Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 8 από 8

Θέμα: ίσως να υπάρχει πρόβλημα στην ανάρτηση του honda fmx

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2015
    Μηνύματα
    5

    ίσως να υπάρχει πρόβλημα στην ανάρτηση του honda fmx

    μετά από μια βόλτα με βάρη συνοδηγό 110kg και 90kg οδηγό έχω μια εντύπωση πως χαμήλωσε ελαφρώς το πίσω μέρος του fmx μου δεν εντόπισα κάποια εμφανή φθορά πχ: λάδια .. η κάτι να έχει σπάσει..
    μου κάνει εντύπωση επίσης πως η μηχανή μου έχει 14.500 χιλιόμετρα και απότι είδα εδώ μέσα είναι πολύ λίγα για προβλήματα με ανάρτησης ..
    πως μπορώ να ελενξω αν όντως χαμήλωσε το πίσω μέρος ??

    επίσης δεν κατάλαβα κάποια διαφορα στον δρόμο παραμόνο τιν αίσθηση ότι κάθομαι πιο χαμηλά και ότι φτάνω πιο εύκολα κάτω... κατά τα αλλα ούτε κουνήματα στις στροφές ούτε τίποτα..

  2. #2
    Πλαστική παραμόρφωση στο ελατήριο;
    Σου τερμάτιζε κατά την κίνηση στο δρόμο;

    Ξέρω και 'γω, περίεργο ακούγεται τέτοια ζημιά μετά από μία βόλτα.

  3. #3
    The fine art of sliding Το avatar του/της Aνεμος
    Εγγραφή
    11/10/2012
    Μηνύματα
    494
    δεν τσεκάρεις και πίεση στα λάστιχα ? καμιά φορά μπορεί να είναι κάτι απλό και η ιδέα που μας καρφώνεται στο μυαλό να το κάνει να μοιάζει περιπλοκο...
    there's no such thing as impossible

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/10/2015
    Μηνύματα
    5
    και το αστείο ήταν πως ήταν μια βόλτα 3 χιλιομετρα χωρίς λακκούβες ktlp .. .

    τσέκαρα τα λάστιχα απλά μου έκανε εντύπωση πως όταν το σηκώνω στον αέρα .. πέφτει το ψαλίδι μου καμια 5 πόντους... ενώ ένα xt 600 2002 που το έκανα έτσι και εκείνο δεν κουνιόταν σχεδόν καθόλου το ψαλίδι...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της andreaspetr
    Εγγραφή
    01/09/2014
    Μηνύματα
    470
    εχει ρυθμισεις η αναρτηση πισω?
    μηπως εχει χαλαρωσει στο ελατηριο?

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KARABO... Προβολή μηνύματος
    και το αστείο ήταν πως ήταν μια βόλτα 3 χιλιομετρα χωρίς λακκούβες ktlp .. .

    τσέκαρα τα λάστιχα απλά μου έκανε εντύπωση πως όταν το σηκώνω στον αέρα .. πέφτει το ψαλίδι μου καμια 5 πόντους... ενώ ένα xt 600 2002 που το έκανα έτσι και εκείνο δεν κουνιόταν σχεδόν καθόλου το ψαλίδι...
    Δηλαδή το ΧΤ δεν είχε καθόλου στατικό sag ενώ το fmx έχει; Λίγο περίεργο αυτό, επίσης. Θεωρητικά, δεν υπάρχει μοτοσικλέτα που να μην "πέφτει το ψαλίδι" όταν την σηκώνεις στον αέρα, αν έχει σωστές αναρτήσεις δηλαδή. Μιά που το συζητάμε, δεν μετράς κιόλας με μέτρο γιατί το μάτι κλέβει και οι πόντοι sag δεν είναι στραγάλια; Με τον τροχό στον αέρα, με το βάρος της μοτοσικλέτας μόνο, με εσένα επάνω από το ψαλίδι κοντά στον άξονα του πίσω τροχού ως ένα σταθερό σημείο στην ουρά.

    Πραγματικά μου φαίνεται απίθανο να έχει πάθει ζημιά το ελατήριο από τόσο λίγη καταπόνηση. Τι στο καλό, αν ήταν τόσο μαλακό θα είχε βουίξει ο τόπος.

  7. #7
    ...και καλη τυχη μάγκες Το avatar του/της bulmont
    Moderator
    Εγγραφή
    06/09/2010
    Μηνύματα
    4.194
    Μήπως στράβωσε το υποπλαίσιο;;;;;;
    "ελλαδα ειναι η χωρα οπου ο λαζοπουλος κανει σατιρα και ο αρκας προπαγανδα....(!)"

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2008
    Μηνύματα
    1.008
    Αυτό το πάθαιναν τα fz8 της γιαμαχα με τις αστείες αναρτησεις τους. Τα λαμακια του μοχλικου άνοιγαν προς τα έξω όταν τερμάτιζε το αμορτισέρ σε ανωμαλίες του δρόμου με φόρτωμα. Τσεκαρε για την ίδια περιπτωση στη μηχανή σου

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο μήνυμα: 01/03/2015, 18:17
  2. Honda Shadow VT1100 πρόβλημα στην λειτουργία κινητήρα
    από viper1 στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2012, 21:20
  3. Οι 6 πόλεις σταθμοί στην ζωή του άντρα .
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 17/04/2010, 21:52
  4. όταν ο "Θεός" επί γής ξεχνάει... καλό είναι να του το θυμίζουμε στην ξεροκεφάλα του..
    από Gandalf dr685sm στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο μήνυμα: 19/05/2007, 20:47
  5. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 25/04/2006, 08:42

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF