Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 149

Θέμα: Που τρωμε? Τι? (τα καλυτερα "πιατα" με σχεση ποσότητας/ποιότητας/τιμής)

  1. #91
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Συζηταμε για καλο φαγητο εκτος σπιτιου;
    Τα κριτηρια ειναι απλα...
    1. Μου αρεσει
    2. Με χορταινει
    3. Δεν νιωθω οτι με κλεβουν
    Τα περι πρωτων υλων τροπων μαγειρεματος σεφ κλπ ειναι για να δυσκολευουμε τη ζωη μας
    Αν φαω καπου και γουσταρω να ξαναφαω το φαγητο για μενα ηταν καλο

  2. #92
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GiorgosLa Προβολή μηνύματος
    ...είπε ο άνθρωπος. που τρώει σε τουριστική ψαροταβέρνα, 15 κιλά τηγανιτά καλαμάρια, μαζεμένα από 15 διαφορετικά πιάτα. (Καλά τα νούμερα είναι κατά προσέγγιση.)
    Ακριβώς επειδή τρώω πολύ... Και από πολύ παλιά, έχω βιωσει διάφορες γεύσεις και σε διάφορες τιμές...καλως ή κακώς δεν πίνω αλκοόλ καθόλου και όταν είναι να δώσω λεφτά έξω, τα δίνω στην μασα... Οπότε μπορώ να έχω μια γνώμη...σαν πελάτης πάντα που ξέρει 1-2 πράγματα παραπάνω λόγω της "ιδιαιτεροτητας" του...

    Ένας σεφ τα ξέρει πολύ καλύτερα...
    Ο ptc ο οποίος είναι πολύ καλός σεφ (έχω φάει 2 φορές σε 2 διαφορετικά εστιατόρια όπου υπήρξε) μπορεί να σας διαφωτίσει για το θέμα φαγητού πολύ καλύτερα...

    Αλλά ξαναλέω... Αν μιλάμε απλά για ταβέρνες, καφενεία και τιμές 15-20€ κατ'ατομο, οκ υπάρχουν πολλές και είναι και ορεινες και παραθαλασσιες...
    Ένας κανόνας που ακολουθώ στα ταξίδια μου είναι να μην τρώω στα κεντρικά μαγαζιά αλλά στα χωμενα μέσα στα στενά.. Και συνήθως εκεί τρώνε και οι ντόπιοι... Φυσικά και το trip advisor κάνει δουλίτσα αν είσαι άγνωστος μεταξύ αγνωστων...
    Ένα πρόχειρο που μου έρχεται τώρα που μόλις γύρισα από Τρίκαλα -Καλαμπάκα και περιξ είναι ο "κήπος του Ηλία" που είναι πάνω στο roundabout για την πίσω πλευρά των Μετεωρων... Εξαιρετική μοσχαροκεφαλη προσφέρει και το "χανι" στα Τρίκαλα...
    Άλλο ένα από την Σύρο που ήμουν το καλοκαίρι είναι το "καφρενειο του Λαουταρη"...
    Γενικά μπορώ να γράφω μέρες για φαγητό αλλά οκ...

  3. #93
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Επίσης πολύ μεγάλο ρόλο παίζει το προσωπικό της κουζίνας και της σάλας.....
    Έχω φάει και στα 4 μαγαζιά του "Το νησί" ίδιο μενού έχουν μεν, τεράστια όμως απόκλιση στο μαγείρεμα δε....όπως και στην εξυπηρέτηση των πελατών.
    Εν κατακλείδι, είναι αυτό που είπε ο toyar από πάνω, έφαγες καλά; σε εξυπηρέτησαν σωστά; νιώθεις ότι δεν σου έπιασαν τον κ@λο φεύγοντας; ξαναπάς και το προτείνεις κιόλας.....
    Τώρα, τα περί απομονωμένων χωριών κ.λ.π. είναι γνωστά πράγματα αυτά, εδώ όμως λέμε που μπορούμε να φάμε ένα σαββατόβραδο π.χ. η και μια καθημερινή εντός των τειχών του καθενός μας.....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  4. #94
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Ειμαι εκτος θεματος και συγχωρατε με, αλλα το καλλιτερο φαι που εχω φαει !!!ever!!! ηταν στο "στεκι της Γωγως" στη Γαυδο.
    Μενεις με ανοιχτο το στομα κυριολεκτικα.

  5. #95
    Χορχόδειλας Το avatar του/της BLiTzER
    Εγγραφή
    21/01/2008
    Μηνύματα
    9.105
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Μιας και ειμαι μαγειρας στο επαγγελμα, πολλα απο οσα διαβαζω σ'αυτο το νημα με κανουν να θελω να βαρεσω το κεφαλι μου στον τοιχο.
    Losing faith in humanity φαση... Και μονο το οτι πρωτο κριτηριο στον τιτλο ειναι η ποσοτητα φτανει βασικα.

    Φιλικη συμβουλη, οποιος ψαχνει να φαει με κριτηριο την ποσοτητα ας κανει μια χαρη στον εαυτο του κι ας καθεται σπιτι του να τρωει το φαγητο της γυναικουλας του/μανουλας του.
    Word.

    Επίσης το καλό φαγητό κοστίζει. Ποιότητα και χαμηλή τιμή δε συμβαδίζουν ποτέ πουθενά.
    Τελευταία τροποποίηση από BLiTzER; 29/12/2018 στις 09:59.

  6. #96
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.462
    θίχτηκαν οι σεφ και οι καλοφαγάδες!

    αν έχετε κάποια πρόταση να την ρίξετε στο τραπέζι παρακαλώ και να μένει η κριτική.
    μιας και ειμαι ζωοτέχνης και γνωρίζω το υλικο απο την γέννηση του και πολυ πριν ερθει στην κουζίνα σας.

    εχω να συμφωνήσω με τους προλαλησαντες οτι η βιομηχανία τροφίμων ειναι ΑΔΙΣΤΑΚΤΗ και τα βιολογικά προϊόντα στην ελλαδα γελια ταμπέλα.

  7. #97
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.462
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BLiTzER Προβολή μηνύματος
    Word.

    Επίσης το καλό φαγητό κοστίζει. Ποιότητα και χαμηλή τιμή δε συμβαδίζουν ποτέ πουθενά.
    29 Superb Burgers & Buns Καλλιθεα. μια χαρα συμβαδίζουν!

  8. #98
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Ρε σεις σοβαρευτειτε...
    Αν θέλετε να τρώτε φουλ τηγανιτά από αμφιβολου ποιότητας λάδια, μπέργκερ από αμφιβολου ποιότητας κιμαδες και γενικά να "μπαζωνετε" με τηγανητές πατάτες και να πληρώνετε και 12€, δεν γίνεται να λέτε ότι τρώτε και καλά και φτηνά...
    Το γρήγορο φαγητό και γενικά το junk food θα πρέπει να βγει από την εξίσωση όταν μιλάμε για ποιότητα...

  9. #99
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.462
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    Ρε σεις σοβαρευτειτε...
    Αν θέλετε να τρώτε φουλ τηγανιτά από αμφιβολου ποιότητας λάδια, μπέργκερ από αμφιβολου ποιότητας κιμαδες και γενικά να "μπαζωνετε" με τηγανητές πατάτες και να πληρώνετε και 12€, δεν γίνεται να λέτε ότι τρώτε και καλά και φτηνά...
    Το γρήγορο φαγητό και γενικά το junk food θα πρέπει να βγει από την εξίσωση όταν μιλάμε για ποιότητα...
    μας εχεις ζαλισει με τις σβουρες του avatar

    θα γραψεις κανα τοπ πιατο σε καποιο μαγαζι ή τσαμπα σβουριζεις?

  10. #100
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.730
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    θίχτηκαν οι σεφ και οι καλοφαγάδες!

    αν έχετε κάποια πρόταση να την ρίξετε στο τραπέζι παρακαλώ και να μένει η κριτική.
    μιας και ειμαι ζωοτέχνης και γνωρίζω το υλικο απο την γέννηση του και πολυ πριν ερθει στην κουζίνα σας.

    εχω να συμφωνήσω με τους προλαλησαντες οτι η βιομηχανία τροφίμων ειναι ΑΔΙΣΤΑΚΤΗ και τα βιολογικά προϊόντα στην ελλαδα γελια ταμπέλα.
    Οταν μπαινει στο φορουμ καποιος και λεει οτι σκεφτομαι να αγορασω το Daytona R310 επειδη εχει τα x,y ηλεκτρονικα μπιχλιμπιδια πανω, USD μπροστινο, ταμπλετ οθονη και ολα αυτα μονο με 3000€ τι του λεμε ολοι; Το ιδιο πραγμα λεω κι εγω.

    Το να επιλεγεις χωρο εστιασης με βαση την ποσοτητα ειναι πολυ κακη ιδεα. Εχω δουλεψει απο ταβερνα στην πλατεια ορεινου χωριου και all inclusive ξενοδοχειο στην αρχη της καριερας μου, μεχρι μισελενατο εστιατοριο στο εξωτερικο. Το κοστολογιο ειναι κοινη σταθερα παντου και δεν υπαρχει τροπος να το παρακαμψεις. Απλα πραγματα. Σε καμια περιπτωση δε θιχτηκα, δε νομιζω να ειπε κανεις κατι για μενα προσωπικα. Μια συμβουλη δινω κι οποιος θελει την ακουει.

    Μια τελευταια παρατηρηση για πολλα μαγαζια της επαρχιας που μπορει να πουλανε καλη ποιοτητα σε πολυ χαμηλη τιμη. Τις περισσοτερες φορες σε τετοια μαγαζια ο λογαριασμος ερχεται χειρογραφος σε μπλοκακι. Κοινως τα 12€ ανα ατομο ειναι ουσιαστικα 15€. Αυτο μονο προσθετοντας το ΦΠΑ και χωρις να συνυπολογισουμε μικροτερα λειτουργικα εξοδα και μαυρη εργασια που ειναι επισης πολυ συνηθες φαινομενο στην επαρχια.


    Για να προτεινω και καποιο μαγαζι, στη Θεσσαλονικη πολυ καλο φαγητο σε λογικες τιμες (κανονικες μεριδες ομως ) εχει το εστιατοριο Το Αρχοντικο, στα Βασιλικα. Γνωριζω προσωπικα τον ιδιοκτητη, εχει σπουδασει το αντικειμενο (σχολη μαγειρικης, σχολη κρεοπωλων) και εχοντας δει και την κουζινα του μπορω να το προτεινω ανεπιφυλακτα. Αν παει κανεις ας δοκιμασει κατα προτιμηση κατι απο τα μαγειρευτα του, ειδικα τον τζιγεροσαρμα. Κυριακες καλο ειναι να κανετε κρατηση πριν πατε.

  11. #101
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SONone Προβολή μηνύματος
    μας εχεις ζαλισει με τις σβουρες του avatar

    θα γραψεις κανα τοπ πιατο σε καποιο μαγαζι ή τσαμπα σβουριζεις?
    Έγραψα παραπάνω για την μοσχαροκεφαλη (μάγουλα) που έφαγα και μου άρεσε... Χωρίς σάλτσες, χωρίς αλατοπίπερο, τίποτα... Σκέτη.. Πολύ καλή..
    Αλλά τα πιάτα, σε εστιατόρια που σέβονται τον εαυτό τους, αλλάζουν με την σεζον και μπορεί νωρίτερα...δεν μιλάμε για πιάτα ημέρας αλλά για τα πιάτα trademark...
    Έφαγα εξαιρετικό φιλέτο λαβρακι στο "B restaurant" στην Θεσσαλονίκη πριν κάνα χρόνο... Αλλά τώρα δεν ξέρω αν ακόμα το έχουν ή έχει αλλάξει... Αλλά ακόμα και να το έχουν δεν ξέρω αν θα είναι το ίδιο επειδή μπορεί να έφυγε ο παλιός σεφ και ο καινούργιος να μην το κανει τόσο καλο...όπως καταλαβαίνεις στο θέμα φαγητού είναι όλα ρευστα...
    Εκτός και μιλάμε για καντινες που δεν χάνουν αυτό το "κάτι" που έχουν...
    Έχω χτίσει κυριολεκτικά και μεταφορικά τους κοτοπουλαδες που είναι στην Αιόλου στο Περιστέρι καθότι είναι 100 μέτρα από το πατρικό μου...Με θυμάμαι να πηγαίνω εκεί απο 14-15..και είμαι 37..ίδια ποιότητα όπως τότε...εννοείται αυξημένη τιμή (σε σχέση και με τις δραχμές τότε, χεστα ) αλλά και τώρα οποτε βρεθω χτυπάω ένα dirty "με απ'ολα και πολλά" έτσι να θυμηθώ τα παλια...

  12. #102
    Μέλος σώματος ... Το avatar του/της andgeo
    Εγγραφή
    21/10/2005
    Μηνύματα
    905
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ggs Προβολή μηνύματος
    Avocado...

    Ή καλύτερη σαλάτα με κινοα, σπόρους τσια και ρίζες μοσχολεμονου
    αυτό πρέπει ν ανεβάζει και τα τσάκρα σου !
    Respect mah authoritah!!!!

  13. #103
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    26/11/2012
    Μηνύματα
    1.462
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Οταν μπαινει στο φορουμ καποιος και λεει οτι σκεφτομαι να αγορασω το Daytona R310 επειδη εχει τα x,y ηλεκτρονικα μπιχλιμπιδια πανω, USD μπροστινο, ταμπλετ οθονη και ολα αυτα μονο με 3000€ τι του λεμε ολοι; Το ιδιο πραγμα λεω κι εγω.

    Το να επιλεγεις χωρο εστιασης με βαση την ποσοτητα ειναι πολυ κακη ιδεα. Εχω δουλεψει απο ταβερνα στην πλατεια ορεινου χωριου και all inclusive ξενοδοχειο στην αρχη της καριερας μου, μεχρι μισελενατο εστιατοριο στο εξωτερικο. Το κοστολογιο ειναι κοινη σταθερα παντου και δεν υπαρχει τροπος να το παρακαμψεις. Απλα πραγματα. Σε καμια περιπτωση δε θιχτηκα, δε νομιζω να ειπε κανεις κατι για μενα προσωπικα. Μια συμβουλη δινω κι οποιος θελει την ακουει.

    Μια τελευταια παρατηρηση για πολλα μαγαζια της επαρχιας που μπορει να πουλανε καλη ποιοτητα σε πολυ χαμηλη τιμη. Τις περισσοτερες φορες σε τετοια μαγαζια ο λογαριασμος ερχεται χειρογραφος σε μπλοκακι. Κοινως τα 12€ ανα ατομο ειναι ουσιαστικα 15€. Αυτο μονο προσθετοντας το ΦΠΑ και χωρις να συνυπολογισουμε μικροτερα λειτουργικα εξοδα και μαυρη εργασια που ειναι επισης πολυ συνηθες φαινομενο στην επαρχια.


    Για να προτεινω και καποιο μαγαζι, στη Θεσσαλονικη πολυ καλο φαγητο σε λογικες τιμες (κανονικες μεριδες ομως ) εχει το εστιατοριο Το Αρχοντικο, στα Βασιλικα. Γνωριζω προσωπικα τον ιδιοκτητη, εχει σπουδασει το αντικειμενο (σχολη μαγειρικης, σχολη κρεοπωλων) και εχοντας δει και την κουζινα του μπορω να το προτεινω ανεπιφυλακτα. Αν παει κανεις ας δοκιμασει κατα προτιμηση κατι απο τα μαγειρευτα του, ειδικα τον τζιγεροσαρμα. Κυριακες καλο ειναι να κανετε κρατηση πριν πατε.
    ναι ομως. οταν ψωνίζω απο τον ιδιο χασάπη με το μαγαζί που τρώω και εχει την μεριδα 7€ και ειναι και μεγάλη αυτο το προϊόν σε αυτο το μαγαζί αξίζει να το αναφέρω (εμένα θα μου στοίχιζε 3,10€ + η κουραση). ειπα και ποιο πανω και στην αρχη του ποστ οτι δεν ειναι ολα τα πιατα στο καθε μαγαζί στο τρίπτυχο (που δεν εχει συγκεκριμένη σειρά μπορει να ειναι ποιότητα/τιμή/ποσότητα). ετσι λοιπόν ξεκίνησα να γραφω και να λεω εκει αξίζει να φας αυτο. εκει αυτο εκει αυτό. το χάσαμε αρκετα. ας το επαναφέρουμε

  14. #104
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.678
    Ρε σεις μου πιάσατε τη Νίτσα και τον Μπατζαβάλη, αφού οι μισοί και πλέον Αθήνα κινούμαστε...

    Ένας διαχωρισμός που πρέπει να γίνει είναι για τι φαγητό μιλάμε

    Κοψίδια ;

    Ψάρι ;

    Μεζεδοπωλείο ;

    Διεθνή κουζίνα ;

    Μετά το συζητάμε πιο αναλυτικά για που και τι :P :P

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  15. #105
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από AristidisZ Προβολή μηνύματος
    Ρε σεις μου πιάσατε τη Νίτσα και τον Μπατζαβάλη, αφού οι μισοί και πλέον Αθήνα κινούμαστε...

    Ένας διαχωρισμός που πρέπει να γίνει είναι για τι φαγητό μιλάμε

    Κοψίδια ;

    Ψάρι ;

    Μεζεδοπωλείο ;

    Διεθνή κουζίνα ;

    Μετά το συζητάμε πιο αναλυτικά για που και τι :P :P
    Εσύ φάε την γλαροσουπα σου και μην μιλάς
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

Σελίδα 7 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678910 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2015, 13:23
  2. Απαντήσεις: 151
    Τελευταίο μήνυμα: 27/11/2013, 01:18
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 24/07/2004, 00:16
  4. Από τα καλύτερα... Εστάλει με e-mail
    από Ora_Nihil στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/06/2004, 14:07
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 10/12/2003, 14:37

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF