Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Ταξιδιωτικά και φωτογραφίες

  1. #1
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.259

    Ταξιδιωτικά και φωτογραφίες

    Προσπαθώντας να γράψω ενα ταξιδιωτικό αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα . Ολες οι φωτογραφίες μου είναι τραβηγμένες στα 5MP και στην καλύτερη ποιότητα απο τις 3 που προσφέρει η μηχανή μου , PENTAX Optio M30 .Ετσι τα μεγέθη τους είναι από 1.5 μέχρι 2.5 MB . Προσπαθώντας να τις κατεβασώ στα 100KB για να τις σηκώσω ορισμένες πρέπει να μικρύνουν ακόμα και κατω απο τα 640 Χ 480 .Υπαρχει κάποιο πρόγραμμα που να μπορει ομαδικά να πάρει τις φώτο από ένα φάκελο και να τις πάει σε ενά άλλο ολές σε μια στάνταρ μορφή πχ 800Χ600 και με περιορισμό μεγέθους <100 ΚΒ , και όλα αυτα άκοπα , αβαδιστά αβίαστα και λοιπά ????

    Στo pc μου εχώ εγκατεστημένα τα PIXresizer και ACD See Pro .Ελπίζω η λύση να μην είναι το PhotoShop που αντιπαθώ εξαιρετικά .

    Modenas Kriss 125

  2. #2
    sosTa? ..... paliaaaa :-)
    Εγγραφή
    03/05/2006
    Μηνύματα
    2.386

    Re: Ταξιδιωτικά και φωτογραφίες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu

    Στo pc μου εχώ εγκατεστημένα ....... και ACD See Pro .

    το πες μονος σου


  3. #3
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.259

    Re: Re: Ταξιδιωτικά και φωτογραφίες

    Αρχικά δημιουργήθηκε από Nostra
    το πες μονος σου

    Προσπαθώ εδώ και ώρα . Στο μενού resize εχει την διάσταση που επιθυμεί ο χρηστής αλλά όχι και το επιθυμητό μέγεθος σε KB. Για παράδειγμα η φώτο εχει αρχικό μέγεθος στα 5MP 2.1 MB , στα 800X600 κατεβαίνει στα 173 ΚΒ .Κάνω κάτι λάθος ???


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	acdpro.jpg 
Προβολές:	280 
Μέγεθος:	78,5 KB 
ID:	101636
    Modenas Kriss 125

  4. #4
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    εγω παντως δουλευω τις φωτο με το Office Picture Manager που βρισκεται μεσα στο office [τοσα λεφτα δωσαμε για να αγορασουμε τα αυθεντικα προιοντα της microsoft, να μην τα χρησιμοποιησουμε; ]


    απο εκει

    edit pictures ------> resize ------> predefined width & height -------> web large 640x480


    δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα μεχρι τωρα..

  5. #5
    ΜΑΝΟΣ para siempre Το avatar του/της vangelis 64
    Εγγραφή
    06/11/2005
    Μηνύματα
    1.431
    Μπορείς να κάνεις άνοιγμα με το πρόγραμμα ζωγραφικής τών Windows.Πατάς Επεξεργασία-Εικόνα-Αυξομείωση και τού δίνεις το ποσοστό,επί τοίς εκατό,να το μικρύνει.
    Κάποια στιγμή θα έρθει,δεν μπορεί!
    moto perpetuo



    Todo eso de la creacion es mentira, el sufrimiento de la creaci&#243;n es mentira, lo que pasa que los artistas somos unos charlaores (habladores)
    y lo que queremos es enga&#241;ar a la gente. Los artistas de verdad como vivimos es as&#237;, to el d&#237;a echao, no sufrimos ni na, lo pasamos muy bien,
    hasta luego.
    -------------------------------------------------------------------
    [FONT=courier new]Paco de Lucia[/FONT]

  6. #6
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.259
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
    εγω παντως δουλευω τις φωτο με το Office Picture Manager που βρισκεται μεσα στο office [τοσα λεφτα δωσαμε για να αγορασουμε τα αυθεντικα προιοντα της microsoft, να μην τα χρησιμοποιησουμε; ]


    απο εκει

    edit pictures ------> resize ------> predefined width & height -------> web large 640x480


    δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα μεχρι τωρα..
    Το πρόβλημα μου δεν είναι να πετύχω την επιθυμητή διάσταση , αλλά τον επιθυμητό ογκο για μια συγκεκριμένη διάσταση προφανώς κατεβάζοντας την ποιότητα χρώματος η κάτι άλλο .



    Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
    Μπορείς να κάνεις άνοιγμα με το πρόγραμμα ζωγραφικής τών Windows.Πατάς Επεξεργασία-Εικόνα-Αυξομείωση και τού δίνεις το ποσοστό,επί τοίς εκατό,να το μικρύνει.
    Κάποια στιγμή θα έρθει,δεν μπορεί!
    αν ειναι να ερθέι κατω απο τα 640X480 το χασαμέ το παιχνιδί .......
    Modenas Kriss 125

  7. #7
    Καραμελος Το avatar του/της kalesin
    Εγγραφή
    30/09/2005
    Μηνύματα
    1.083
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu
    Το πρόβλημα μου δεν είναι να πετύχω την επιθυμητή διάσταση , αλλά τον επιθυμητό ογκο για μια συγκεκριμένη διάσταση προφανώς κατεβάζοντας την ποιότητα χρώματος η κάτι άλλο .





    αν ειναι να ερθέι κατω απο τα 640X480 το χασαμέ το παιχνιδί .......

    αυτο που δεν σου ειπα ειναι οτι με τον τροπο αυτο, εμενα μου τις κατεβαζει κ σε "ογκο", κ χωρανε μια χαρα



  8. #8
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.259
    Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
    αυτο που δεν σου ειπα ειναι οτι με τον τροπο αυτο, εμενα μου τις κατεβαζει κ σε "ογκο", κ χωρανε μια χαρα


    Και με το ACDSee μικραίνουν σε όγκο παράλληλα με την διάσταση όπως και με το PixrESIZER . Αν δεις στην φώτο απο 2.1 MB έπεσε στα 173 KB στα 800 Χ 600 . Απο κει πέρα ομώς για να μειωθεί και άλλο ο όγκος της θα αναγκαστώ να την μικρύνω και άλλο κάτω απο τα 640 Χ480 . Για δες στο Office με μια φωτο σου σε αναλυση 800X600 , μπορείς να την κρατήσεις στην ιδία διάσταση , συμπιέζοντας ταυτόχρονα τον όγκο της κατά 1/2 ??? Αν μπορείς βρήκα τη λύση στο πρόβλημα μου .
    Modenas Kriss 125

  9. #9
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.830
    Εγώ πάντως χρησιμοποιώ το PixResizer & τις ανεβάζω στα 1,2 MP.


  10. #10
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.259
    Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
    Εγώ πάντως χρησιμοποιώ το PixResizer & τις ανεβάζω στα 1,2 MP.

    O.8 mp ειναι περιπού 1024 Χ 768 .1,2 MP προφανώς θα είναι και πολύ περισσότερο σε επιφάνεια ας πούμε . Το μοτο.γρ δεν ξέρω αν έχει περιορισμό σε διάσταση φωτογραφίας σίγουρα έχει όμως 100 ΚΒ σε όγκο . Αν δοκιμάσω να κάνω τις δικές μου resize στα 1024 Χ 768 θα βγούνε πολύ μεγαλύτερες σίγουρα πάνω από 200 ΚΒ εκάστη ... Επειδή υπάρχει μια περίπτωση αυτό που θέλω απλά να μην γίνεται ή να γίνεται με τρομερή αλλοίωση της εικόνας , θα πεταχτώ τώρα μέχρι τον Γιαννατο στο κέντρο να παραλάβω κάτι φωτο και επί της ευκαιρίας θα λύσω και το μυστήριο .

    Ευχαριστώ άπαντες και αναμείνατε μέχρι νεωτέρας ....
    Modenas Kriss 125

  11. #11
    Γιατί καλέ αντιπαθείς το photoshop? Θα είχες τελειώσει με τα resizes τώρα...


    Τεσπά, όχι ότι έχω το ACDSee Pro, αλλά από το παράθυρο που βλέπω, δοκίμασε να τσεκάρεις το "Actual/Print Size in", επίλεξε pixels, βάλε 800 x όσο πάει, και παίξε με το Resolution μέχρι να σου βγάλει file size<100KB.
    safety doesn't happen by accident

  12. #12
    700 κιλά βίδες Το avatar του/της Anritsu
    Εγγραφή
    24/01/2006
    Μηνύματα
    1.259
    Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
    Γιατί καλέ αντιπαθείς το photoshop? Θα είχες τελειώσει με τα resizes τώρα...


    Τεσπά, όχι ότι έχω το ACDSee Pro, αλλά από το παράθυρο που βλέπω, δοκίμασε να τσεκάρεις το "Actual/Print Size in", επίλεξε pixels, βάλε 800 x όσο πάει, και παίξε με το Resolution μέχρι να σου βγάλει file size<100KB.
    Εχω χρονιά να το εγκαταστήσω αλλά θυμάμαι οτι ήταν πολυ φορτωμένο και το ειχα πάρει απο φόβο :smilea:

    Δυστυχώς το κέντρο ήταν κλειστό λογο κάποιας πορείας και δεν μπορώ να λύσω την απορία μου .Αν ωστόσο κάποιος δεν βαριέται ας κάνει τα παρακάτω

    Σ'υτο το
    http://bp2.blogger.com/_4DJAh-RW2cw/RtbRa-w3L1I/AAAAAAAAApM/gUolwjwYyp4/s1600-h/20070800_Guca_Serbia_14_small.jpg υπάρχει μια φωτο από μπλογκ φίλου μου σε ανάλυση 1200 Χ900 και μέγεθος 364.57 KB .Αν εγώ την κανώ resize με το ACD see παίρνω τις ακόλουθες τιμές : 800Χ600 - 226,5 ΚΒ , 640 Χ480 -148,6ΚΒ , 500Χ375 - 92,3 ΚΒ . Δηλαδή αν ήθελα να την σηκώσω στο φόρουμ θα έπρεπε να την περιορίσω αισθητα σε διάσταση . ΑΝ μπορέσει κάποιος να την φέρει στο επιθυμητό 800Χ600 , άντε 640Χ480 χωρις να ξεπεράσει τα 100 ΚΒ ας μου πει πως το έκανε γιατί θα σκάσω στο τέλος με αυτήν την ιστορία . :hypnotize


    Αααααα τα αρχεία έιναι τύπου JPG , δοκίμασα και GIF αλλά μικρές διαφορές προκύπτουν σε ΚΒ


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	nevra (768 x 576).jpg 
Προβολές:	218 
Μέγεθος:	96,5 KB 
ID:	101664
    Modenas Kriss 125

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tthodor
    Εγγραφή
    27/12/2006
    Μηνύματα
    345
    Δοκίμασες να αλλάξεις το "Resizing Filter". Δεν ξέρω αν θα έχει αποτέλεσμα βέβαια...

    Μπορείς πάντως να δοκιμάσεις το IrfanView , είναι σαν το ACDsee, αλλά είναι free (και νόμιμο) και όταν κάνεις save διαλέγεις "ποιότητα" συμπίεσης, οπότε αλλάζεις και το μέγεθος του αρχείου.

    Λόγω της φύσης του αλγόριθμου Jpeg δεν υπάρχει standard σχέση μεταξύ ανάλυσης και μέγεθος αρχείου. Δύο εικόνες με ίδια ανάλυση και με ίδια ποιότητα συμπίσεσης μπορεί να διαφέρουν αρκετά σε μέγεθος (μέχρι και διπλάσιο η μία της άλλης) ανάλογα με το τι απεικονίζουν. Αν υπάρχουν μεγάλες περιοχές με ίδιο χρωμα (π.χ. Γαλανός ουρανός) το αρχείο θα είναι πολύ μικρότερο σε σχέση με κάποια άλλη φωτογραφία που δείχνει ας πούμε ενα πολύχρωμο τοπίο.

  14. #14
    Πάμε πάλι:

    - δοκίμασε να τσεκάρεις το "Actual/Print Size in", επίλεξε pixels, βάλε 800 x όσο πάει, και παίξε με το Resolution μέχρι να σου βγάλει file size<100KB. -


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	attachment.php.jpg 
Προβολές:	133 
Μέγεθος:	55,0 KB 
ID:	101697
    safety doesn't happen by accident

  15. #15
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Anritsu


    αν ειναι να ερθέι κατω απο τα 640X480 το χασαμέ το παιχνιδί .......

    Άμα το ταξιδιωτικό σου έχει "ψυχή" ...
    .
    .
    .
    .
    ...με δυό πολύχυμες κουβέντες και με διαστάσεις φωτογραφίας διαβατηρίου...

    ...το κέρδισες το παιχνίδι!!!




Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 79
    Τελευταίο μήνυμα: 29/10/2020, 16:48
  2. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο μήνυμα: 02/08/2006, 10:19
  3. Δελεαρ 27/2 και φωτογραφιες
    από wild_cat/anima στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 358
    Τελευταίο μήνυμα: 02/03/2006, 13:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF