα αφτερμαρκετ που θα το διαθέτει μπορείς να βρείς την ρύθμιση για τα περάσματα σε ότι τερεν διανύεις.

    Στο δικό μου που είναι hagon είναι μακράν πιο άνετο σε λακκούβες (δοκιμασμένο ακόμη και σε χωματόδρομο) απο το μαμα ενώ παράλληλα μπορεί να γίνει αρκετά σκληρό σε σχέση με το μαμα αν μεταβάλλω την απόσβεση συμπίεσης(μου πήρε κανα 2 χρόνια να καταλάβω την λειτουργία του και τις ρυθμίσεις του).
    you rise you fall you're down then you rise again

  14. #134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της doros74
    Εγγραφή
    29/04/2015
    Μηνύματα
    498
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Νομίζω η ουσία είναι να έχει γίνει αναβάθμιση στο πάτημα απο ότι πριν, εαν ο doros αισθάνεται την αναβάθμιση απο πριν τα λόγια περισσεύουν.
    Όπως είναι λογικό αυτό που λέει και ο peintarakis

    Αποψη μου οι κατασκευαστες ενώ έχουν την εμπειρία "ανακατεύουν τράπουλες" με βάση την εξοικονόμηση σε βάρος, διαχείριση χωροταξικού ρισκάροντας την ανεση και την ποιότητα κύλισης.

    η διάταξη - λύση ακόμη και για εντελώς φτηνιάρικα αμορτισέρ και μαλακά ελατήρια ήταν για τα χοντα το παρακάτω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	12Oct_Tech_ProLink_03_gallery_large.jpg 
Προβολές:	101 
Μέγεθος:	35,1 KB 
ID:	399622
    αντι αυτού χρησιμοποιούν πια ακόμη και οριζόντιες διατάξεις με εντελώς αναποτελεσματική απόσβεση(κυρίως kawasaki-yamaha). Μονο η suzuki εμμένει σε κάθετη διαταξη με μοχλικό στα μεσαία εως μεγάλα μοντέλα της(ακόμη και στα SS).

    Βέβαια τα cbf (οικονομική σειρά σε κατασκευής μοντέλων) ενώ δεν διέθεταν μοχλικό(το μοχλικό που λένε οτι υπάρχει στο 1000 είναι να χαμε να λέγαμε) παρά την επικλινή θέση αμορτισερ τοποθετημένο πανω στο ψαλίδι δουλευει καλα όσο είναι καινούργιο ως προς στην άνεση το προβλημα του είναι σε αστικούς δρόμους γεμάτους λακούβες εκεί η επαναφορά που χρειάζεται δεν υπάρχει οπότε ένα αφτερμαρκετ που θα το διαθέτει μπορείς να βρείς την ρύθμιση για τα περάσματα σε ότι τερεν διανύεις.

    Στο δικό μου που είναι hagon είναι μακράν πιο άνετο σε λακκούβες (δοκιμασμένο ακόμη και σε χωματόδρομο) απο το μαμα ενώ παράλληλα μπορεί να γίνει αρκετά σκληρό σε σχέση με το μαμα αν μεταβάλλω την απόσβεση συμπίεσης(μου πήρε κανα 2 χρόνια να καταλάβω την λειτουργία του και τις ρυθμίσεις του).
    Πως έχεις ρυθμίσει το πίσω αμορτισέρ όσον αφορά την απόσβεση συμπίεσης;

  15. #135
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.452
    Η hagon εχει ρύθμιση συμπίεσης και επαναφορας μαζί στο κλασσικο βιδακι ρύθμισης επαναφορας που εχουν το δικο σου και τα περισσότερα. Ενω ακούγεται κλαιν(διοτι θα έπρεπε να ειχε ξεχωριστό θαλαμο) στην πραξη οταν το ρυθμισεις το αμκρτισερ δε συμπιέζεται παραλληλα επαναφέρεται αργα.
    Κατοπιν δοκιμής βρίσκεις το σεταπ που βολεύει

Σελίδα 9 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 45678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. V-Storm 650 vs Cbf 600s
    από tzo80 στο forum Suzuki V-Strom series
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2014, 21:58
  2. CBF 600 Service Manual
    από quirky9 στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2007, 13:56
  3. Τα πρώτα 3500 χλμ με το CBF-600...
    από Zan_Prizol στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/08/2005, 18:04
  4. Honda CBF-600S. Γνώμες;
    από Papasouzas στο forum Honda CBF's
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 29/11/2004, 22:32
  5. cbf 600 04
    από wild_cat/anima στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/08/2004, 11:25

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF