Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: KAZER 115 - KRISS ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ - ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ - ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ - ΛΥΣΕΙΣ - ΓΕΝΙΚΑ - ΓΝΩΜΕΣ

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    4

    Cool KAZER 115 - KRISS ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ - ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ - ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ - ΛΥΣΕΙΣ - ΓΕΝΙΚΑ - ΓΝΩΜΕΣ

    Γεια σε ολο το φορουμ.
    1)Δεν γνωριζω καποιον απο το φορουμ.
    2) απ οτι ειδα το φορουμ εχει 33κ μελη
    ΑΛΛΑ οσο εψαξα για kazer υπαρχουν μερικα μικρα ποστ εδω και εκει για μικροπροβληματα που αντιμετωπιζουν κατοχοι αυτου του παπιου.
    Μιας και ειμαι κατοχος και εγω αυτου του παπιου ΘΕΩΡΩ οτι με 33κ μελη σε ενα φορουμ ισως θα επρεπε να υπαρχει ενα ΘΕΜΑ (topik) για το καθε παπι (τουλαχιστον για τα πιο γνωστα) μιας και οι περισσοτεροι εχουν ενα παπι ασχετα με το αν εχουν και μεγαλη μηχανη ή και αυτοκινητο παραλληλα.

    Ξεκινωντας, να πω οτι δεν ειμαι πιτσιρικας και δεν θελω να δωσω 1000 ευρω για να παταω τα αλλα παπια και να πουλαω μουρη στο χωριο.
    εχω ενα ταλαιπωριμενο kawasaki kazer115 που θελει συμαζεματα, αλλα θελω να μου δωσει και λιγο δυναμη γτ οταν το χρησιμοποιω (σπανια) ειναι με δικαβαλο και σε ανηφορες.
    τα προβληματα που εντιμετωπιζω προς το παρον ειναι τα εξης και στα οποια θα ηθελα να ακουσω γνωμες.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Α) μενω Λαμια και απ οτι καταλαβα η ευρεση ανταλακτικων ειναι προβληματικη. δεν υπαρχουν στοκ ανταλακτικα εδω και οι μαστορες τα παραγγελνουν απο Αθηνα και δεν υπαρχει δυνατοτητα να δεις με το ανταλακτικο πριν το παρεις..
    Οταν προκειται για αντικατασταση με μαμα ειμαστε οκ, οταν ομως θες κατι αλλο εχουμε θεμα.
    ερωτηση: γνωριζει καποιος καποιο ιντερνετικο μαγαζι να εχει αποστολη με δεμα και να εχει ενημερωμενη ιστοσελιδα με επιλογες σε ανταλακτικα και μαρκες?

    Β)Οι Λαμιωτες μαστορες γενικα ειναι απατεωνες (και οχι μονο αυτοι που ασχολουνται με τα μηχανακια) και δεν μιλαω για ολους φυσικα αλλα δεν ειμαι και διατεθειμενος να με κοροιδεψουν 10 για να δω ποιος ειναι ΚΥΡΙΟΣ και τελικα να μην κανω και τη δουλεια μου. (το τραβαω ηδη με το αυτοκινητο)
    Ερωτηση: θα ακολουθησουν ερωτησεις περι ανταλακτικων και κινησεις βελτιωτικου χαρακτηρα οπως υπερκυβισμος-κεφαλη-καρμπυρατερ κτλπ (αν το θεμα τραβηξει)
    ισως και επεξηγηση-περιγραφη εργασιων για οσους πιανουν τα χερακια τους και εχουν χρονο και εργαλεια.
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    οσοι ειναι κατοχοι kazer ή kriss ας απαντησουν ωστε να ξεκινησει ο διαλογος.
    γιατι θα χρειαστω για αρχη αναρτησεις μπρος-πισω και βελτιωση κινητηρα να παρουμε λιγο δυναμη σε λογικα πλαισια.
    γνωμες για κιτ κυλινδροπιστονα 56-57-58mm και κεφαλες. (μαρκες-ποιοτητες-τιμες στο περιπου)
    καρμπυρατερ?
    γραναζωμα το αφηνουμε ή το πειραζουμε?
    Εχει καποιος σχετικη εμπειρια πανω στην βελτιωση αποδωσης του κινητηρα αυτου?

  2. #2

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Μην τα δένεις και 100% τα 33Κ μέλη. Αν βγάλεις το Κ, είσαι πιο κοντά στην αλήθεια στις μέρες μας.

    online για ανταλλακτικά έχουν πολλά Αθηναικά μαγαζιά π.χ. alexopoulos ή bike alert (η ίδια εταιρία είναι) , stelpet,  τογελος κ.ο.κ. και έχουν και τηλεφωνική επικοινωνία αν θέλεις διευκρινίσεις.

    Όταν φτάνεις στο σημείο να μην εμπιστεύεσαι πια μάστορες, να ξέρεις έχει έρθει η ώρα να μάθεις να κάνεις τις δουλειές μόνος σου. Σε ένα μοτέρ παπιού, δεν είναι και δύσκολο. Χρειάζεται τα τρία Χ βέβαια (Χώρο, Χρόνο, Χρήμα), με το τρίτο Χ στην περίπτωση των παπιών να μην είναι και πολύ απαιτητικό.

    Για να δούμε αν βρεθεί κάποιος Λαμιώτης με εμπειρία να σου προτείνει κάτι λιγότερο γενικό.

    Καλή τύχη.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  4. #4
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    4
    ευχαριστω φιλε μου
    απο τα 3χ μονο με το χωρο εχω λιγο θεματακι αλλα θα βρεθει καμια αποθηκουλα απο κανα φιλο κοντα να γινει η δουλεια.. Αν και απο μια ερευνα που εκανα στο ιντερνετ για kazer δεν υπαρχει κατι καλο σε κεφαλη για βελτιωση παρα μονο κατι takagawa αρα ή θα το δωσω να παω σε honda (astrea-grand κτλπ) ή σε yamaha xryptonX ή απλα θα κανω 2-3 πραματακια στο kazer φθινα να παρει 3-4-5 αλογακια και το κραταω χωρις να τρωγομαι και πολυ..

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από iliasgeorge1 Προβολή μηνύματος
    ή απλα θα κανω 2-3 πραματακια στο kazer φθινα να παρει 3-4-5 αλογακια και το κραταω χωρις να τρωγομαι και πολυ..
    Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω.
    To KazeR εχει 8,5 ίππους οπότε τα 3 αλογακια που αναφέρεις ειναι +35% στην ιπποδύναμη που έχει.
    Αυτό γίνεται μόνο αν τα χώσεις κανονικά και ανεβάσεις και κυβικά. Μόνο που μετά θα το πάρεις στα χέρια.

    Οπότε αστο στην ησυχία του ή πούλα το.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Καμία βελτίωση και μάλιστα χωρίς γνώσεις.Μείνε στα γνησια
    Μιλάμε για το παλιό έτσι? Με 400 500 φίλος και γνωστός του άλλαξε τα μισά πλαστικά ,αυτοκόλλητα, αναρτήσεις και κυκλινδροπίστονα, όλα γνήσια φυσικά . Το πήρε 250 ρημάδι και το πούλησε 950 αν θυμάμαι καλά, την επόμενη μέρα.

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MAIK72 Προβολή μηνύματος
    Καμία βελτίωση και μάλιστα χωρίς γνώσεις.Μείνε στα γνησια
    Μιλάμε για το παλιό έτσι? Με 400 500 φίλος και γνωστός του άλλαξε τα μισά πλαστικά ,αυτοκόλλητα, αναρτήσεις και κυκλινδροπίστονα, όλα γνήσια φυσικά . Το πήρε 250 ρημάδι και το πούλησε 950 αν θυμάμαι καλά, την επόμενη μέρα.
    Το πηρε 250.Εδωσε 500.Η μεταβίβαση ενα 50αρικο στη καλύτερη. Και το εδωσε 900.Ε δεν είναι και το καλύτερο ντιλ ρε Μάικ
    καθε μερα ...νεα μερα.

  8. #8
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    02/07/2018
    Μηνύματα
    913
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Το πηρε 250.Εδωσε 500.Η μεταβίβαση ενα 50αρικο στη καλύτερη. Και το εδωσε 900.Ε δεν είναι και το καλύτερο ντιλ ρε Μάικ
    βαλε και τα μαστορικα???
    μεσα μπηκε...ατοπο το παραδειγμα μαλλον !

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
    Εγγραφή
    03/02/2017
    Μηνύματα
    4.037
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DRAKONET Προβολή μηνύματος
    βαλε και τα μαστορικα???
    μεσα μπηκε...ατοπο το παραδειγμα μαλλον !
    Μα με τα μαστορικα πρέπει να είναι τα 500.Αλλιώς πώς?
    καθε μερα ...νεα μερα.

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ Προβολή μηνύματος
    Μα με τα μαστορικα πρέπει να είναι τα 500.Αλλιώς πώς?
    Μπρορεί να είπα και πολλά . Μόνος του το έφτιαξε.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    19/11/2019
    Μηνύματα
    4
    ναι παιδια δεν αξιζει.. με βλεπω για πουλημα και αγορα κατι σε xr250. χωρις να μπλεκω και να φυγω απο τις χαζοροδες/αναρτησεις του παπιου που με τις λακουβες την ακουνε.

Παρόμοια θέματα

  1. Χρονια πολλά στον sakis-Kazer-115
    από dukeandthecity στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 30/09/2005, 10:02
  2. Kazer 115
    από toyota στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 03/07/2005, 09:01

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF